Reklama

úterý 8. května 2018

Svět, kde se smíchali přátelé a nepřátelé, zachrání jen slepá láska

8. 5. 2018, Ďouba

Viktorija Čerencova - Ach, Rossija (Виктория Черенцова - Ах, Россия), hudba - video - text - překlad

Tip kulturního referenta k 9. 5.


Text a překlad viz níže:

Nepatří k nejznámějším zpěvačkám RF, ale tady zpívala svoji písničku na slavnostním koncertu hned po projevu V. Putina (píseň od 1:00). Sama říká, že se jí jednou ve snu zdálo, jak zpívá na velkém koncertu nějakou píseň, ale pak si v polospánku uvědomila, že tu píseň vlastně nezná, že se jí líbí a bylo by dobré ji zapsat. Donutila se vstát a dokud jí melodie zněla v hlavě, tak ji dostala do not. "A tak vlastně nevím, jestli jsem ji složila já nebo mi byla seslána odněkud shora" směje se autorka hudby i textu.


Níže je zachyceno, jak se točil videoklip. Díky nadšení přátel, v amatérských podmínkách. Hlavním "hrdinou" klipu je veterán Velké Vlastenecké války Stepan Matvejevič Petuchov (1921). O něm jsem se dočetl zde: tankista mechanik - řidič, do armády byl povolán již v roce 1940, v roce 1941 začal bojovat na Západní frontě a skončil v roce 1945 pod Berlínem v sestavě 2. Běloruského frontu.
Stepan Matvejevič Petuchov (zdroj foto)
Jak se točil klip, rok 2016:

Ах, Россия
Ach, Rossija (hudba i text: V. Čerencova)

Сколько ты вынесла Слез и потерь,
Сколько взрастила Великих людей!
Сколько героев Огромной страны,
Что подарили Нам мир без войны.

Kolik jsi vydala slz a ztrát, kolik jsi vychovala velikých lidí!
Kolik hrdinů obrovské země, kteří nám darovali svět bez války.

Ах, Россия, Любимая!
Вечная слава Тебе и героям твоим!
Ах, Россия! Страна моя!
Самое главное - Мы за тебя постоим!

Ach, Rossija milovaná! Věčnou slávu tobě a tvým hrdinům!
Ach, Rossija! Země má! Nejdůležitější - my stojíme za tebou!

Входит любовь С твоей легкой руки
В мир, где смешались Друзья и враги
В мир, где за так Проливается кровь
В Мир, что спасет Лишь слепая любовь.

Přichází láska ze tvé laskavé ruky (1)
Do světa, kde se smíchali přátelé a nepřátelé
Do světa, kde se tak prolévá krev
Do světa, který zachrání jen slepá láska.

(1) překladatelský oříšek v textu písně:
"Входит любовь с твоей легкой руки"
by v doslovném překladu znamenalo "přichází láska ze tvé lehké ruky", ale jedná se o vžité slovní spojení, jehož vyznění není snadné přeložit. Slovník uvádí:
легкая рука (u koho) = dítě štěstěny
с легкой руки = (hovorově) z jedné vody na čisto
Lze nalézt mnoho pojednání o významu těchto slov, shodují se na tom, že se jedná o někoho, komu se v životě daří (na co sáhne) a z jeho činů mají užitek i ostatní, potomci, národ apod. (dědeček kdysi zasadil "lehkou rukou" jabloně a my dnes sklízíme plody jeho "lehké ruky"). Napadlo mě přirovnání, že třeba "někdo levou zadní dělá dobré skutky, píše skvělé písničky...", ale použít "levou zadní" by se do písničky nehodilo, chi. Odborníci - jestli máte vhodnější překlad, než "z laskavé ruky", dejte vědět, díky.

Rozšiřující učivo:

Jiný koncert, stejná píseň. Moskva 2017, s Alexandrovci:

...a nebyla by to Viktorija, kdyby nezazpívala i v autě:


Dříve na NR:
http://www.novarepublika.cz/2018/05/viktorka-cerencova-divka-zpivajici-v.html


16 komentářů :

 1. Výborné, dobře aktivuje národní hrdost a sebevědomí RF. Určitě to nepatří k euroatlantické kultuře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale patřilo to ke kultuře. V Raichu za nacismu to ale s tím "aktivováním národní hrdosti a sebevědomí" krapet přehnali. Doufejme, že v Rusku budou rozumnější.

   Smazat
  2. USA jsou v tom přece přeborníci.

   Smazat
 2. Vynikající zpěvačka mezinárodního významu. A proč Američané nepodnikli invazi do Evropy aspoň o rok dřív, ale až v době, kdy už bylo o porážce Německa rozhodnuto?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože je důležité, aby rusko mělo v průběhu války, co největší ztráty a nebylo po válce příliš konkurenceschopné. Je to stejné, jako po jaltské konferenci, kdy se už vědělo, že ČSR bude součástí východního bloku, tak nám v dubnu 45 kompletně vybombardovali plzeňskou škodovku, abychom po válce neměli z čeho začít. Prostě americká armáda je hodně velká, hodně drahá a hooodně špatná. Bombardovat umí každá cvičená opice, ale dobýt území už ne.

   Smazat
  2. https://myslenkyocemkoli.blogspot.cz/2018/05/operace-nemyslitelne-1-cast.html

   Smazat
 3. Díky za podobné články a ukázky. Alespoň něco, co má schopnost čtenáře naladit pozitivně, což je v dnešním - totálně zkaženém - světě, jako kapka živé vody. Až zase budou v našem městě Alexandrovci, půjdu opět, a znovu. Když tady byli, do posledního místa vyprodali sál ČEZ arény, což by se zdálo být nemyslitelné. Je vidět, co se lidem opravdu líbí, a co dokáže oslovit jejich vnitřní cítění. České i zahraniční filmy z dob zlatých šedesátých, veškerá tehdejší mentalita a kultura, je dnes tabuizováno. Nikde se to provozovat nesmí, a nikdo se toho také neodváží. Protože všichni producenti dnešní prolhané, křivé, podvodné a manipulační ideologické současnosti, dobře vědí, že lidem by to dodalo vnitřní mentální posilu, která je jim naopak odebírána předkládáním neskutečných sraček vydávaných za kulturu, a že by naše zmanipulovaná mládež mohla přehodnotit sama svoje mentální stanovisko k tomu, co "bylo" a jak to "bylo" a bylo by to zcela rozdílné od toho, co je mládeži násilně implantováno podplacenými ubožáky a ideologickými křiváky s mediální mocí. A lidi by se opravdu vzbouřili, a možná by i žádali rekonstrukci celého života společnosti. Retro a návrat ke starým, poctivým hodnotám ( bez účelových žvástů o zločinech "komunizmu") Jen proto jsou zlatá šedesátá důsledně tabuizována, a zmařena byla i poslední bašta, kde se mohli občané - usedlíci i neusedlíci - scházet a volně diskutovat, jíž byly hospody, a knajpy. Hrála harmonika, a vedly se řeči. Jen proto byl vyprodukován "zákaz kouření" k čemuž manipulační lidské zrůdy zneužili i lidské "zdraví" - jejich takzvaná péče o zdraví zmařila přirozená občanská lidová útočiště, která za chvíli budeme znát jen z filmů, a časem ani to ne. Filmy s ukázkami pravé české "hospody" z kultury zmizí. I z toho je patrné, jaké ohavné zrůdy zde v ČR politikaří, pletichaří, a ovlivňují naše životy.Ano, podstrkují nám "grilování" a podobné anglosaské šaškárny na soukromých pozemcích, a různé "večírky" ale to budou vždy jen záležitosti "elit" - kam obyčejný občan nikdy nedosáhne, a na co dosáhne, to bylo a bude vždycky mazaně zničeno. Snad jednou přijde "den" nebo kdosi, kdo dokáže odtajnit a odhalit pravou podstatu tohoto ničivého svinstva, které bojuje s vlastními lidmi na život a na smrt. Kdo chce přežít, musí se přizpůsobit. Tak ještě jednou - dík za tento článek, a fotografie. Krátká možnost zasnít se, a zavzpomínat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pozor - cigarety jsou v českých hospodách cizorodý prvek jehož zákazu není proč litovat. České hospody lze odhadovat někdy od 10.století po Kristu, kdežto cigarety zhruba sto let, fajfky asi dvěstě.
   "A lidi by se opravdu vzbouřili, a možná by i žádali rekonstrukci celého života společnosti." Milý pane, na tohle čekám celý život a už se asi nedočkám. Češi jsou od Bílé hory národem přizdisráčů, snad až na krátké vzepětí pod velením Ludvíka Svobody. Tolik zla, co se děje dnes ... a lidi se nebouří. Už ani odbory nejsou ochotni podpořit. A mladí, to je katastrofa. Neznají dějiny vlastní země a kapitalismus považují za normální...
   Se zbytkem toho, co píšete, se dá souhlasit.

   Smazat
  2. Pre 12:18 - Myslím, že Ti rozumiem...Pravda a láska..., a podobné žvásty sú len na manipuláciu stáda, v praxi sa uplatňuje "vymývanie mozgov" a "humanitárne bombardovanie", a tiež vnucovanie "liberálnej demokracie". To sú tie svinstvá, ktoré ničia postupne pôvodnú európsku kultúru. Aj ja som vďačný autorovi článku za spomienku na tých, ktorí skutočne prispeli k oslobodeniu ľudstva od nacizmu. Za to, že sa opäť k moci dostáva svetové zlo, si môže ľudstvo samo. Postupne mu svojou ľahostajnosťou uvoľňujeme pole pôsobnosti. Preto im vadí Rusko a Putin a Zeman a ďalší, ktorí nahlas odhaľujú zločincov a ich prisluhovačov.

   Smazat
  3. S mladými je to v prdeli, protože jsem dneska s hrůzou zjistil (např. můj soused cca 30 let), že netuší proč je dneska svátek!!!! Osvobození od nacistů jim nic neříká :-(

   Smazat
 4. Díky moc. Krásné a povzbuzující. Rusko má stále umělce, kteří milují svoji zemi a váží si své historie. Nemohu si vzpomenou na žádné umělce od nás. Stejně by byli okamžitě vystaveni posměchu, protože my milujeme jenom ty, kteří opěvují západ zepředu i zezadu. Vydrž Rusko.

  OdpovědětSmazat
 5. Ad překladatelský oříšek: Co takhle "šťastná ruka"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pro 14:15 - díky, uvažoval jsem i o této variantě, nakonec se mi "laskavá" zdálo o maličko vhodnější

   Smazat
 6. Myslíte, že chytnou ta prasata, dokonce snad potrestají, když jsou všude kamery?
  https://cz.sputniknews.com/svet/201805087304070-den-viteztvi-vandalismus-praha/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:42
   Nemyslím si...
   Těm hovadům není nic svaté. A zločinný režim netrestá zločince. Hodně bude bolesti. Na to se připravte.

   Smazat
  2. To by normálního člověka nenapadlo,ty grázly někdo zaplatil a není to asi nějaké veliké tajemství,ale nic se nevyšetří a nepotrestá jako trenýrky místo presidentské standarty.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.