Reklama

čtvrtek 10. května 2018

Vandalské gesto neznámého blbce je vlastně dobrá zpráva


Ivan David
10. 5. 2018
Můžete být obecně oblíbeni a přesto (možná právě proto) vás někdo zastřelí na ulici. Činy některých jedinců nelze předvídat, neboť se vymykají obecné představě, "jak člověk uvažuje". Nelze prostě zabránit činu psychopata s myšlenkami a motivy obecně pokládanými za zvrácené, vyloučit že neléčený psychotik někoho probodne a zfanatizovaný blb někam hodí zápalnou láhev. To jsou činy z hlediska všeobecného proudu lidského konání výjimečné. Jejich vykonavatelé jsou také výjimeční - statisticky i funkčně.Zfanatizovaný blb polil sochu maršála růžovou barvou v noci, anonymně, a pravděpodobně úplně sám. Kde jsou ty doby, kdy organizovaná tlupa natírala růžovou barvou tank číslo 23. Tehdy to bylo neméně "kontroverzní", ale symbol triumfu přenášela televize a zprávu přinášely noviny. Mediální šplhouni a slouhové dělali novou kariéru v nové době. A nikdo ani nepíp. Skoro nikdo.

Přes pocity frustrace se své cti dbalý občan chová kulturně. Také ze strachu, že by byl většinou občanů odsouzen a ostrakizován. Proměna postojů veřejnosti je pomalá, hodně pomalá, ale je cítit. (Některé chyby, jsou už chybami, některé ještě zásluhami. Miroslav Holub)

I tam, kde by převažující veřejné mínění souznělo, má přece jen většina lidí vnitřní brzdu. (Vím, byla by to chyba plivat na pomníky, nám zbývá naděje, my byli jsme a budem... Karel Kryl)

Různé doby a různé sociální skupiny mají své symboly. Byl jsem se v Německu a Rakousku podívat na místa, kdy bylo prováděno systematické vraždění duševně nemocných (Euthanasie - T4). Po desítkách let, kdy se o tom v Německu nesmělo mluvit, se v roce 1983 našel novinář, který si dovolil o tom psát. Z budov, kolem kterých se chodilo po špičkách se staly "památníky nacistické Euthanasie", nejdříve v bývalé Spolkové republice Německo, po roce 1989 i v bývalé NDR. Tam byly památky po nacismu zahlazeny. Není co vystavovat. Byl jsem se podívat na místo, kde v Brandenburgu stávala věznice, kde bylo vyvražďování zahájeno. Na jejím místě je dnes nákupní centrum. Za ním stojí sovětský tank. Na jeho podstavci je psáno "Z vděčnosti k osvoboditelům", přímo naproti přes ulici stojí pomník "Obětem komunismu". Jen zavražděné duševně nemocné na místě nepřipomínalo vůbec nic.

Osvobození je osvobozením bez ohledu na Únor, Leden, Srpen a zpětnou vlnu po Listopadu. Je osvobozením z hlediska osvobozených a hrdinstvím vojáků symbolizovaným maršály.


Je doba, kdy je portrét císaře lépe dát na půdu, nejenom proto, že by na něj mohly srát mouchy, spíše se hospodští obávají, že by se jejich lokálu většinově smýšlející lidé vyhýbali. Breschniedrové (ZDE) těžko nacházejí uplatnění. A když ho najdou, nejsou zdrojem strachu, ale opovržení a posměchu - jako pornoherec Janda.

Památníky se budovaly a bouraly, sochy a pamětní desky se odstraňovaly a jiné instalovaly, ale velké postavy Vítězného Listopadu své sochy mít zřejmě nebudou (Ilona Švihlíková: Jak jsme se stali kolonií ZDE). Stačili pojmenovat náměstíčko v Praze před Domem odborových svazů a Vysokou školou ekonomickou Churchillovo náměstí. Uprostřed zahalena stromovím stojí socha jednoho ze strůjců vítězství nad Hitlerem, který později usiloval o třetí světovou válku a Indy nazýval opicemi. Zůstává letiště Václava Havla a přibylo jeho náměstíčko a lavičky jako politicko-komerční projekt. Ale hlavně byl konzervativec (když odešel z Labour party). Kdysi byly Stalinovy závody, Nová huť Klementa Gotwalda a most Antonína Zápotockého.  Ulice Říčanská byla přejmenována na Černokostelecká, pak Jungmannova (buditel, jazykovědec), dále Fochova (po maršálovi spřátelené Francie), za váky Schwerinova (po pruském maršálovi), pak Stalinova (generalisimus), snad vydrží jako Vinohradská. Na sjezdu spisovatelů v roce 1968 Pavel Kohout navrhoval užívat trvanlivější názvy jako "Ulice chodců", "Most neplavců".

To, že nějaký fanatický blb polil sochu maršála Koněva barvou v noci, anonymně a zřejmě úplně sám, je vlastně dobrá zpráva.

25 komentářů :

 1. Pratele mne informovali ze u sochy Koneva byli videni dva muzi svou tloustkou pripominajici Vondrasteina a Kocabsteina kteri rvali" S amerikou na vecne casy a nikdy jinak"Jelikoz mocili na chodniku pratele museli prejit na druhou stranu kde zadali policii o zasah, byli vsak odmitnuti ze se jedna o obcanskou iniciativu a tudiz zakonne jednani ,no nevim

  OdpovědětSmazat
 2. Jednou v Pražském metru polili studenti červenou barvou přijíždějící první soupravu metra ze sedmdesátých let. Studenti se zviditelnili a naše Česká televize jásala, protože přeci první souprava metra byla z tehdejšího Světského svazu, dnešního Ruska. Ten, kdo byl v USA v NY ví, že v tamním metru jezdí úplně stejné soupravy jako jsou u nás ty původní soupravy ze sedmdesátých let. Až jsem se tomu divil, když jsem v NY metrem jel. Je to tedy stupidita vylévat na cokoliv jakoukoliv barvu. V sedmdesátých letech byly v pohraničí sundány pamětní tabule Americkým vojákům za osvobození našeho západního území. V devadesátých letech byl natřen Ruský tank na růžovo a v Brně byl bruskou nějakým starostou rozřezáván pomník rudoarmějcům. Jsem si jistý, že přijde doba, kdy letiště v Praze opět ponese název Ruzyňské a lavičky kdekoliv nebudou nést název po jednom z největších alkoholiků všech dob. Než bych si sedl na lavičku alkoholika to raději budu stát. Vjednom městě vznikla nová ulice a hrozilo, že bude pojmenována po alkoholikovi, ale zvítězil zdravý rozum a ulice se dnes jmenuje Jahodová. Pomalu se nám vrací selský rozum a vlezdoprdelisti, kteří i proti odporu veřejnosti pojmenovali letiště po alkoholikovi skončí v propadlišti dějin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pamětní tabule armádě USA se sundavaly jako reakce na masakr v My-Lai (Sušice) , slavnostní shromáždění u míst někdejších pomníků se však konala (asi týden po 9. květnu).Pracovníci ambasády objížděli několik míst (Cheb, Vitějovice,Domažlice,Rokycany,Lnáře,Sušice).

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 4. Hitler chtěl zlikvidovat Český národ . Děkujte Rusku za to že tu jste . Neumíte nic , jen zfanatizovat děti proti prezidentovi .
  Sláva Rasiji a Vladimíru Putinovi .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Patton byl ZMRDŮ KRÁL A TAK S TÍM HOVADEM NEMĚL SLISTOVÁNÍ ANI EISENHOWER!!!!!!☺☺☺☺☺☺

   Smazat
  5. Administrátore i kdyby v těch dvou reakcích na Anonymního 23:52 byly jakékoliv vulgarity oproti tomu, co jsi pustil do diskuze v jeho sdělení, by to skutečného občana Čech a Moravy neurazilo a nezdvihlo mu to adrenalin v krvi, jako ta zhovadilost co jsi pustil do diskuze.Děda či bába,nebo fort s máti, buď sloužily ve Vermachtu nebo donášeli na gestapo.Hlavně,že máme zákon o zločinosti komunismu,který ještě nikde nebyl,ale omlouvání genocity Čechů a Moravanů Němci za 2.sv. války se dnes pomalu učí i na školách!!!

   Smazat
  6. Stránky děláme coby amatéři ve své volném čase a tak se nedivte, že nějaká hanebnost v diskuzi nám unikne. Redakce diskuze neřídí, jen zpětně kontroluje, takže mezi uveřejněním nějaké zhovadilosti a jejím objevení a vymazáním uplyne určitý čas. Díky za upozornění.

   Václav Dvořák
   Nová republika , z.s.

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 5. Komentář nějakého místodržícího z Prahy 6: Tak už je Koněv zase růžovej..... Puberťák na puberťáka, oni nemají úctu k ničemu, kdyby mu polili auťák růžovou barvou, tak by se zvencl, že vandalství a politický barbarismus, kdyby nějaký židovský náhrobek posprejovali, tak budou pátrat, až vypátrají, když jde o Rusáka, tak holt .... je zase růžovej....

  OdpovědětSmazat
 6. Cituji: "Kdysi byly Stalinovy závody, Nová huť Klementa Gotwalda a most Antonína Zápotockého."
  Lidé z Mostu a Litvínova chemičce v Záluží dosud neřeknou jinak než "Staliňák".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..a přitom jej postavili Dolfkovi, aby jeho tanky měli na co jezdit, když se mu nepovedlo při tom drandění na východ dobýt pumpy na ropu a pokřtili jej "Hermann Goering Werke....
   Doba se změnila i když soudruzi (někteří, jako např skoro všichni) zůstali stejní, ale přejmenovávat se musí a proto ten most sebevrahů, co jej postavili za Husáka a nazvali "Most Klementa Gottwalda" se tomu taky nevyhnul a dnes se mu říká "Most Klementa Zlína" a tak je to správné a tak to má být !!!

   Smazat
 7. Obyčajné hovädá ktoré hanobia pomník osloboditelov,mali by hanobiť pomníky po najväčšom ožranovy ktorý žil v ĆSR a nie po somárova a hovädu, ožranovy pomänovávať ulice a iné verejné miesta,po takom ožranovy a volovy by mali byť pomenované mestké záchody s nápisom TU BLVAL A BOL DOSRANÝ VAŚEK ŚAŚEK LAHVÁčEK!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moj slovenský brat, čo v mojej povodnej vlasti? Pamatník na Dukle, tiež bol odstránený červenoarmejec. Prosím o informáciu, či niekdo protestoval a kdo o tom rozhodol? Na Dukle zahynulo najviac sovietskich vojakov asi v celej histórii oslobodenia Československa!

   Smazat
 8. Všem těm nemocným rusofobum by měli v každém městečku a v každé pražské čtvrti, postavit sochy Adolfa Hitlera.
  Tam by se při pokládání věnců mohli líp vyžít.
  Věnce se dají ukrást na hřbitově a ušetřili by za barvu.

  OdpovědětSmazat
 9. Obyčajné hovädá ktoré hanobia pomník osloboditelov,mali by hanobiť pomníky po najväčšom ožranovy ktorý žil v ĆSR a nie po oslobotiloch !Somárovy a Hovädu , Ožranovy by mali pomänovávať ulice a iné verejné miesta,po takom ožranovy a volovy by mali byť pomenované mestké záchody s nápisom TU BLVAL A BOL DOSRANÝ VAŚEK ŚAŚEK LAHVÁčEK!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 10. V Plzni s velikou pompou postavili nový pomník US jednotkám, které obsadili Plzeň v roce 1945. Úmyslně píši obsadili, neosvobodili, protože kromě pár hitlerjugentů s nimu nacisté vůbec nebojovali a čekali na US armádu jako na boží smilování a vzdali se. Jejich vrchní velitel se po ofociální kapitulaci zastřelil. Jako Plzeňák nějak nevím zaco to "Díky Ameriko". Za vybombardovanou Škodovku? Za vybombardované nádraží? Za vybombardovaný Koterov a další těsně před koncem války? Za chráněný volný pohyb Němců a vlajkařů? Za co vlastně? Za ožralého vojáka co spadl s jeepem na Košutce do jezírka a utopil se? Je to stejná šaškárna jako za bolševíka 1. máje.

  OdpovědětSmazat
 11. Jenže - dříve pár set psychiatrů a pár set psychologů zvládalo duševní stav občanů státu bez problémů. Proč dnes na to nestačí tisíc psychiatrů a tisíce psychologů, proč dnes každý Čech potřebuje svého psychiatra a svého fyziatra? Proč jsme národ tělesných a duševních invalidů? Kde se stala po r. 1989 CHYBA? Takže se nedivme činům vyšinutých lidí, či celých skupin!

  OdpovědětSmazat
 12. Podle mě to byla provokace pražské kavárny havlojugendu na to mají dost.

  OdpovědětSmazat
 13. "Havlojugend". To je výstižné ...

  OdpovědětSmazat
 14. Po dlhej dobe som príjemne prekvapený, že tu nikto nikomu nenadáva. V niektorých diskusiách nadávky a osočovanie vysoko prevyšujú obsah a zmysel článkov - únavné a zbytočné. Nech nám to vydrží.
  A k samotnému článku - vždy a vo všetkých národoch sa nájde blb, ktorý nevie od dobroty, čo so sebou. V tomto prípade je dobre, že ho nechytili, lebo by z neho ešte niekto mohol vyrobiť hrdinu a vlastenca (čudná doba).

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.