Reklama

neděle 6. května 2018

Tereza Spencerová: USA. EU chystá cenzuru. Bojím se o práci, do kotelny mě nevezmou

Tereza Spencerová na semináři Nové republiky
Tereza Spencerová
6.5.2018   Literárky
Podle zprávy Reportérů bez hranic je v ČR ohrožena svoboda médií. Uvádíme týdenní přehled událostí podle Terezy Spencerové.


Izraelský premiér Netanjahu v působivé prezentaci odhalil světu, že dle mínění jeho tajných služeb Írán i nadále rozvíjí svůj jaderný program, ačkoliv v dohodě, kterou Teherán uzavřel se Západem, se takové možnosti vzdává. Dohoda by nyní mohla být zejména ze strany USA odvolána. V jakém světě bychom se pak ocitli?

Musím vás trochu poopravit. Netanjahu netvrdil, že by izraelské tajné služby byly názoru, že Írán dál vyvíjí jaderné zbraně. On tvrdil, že jeho tajné služby získaly z Íránu „půl tuny“ dokumentů, samozřejmě „tajných“, podle nichž Írán ony zbraně vyvíjí i po roce 2003, kdy měl s jaderným programem skončit. Izraelský Mossad totiž, ve shodě s americkou CIA, už nejméně od roku 2007 konstatuje, že Írán už dávno žádný vojenský jaderný program nemá, a tak to své „senzační odhalení“ musel Netanjahu formulovat jinak, oklikou.

Potíž je ovšem v tom, že podle expertů, kteří celý proces uzavírání jaderné dohody s Íránem sledovali opravdu zblízka, izraelský premiér nepředložil žádné „nové důkazy“, ale ve skutečnosti jen informace, které vesměs zazněly v prosinci 2015 na uzavřeném zasedání sboru ředitelů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), na němž zástupci Íránu předávali mezinárodnímu společenství své dokumenty a odpovídali na jejich otázky. A co víc, MAAE většinu z nich už sama před časem zveřejnila. Oficiální stanovisko MAAE koneckonců v reakci na Netanjahuova „odhalení“ uvádí, že nic nového nezaznělo, Írán svou část dohody plní a dál o tom netřeba diskutovat. Dokonce i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová má za to, že ji Netanjahu o tom, že by Írán porušoval své závazky, nijak nepřesvědčil, a to je už co říct, protože EU je jinak přece vždy připravena se podvolit…

Zpravodaj americké agentury AP celé Netanjahuovo vystoupení označil za „jeden z nejbizarnějších okamžiků v globální politice poslední doby“, přičemž někteří američtí zastánci dohody s Íránem podotýkají, že hlavním Netanjahuovým cílem bylo poskytnout Trumpovi falešný důvod k odstoupení od smlouvy, aniž by přitom on sám musel politicky zaplatit. Místo toho nyní totiž Trump může argumentovat tím, že smlouvu zrušit musel, protože Írán „lhal“, jak neustále opakoval Netanjahu bez ohledu na absenci skutečných důkazů. A funguje to – Washington se zprvu sice trochu zapletl ve formulacích, jestli Írán „měl“ nebo „má“ jaderný program, ale Trump už v reakci na Netanjahuovu „narážku“ předpřipraveně prohlásil, že to vše dokazuje, že má „stoprocentní pravdu“, když chce od smlouvy odstoupit…

A v jakém světě že to žijeme? No, v postfaktickém. Lže se o sto péro, i na té nejvyšší úrovni…

Čtenáře v souvislosti s Netanjahuem a Íránem zajímaly tyto věci: Jak je možné, že Izrael smí vlastnit jaderné zbraně? Může jít o trest vůči Íránu za to, že odmítá obchodovat ropu v dolarech? A to nejdůležitější: Mohla by mezi námi a Íránem vypuknout válka?

Není jistě bez významu, že Netanjahu svá „odhalení“ na diapozitivech a u skříně plné „tajných“ šanonů a nic neříkajících cédéček prezentoval sice v Kirya, izraelské obdobě Pentagonu, ale nepřišel ho tam podpořit ani ministr obrany, ani náčelník generálního štábu a ani šéf Mossadu… Sám voják v poli. Jako by se všichni ostatní nechtěli blamovat. Není divu. Netanjahu už v roce 2002 před americkým Kongresem „dosvědčil“, že „není vůbec žádných pochyb, že Saddám chce získat jaderné zbraně a pracuje na tom“. Následovala americká agrese proti Iráku „opřená“ o podobnou „slajdšou“, kterou nyní předvedl Netanjahu, jen tehdy Colin Powell na diapozitivech dokládal existenci neexistujících iráckých zbraní hromadného ničení.

Když tedy nyní izraelský premiér znovu vyšel s obviněními proti Íránu, je třeba to vnímat především jako další krok politika, který se celou svou dráhu pokouší přesvědčovat svět o nebezpečnosti Íránu. Je to Netanjahuova celoživotní posedlost – už v roce 1993 poprvé „varoval“, že Írán „do tří let“ získá jadernou zbraň, a od té doby ony „tři roky“ pravidelně opakoval – a až Obamova dohoda s Íránem z roku 2015 tomu učinila přítrž a sebrala mu tak „životní téma“. Ale i kdyby Írán nakonec jadernou zbraň opravdu měl, kde je psáno, že by ji opravdu použil proti Izraeli? Někdejší izraelský vicepremiér Dan Meridor byl jedním z těch, kdo oficiálně připustili, že Írán neusiluje o zničení Izraele, ale maximálně o likvidaci „sionistické entity“. Možná vám to bude připadat jen jako zanedbatelná hra se slovíčky, ale v zásadě je ten rozdíl stejný, jako kdyby někdo řekl, že chce „zničit Československo“ nebo zničit „komunistický režim v Československu“. V prvním případě zanikáme, v případě druhém se „jen“ mění systém, ale existujeme dál. Ostatně, rok 1989 ten rozdíl ukázal vcelku názorně.

V Netanjahuově případě je „posedlost Íránem“ navíc motivována i jeho osobními politickými cíli. Na jedné straně platí, že dokud bude šermovat „íránskou hrozbou“, před níž „jen on Izrael ochrání“, bude se podle všeho dál vyhýbat důsledkům svých korupčních kauz; měl jich už několik a ta poslední má opravdu „našlápnuto“ jeho politickou kariéru ukončit v base. A „íránská hrozba“ mu navíc pomáhá odvádět pozornost i od palestinské otázky – dokud bude s to „přesvědčovat“ svět, že Írán chce vyhodit Izrael do vzduchu ve stínu atomového hřibu, nikdo jej nebude přehnaně tlačit, aby řešil „tak zanedbatelné prkotiny“, jako jsou nějací okupovaní – a aktuálně v pásmu Gazy nyní po desítkách zabíjení – Palestinci. Zkrátka, Írán je pro Netanjahua nástroj, jak se dál udržet u moci a prosadit své sny… Nic víc, a nic míň.

Velké diskuse nyní ale v Izraeli vyvolává skutečnost, že si zrovna Netanjahu přisvojil pravomoc vyhlašovat válku bez hlasování v Knessetu. Nově mu k tomu stačí souhlas ministra obrany, což je konkrétně Avigdor Lieberman, přinejmenším podle řečí ještě větší radikál než sám Netanjahu. Ale přesto si nemyslím, že bychom měli čekat válku. Írán v roce 2018 není Irák v roce 2003. Má na své straně Čínu a Rusko, a co víc, Izrael si přeje, aby za něj tuto válku vedly USA, což naráží na trumpovské „Amerika především“. A hlavně, žádná taková válka by se Izraeli opravdu nevyhnula, s výsledkem víc než nejistým…

A když se ptáte: Jak je možné, že Izrael jako jediný v regionu může mít jaderné zbraně? Americký prezident Harry Truman kdysi na otázku, proč tolik podporuje zrovna Izrael, údajně prohlásil, že kdyby měl víc bohatých arabských voličů, bude klidně preferovat Araby. Čili Izrael je v mnoha ohledech hájený „světovým společenstvím“, a tak může „hrát i z ofsajdu“. Vliv židovské lobby na americkou politiku je vcelku důkladně zdokumentován řadou seriózních akademických studií, a co víc, Washington se ani nijak netají tím, že je mu zájem Izraele často bližší než zájmy USA. Evropa má k tomu stále pocit zodpovědnosti za holocaust, a tak také nechává Izrael hrát si beztrestně svou vlastní „ligu“.

A to, že Írán obecně ukončil své zahraniční obchodování v dolarech, je spíš důsledek současné situace ve světě, než že by to bylo příčinou.

Do jaké míry lze říci, že reálným důvodem toho cirkusu je Sýrie? Přeci Írán podporuje Asada, zatímco „naši“ Saúdové jsou proti němu. Mimochodem, srovnáme-li skutečně stav demokracie v kritizovaném Íránu a v „naší“ Saúdské Arábii, jak to vychází? .... .... .... .... ..... (Celý text rozhovoru najdete zde) 

27 komentářů :

 1. Pani Spencerova, v pripade, ze se budete zajimat o nadchazejici valku mezi Iranem a Israelem , tak v te KOTELNE urcite zkoncite. (Ale tam se budete citit lepe, nez mezi politicky korektnimi elitami.)

  Zatim NEBYLO vyhlaseno officialni stanovisko, tak se o tom nesmi mluvit.

  Ja tu budouci valku studuji a uz vim jak dopadne.
  Ale jsem systematicky umlcovan, tak nemohu ohlasit viteze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to poměrně rozšířená chyba po celém světě. Někde něco, nebo někoho vykrmovat a až přijde čas kdy nebude čím, bude zle.Vše se obrátí proti přitroublým horlivým "dobrodincům" :-)

   Smazat
  2. Docela dobrá podobnost s jinými druhy,zejména lidskými. Taky vypadají ochočeně a mile,ale jak nedostanou co žádají hnedka je u chlebodárce hlavička dole.¨Jinak platí všude že kůň je nebezpečný zezadu,býk ze předu a kastrovaný býk ze všech stran

   Smazat
 2. víťazmi asi budú Čukčovia

  OdpovědětSmazat
 3. To je fakt strašný další válka na obzoru kdy už konečně dostanou agresoři naloženo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem naprosto klidný, protože Baník ve fotbalu ještě 2x vyhraje a v lize se udrží!! To bude další facka imperialistickým štváčům!!

   Smazat
 4. Pani Spencerova,
  zde mate zajimavosti pro Vasi hladovou a zvedavou dusi.

  Od doby, kdy vladl v Iranu president AHMADINEJAD, tak HASIDIC Zide , kteri jsou odpurci Zionismu jsou v Iranu vitani, tolerovani a maji svoje obchody a modlitebny.

  Hasidic Zide jsou svym puvodem z Ukrajiny a tato nabozenska zidovska obec se jmenuje NETUREI KARTA'S MISSION a vznikla v 17-tem stoleti na ochranu zakonu Talmudu, ktery si Zide prinesli z Babylonu 538 B.C.
  (Osvobodili je Persane, coz je dnesni IRAN.)

  Jak Hasidic Zide, tak IRAN jsou nepratele Zionismu.
  Obe skupiny Zionismus odsuzuji. Takze Zide NEJSOU jednotni !
  Jednota neexistuje ani v Iranu, kde jsou 2 frakce. Nabozenska a moderni.

  Aby tato situace byla jeste slozitejsi, tak Zide se deli na Zidy puvodni biblicke a na ty, kteri maji puvod v Khazarske risi, ktera prijala zidovske nabozenstvi v roce 740 A.D. a ma uplne jine GENY.

  U Krestanu je zmatek take, protoze se nekteri z nich snazi dokazat , ze Krist NEBYL Zid !
  Odvolavaji se na
  GOSPEL of JOHN the BABTIST 7:1 & 8:44 a na
  Saint Justin Record from 116 A.D...

  Ja mam zmatky velmi rad a moc dobre se v nich bavim.
  Nejzajimavejsi zmatky jsou vsak u nas u Katoliku ve Vatikane a jednou je vsechny vyslepicim eminenci kardinalu Dukovi, ale az si vezme uklidnovac.
  Podepsat se nemohu protoze jsem pronasledovan a diskriminovan. Vy jste me zaujala jako novinarka, protoze inklinujete k politicke nekoreknosti.
  Schyluje se k velkemu prusvihu vsude !  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Židé žijí v Persii 3000 let a posledních 30 let emigrují do Kalifornie. A ty tu žvaníš něco o Chassidim?!
   Ty jsi fakt děsivej debil, Honolulu!

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 7. Samozrejme, ze muj prispevek 4:25 je adresovan vulgarni svini - 3:16 !

  3:16 parazite , kdy jsi ty napsal nejaky prispevek na nejake thema ? Co te tak rozciluje to, ze patrim k tem co sleduji deni ? Ty mas radej ty, kteri nemaji prehled vid ?


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 8. Blizi se valka mezi Iranem a Israelem ! Cela Amerika o tom mluvi , ale zde je zminka o nevyresenem napeti "trestny" cin. 12.kvetna bude rozhodnuto o smlouve s Iranem, ale zde je to nebezpecne se o tom zminit.

  Krome toho muj prispevek 3:12 byl adresovan autorce a ne tobe 3:16 ty DOBYTKU !

  OdpovědětSmazat
 9. PROC vy v Cesku nedokazete mluvit bez arogantnich sprostaren nebo urazk ? Jako ratlici za plotem, kdyz vas neni videt ? Protoze jste ZBABELCI, flustorvani a nestastni ze svych udelu - nevolniku.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 11. Proč tady redakce dává pořád dokola prostor tomu tupýmu vygumovi z uASS ŽUMPY???

  OdpovědětSmazat
 12. Ty jsi všechno možný,slušně to napsat NEJDE TY ZKURVYSYNU!!!!Jo a Mugabe byl proti tomu zrzavýmu,tupýmu celosvětově vysmívanýmu kurevníkovi PAN PREZIDENT!!!!!!!!☺☺☺☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 14. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 15. Kdo toho buzeranta muže brát vážně.Zase jenom BUZERANT

  OdpovědětSmazat
 16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 17. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 18. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 19. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 20. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A KAVÁRNÍKŮ-LEPŠOLIDÍ !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% spolehlivého orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii, Euroamerice a kavárníkům-lepšolidem.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu, putinistu, zemanistu a babišistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět svůj příspěvek ze 7. května 3:38.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 21. Ne do kotelny, ale do Moskvy, jako soudruzi Gottwald a Slánský!
  Drahá soudružko Spencerová!
  Jako komunista a putinista, jako roduvěrný Čech, občan okupované, ponížené a DĚSIVĚ zbídačené země Tě plně chápu: Jakmile Tě havlističtí kolaboranti vyhodí z práce na dlažbu, půjde Ti doslova o život.
  Ano, v kapitalismu a demokracii, čili ve vykořisťovatelském režimu, kde člověk člověku je vlkem, a vlci jsou vyhubeni, umírají každoročně MILIONY nezaměstnaných. Umírají hladem a zimou, umírají na choroby, jež v zemích socialismu, míru a pokroku byly vymýceny nedlouho po VŘSR.
  Umírají na NEKONEČNÝCH smetištích kolem nablýskaných metropolí Západu, ve vzájemných lítých rvačkách o skývu trpkého chleba, jíž odhodil do smetí nějaký přežraný, a přesto – paradoxně! – nenažraný vykořisťovatel.
  A tento krutý osud by čekal i Tebe, kdyby … Kdybys nebyla opravdu NEOBYČEJNĚ zasloužilou soudružkou.
  Ty samozřejmě JSI zasloužilá jako málokterá česká soudružka, takže brzy po svém vyhazovu z práce, bytu a veřejné dopravy dostaneš pozvání od ruských soudruhů: „Přijeď, drahá soudružko Spencerová, přijeď k nám do Velikého Ruska, přímo do naší stolicy. Tam Tě čeká prostřený stůl, pod lahůdkami a vodkou se přímo PROHÝBAJÍCÍ. Tam Tě čeká útulná kvartíra, s výhledem na Leninské hory. Tam vydržíš do chvíle, kdy se budeš moci vrátit do osvobozené Prahy, kde převezmeš pověření řídit Literaturní gazetu od samého soudruha ministra kultury a oddechu.“
  Ano, soudružko Spencerová, nemusíš mít strach o holý život: Veliký Putin na Tebe a Tvou práci pro mír a socialismus nezapomene, NIKDY.

  Na shledanou v lepších časech, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.