Reklama

úterý 1. května 2018

"Symbol odporu proti Američanům": jak Západ zapomněl na válečný zločin USA ve Fallúdže


Anton Kuzněcov
1. 5. 2018      zdroj
Před 15 lety, 28. dubna 2003, v iráckém městě Fallúdža američtí vojáci stříleli na civilisty, kteří demonstrovali proti americké invazi. Zahynulo 17 osob, více než 70 bylo zraněno. Následně se město stalo jedním z hlavních center odporu proti armádě Spojených států. Při útoku na město Američané použili bílý fosfor - zakázanou zápalnou zbraň, nejsilnější jed. Mnoho Iráčanů, kteří masakr přežili, zůstalo na celý život mrzáky. ... to jsme se dozvěděli, že munice s ochuzeným uranem je velmi účinná v hustě osídlených oblastech. Účinky jeho použití byly srovnávány s Hirošimou. ... známky radioaktivního pekla. Rakoviny a mutace u dětí. ... útok zakázanou zbraní a trpící děti - to je celá skutečnost.


28. dubna 2003, v den narozenin bývalého iráckého vůdce Saddáma Husajna, došlo k jedné z nejkrvavějších událostí války v Iráku. Ve Fallúdže se po večerní modlitbě shromáždilo zhruba 200 místních obyvatel na demonstraci proti vpádu americké armády. Protesty se konaly poblíž území, na němž se utábořila americká armáda.

Neexistují přesné informace o tom, jak konflikt vznikl. Američané tvrdí, že na ně začali střílet a že se pouze bránili. Iráčané říkají, že první začali střílet američtí vojáci.

Výsledek je však známý: vojáci Spojených států zabili 17 místních obyvatel (podle jiných údajů více než 20), nejméně 70 osob bylo zraněno. Za necelých 48 hodin vyšla do ulic města zhruba tisícovka osob a zasypala sídlo Američanů botami a kameny. Jako odpověď na ně začali znovu střílet. Jedna osoba zahynula a dalších 15 bylo zraněno.

"Toto město velmi dobře charakterizuje obraz rozstříleného, rozdrceného Iráku", poznamenal v besedě s RT Sergej Balmasov, expert Institutu pro země Blízkého východu.

Přesně před 15 lety ve Fallúdži začala americká armáda střílet na civilní Iráčany, kteří protestovali proti okupaci.

Od té chvíle se Fallúdža stala synonymem pro válečné zločiny "koalice souhlasících". Pak proběhla první a druhá bitva o Fallúdžu - to jsme se dozvěděli, že munice s ochuzeným uranem je velmi účinná v hustě osídlených oblastech.

Účinky jeho použití byly srovnávány s Hirošimou. Možná je to trochu expresivnější, než je nutné. Jsou to jednoduše naskrz prorážející brnění a stěny trny, ale přinesly do města všechny známky radioaktivního pekla. Rakoviny a mutace u dětí.

Naši lidé z agentury Ruptly zaznamenali dnešní místní obyvatele ve Fallúdže. Je zde například dívka Fatima, která se narodila s genetickou vadou. Dívka říká, že se chce stát lékařkou, aby léčila stejné lidi, jako je ona.

Takže, prosím, útok zakázanou zbraní a trpící děti - to je celá skutečnost. Myslíme si však, že Nikki Haleyová nevezme na zasedání Rady bezpečnosti fotografii dívky Fatimy.

Události v dubnu 2003 se staly katalyzátorem rostoucího odporu ve městě. Častější střety vedly k tomu, že o rok později se americké velení rozhodlo zahájit operaci "Bdělá rozhodnost". Nicméně první bitva o Fallúdžu byla neúspěšná, armáda USA byla nucena ustoupit.

"Zdaleka to není největší město, ale stalo se jedním ze symbolů odporu proti Američanům. Jedním z hlavních středisek. Neoblomné město, které opakovaně povstávalo", vysvětlil Balmasov.

V listopadu 2004 proběhla druhá bitva o Fallúdžu. Tehdy se Američanům podařilo město dobýt. Během bojů používali bílý fosfor a jeho následky jsou pociťovány doposud.

"Vše začalo poté, co Američané zaútočili na Fallúdžu. Zpočátku jsem prodělala několik potratů, a pak se narodila Fatima", řekl RT jedna z místních obyvatelek.

Její dcera se narodila s vývojovými vadami rukou a nohou. Lékaři, kteří studují důsledky bojů o Fallúdžu, zjistili, že to bylo kvůli fosforu, který použili Američané.

"Vypracovala jsem studii na základě odebraných vzorků. Analyzovali jsme je v certifikovaných německých laboratořích, které nejsou spojeny s žádnou z politických stran. Ve vzorcích byly nalezeny uran, rtuť a další nebezpečné látky", konstatovala lékařka Fatimy.

Podle vyjádření Balmasova akce Američanů ve Fallúdže v mnohém zapříčinily vznik DAEŠ v Iráku: "Tyto události způsobily do značné míry radikalizaci celého regionu".

Ve Washingtonu si však raději nepamatují na tyto epizody a neustále obviňují z použití chemických zbraní Damašek nebo Moskvu. Takové záměny Balmasov vysvětluje kontrolou tisku Západem.

"Kdo vlastní světová média, ten zadává tón. Na co bude objednávka, tomu budeme věnovat pozornost", konstatuje expert.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

21 komentářů :

 1. Americké pokrytectví nezná mezí. Je s podivem, že lídři většiny států jsou ochotni se přidat k takovým zločinům proti lidskosti. Snad to ani nejsou lidi, ale nějaká monstra. Co znamenají skutečná lidská práva proti chamtivosti a zrůdné chuti ovládat celý svět. Rusko se nepodalo a proto všechny ty akce, sice průhledné, ale proč se namáhat, když jim to stejně ti zbabělci odsouhlasí. Hnus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...19:47
   Lídři, o kterých je zmíňka, si za svou loajalitu, vlastně držhubné, nechají dobře zaplatit.
   Klasickým příkladem je bývalý premiér Británie, Tony Blair, jinak dobrý přítel prezidenta Zemana.
   Nyní vešlo ve známost, kolik desítek miliónů liber si tento lhář a pokrytec stačil nahospodařit.
   O tom, že navštěvuje prezidenta Zemana i soukromě, o tom se samozřejmě nikde nedovíte,
   protože T.Blair je sice parchant, ale náš, levičák.
   Zdroj:
   youtube - m.j. Návštěva Zemana u britské královny.

   Smazat
 2. Božie mlyny melú pomaly, ale isto.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ZLOČINY
   amerických okupantů v Iráku již před časem zveřejnili WikiLeaks, bylo to tisíce stránek utajovaných masakrů, jichž se tito nositelé demokracie dopustili.
   Pro světové parazity - USA, to byl sice skandál,ale kdo si to ještě pamatuje, že ano...

   Je spousta videí, dokládající,jak američtí okupanti střílejí z vrtulníků na normální chodce na ulicích, jen jaksi preventivně, neboť jim bylo něco podezřelé, kosili lidi jako králíky,
   nikomu se za své zločiny nemusí odpovídat, nikdo to ani nevyšetřoval.
   V Iráku je ta verbež dodnes, kam vtrhli, tam je
   chaos a smrt.
   Putin na jejich adresu jasně prohlásil :
   "Nedopustím již nikdy žádnou válku na území mé vlasti."
   Snad to pochopila i ta zdegenerovaná, válkychtivá elita Pentagonu, jinak ochutnají Hirošimu a Nagasaki v přímém dotyku.
   A že to pak odnesou i lokajové agresivní NATO,
   je snad jasné...

   Smazat
  2. Milý Pavol 1. května 2018 20:19

   "Božie mlyny melú pomaly, ale isto." - leda tak v Pyšné princezně u mlynářú na mlýně, ale hlavně v "rozprávkach na dobrú noc"!

   Dobrou noc Ramón

   Smazat
 3. Na chudy lidi musi bejt holt prisnost at zike Bush slavny to Vudce Pravdy at zije vudce Trump hvezda vesmiru mirotvurce a kandidat na Nobelovu cenu MIRU ,pouze v pripade potreby stejne jako Israel muze byt pouzito napomenuti ve forme lidovych zbrani a mirotvurne dle uvahy VUDCE Trumpa na pouziti napominacich zbrani
  Howgh
  Zdravi Kladivo vr
  PS Omlouvam se ,ale byl jsem zadrzen pro behani na brehu more kde vzdy v noci trenuji,bohuzel jsem bezel opet nahatej ale ve dne a to byl ten problem ,ale jsem zpet a potesim vas bsechny svou uvahou Nick

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pepku, Pepku, ty si nezmar, vyhodí tě dveřmi, vrátíš se oknem ..

   Smazat
  2. měknutí mozku neboli progresivní paralýza probíhá pomalu ale jistě a je nezvratná. pamatuju si že ještě před rokem dvěma se dalo s hovnolulanem i polemizovat. Dnes už jen blábolí dementní nesmysly podobně jako Hedvíček z Lipníka. neodpovídejte je to zbytečné, mele si svou.

   Slávek z Brna

   Smazat
 4. 21:31
  Omyl!!!!!
  POUZE F73!

  OdpovědětSmazat
 5. Honolulu jste katolík a Áriec, proto Vám doporučuji podívat se na besedy Jana Kozáka. Takové informace Vám nemůže nikdo jiný dát, protože žádný další neexistuje.

  OdpovědětSmazat
 6. Jo chtělo by sem dát článek jak národní garda postřílela protiválečné demonstranty a nikdo nebyl obviněn.

  OdpovědětSmazat
 7. 22:03
  Tomu se přece v uASSackým ráji říká DEMOKRACIE,VY to nevíte kole ho?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:23 Já to vím a mám takové články v knize kolego:

   https://www.databazeknih.cz/knihy/zlociny-stoleti-51026

   Smazat
  2. 22:23 vy jste taky pěknej uASSackéj ču®ák, když píšete "sám sobě" uASSackéj somnambule.

   Dobrák vod kosti

   Smazat
  3. 23:27
   Co tě sere uASS mamrde,že si NIKDO NEPÍŠE S TEBOU?!

   Smazat
  4. 23:27 Tak to máš smůlu havloide ty si tak píšeš sám ze sebou.

   Smazat
 8. 22:47
  Díky za námět na čtení kolego.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:50 Není za co mám hodně knih když zas bude příležitost tak sem zas něco dám.

   Smazat
 9. USA má nejstarší demokracii na světě-
  nebo ne ??????
  Vyvraždění Indiáni a další by mohli vyprávět....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.