Reklama

středa 2. května 2018

Válečný vichr zesílil v Sýrii po útocích ze 30. března

Arkady Savitski
2.5.2018  StrategicCulture, překlad E-republika
Rusko je jediným aktérem, který může zabránit válce mezi Izraelem a Íránem. USA už mluví o potenciálním konfliktu jako o nevyhnutelném střetu. Srovnání politik přijatých Washingtonem a Moskvou jasně ukazuje, kdo podněcuje napětí a kdo se ho snaží zmírnit.


Tento článek komentuje v pořadí už druhý útok Západu na regulérní základny syrské armády v Sýrii konaný 30. března 2018. První útok provedly USA, Francie a Británie dne 14. března 2018. Viz článek Poražený Západ v Sýrii předvedl závěrečné dětinské divadlo s Tomahavky.

Dne 30. dubna byly proti vojenským bodům Sýrie v provinciích Hama a Aleppo provedeny raketové útoky. Ztráty vznikly zejména mezi pro-íránskými silami a íránským personálem. Nikdo nese odpovědnost, ale je všeobecně známo, že operace byla vedena izraelskými leteckými silami. Izraelští představitelé nepodali žádná vysvětlení. Ale ministr zpravodajství Izrael Katz uvedl, že jeho země nedovolí Íránu mít na území Sýrie vojenské základny. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman slíbil, že použije sílu jako reakci na jakýkoli pokus Íránu o vytvoření “vojenské opory”. Izrael nedovolí Íránu získat jaderné zbraně. Izraelská vláda se domnívá, že Írán spolupracuje s Severní Koreou na získávání jaderných schopností, přestože MAAE potvrzuje, že Teherán dodržuje své mezinárodní závazky.

Izrael se v Sýrii dříve zaměřil na ničení předsunutých základen milicí podporovaných iráckou armádou. Formálně platí, že Sýrie je ve válce s Izraelem. Izraelská vláda se shromáždila na mimořádnou schůzku hned po raketovém útoku. Armáda se připravuje dron Heron TР, který právě přišel do výzbroje, aby udeřil na všechny systémy protivzdušné obrany, které mohou v Sýrii čelit izraelskému letectvu. Izraelské F-15, F-16, F-35 mohou napadat SAA mimo operační zóny systémů S-300 (150 km) nebo mohou letět k pozemním cílům přízemním letem v nadmořských výškách nižších než 60 m. Mají rakety AGM-142 s rozsahem 100 km a střely Delilah pro střelbu s plochou dráhou letu na vzdálenosti až do 250 km. Pokud Rusko dodá své S-300 do Sýrie, budou tyto systémy jistě napadeny.

Dne 30. dubna byly pro střely hlavním cílem muniční sklady. Jednou z pozic údajně byla armádní základna brigády 47 poblíž města Hama, kde jsou umístěny také íránské šiitské milice. Sýrie říkala, že je to agresivní čin. Tím se celé dění v Sýrii dostává do další fáze konfliktu, který je daný střety mezi Izraelem a Íránem.

Ať už to byla náhoda nebo ne, izraelská operace se uskutečnila v době, kdy americký státní tajemník Mike Pompeo navštívil Jeruzalém. A jen několik dní poté, co Rusko oznámilo, že již není vázáno žádnými morálními závazky, které mělo předtím, kdy odmítlo dodat systémy S-300 protivzdušné obrany do Sýrie. Americký státní tajemník výslovně zdůraznil právo Izraele na obranu. Zdůraznil úlohu Ženevských rozhovorů, které doposud nenašly způsob, jak vyřešit konflikt Sýrie. A zcela úmyslně vynechal jakoukoliv zmínku o rozhovorech v Astaně, kde mírový proces pokročil hodně kupředu. Velitel amerického Centomu, generál Joseph L. Votel, se v Izraeli otočil na návštěvě jen pár dní před návštěvou státního tajemníka.

Existují i ​​další velmi zajímavé “náhody”, které poskytují stopy pro výklad toho, co se skutečně děje a proč. Operace ze 30. dubna byla zahájena v okamžiku, kdy došlo k přímým střetům mezi Pentagonem podporovanou kurdskou SDF a regulérní armádou Sýrie (SAA) v ropném území Deir es Zauru. Jedná se o velmi nebezpečný obrat událostí, které mohou vést armádu Spojených států přímo do konfliktu se syrskými a íránskými silami. Ve skutečnosti je bitva již vedena na nejméně dvou frontách.

Nyní se podívejme na to, co USA a Rusko dělají v Sýrii. Washington podporuje izraelský anti-iránský postoj. Schvaluje použití síly a podílí se na provokaci vojenského konfliktu v Sýrii. Izrael není sám, když se vypořádá s konfliktem s Íránem. Současná eskalace probíhá poté, co se Moskva snažila předcházet nejhoršímu. Už 9. Mezinárodní setkání vysokých představitelů pro bezpečnostní otázky (International Meeting of High Representatives for Security Issues) se v západních médiích nedostalo do centra pozornosti. Ale jeho organizace a průběh ukazuje, jaká je politika Sýrie v Rusku.

Fórum se konalo ve dnech 25.-26. dubna 2018 v Soči, ruském letovisku u Černého moře. Organizuje ho Ruská bezpečnostní rada a byli zde bezpečnostní představitelé ze 118 zemí. Fórum konstatovalo, že některé země se angažují v Sýrii po boku teroristů. Více účastníků by se zúčastnilo, kdyby Washington nevyvíjel tlak na tyto země. Konference se postavila proti jednostrannému použití síly a zanedbání mezinárodního práva v Sýrii. Nikolaj Patrushev, ruský tajemník Rady bezpečnosti, uspořádal dvě samostatná setkání se zástupci Íránu a Izraele, aby diskutovali o způsobech, jak se vyhnout přímé konfrontaci. Jak lze vidět, je to Rusko, a ne Spojené státy, kdo se snaží vyvíjet úsilí o zprostředkování a kdo se chce vyhnout válce.

Ministři zahraničí Ruska, Turecka a Íránu se 28. dubna setkali v Moskvě. Nesouhlasili s názorem oficiálního vyjednavače OSN v Sýrii ohledně Astany. Staffan de Mistura uvedl v prohlášení za OSN, že proces Astany dosáhl svých hranic. Všechny strany zdůraznily jednotu a potřebu širší úlohy OSN v úsilí vyřešit konflikt Sýrie.

Rusko je jediným aktérem, který může zabránit válce mezi Izraelem a Íránem. Proto pendluje a vyjednává mezi oběma stranami a snaží se zachránit lidské životy. Úředníci USA už mluví o potenciálním konfliktu jako o nevyhnutelném střetu. Srovnání politik přijatých Washingtonem a Moskvou jasně ukazuje, kdo podněcuje napětí a kdo se ho snaží zmírnit.

Článek Impact and Effects of April 30 Strikes Against Syria: Winds of War Blowing Strong vyšel na webu www.strategic-culture.org. Překlad redakce.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

13 komentářů :

 1. Židi byli "vyvoleným" národem už dávno před Hitlerem a dnes jen pokračují v jeho válečnické politice!! Politika Izraele je zločinně krátkozraká, protože místo spolupráce se svým okolím vsadili na vojenskou konfrontaci, za peníze USA ! Pokud bude zapadat vliv USA v návaznosti na konec Petrodolaru skončí i historie umělého státu Izrael a to bude dobře !

  OdpovědětSmazat
 2. Za každý izraelský nálet by měla navazovat min. 1 raketa na Telaviv !

  OdpovědětSmazat
 3. 16:09
  A mohl by mi tento ignorant říci proč by se mnělo útočit na Telaviv?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to je jednoduché... jejich bůh Jahve jim přikazuje oko za oko, zub za zub, .. tak se jim to dá takhle pocítit. Bylo by načase

   Smazat
 4. Zkurvení křivonosatci prostě nedají pokoj!!...

  OdpovědětSmazat
 5. Ruskej mužik ať se sklidní a nestrká rypák kam nemá.Muže se stát,že po něm dostane.Nechte to na Izraeli.ten už si několikrát s arabáky dost dobře poradil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17.56 , Vladimir Vladimirovic Putin , muz c.1 ve svete , podle us magazinu Forbes ! Takze , rusky muzik se klidit nemusi !Pitomecku .

   Smazat
  2. Jasně, Izrael léčil bojovníky ISIS,, obchodoval s ukradenou syrskou ropou a velmi mu záleželo na islámském státě.
   Ze srandy králíků nepodporuje Saúdskou Arábii, ti se vůbec hodně s Izraelem kamarádi. Sunna islám a sionisté jsou největší kámoši.

   Smazat
  3. Rusofobní havlokavárníku 17:56, rád bych tě poučil, že Iránci nejsou Arabové. Nikdy nebudu fandit muslimům, ale izraelské agresi v zastoupení USA taky nebudu tleskat. Je jasné, že jsou Iránci na řadě, když odmítají obchodovat v dolarech.

   Smazat
 6. V současné době, právě v těchto chvílích, uskutečňuje největší Americké velvyslanectví v 2,9 milionové Arménii, Jerevanský majdan. USA demonstruje, že vývoz demokracie se uskutečňuje ne ve svobodných volbách, ale protesty podplacených proamerických profesionálních rozvracečů legálního státu. V Armenií je majdan v prvotní fázi, ale můžeme předpokládat, že bude následovat střelba do lidí, aby Armenský majdan gradoval a bylo dosaženo demokratického cíle a to další Americké vojenské demokratické základny s raketami namířenými na Rusko. Když by to nevyšlo je připraven Američany záložní plán a to přeměnu Armenie na současnou Sýrii, kde nezůstane v rámci demokracie, kámen na kameni.

  OdpovědětSmazat
 7. Vše je jasné doufám že Írán nepodlehne a zvítězí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:14: Bude takový boj za mír, že nezůstane kamen na kameni - mluvilo se za totality. Rozdíl proti současnousti: za totality se pouze mluvilo, teď se v kapitalistické realitě podle toho koná - viz oranžové revoluce, Ukrajina. Výsledný stav - lidský život - zase lepší za totality. Lidé by zajisté nechtěli již návrat k direktivitě totality, ale na druhé straně - proč stále hlasovat na takovu verbéž, která říká, že ta kapitalistická realita - zde zmíněná - je žádoucí. Proč lidé jsou tak hloupí a hlasují pro Farského /to je podle mně největší idiot v parlamentu/, Kalouska, Bělobrádka /další blbec s mocí/, Fialu a podobnou verbéž.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.