Reklama

.

.

pondělí 14. května 2018

Sype se nám to sype...EU se otřásá, z Itálie přišel další úder.


14.5. 2018   Rukojmí
V Itálii se dva měsíce od parlamentních voleb rýsuje možná volební koalice.Italy zajímají daně a migrace. Dlouho platná rovnováha sil se zcela rozsypala, varuje Tereza Spencerová. Nová italská vláda je takříkajíc na spadnutí. Rodí se přitom za velmi nestandardních podmínek, kdy italským voličům došla jakákoliv trpělivost s tradičními partajemi. Těm v březnových volbách voliči dali jasně najevo, že chtějí změnu. Více než 50 % hlasů totiž obdržely protisystémové strany Hnutí pěti hvězd a Liga severu, která je na evropské úrovni partnerem hnutí SPD Tomia Okamury.
Jde o Berlusconiho konec, nebo se vrátí v předčasných volbách? Její složení zaskočilo úplně všechny. Berlusconi bude nejspíše ve vládě chybět! Soud mu přitom jen před pár dny dal zelenou, Silvio může znovu kandidovat. Ještě horší osud potkal levicové tradiční strany, ty zcela ztratily svůj politický vliv. 

Prvně jmenované hnutí, založené v roce 2009 italským komikem Beppe Grillem, postavilo svou kampaň na levicovém boji s establishmentem. Strana také prosazuje přímou demokracii, omezení byrokracie a trvale udržitelný rozvoj. Hnutí získalo od voličů přes 10,5 milionů hlasů, což se rovná volebnímu zisku 32,6 %. Popularitu mu pomohl získat teprve jednatřicetiletý politik Luigi Di Maio, který se vloni stal jeho předsedou.

Pravicová, euroskeptická a silně protiimigrační Liga severu získala ve volbách „pouhých“ 5,6 milionu hlasů, nicméně se stala nejsilnější stranou takzvané středopravé koalice, v jejímž rámci kandidovala například i strana Vzhůru Itálie, v jejímž čele byste nepotkali nikoho jiného než čtyřnásobného italského premiéra Silvia Berlusconiho. Legendární italský politik ale získal o tři procenta méně než Liga severu, vedená mladým politikem Matteem Salvinim, a ten se tak stal de facto lídrem koalice.

Di Maio a Salvini spolu mohou poskládat pohodlnou parlamentní většinu, a tak bylo nasnadě, že spolu budou jednat o budoucí možné vládě. Několik společných bodů nalezli relativně snadno, obě strany jsou totiž skeptické k současné Evropské unii a zároveň se snaží hájit zájmy obyčejných Italů. Země na apeninském poloostrově by tak mohla mít nejvíce nacionalistickou vládu za poslední dekády. Salviniho Lize severu posvětil koaliční jednání i Silvio Berlusconi, předseda pravicové strany Vzhůru Itálie, čímž padla poslední překážka, která teoreticky mohla stát nové vládě v cestě.

Berlusconi prohlásil, že jeho strana nemá v úmyslu bránit koaličním vyjednáváním, ačkoli se sama takové vlády účastnit nebude a nejspíše ji ani nepodpoří při hlasování o vyslovení důvěry. Hnutí pěti hvězd požádalo Salviniho Ligu severu, aby se zbavila koalice s Berlusconim, který prý představuje politický establishment, proti kterému se hnutí zavázalo bojovat. Berlusconi prohlásil, že případné námluvy Salviniho s Di Maiem neznamenají konec středopravé koalice.

Jednání o nové antiestablishmentové vládě přichází poté, co italský prezident Sergio Mattarella pohrozil, že je schopen jmenovat vládu nestranických technokratů, nejsou-li jednotlivé strany schopny dospět k dohodě. Poté, co jej zástupci Hnutí pěti hvězd a Ligy severu informovali o svém záměru, svolil s pozdržením tohoto rozhodnutí. Mattarella přednesl minulý čtvrtek zásadní projev, ve kterém kritizoval stabilitu v Evropě, ale i samotnou Evropskou unii. Varoval před riziky plynoucími z případného oslabování evropské integrace. „Evropská budova se otřásá a potřebuje projít zásadní údržbou,“ řekl. Varuje přitom před příkladem z vlastní země, kde tradiční politika v březnových volbách zcela vyklidila scénu.

Podle posledních zpráv skutečně mezi oběma protisystémovými stranami může brzy dojít k finální dohodě. V neděli obě uskupení informovala prezidenta o tom, že jsou schopna předložit koaliční program a nominovat kandidáta na premiéra. Matteo Salvini, předseda Ligy severu, se nechal slyšet, že společně s Luigi Di Maiem „píší historii“. Pokud Mattarella přijme jejich premiérskou nominaci, vše důležité může proběhnout během několika dní. Nominant prý přitom nebude členem ani jedné ze stran budoucí koalice, bude však údajně mít širokou podporu v domácí i mezinárodní komunitě.

Zajímavé bude sledovat, jak se obě strany v programové otázce postaví k řízení ekonomiky. Zatímco Salviniho pravicoví euroskeptici měli v plánu výrazné snižování daní, Di Maiovo levicové hnutí plánovalo zavést nepodmíněný základní příjem. Pro druhou nejzadluženější zemi eurozóny mohou jednání o konkrétních bodech být klíčová. Druhým třecím bodem je migrační politika. Ačkoli lze obě hnutí označit za pronárodní, přístup Ligy severu v otázce migrantů je důraznější. Zajimavý je i plán Ligy severu na založení paralelní měny k euru. S tím údajně nemá problém ani Hnutí pěti hvězd.

Pokud by koaliční jednání zkrachovala, oba lídři se nechali slyšet, že jsou pro předčasné volby. To by mohlo znamenat opětovnou šanci i pro Silvia Berlusconiho. Matador italské politické scény může opět zamíchat kartami – milánský soud totiž v pátek rozhodl, že politik, odsouzený pro daňové úniky, bude za dobré chování zbaven posledního roku ze šestiletého zákazu vykonávání veřejných funkcí. Berlusconimu měl původně trest skončit až v roce 2019, i přesto však výraznou měrou zasáhl do březnových voleb. Pokud by Itálie skutečně dokráčela k předčasným volbám, mohl by Berlusconi opět vést stranu Vzhůru Itálie jako její právoplatný lídr. Mnohými již odepisovaný politik by se tak opět mohl vrátit na výsluní.

K situaci v Itálii se vyjádřila i známá novinářka Tereza Spencerová na svém facebooku. Varuje před koncem starých pořádků: „Tak Liga Severu a 5 hvězd, vítězové italských voleb, se domluvili na koalici – shodli se na zrušení daňových a jiných škrtících reforem, včetně navyšování věku odchodu do penze, na zavedení paralelní měny, která otevírá cestu k vystoupení z eurozóny, a chtějí s Bruselem ‚dojednat‘ nová fiskální pravidla, která by jim umožnila navyšovat výdaje, jinak... a k tomu se shodli, že jsou jasně proti imigraci, a že aby se nehádali, premiérem bude přijatelný ‚neutrál‘... než se k nim přidá ‚nesmrtelný‘ Silvio Berlusconi. Noční můra Bruselu se zhmotňuje, probruselský prezident Mattarella sice hrozí vypsáním předčasných voleb, ale ty pro změnu hrozí, že by nynější vítězové jen získali ještě víc hlasů… Sype se nám to, sype...“

21 komentářů :

 1. Já se těm Italům vůbec nedivím ,že ten EU bordel už nechtějí a držím jim palce. Jen se divím ,že horkokrevní Italové nezačali rebelovat dříve.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

   Vezdejší přátelé, zdravím Mattea Salviniho, jednoho z mála odvážných EU-poslanců, co mluví, jak mu "zobák narostl" a mě z duše!

   Včera mi bylo přeposláno z Kanady, pěti minutový záznam nároků muslimů v Anglii a vyjádření J. Drahoše. Tentokráte jsem vynechal naše pekelné čerty na severu Čech.

   Týká se možná především Vás! Je možné, že po shlédnutí tohoto videa, neznámý vítač, zařídí smáznutí odkazu. Britové se mají na co těšit, chtějí Britanii pouze muslimskou?! A papež jim líbá nohy¿
   -------------------------------------------------

   Odkaz:

   https://uloz.to/live/!sFbzKIKubvqC/muslimove-maji-v-umyslu-prevzit-zpravu-verejnych-v-anglii-pod-svuj-zakon-saria-a-co-na-to-j-drahos-avi-mkv-mp4

   Ramón

   ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

   Vymazat
  2. 18:19 To video je už staršího data, ale pořád aktuální. Díky.

   Vymazat
  3. Nyní jsem zjistil, že je u tohoto videa, jaksi deformovaný zvuk? Já jej v originále, mám krásně čistý. Zkuste si to stáhnout pomalu, má to jen 5 MB, nebojte není to zavirované, ale u mne zprznili zvuk v odkazu, záměr nevím?

   Doporučeno jen zájemcům, nevnucuji!

   Ramón

   Vymazat
  4. 18:35

   Děkuji, včera mi došlo, dnes jsem Vám odevzdal. Datum aktuálnějšího vzniku, bohužel neznám?

   Ramón

   Vymazat
 2. Letos se díky suchu dělaly v zemi takové pukliny, že jsme se málem odtrhli od EU.....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na jednu stranu bych si přál aby ty pukliny co největší, ale odkud pak dovážet vodu? Z EU, Ruska nebo Číny?

   Vymazat
  2. 17:56 Dovážet vodu, kde jste takovou hloupost slyšel, v ČT?
   Voda teče a rostliny rostou tady u nás všude, jen je třeba se o to vše starat. Ne "žvanit"...

   Vymazat
  3. 18.41 Nepochopil

   Vymazat
  4. 17:56 to máš těžký bavit se s volem o sobotě když jde v pátek na porážku.

   Vymazat
 3. Tak nevím, budou Junckerovi stačit stávající eurotrafiky, nebo bude muset vymýšlet nové? Něčím si ty přibývající euroskeptiky bude muset koupit, tak že to vidím na stavbu nových bruselských koryt.
  Když si vzpomenu, jakým byl skeptikem řecký Tsipras a jak rychle se zařadil do šiku, mám velké pochybnosti o tom, jak dlouho ten euroskepticismus těm Italům vydrží.
  Všichni vyvolají vlnu nespokojenosti davů a na ní se nechají vynést ke žlabu. V okamžiku, kdy se k němu dostanou a začnou hody, rychle zapomenou. A je otázkou, co by se s nimi stalo, kdyby nezapomněli.
  Lidský život na západě rychle ztrácí cenu...

  OdpovědětVymazat
 4. Tsipras znamenal velké zklamání, možná tak byl instruován od začátku, ale působil "progresivně", tak se lidi nechali nachytat. Máme kliku, že Sobotka, Chovanec, Hamáček, Fiala, Kalousek atd. progresivně nevypadaj..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. zato Babič se vybarvil v proevropského oligarchu. běda čechům kterým slovák vládne. a že jich už bylo. asi už to neumíme a to je zhoubné.

   Vymazat
 5. Jenom aby to nebyl předčasný jásot. Jako že bude. Tihle Italové mají jen neustále nataženou ruku, bordel a mafie jako v tanku je způsob jejich existence, všechny evropské instituce prolezlé Italy skrz naskrz, až kam se podíváte, všude a naprosto neproporcionálně vůči ostatním zemím. a jedni z nejfanatičtějších. Proto je EU taková mafiánská struktura, Italům náramně vyhovuje, jejich základní strategie bude vyděračství na úkor ostatních, stejně jako doposud. Ještě nedávno se s makrelou klaněli hrobu eurosoudruha zakladatele eu Spinelliho, kdy euro-it-fr-de předáci ukazovali jednotu eurojádra. Všichni tři po schůzce hovořili o potřebě nových impulzů v Unii, která ovšem podle nich nekončí. „Chceme psát budoucnost,“ prohlásil Renzi na společné tiskové konferenci na palubě letadlové lodi Garibaldi, hájili . Mluvil také o potřebě bránění v příchodu nových migrantů, i když současně hájil nutnost "pomoci potřebným", vymezili se vůči rostoucím nacionalistickým tendencím v zemích EU a vyslovili se pro společnou unijní obranu, o které pak také hned v pondělí mluvil při výročním setkání českých velvyslanců také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jediný lék na tyhle vyčůrance je léčba šokem, vyloučení ze šengenu a to, aby si sežrali to, co si sami navařili. Tak se vzpamatujte se svým jásotem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 6. Už aby se eu rozpadla budu moc rád co je moc to je moc.

  OdpovědětVymazat
 7. At jde EU do hajzlu

  OdpovědětVymazat
 8. Je to proto, že EU neřeší migraci. Obyčejní Evropané už nechtějí migranty a toto kulturní obohacování a říkají to jasně. Bohužel elity je pořád neposlouchají. nakonec to asi skončí revolucí, pokud to bude takhle pokračovat.

  http://www.epshark.cz/clanek/688/tema-cislo-jedna_7

  OdpovědětVymazat
 9. no vidíte,pokud chceme vzít osud do vlastních rukou,musíme volit Okamuru!!!!

  OdpovědětVymazat
 10. Zdá se mi rovněž, že nakonec Okamura bude cestou. Vsázel jsem na ANO, neb v programu bylo něco ze sociální sprtavedlnosti v množství větším, než kdy si představovala posluha kapitálu soc. dem. ve svých programech. Ale nějak se ten program drolí a dlouhý loket se stává nekonečnem. A referendum není k zahození, je hrozbou pro stádní politiky, že jimi být nemusí. A legalita kolonistů naší země je také dobrý směr, abychom se za chvíli nemuseli v ČR cítit jako Palestinci pod okupací Židů.

  OdpovědětVymazat
 11. Divím se, že Češi jsou oproti Italům takoví blbci, že pořád volí jen ty "staré partaje", zatímco Italům je jasné, že ty jejich staré strany současné problémy, hlavně s imigrací, nevyřeší. Čechům to dojde asi až tehdy, když vtrhnou hordy imigrantů z Německa do Česka, ale to už bude pozdě.

  OdpovědětVymazat