Reklama

.

.

středa 16. května 2018

Západobalkánské zápisky: Uprchlíci míří k Chorvatsku a španělská karta pro Kosovo

Dnešní Sarajevo - Bosna a Hercegovina
Mirko Raduševič
16.5.2018  Literárky
Čím začít psát o Balkánu, když je toho tolik? Jedním hlediskem je to, co se nás nejvíce dotýká. V současnosti je to zpráva, že směrem přes Bosnu se žene do EU nová uprchlická vlna.
Chorvatská policie má pohotovost (viz ), před branami Chorvatska se nachází kolem šedesáti tisíc uprchlíků. Na nohou jsou policisté ze sedmi policejních okrsků podél hranice s Bosnou. Dopředu se již ví, že uprchlíci hodlají po stovkách na různých místech zdolat hranici, aby se dostali do Chorvatska - země EU, odtud pokračovat do Slovinska a dále na sever.

V Bosně nastala panika z uprchlíků a Milorad Dodik prezident bosenské Republiky Srbské prohlásil, že „se vynasnaží, aby silové složky ochránily dosavadní styl života. Vůbec si nepřejeme, aby došlo ke změně struktury obyvatelstva a přijmeme taková opatření, abychom zabezpečili majetek a bezpečnost naši ch lidí.“ Navíc vyzval bosenskou vládu, aby po příkladu Maďarska uzavřela své hranice. Zřejmě je ale pozdě, neboť chorvatská média píší o tom, že se již nyní v Bosně nachází kolem pěti až šesti tisíc uprchlíků. Chorvatská policie sice mluví o klidné situaci, ale je to před bouřkou, neboť uprchlíci nyní „teprve“ zkoumají a prověřují, kde jsou na hranicích slabá místa.

K situaci s novou uprchlickou vlnou došlo tím, že „stará“ trasa mířící přes Řecko, Makedonii a Srbsko je ostře střežená a migranti si našli novou cestu z Řecka, přes Albánii, Bosnu a směrem na Chorvatsko. Koncentrace uprchlíků na hranicích mezi Řeckem a Albánií je velká a píše o několika desítkách tisíc lidí. Jedná se o utečence především z válečných oblastí a chorvatské instituce vyjmenovávají: Sýrii, Libyi, Afghánistán, Pákistán, Alžírsko, Maroko, Írán a Tunisko. Bosna není na uprchlíky připravená a ti se začínají ilegálně ubytovávat ve stanech v centru Sarajeva nebo v některých bosenských městech v opuštěných domech.

Chorvatsko se s novou uprchlickou vlnou ocitlo v kleštích, neboť podle nového nařízení rakouské vlády, budou utečenci, kteří se dostali do Rakouska vracení zpět do Chorvatska podle nařízení Dublin III. Totéž může podniknout i Slovinsko.


Zítra začne summit o Západním Balkánu
Myslíte, že další problém západního Balkánu je pro Evropu již menším zlem? Rozhodně si to nemyslí španělský premiér Mariano Rajoy. Jedná se o Kosovo a v tomto ohledu Španělsko vzhledem ke své vnitropolitické situaci, problémům s Katalánskem, zastává jasný názor – Kosovo nesmí být samostatné. Jestliže existuje takzvaný blok pro samostatné Kosovo, chce se španělský premiér zasloužit o vznik bloku proti kosovské samostatnosti. Netřeba mluvit pozici ČR, ta je jasná – prokosovská, ale Slovensko opět vzhledem ke své vnitřní situaci, maďarská menšina, je proti samostatnosti Kosova a jistě se stane členem Rajoyova bloku, do kterého se hlásí i další země, jako jsou Kypr, Řecko a Rumunsko. V Evropě mimo EU je to především Srbsko a Rusko.

Při získává členů do protikosovského spolku zvýšil Mariano Rajoy svoji aktivitu s blížícím se summitem zemí Západního Balkánu a EU o Kosovu, který začíná zítra v Sofii. Na programu summitu je budoucnost tohoto evropského regionu a země EU chtějí deklarovat, že na tento region v rámci tzv. Berlínského procesu (vysvětlivka na konci) nezapomínají. Zřejmě se však zde jednání stočí na problém nezávislosti Kosova.

Pozváním kosovského prezidenta Hašima Tačiho na summit ze strany EU a pořádajícího Bulharska byl vyvolán rozruch a nejen v Srbsku, ale také ve Španělsku. Zatímco Srbsko zaujalo k tomuto faktu smířlivý postoj, tak španělský premiér se chová bojovně a do poslední chvíle se snažil přemluvit partnery v EU, aby s kosovským prezidentem nezasedli k jednacímu stolu. Ke španělskému stanovisku se přidali premiéři Rumunska a Kypru. Slovensko se summitu účastní, ale Ivan Korčok, tajemník ministerstva zahraničí navrhl, aby se summit odehrál v tzv. Gymnich formátu, to je bez státních vlajek a symbolů. Nakonec Mariano Rajoy, podle článku španělského serveru El Confindencial, svoji bitvu v rámci EU za ignoraci kosovských představitelů na summitu prohrál („Rajoy pierde la guerra de los Balcanes“ ). Premiér se proto rozhodl oficiálního jednání summitu se neúčastnit. Sice do Sofie odletí, ale bude zde jednat pouze s bulharskými představiteli, účastní se oficiální večeře představitelů EU a potom odletí zpět do Madridu.

Slovenský zástupce Ivan Korčok načrtl, o čem by se v Sofii mělo jednat, když pro agenturu TASR mluvil o politických a ekonomických reformách v tomto regionu. „Jestliže zde nedojde k reformám, místo našeho exportu stability dojde importu nestability do EU,“ říká Korčok a podle TASR si myslí, že na Západním Balkánu prosazují své zájmy i třetí strany a myslel na Rusko a Čínu (viz ).


Velmocenské hry. Kosovo alias Sudety
Ve slovech a názoru slovenského představitele pokračuje americký balkanolog Daniel Serwer pro bosenské vysílání Hlasu Ameriky (viz ): „Čeho jsme svědky v Bosně je sjednaná konspirace Moskvy a Ankary. Obě mocnosti pracují v regionu pro své zájmy. Erdogan má v posledních letech na svědomí velký obrat k islamizaci.“ Na adresu Putina mluví Serwer o snaze etnicky Bosnu rozdělit. Nakonec v přednesu svého názoru dává Bosňanům návod: „Co cizí mocnosti zastaví? Především rázná odpověď a vše závisí jen na Bosňanech, kteří musí pochopit, že jsou to Moskva a Ankara, které je manipulují.“

Na západních médiích je zajímavá skutečnost, že se zmiňují o vlivu na země západního Balkánu a to především z Číny, Ruska nebo Turecka. Jako by západní novináři zapomněli, že to byl Západ, kdo vytvořil dnešní výbušnou situaci – dobře známý „balkánský sud s prachem“. Zapomnělo se na tzv. „humanitární“ bombardování, které vytvořilo podmínky vzniku nároku samostatnosti Kosova a zapomíná se na politiku Západu v případu ukončení bosenské války, na jednání na americké vojenské základně Dayton s nátlakem na Srbsko. Došlo k rozdělení Bosny, kdy se především Chorvaté cítí „ošizení“.

Zdá se, jakoby si zejména v USA vytvořili nejprve mapu dělení určité země a regionu podle svých představ a zájmů. State department nezajímají etnické, historické podmínky a rozhodující se stává mocenský a ekonomický zájem. Již jsme psali o druhé největší americké základně v Evropě Camp Bondsteel v Kosovu nebo zájmu Madeleine Albrightové získat přes firmu Albright Capital Management v roce 2012 kosovské telekomunikace a poštu.

O Kosovu se pochopitelně nebude rozhodovat na summitu v Sofii, to si může myslet naivka. Ve dnech kolem desátého května se ve Washingtonu sešli k jednání o Kosovu vedoucí experti tzv. „kvinty“ - USA, Velká Británie, Francie, Německo a Itálie ( viz ). Mimo balkánských médií o této schůzce nenajdete ve zprávách ostatních zemí skoro nic. Největší obavu z washingtonské schůzky má pochopitelně Srbsko, a proto následoval protitah srbského prezidenta Aleksandra Vučiće, který odjel nejprve na konzultace za Erdoganem a následně k Putinovi. Tato poslední schůzka se uskutečnila v rámci oslav Dne vítězství. Z toho mohou opět západní média usuzovat na vliv Ruska nebo Turecka. Co Vučićovi zbývá, aby v rámci dobrých vztahů se Západem se Srbsko vzdalo Kosova? Západ rozhoduje o cizím teritoriu bez ohledu na zájem země, které se to týká. S obdobnou situací, v jaké se nyní nachází Srbsko, má zkušenost Československo, kdy Západ v Mnichově rozhodoval o Sudetech.


Španělská karta
Díky poučení z historie jsou srbští politici vůči Západu opatrní a mají štěstí v tom, že pět zemí EU se staví proti samostatnosti Kosova. Navíc si Srbsko bere příklad ze Španělska. Sice je mnohonásobně menším státem, ale hodlá použít jako Španělsko politiku naprosté neústupnosti a Kosova se nevzdávat.

Pro pochopení srbské situace a chování jejich prezidenta Vučiće citujme názor politologa Dragomira Andjelkoviće, který rozebírá španělskou zkušenost a říká tomu „lekce z Madridu“: „Dnes se můžeme mnohému naučit od Španělů, a to abychom nekapitulovali a neustupovali ze svých požadavků. Když jde o způsob provedení, musí Srbsko vytrvat v tom, co dosud podniká. Nic jiného mu nezbývá, neboť ekonomicky je závislé právě na těch, kteří stojí za propagací kosovské nezávislosti. Žijeme ve sféře jejich zájmů a dominance. To je důvod, proč se nesmíme dostat do přímého konfliktu se Západem. Přesto ale nesmíme kapitulovat a musíme těžit z možné lepší geopolitické situace.“


Nová zpráva:
Srbský deník Blic přinesl ve svém včerejším vydání článek od zdroje, který tvrdí, že již zná obsah návrhu kvinty z jednání ve Washingtonu. V článku je uvedeno, že západní představitelé naprosto ignorovali požadavky Bělehradu a naopak vychází zcela vstříc Prištině. Co se týče osobností, které se měly podílet na dokumentu, je uveden zástupce amerického státního tajemníka pro Evropu a Euroasii Wess Mitchel (dříve měl být poradcem v kampani Mitta Romneyho, údajně měl také pracovat pro pražské Centrum transatlantických vztahů, PCTR – CEVRO, zakládal institut CEPA – pro studium Střední a východní Evropy) a německá diplomatka v EU Helga Schmidová (působila ve Straně zelených a nyní je zástupkyně představitelky EU pro zahraniční politiku Federiky Mogherini). Wess Mitchel podle deníku Blic měl při jednání se srbskými nevládními organizacemi prohlásit: „Jestliže prezident Vučić tento plán nepřijme, jsou lidé, kteří plán přijmou. To ale bude jeho konec, ale i Srbska.“ Mitchel měl také mluvit o jakémsi finančním obnosu, který by Západ Srbsku za podpis dohody o Kosovu poskytl. Deník uvádí, že údajně měl být srbský prezident s plánem již seznámen, a to před svojí cestou do Moskvy a měl o tom s Putinem jednat. Vučić na zprávu reagoval s tím, že o plánu kvinty bude mluvit, až se mu na stůl dostane oficiální znění.


Vysvětlení – Berlínský proces:
V roce 2014 po srpnovém jednání na berlínské konferenci o Západním Balkánu předložila kancléřka Anegla Merkelová návrh, který měl změkčit rozhodnutí předsedy EK Jean-Clauda Junckera o tom, že EU si „udělá pauzu“ v přijímání nových členů. Součástí dokumentu zvaný Berlínský proces je úsilí o reformním proces, při řešení nevyřešených dvoustranných a vnitřních otázek západního Balkánu a dosažení usmíření v rámci a mezi společnostmi v oblasti. Na to navazuje hospodářská spolupráce EU v rámci regionu, zejména propojení v energetickém, dopravním a digitálním sektoru, včetně celoevropských koridorů. Od té doby se konají pravidelně konference o západním Balkánu, jako je zítřejší v Sofii, kde se hodnotí výsledky a plánují další akce v rámci Berlínského procesu.

- - -


 

34 komentářů :

 1. Toto vôbec neviete!!! Pravda???
  Konečne vstaňme z letargie
  a chyťme náš osud do vlastných
  rúk!!! Dokedy nás budú zbedačovať?

  Kedy pán Metnar chcete čechom povedať správu, že ste podpísali za nás OBČANOV piatok 4.5.2018 v Maroku pri tajnom zasadaní členských krajín EU, prísun prvej várky migrantov z Nigérie k 1.7.2018 v počte 11.000 kusov v rámci prerozdeľovania v Európe? Jediný Orbán sa postavil proti tomu!
  Prečo nechcete povedať, že nám následne hrozia kvôli tomuto sprísnené hraničné kontroly s Německom, Rakúskom a Poľskom?
  Kde chcete uskladniť toto jedno stredne malé mesto migrantov?
  Na nich máme ubytovacie jednotky a podporu?
  Pre mladé české rodiny, slobodné mamičky byty nemáme! My sa musíme vám a vašim hajzlíkom z radov bánk zadlžovať do konca života, dôchodci jesť suché rožky a VY SI DOVOLÍTE TOTO? .....nasledovane nejakymi este slovnymi vyhrazkami. Zmiznitě aj s Babišom do Súdanu!

  OdpovědětVymazat
 2. President Zeman:

  Občany také jednoznačně ujistil, že hodlá vládě umožnit, aby nepřijala jediného nelegálního migranta. Stalo se tak ve chvíli, kdy reagoval na dotaz mířící na problematiku uprchlické krize.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenze doktrinou global compact budou i ekonomicti migranti a klimaticti uprchlici legalnimi migranty

   Vymazat
  2. A čo legálni? Veď o to ide vo všetkých tých marakéšskych, rabatských či dublinských dohovoroch: spraviť z nelegálnej migrácie legálnu a RIADENÚ! Prečítajte si dnešný článok na AE, tam je to podrobne rozobrané.

   Vymazat
  3. Pro zrudy EU a jejich justice ,ted je dulezity kricet ,ze kdyz zena rekne ne , tak to znamena ne. Ale kdyz obcane reknou NE !! To je jina. Zvrhlisti predstiraji ze neslysi !! To je prijde draho.

   Vymazat
  4. Je třeba to pojmenovat správnými jmeny a podle toho se chovat !!!!!,..to nejsou vůbec žádní uprchlíci,ale divoké hordy !!!!,..už nás neoblbujte,ale chovejte se podle toho...EU NECHCEME VÁS !!!!!!!!

   Vymazat
  5. Přečtěte si přednášku profesora Rainera Mausfelda z 8.1.2017 a pochopíte kolik století pracují na tom co se dnes realizuje a že nám už nic nepomůže.

   Vymazat
 3. Do Chorvatska nééé! Tam jezdíme na dovolenou! Mají postupovat jako Izrael, nikdo neprotestuje proti zraněným a postříleným Palestincům, zřejmě to bude akt pravdy a lásky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chorvati jsou ti nelepší naši bratři mezi Slovanskými národy a je potřeba tam jezdit a tak jim dávat bratrskou pomoc z naši otrockých mezd.

   Vymazat
 4. Rozbiti zlocinci z USAJugoslavie byl prvni krok k Agbarizaci EU. Akbar Barbar.
  V Indonesii uz vrazdila cela rodina pocinaje 9 letymi fanatiky smrti.

  OdpovědětVymazat
 5. Chorvati pak jsou zhoubny zradci a ochotny kazdymu vrazit nuz do zad. Kdyz se Jugoslavie branila Hitlerovi 2 divize odpornych chorvatu prebehla k fasistum !!
  Na rozbiti Jugodslavie se cvicili chorvatsky zradny v teroristi v Australii uz 3 roky predem a dolary ovsem.

  OdpovědětVymazat
 6. Dokud se nezačně střílet ostrými jako na izraelské hranici není nám pomoci.

  OdpovědětVymazat
 7. Ve škole nás učili že migrace obohatí a tečka.

  OdpovědětVymazat
 8. Dvanáctiletá Viki chce taky obohatit! Tak jí to neberte.

  OdpovědětVymazat
 9. Slováci jsou proti odtržení Kosova? Tak šupem zpět do Československa mezi národy Čechů a Moravanů, kteří s nimi nebyli do poslední chvíle v žádném větším sváru. Jistě oni umožní také stovky let Maďarům, žijících na Slovensku právo na sebeurčení. Buď naprostou samostatnost nebo nějakou tu autonomii. A to, že v brzku Maďaři s nějakým požadavkem přijdou, tak o tom jsem přesvědčen. Čo Bugári? Už na tom pracujete? Za svobodnou Dunajskou Stredu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:38 píšeš zjevnou hloupost..Slováci jsou svébytný národ a mají právo na svůj samostatný stát. Obyvatelé Kosova, kteří vyhnali vražděním, "humanitárním bombardováním" a následnými četnickými čistkami všechna ostatní etnika jsou Albánci. Žádní Kosované, Kosovaři, Kosovci či jak se nám to snaží namluvit západní propaganda NATO. A Albánci mají svůj národní stát, tak se jako národ realizují. Albánci na Kosovu tvořili národnostní menšinu v rámci Srbska. Mnozí z nich přivandrovali za lepším z chudé Albánie a nikdy neměli ani jugoslávskou občanku.

   Hranice v Evropě jsou neměnné, chcete-li je změnit, musíte mít dobrovolný souhlas všech zúčastněných (viz Helsinská ujednání - 1945, plus Charta OSN atd.)
   Takže váš výkřik je projevem neinformovaného člověka, který vidí svět z velmi zvláštní perspektivy.

   Leo

   Vymazat
  2. To je sice pravda ale všechny rezoluce a akce jsou na hovno když se jedná o zájmy JUSEJ.

   Vymazat
  3. Leo, tedy Maďaři národ starší než Slováci, kteří neměli nikdy své samostatné království, císařství, stát(až za Tisa)mají nárok na svou zem? Kdyby zůstalo Rakousko-Uhersko tak dnes o slovenské menšině nic nevíme. Jsem přesvědčen, že až si Maďaři budou nárokovat část slovenského území, kterému stovky let vládli, budou podle mne v právu. Ať jako Autonomie či nějak jinak.

   Vymazat
  4. :)))) to ste na tom s historickym pobedomim dost spatne, ked si myslite, ze Madari su starsi narod nez Slovaci...na tom uzemi, kde je teraz Madarsko starsi urcite nie su...

   Vymazat
  5. Podle anonyma 12:28 by správně měli Maďaři odtáhnout na nízkých chlupatých koních někam do východních stepí. Hahaha. Co je smutnější, že slovenské vesnice za Dunajem, a bylo jich tam v histori hodně, dnes už neexistují. Říká se tomu maďarizace.

   Takže nejde o to, kdo kde byl dřív. To mohou říkat jen Židé s JúesEj za zády. Jinak to nikde na světě naštěstí neplatí.

   Leo


   Vymazat
  6. Nejde o to kdo kde byl dřív, máte Leo pravdu, ale kdo tam od nepaměti vládl. Nakonec Slované taky přišli z východních stepí jistě na koních, nevím jak velikých. Na území Slovenska by se tomu mohlo říkat Slovenizace. Ale slovenský národ neexistoval, byla to jen slovanská odnož, která vznikla jako odpad z českomoravského území jako třeba Poláci. Víte co se říká a s čím já nesouhlasím: Jak vznikl Slovák? Tím že nepovedený Moravák se házel přes zeď. Je to tvrdé ale ve své poctatě pravdivé. Leo už mlčte. Maďaři mají podle mne na území Slovenska z pohledu historického daleko větší nárok, než ti co tam byli po staletí jen za pohúnky a méněcenné.

   Vymazat
  7. 19:18 - Bože, to jsou zase pindy!

   Vymazat
  8. Slovenský národ se realizoval de facto až za Štúra,který mu udělal jazyk. Bez jazyku není národ. To jsou pindy. My měli svůj jazyk zdokonalený od Cyrila a Metoděje a Hus nám ho vylepšil. Tento jazyk se tenkrát používal i na Slovensku. To jsou pindy.Bitva u Lučence byla více méně tenkrár ještě na našem území. To jsou pindy. Leo vzhůru do boje! Vyvracejte pravdu. Jestli je něco lež tak se omluvím.

   Vymazat
  9. Komu rikas aby mlcel, vole

   Vymazat
  10. Slováci mají svůj svébytný jazyk, který už dávno není nářečím společného česko-slovenského jazyka. Vznik tak, že Štúr vzal jedno z nářečí slovenštiny, a to bylo to, které se nejvíc lišilo od Slovákům nejbližšího jazyka, od češtiny. Takový Štúrův naschvál, protože slovenština ze západního a slovenština z východního Slovenska jsou češtině bližší. Jak to? Protože kolonizace slovenksého území Slovany probíhala ve dvou etapách. První příchozí Slované zabrali na Slovnesku úrodní nížiny (západ a východ) a to probíhalo ve stejném období, kdy Slovensé obsazovali i Moravu a Čechy. Druhá vlna "Slováků" pak musela jít tam, kde bylo volno - do méně úrodných poloh na středním Slovensku, kde daleko později vzal místní nářečí jako vzor čisté slovenčiny.

   Ostatně Slované nepřišli z žádných východních stepí, ale z území dnešního severního Běloruska. Aspoň jazykovědci a archeologové tak soudí.

   Leo

   Vymazat
 10. Obyčejní Evropané už nechtějí migranty a toto kulturní obohacování a říkají to jasně. Bohužel elity je pořád neposlouchají. nakonec to asi skončí revolucí, pokud to bude takhle pokračovat.

  http://www.epshark.cz/clanek/688/tema-cislo-jedna_7

  OdpovědětVymazat
 11. Jako Moravan se domnívám, že současná česká vláda nepomůže, pokud jde migranty, ani Čechům ani Moravanům ani Slezanům, ale jen propagandistickým novinářům a majitelům různých ubytoven. Pánové a dámy v demisi, pokud nejste ochotni konat v národním zájmu Česka, běžte od politiky a vraťte se k Vaším civilním zaměstnáním dokud je čas. Už ho moc není. Jeden Mnichov už stačil. Moravce, Krystlíky, Vajtauery nepotřebujeme. Potřebujeme muže a ženy činu, nikoliv kolaboranty.
  Morave

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Předpokládám, že už se obouváte a berete do rukou vidle? Nebo budete bránit svou zemi pepřovým sprejem?

   Vymazat
 12. 9:21
  Naprostý souhlas, tak to je, musí to tak i zůstat, jinak se to sesype všechno.
  Morave

  OdpovědětVymazat
 13. Desetiletí dívenki ve Švédsku a Fínsku sú šťastný s obohacemím co jim dáva migrace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:38 Švédové vydali vzdělávací sexuální filmy pro migranty!
   Celkově Švédské sdružení pro sexuální výchovu (RFSU) vydalo jedenáct filmů, které jsou přeloženy do 14 různých arabských jazyků. Ministryně sociálních věcí Annika Strandhelle ve čtvrtek oznámila, že projekt obdrží dodatečné 3,7 milionu korun (416 000 dolarů) formou financování, porno filmů, které migranty přesměrují k uspokojení přirozené touhy po sexu v jejich zemi netrestný.

   Zdroj: https://www.pravda.ru/news/health/10-05-2018/1383609-0/?utm_...

   Loe

   Vymazat
 14. A jakpak se teď bude Sebastian Kurz vychloubat, že "zavřel balkánskou cestu"? Půjde na hranice nastavit svou mocnou hruď?

  http://casopisargument.cz/2018/05/17/dohoda-mezi-eu-a-tureckem-uz-nefunguje-rostou-imigracni-prichody-po-zemi-i-po-mori/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:14 - EU bude sorosovské neziskovky financovat sama - abychom je nemohli prohlásit za zahraniční agenty

   Evropský parlament schválil návrh zákona, podle kterého bude nikým nevolená Evropská komise udělovat granty na provozní náklady politickým neziskovkám.
   Tím národním státům znemožní označit tyto neziskovky - až dosud financované např. Sorosem - za zahraniční agenty.
   Oligarchové za OSN/EU si tak z našich daní zafinancují politické cenzory, udavače, propagandisty a organizátory migrace do Evropy. P.K.2

   Vymazat
 15. No, zástupy těch, co to údajně odhlasují místo legitimních reprezentantů země, připadají jako závan včerejší moci. Dnes je jí půl a zítra se vytratí zcela, vážení američtí parazité.

  OdpovědětVymazat