Reklama

neděle 20. května 2018

Zbyněk Fiala: ČR nevadí vraždění v Gaze?


Zbyněk Fiala
20.5.2018 VašeVěc
Najednou nás lidská práva nezajímají. Palestinci za plotem v Gaze jsou něco jiného než naši občané, po kterých se za bolševíka střílelo, když se pokoušeli přejít hranici?Skóre mrtvých z masakru u hranice, která hermeticky uzavírá pásmo Gaza, už dosáhlo 62, postřelených jsou tisíce. Věcí se mimořádně zabývala Rada OSN pro lidská práva. Sdělení vysokého komisaře OSN na adresu Izraele bylo jasné: "Ukončete okupaci a násilí, a vaše nejistota skončí.“ Zato české ministerstvo zahraničních věcí se zmohlo jen na trapné prohlášení, ve kterém „Česká republika vyjadřuje znepokojení z eskalace násilí v Gaze, jež si vyžádala desítky obětí. Vyzýváme všechny strany ke zdrženlivosti a k přijetí efektivních opatření k zamezení dalších ztrát na životech.“

Připomeňme si, že Palestinci jsou v Gaze obehnáni plotem podobně, jako jsme bývali my za bolševíka. Jen je možná dokonalejší, lidstvo od té doby pokročilo. Někde jsou elektricky nabité dráty v mnoha řadách, proložených uhrabanými cestičkami, aby byly vidět stopy, jinde něco na způsob Berlínské zdi. Pohraničníci z ČSSR nebo NDR by jen obdivně kroutili hlavou.

Když se někdo pokouší tímto pásmem mezi palestinskými „autonomními“ územími a Státem Izrael svobodně projít, střílí se po něm stejně, jako se střílelo po našich. Na střelbu po našich se zapomenout nedá, jsou kvůli tomu točeny filmy, budována muzea, stavěny pomníčky. Dokonce i vědecké ústavy potí krev, aby nic z toho nezapadlo a o hrůzách komunismu jasno měla i mládež, která to nemohla zažít.

Ale vzpomeňme na září 1989 ve východním Berlíně. Když se rozhodli všichni, že půjdou na druhou stranu, tak se nestřílelo. Nikdo se neodvážil plošně střílet po všech. Režim raději padl. V 50. letech by to možná dopadlo jinak, ale během času i ten nejzuřivější bolševík začal respektovat určitá civilizační pravidla. Dokonce ani na konci 60. let spojenecké tanky v Československu nezabíjely po desítkách, ale spíše po jednom, a nezpůsobily střelné zranění tisícům lidí, jen asi desítkám nebo stovkám. Dnes jsme o půl století dál, ale jako bychom se vraceli zpátky...

Jak si to teď má ta nebohá školní mládež srovnat v hlavě? Mají pro ně badatelé ustrčených ústavů doplňovat učebnice poznámkami pod čarou, že nejnovější politika naší vlády, vyjádřená prohlášením ministerstva zahraničí, mění pohled na to, kdo je bídák a kdo hrdina? Podle nového pojetí je nutno hodnotit střelbu po osobách pokoušejících se o nedovolené překročení hranic jako oboustranné násilí. Vzniklo evidentně nedostatkem oboustranné zdrženlivosti. Zoufalý zastřelený ubožák je vinen, že se mu zachtělo svobody a nedokázal dřepět za plotem, za kterým končí šance pro normální život.

Připomeňme si dále, že v Izraeli vládne režim, který jen znalci odliší od apartheidu. Většina Palestinců žije na separátních, vzájemně oddělených kouscích země, podléhá státní moci Izraele, ale nemá srovnatelná práva s občany Izraele. Existují usnesení Rady bezpečnosti OSN, podle kterých je značná část palestinských území výslovně okupována Izraelem. V Izraeli vám samozřejmě i malé dítě snadno vysvětlí, že je to tak v pořádku. Že je to stát Židů, žili tu před 5000 lety. A že Palestinci usilují o svůj stát. Ať se tedy starají o své.

Jenže tyto dva státy jsou iluze. Uzavřené ostrůvky Palestinců nemohou provozovat běžnou hospodářskou činnost, která by je uživila. Pásmo Gazy má omezeno dokonce i zásobování z moře. Čas od času jsou přechody na hlavní území Izraele otevřeny, ale spoléhat se na to nedá, že palestinské podnikatelské subjekty budou schopny posílat dodávky zboží pravidelně a včas. Když se brány zavřou, mají smůlu. Tohle je okolnost, která je spolehlivě likvidační.

Izrael bohužel není rozdělen jen plotem. Uvnitř společnosti je rozdělen ještě hlouběji. V tomto procesu se to dobré oslabuje a ničí a to nejodpornější arogantně dominuje.

To dobré bývá skvělé. Měl jsem kdysi příležitost projíždět špičkové izraelské podniky, nemocnice a vědecká pracoviště oslnivé úrovně. Viděl jsem promyšlenou snahu, jak nabídnout příležitost milionu Rusů, kteří tam přijeli na konci století, většinou s vysokou kvalifikací, pro kterou nebyly příležitosti k uplatnění. Proto vznikaly inkubátory projektů z průlomových vědeckých poznatků, technoparky, speciální školy, poskytovaly se granty a hledaly nejvhodnější formy podpory inovativního podnikání. Kdybychom převzali desetinu těchto zkušeností, jsme už dávno uprostřed velkého skoku.

Ukazovali mi to na bezpočtu prezentací, ale když pak začala debata, tón se změnil a na povrch vystupovaly obavy. Budovatelé izraelské vlasti v nehostinných podmínkách Blízkého východu pociťovali bezmoc vůči extrémismu, který v zemi narůstal a znemožňoval civilizované řešení strategického problému – jak dosáhnout toho, aby nepřátelství skončilo a mohli žít v míru a v hospodářském propojení se svým okolím.

Nezapomenu, jak mi ministr pro regionální spolupráci Milo (už je to skoro dvacet let) popsal prosperující izraelsko-arabské podniky na hranici nebo kousek za ní, ale kladl mi na srdce, ať to moc nerozmazávám, protože se nerado slyší, že by si sousedé mohli být docela blízcí.

Šance se ujaly jen bílé vrány. V Galileji jsem navštívil jeden ze čtyř průmyslových parků, které tam vybudoval Stef Wertheimer (s kořeny v Česku). Roku 2000 zaměstnávaly 3 500 osob, a to jak Židů, tak Palestinců. Park byl budován kolem školy podnikání pro vysloužilé vojáky. Vrátili se do civilu a celá jednotka v čele s kapitánem se změnila ve firmu (ten se stal ředitelem). Ostatně, takhle spolu drželi už od střední školy, jak to popisují Dan Senor a Saul Singer v učebnicovém Start-up Nation (česky Příběhu izraelského hospodářského zázraku, Aligier, Praha 2011). Nejprve absolvovali školu podnikání, a pak začali rozbíhat výrobu. Zaměstnanci byli Arabové ze sousedních vesnic. Všechno klapalo, nikde žádný problém.

Znovu a znovu jsem zjišťoval, že ti, kdo Izrael vybudovali (často od kibucu) a prošli životními drahami tohoto typu, měli upřímnou snahu o mírové vyústění svého úsilí. Jenže s postupem času na to měli stále menší vliv. Noví občané, kteří přicházeli z nejchudších oblastí Evropy i Afriky, potkávali v Izraeli hotovou společnost, ve které se nevyznali. Snadno se chytali na třaskavá hesla, která jim říkala, kdo za to může. Zjišťovali také, že nejsnáze lze bojovat o místo na slunci náboženským extrémismem. Toho se chytili političtí podnikatelé, kteří se naučili využívat nástroje vydírání.

Jak se pozná rozdělená společnost? Ve vládních koalicích mají klíčové postavení pidistraničky s pár rozhodujícími hlasy, které by bez napětí a válečných hrozeb ztrácely na významu. Tím je usnadněno zneužití Izraele jako nástroje amerických neokonzervativců pro udržování neklidu v regionu. Spojené státy zablokovaly vytvoření nezávislé vyšetřovací komise, která by se zabývala hromadnou ostrou střelbou po Palestincích na hranici. Česko zase posloužilo v EU a zablokovalo rezoluci, která odsuzovala přesun velvyslanectví USA do Jeruzaléma.

Jdeme bezhlavě na podporu něčeho, co tvůrce Izraele, dnes už starší generaci, dost děsí. Víme vůbec, co chceme? Nebo stačí občas se jen někde ukázněně zeptat?

Nedivím se požadavku, aby vládní prohlášení vznikající vlády omezilo naše vojenské aktivity jen na to, co bude schváleno Radou bezpečnosti. Podporuji také obecné referendum v nejširším rozsahu, včetně zahraničních závazků. Čeští občané by si neměli nechat diktovat nějakými politickými trpaslíky, závislými na vnější podpoře, jak chránit svoji bezpečnost a mír a jak definovat české národní zájmy.


- - -


 

38 komentářů :

 1. Už vidím, jak si kolonie i když americká, může dovolit definovat svůj "národní" zájem, navíc řízená ochočenými americkými kolaboranty !!

  OdpovědětSmazat
 2. Opravuji, za bolševika se moc nestřílelo na hranicích po neozbrojených občanech ani tito se ihned po chycení nepopravovali na místě. To až pak kdy se zjistilo, že přes hranice utíkal několikanásobný vrah, který byl po roce 89 prohlášen za politického ačkoli jeho zločiny neměli s politikou nic společného. Lidé na hranicích umírali především při přestřelkách s pohraničníky, kdy se schtěli prostřílet na druhou stranu. V té době většina z nich nebyli žádní političtí ale zločinci, vrazi a defraudanti. Političtí se z nich stali až po roce 89.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:45 Jednoho jsem osobně znal. Léta nám tvrdil, že seděl, za to, že hrál po hospodách Kryla. Po čase vyšlo najevo, že na kytaru nikdy nehrál, ale zato odmítal chodit do práce. Hold se to hodilo, tak ze sebe udělal oběť totality, poté - idiota.

   Smazat
  2. Ano, máte pravdu. Můj otec tehdy sloužil na hranici s Rakouskem a zažíval tam to, co popisujete. Na nikoho, kdo utíkal z republiky se bezhlavě nestřílelo. Ale hodně lidí také překračovalo hranici z Rakouska k nám. Ti opravdu, ale opravdu neměli čisté úmysly. Byli ozbrojeni a se zbraní dokázali dobře zacházet. Používali ji bez varování a s velkou krutostí. Jenže o tom se dnes už nikdo nedozví, to se totiž vůůůůbec nehodí do krámu dnešních kazatelů morálky.

   Smazat
  3. Souhlas. Máte pravdu všichni tři.

   Smazat
  4. Vom o jednom lekari ,ktery bral obrovske penize jen za slib operace.Zavreli ho.Po "revoluci"dostal obrovske odstupne za sve utrpeni.

   Smazat
  5. Pred vice nez 5000 lety tam zili Palestinci, Zide privedl Abraham z Mezopotamie. Proto Palestinci jsou tam doma. Presto, Zide udelali v soucasnosti velky pokrok, zabijeji po max.65, tenkrat, za Davida, po 20.000.
   Zide uz ukradli Palestincum vice nez 44 tisic domu. Videl jsem americke video o tom, jak Palestincum pomahaji 3 aktiviste, z toho rabin a jedna Ceska. Je zachycen okamzik, kdy buldozer rozhrnoval jeden Zidy vybrany dum (Zide si obycejne vybiraji ty nelepsi domy s nejlepsim polem kolem a pak jim pomahaji vojaci se ho zmocnit; nasledkem toho se rozsiri uzemi, kde Palestinci nesmi, neco hrozneho,podobneho Zidovskemu getu ve Varsave za 2. svetove)a jedna zena se mu postavila do cesty, aby tohle nedelal. Buldozer ji normalne prejel a kdyz couval, bylo ji videt mrtvou. Neuveritelna sikana Palstincu. Snad tak nezachazeli Nemci se Zidy jak Zide s Palestinci. A to jen proto, ze cely 'CIVILIZOVANY DEMOKRATICKY" svet podporuje Izrael, takze si mohou zabijet koho chteji a zabirat uzemi, ktere chteji.
   SAMOZREJME, ze v tehle CESKE ZEMI se to musi zcela normalne prirovnavat k obdobi vlady KOMUNISTU, prestoze ti zadne DEMOKRATICKE SVINTVO nedelali. Neverim a nevim o pripadu, ze kdyz se Cesi vraceli na ceske uzemi, ze by je pohranicni straz zabijela a nebo ze by KSC zabirala cizi uzemi. Zkratka, komunisticka era je na tom hur nez Palestinci, kazdy idiot muze na ni utocit jak chce, protoze KOMUNISTE se nemohou abolutne branit. Takze i komunisticky rezim proziva to co Palestinci. A tomu se rika demokracie!

   Smazat
  6. Ale pane co tomu rekne Zeman ten rozsafny a moooouuudry ozralec .Vzdyt ten je prvni kdo zidy propaguje a ochranuje v CR . Sam vypada jako rabaj Zemstein Uri rak

   Smazat
  7. Kdo nejvis krici , muze bejt POTREFENA HUSA.
   A tak nejvice antisemitickej stat je zdaleka nejvice Izrael.
   Na adresu stiznosti a hysterickych stezovatelu na rasimsus Evropanu je jednoduchy PROSTREDEK A lek. NIKDO NIKDY NEBYL NUCEN ZIT ZA KAZDOU CENU V EVROPE..

   Smazat
 3. Pohár odvety se naplňuje,nebude to dlouho trvat a Izrael bude jedno válčiště.Izrael si nadělal tolik nepřátel,že to nemůže skončit dohodou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S Izraelem už ti hlavní hráči na šachovnici nepočítají a sionistům zbývá už jenom žadonění v Rusku. Sionisté udělali velkou chybu že nepřijali Josifem Visarionovičem nabízenou rezervaci na Dálmém východě Ruska u řeky Usurri na čínských hranicích.
   Sionisté v Izraeli s faktem že jejich stát mezi araby nemá budoucnost už dávno počítají. Počítali s novým Izraelem na Ukrajině s centrem v Dněpropetrovsku, ale to jim jaksi nevychází. V současné době jim zbývá New York a nově Praha.

   Smazat
  2. 8:28

   Mýlíte se, židovská oblast Birobidžan, o kterém píšete, dodnes existuje. Ovšem není zrovna přelidněná.
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Birobid%C5%BEan

   Zbytek Vašeho příspěvku je žvást.

   Smazat
  3. 14.02
   Pátrejde dál, a pochopíte i zbytek příspěvku.

   Smazat
 4. ČR vraždění v Gaze nevadí, neb všechny politické strany od roku 1989 jsou ovládány vyvoleným etnikem. A co se vyspělosti Izraele týče - při také podpoře ze zahraničí není divu. Jen Německo státu Izrael přispělo 75 miliardami euro a postavilo 2 ponorky zdarma. USA přispělo od roku 1975 více než 120 miliardami USD. Současná běžící 10ti letá smlouva zaručuje Izraeli příjem 38 mld. USD na období 10ti let , to jest. 3,8 mld. ročně. Dále je třeba zmínit že vyvolení ze zemí SSSR často nepřicházeli do Izrael s prázdnýma rukama, ale s rozsáhlým majetkem z vydařených privatizací, atd. jakož i z poznatky z vojenského i civilního výzkumu, řada jich byla i z ČR.
  Dále existují silné vazby z USA, odkud vždy Izrael dostával prvotřídní vojenský materiál - jako první zahraniční účastník letadla F-15, F-16, F-35 a další vojenskou techniku, tanky, samohybné houfnice, atd. Izraeli je tolerováno i vlastnictví jaderných hlavic , bombardování reaktorů v Iráku (1981), Sýrii (2007) , okupování půdy zabrané v roce 1967 kterou Izrael začal útokem na letadla Egypta na zemi (400 zničených letadel).
  Naše vláda se patrně řídí heslem : proběhl holocaust, tak je Izraeli navždy vše dovoleno.

  OdpovědětSmazat
 5. Čechům vraždění Palestinců nevadí. Vadilo jim zabití studenta Šmída tak, že z toho rozpoutali revoluci, po které se mají tak užásně jako na vysněném západě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to dořekněte celé. Vadilo jim zabití studenta Martina Šmída ( v Praze byli dva téhož jména), který se jmenoval Zifčák a nic se mu nestalo. Nejednalo se ovšem o zprávu Radia Jerevan , ale o zprávu československé redakce stanice Svobodná Evropa, financované Kongresem Spojených států severoamerických. Československá televize poději přinesla s jedním nich interview v podobě stínových obrázků (obličej nešlo rozeznat), kde student prohlásil, že na něj ,,sáhla smrt". Teprve takováto informace působila všeobecný rozruch.

   Smazat
 6. To je jenom vraždění, to asi není tak zajímavé. To kdyby tam byl Novičok a nedej bože Ruský, to byste viděli to tóčo.

  OdpovědětSmazat
 7. Proč zrovna jednoduchá, racionální změna lokality vyslanectví USA najednou žene palestinské vlastence, aby násilím překračovali hranice? Protože nic není samo od sebe, vypadá to, že financiéři „arabských jar“ se nemohou dohodnout, jak a co dál, (po debaklu v Sýrii, Afganistanu, Iráku..). Domnívám se, že jednosměrné plédování za palestinské zájmy je chybné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jednostranné plédování za ty izraelské taktéž.

   Smazat
 8. Když tu prošlo humanitární bombardování tak proč by nemohlo být humanitární střílení. Jaký je v tom rozdíl.

  OdpovědětSmazat
 9. No jo izrael vraždí za pomoci největšího představitele humanity usa tak to je pro západ naprosto v pořádku.

  OdpovědětSmazat
 10. I nas prezident v zajeti sve nenavisti ke vsemu islamskemu a ve sve erekcni lasce k Izraeli razi neuveritelne nazory.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bagoun Islám je velké nebezpečí pro naši zem o nějaké toleranci a začleňování do společnosti nemůže být ani řeč. Jejich imámové jsou toho důkazem.

   Smazat
 11. Jak je u Zbyňka Fialy zvykem, velmi dobrý článek.

  OdpovědětSmazat
 12. Místní pro ruská galerka neví co chce.Na jednu stranu se zastává smradlavejch,línejch ARABÁKU a na druhé by je sama vysřílela z EVROPY.Jak se jim to hodí, hlavně, že je to proti USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikomu se nechce umírat za chazarskou říši.

   Smazat
  2. 17:19
   Nikomu normálnímu se nechce umřít kvůli uASSackejm okupantům!!!!

   Smazat
  3. 17:58 obyvatele Havelska budou muset
   Jak se jmenuje tve letiste, ty onuce

   Smazat
 13. A co tedy autor navrhuje? Mají Izraelci pustit na jimi ovládaná území všechny Palestince? Byla by to obdoba ekonomické migrace Afričanů do Evropy, které EU nijak nebrání. Pak by se náhle ocitli Izraelci v menšině a pokud by měli nově přišivší Palestinci i volební právo, tak by to dopadlo jako v JAR.

  OdpovědětSmazat
 14. Stále tvrdím , jedni můžou , ti druzi musí držet hubu !!! Bože všichni při sváto dušní dni ,všechny hříšníky do pekel !!! Ale na všechny jednou dojde ! Urči těm slovům bude smát ,ale až budeš chcípat , to tvrdím o všech jak se cely život chováte ! Je jen o vás !

  OdpovědětSmazat
 15. Proč se takto nebrání hranice eu proti uprchlíkum bez dokladu ? Kde jsou fotografie zastřelených Palestýnských dětí ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Až je budeš zabíjet,tak si je vyfoť.
   Marek

   Smazat
 16. Dokud bude české ministerstvo zahraničí v moci Židů, tak nic jiného nelze ani očekávat.

  OdpovědětSmazat
 17. Je vidět, že většina našich občanů neví co je to islám. Dokonce v podobných zemích jako je Palestina. Nevíme to tady, zatím v klidném státě, nejsme v těsné blízkosti muslimů. Srovnávat naše lidi s Palestinci, jejich útěky přes hranice (kdys), může jen tak matematik, ale ne historik. Izrael, ať je jaký chce, má pouze ambici přežít a nedopadnout, jako v poslední době například Kosovo nebo Libanon. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 18. Ceskim prozidovskim politikum vrazdeni Palestincu nevadi potrebuji se zalibit USA , aby byli na CR vrelejsi jak to pojmenoval gen.Pavel . Cela EU se nevyjadruje a to je ta prava demokracie a zapadni hodnoty , ktere bychom chteli take zdilet . No je to ostuda sveta , co provadi CR , jako kdyz vydala Ruskeho obcana Nikulina do statu o kterem vi , ze muci vezne .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.