Reklama

sobota 9. června 2018

Antisýs

Emil Hruška
9. 6. 2018
„Ještě jednou vás upozorňuji, že čím méně se ukazujete, tím jsem šťastnější. Nejraději bych byl, kdybych vás vůbec neviděl, a buďte ubezpečen, že se o to postarám. Neukazujte se mně vůbec na oči. Ztraťte se mně z dohledu, vy dobytku, pitomče.“ Tato slova adresoval nadporučík Lukáš Josefu Švejkovi ve vlaku z Prahy do Českých Budějovic. A něco podobného vzkázal Karlu Sýsovi svým pamfletem „Lízat, šu…, čučet do výstřihů. Ferdinand Poseroutka kadí za každého režimu. Ukázky z tvorby básníka Sýse navrženého na medaili“ redaktor Parlamentních listů Jaroslav Šťastný.


Jest to pamflet neohrožený!

A náležitě (neb dnešní doba preferuje, ba vyžaduje tento způsob „argumentace“) denunciační. Sýs je v něm označen za „komunistického básníka“ (jak by asi podle páně Šťastného vypadal „kapitalistický básník“?) a „nomenklaturního poetu“ (chápej: jmenovaného poetou rozhodnutím strany a vlády), jenž „básně plodí i dnes“, leč „v mnohých z nich se to hemží explicitními termíny“, což pan redaktor Šťastný ilustruje tím, že Sýs označil někdejšího prezidenta USA George Bushe za upíra. Jenže explicitní znamená výslovný, jasný či přímý, takže…neměl by si pan Šťastný pořídit slovník cizích slov, aby správně vyjádřil, co zamýšlel? – totiž to, že Sýs občas používá ve své tvorbě „sprostá slova“, což je samozřejmě básníkům, nadto navrženým na státní vyznamenání, přísně zakázáno. No, nejen slovník cizích slov, ale i nějaký ten slovník českých spisovatelů by se panu Šťastnému šiknul, aby se dozvěděl, co ten „sprosťák“ Sýs všechno vůbec napsal a nemusel se pídit po básničkách v intencích své denunciace.

Za naprosto zásadní však považuji Šťastného šokující zjištění, že „do Sýsovy tvorby se neustále promítá jeho celoživotní politická orientace“, přičemž „s komunistickou ideologií si Karel Sýs láskyplně pohrává a převaluje ji v ústech“. Odporné! Nemůže být lepší charakteristiky chronického ideového zločince! Jo, to kdyby si tak Sýs láskyplně pohrával s ideologií kapitalistickou, převaluje ji v ústech, povyku kolem jeho nominace na medaili by nebylo. K závěru svého pamfletu Antisýs povolal pan Šťastný zřejmě jako arbitra přes kulturu pana Petra Fischera, takto aktuálně šéfredaktora stanice Vltava. „Ne, na vyznamenání to opravdu není,“ konstatoval pan šéfredaktor, uzavíraje své pozoruhodné (a výpady pana Šťastného stvrzující) vývody tím, že za Sýsovou nominací lze vidět „hlubší krizi legitimity, která dříve nebo později může vést ke tlaku na sepsání nové společenské smlouvy, v níž ,falešné vědomí´ zase začne psát své kýčovité sociální básně“. Rozumíte tomu?

Je naprosto jasné, že takový Jaroslav Hašek, úvodem citovaný, by si dnes, pokud by šlo o „státní“ ocenění jeho tvorby, pod drobnohledem pánů Šťastných, Fischerů a mnoha dalších ani nevrznul! Jen považte: těch sprosťáren ve Švejkovi, to nactiutrhání a znevažování katolického kléru, ty urážky „knížat, co mají k lidu blíže“, to jeho paktování s bolševiky v Rusku… Hašek, Sýs a další jim podobní prostě nemají v české literatuře co pohledávat!

34 komentářů :

 1. Karel Sýs - to je vážně “výhra”.

  Mj. srovnávat Jaroslava Haška, který opravdu byl pan spisovate, s nějakým Karlem Sýsem je opravdu hodně mimo mísu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No v té kulturní bídě, kterou plodí pražská kavárna a brněnské exhibicionistické divadlo, to výhrou skutečně je. Jenže kdo čte dnes básníky? I ty dávnější, vždyť většina těch Vrchlických, Nerudů, Bezručů, Macharů i Havlíčku, Nezvalů a Seifrtů ...byla současným režimem dehonestována - soudobou nomenklaturou kapitálu za tučné spropitné. Víte proč a nejen? Byli to lidé pokrokoví, žádná pražská kavárna, žádné brněnské divadýlko, byli to humanisté, básníci z lidu a pro lid. Ba dokonce stálo za to ještě po válce poezii přibližovat lidem, básně se vydávaly, veřejně recitovaly, tiskly se i v denících!!!
   Jenže nás kapitál a jeho nomenklaturní kádry zbavily s poezií i poetického života, nebo aspoň představ o něm.
   Buďme vděční za všechny Sýsy, básníci v Česku vlastně vymřeli, stejně jako pravda, právo, spravedlnost a humanismus!

   Smazat
  2. Co myslíte tím "mimo mísu" 17.07? Že Jaroslav Hašek má úplně jinou tvorbu než pan Sýs, taky žil Hašek za c.k.Rakouska-Uherska, a pan Sýs je poeta - ne prozaik. Proč se nestrefujou do Seiferta? Do Nezvala? Do Hálka? Protože tito již šťastně zesnuli, zatímco pan Sýs si dovoluje zůstat naživu? Je to básník a jako každý písmem nadaný člověk, je mistr slova. Například dnešní novináři a komentátoři jsou úplně vypatlaní, nedokážou se ani vyjadřovat, paskvily, které píšou, se po nich musí pravopisně i stylisticky upravovat - přesto jsou to "novináři". Ani jeden z nich by nedokázal napsat fejeton nebo esej, tím pak méně báseň. Pan Sýs je jeden z posledních básníků, pak ještě píše Jiří Dědeček, Jarek Nohavica píše spíš písňové texty, nebo Ivo Jahelka - jsou to poslední nadaní lidé v této generaci, ta nastávající už neumí nic - ani český pravopis. A ta stylistika ..."já šla, já říkala, já dělala"... nebo..."jakoby semhle, ale spíš jakoby tamhle, nakonec ale jakoby úplně jinak"... hrůza!Ano, buďme vděčni za všechny skutečné talenty - ne ty, které na zakázku vytváří z protekčních nýmandů bulvár a televizní producenti. A pan Sýs na všechny ceny kašle.

   Smazat
  3. Hašek měl jednu výhodu. Jeho dílo bylo "srozumitelné" každému. Sice každému jinak, podle jeho úrovně, ale přesto každému. Aspoň si to každy myslí. I kdejaký Forever.

   Smazat
  4. Ty teda, Forevere budeš ten pravej, co to pozná.
   "Mj.", vážně.

   Smazat
  5. Forever Slav Určitě 100 krát lepší pan Sýs a jeho tvorba než hnus od davida černého.

   Smazat
  6. Forever Slav 17:07

   Copak vám nešmakuje na tvorbě pana Sýse? A kdo by tak zalahodil vašemu jemnocitu? Přiznejte se, ať je sranda.

   Smazat
  7. Vyvoleny musej dostavat za kazdeho rezimu tuny medajli a diplomu at napisou , udelaji co chteji..

   Smazat
  8. Dejte státní vyznamenání Bradymu a dejte už pokoj...

   Smazat
  9. Klidně bych se vsadil, že Forever Slav v životě nepřečetl jedinou povídku Jaroslava Haška (mimochodem, člen irkutského městského sovětu)

   Smazat
 2. Obecně propadáme zcela pokřivenému soudu na sedm až postupně deset milionů občanů, kteří na území českých zemí žili v letech 1945-1989. Proč soudobá "nomenklatura" takto na čele s ÚSTRkem vyvádí, komu tím chce prospět a v čí žoldu tak činí? Těch postupně až 10 milionů lidí odevzdalo v r. 1989 do rukou diktatury kapitálu bilionové majetky v nových továrnách, bytech, dálnicích, přehradách, předalo vyspělé zemědělství s rozsáhlým exportem a desítky miliard Kč tvrdé měny na státním účtu. Občané předali zemi kapitálu bez nezaměstnaných, bezdomovců, žebráků, bez zadlužení milionů lidí s exekutorskými katy nad hlavami, jako je tomu dnes. Kapitál si převzal lidi zvyklé pracovat a on to byl, který sice setrval na pracovní povinnosti dětí - chození do školy - ale zamítl pracovní povinnost dospělých. On to byl, co z rostoucího národa udělal národ vymírající, on to byl, co vnutil mateřství ženám v biologicky již méně vhodném věku a přinesl nám desetitisíce dětských invalidů. Kapitál to byl, co rozvrátil posléze školství a zdravotnictví a mezi sebe a občany postavil byrokracii. A byl to i kapitál, který rozkradl na 7 bilionů Kč z majetku státu, národa, občanů.
  Velmi se dovede stranická nomenklatura soudobých systémových partají babrat v minulosti, jen aby zakryla svoji soudobou zločinnost. Co by mělo soudobou veřejnost zajímat více: agenti z dob socíku, nebo agenti v řadách nás občanů z dnešního našeho kapitalismu? Ti dnešní donašeči, ty dnešní mlátičky, ti, co se exhibují v policejních honičkách, ti mrtví utlučení a postřílení soudobou zvůlí!?
  Vytahování minulosti má jen zakrývat zločinnou současnost! A není ji málo.

  OdpovědětSmazat
 3. Dámy a pánové, nevíte proč se mi stále, při jménu Jaroslav Šťastný, vnucuje představa, jak je šťastný Jaroslav, když si drbe rohy o ohradu na soukromé knížecí PASTVINĚ před vykradeným kravínem - kdysi družstevním... kde se mu krávy smávaly, než, a to pokaždé, odbíhaly za strejdou bejčkem... co s (duševním) kastrátem, že?

  OdpovědětSmazat
 4. Autor tohoto blábolu E. Hruška spadl z hrušky na hlavičku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč myslíš, soudruhu Švestko, když tak míníš?

   Smazat
 5. V životě jsem o tvorbě nějakého Sýse neslyšel. Asi mi něco úžasného uniklo. A v životě jsem také neslyšel o žádném básníkovi který by oslavoval kapitalismus jak furt melduje Hruška. Přitom komunismus na rozdíl od kapitalismu cíleně vraždil, likvidoval a věznil své vlastní spoluobčany. Kdo tento režim obhajuje a podporuje je lidský odpad, ne někdo kdo by měl nosit státní vyznamenání.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:19 Tak tak, dle vás upalování vietnamských dětí, a nejen jich, napalmem shazovaným z amerických letadel a helikoptér bylo zřejmě jen jejich "humanitární převýchovou"...
   "Šťastný" to člověče...

   Smazat
  2. 19.19
   jste jen a jen velký hlupák

   Smazat
  3. A teď nějakou vo tom velkým dramatikovi. A pak pepku vyskoč !

   Smazat
  4. 20:02
   Co má tvoje blábolení společného s "kapitalismem"? Při tvojí tuposti ani nejsi schopen pochopit kdo jsou to "VLASTNÍ spoluobčané".

   Smazat
  5. 19:19 už jen formulace „komunismus vraždil“ ukazuje na nedostatek intelektu, když žádný takový společenský systém, nebo takto organizovaný stát neexistoval. Když už, bez jakkoli relevantních podkladů trváte na tom, že státy postavené na komunistické ideologii cíleně vraždili, pište laskavě – „komunistické režimy“ namísto nesmyslného „komunismus vraždil“. Až zvládnete natolik jednoduchý myšlenkový postup, vstupujte do diskuze. Jinak se, před myslícími, lidsky zcela znemožňujete.

   Smazat
  6. prosím vás, má smysl to slušné napomínání? Ten 19.19 je jen vzteklej, zlej blbec! Pořád z tý svý tlamy blije to samý, a to "jak komunizmus vraždil" ale že nezavraždil jeho, hnusa hnusnýho? Nechal žít takovou zlou, páchnoucí svini, aby to ještě teď, když už tomu čouhá úmrtní list z kapsy, psalo nadávky a urážky? Nikdo nemůže za jeho podělanej život připosranýho zbabělce a panskýho slouhy - teď slouží jinýmu panstvu, přičemž na to, kterýmu sloužil tenkrát, po módě sprostě nadává, ale ani jedno panstvo z něj neudělalo boháče. A už neudělá. Zůstalo z něj jen malý hovno, a vylejvá si vztek, a gruntuje denně svůj pajšl urážkama. Než u toho počítače chcípne, musíme to vydržet.

   Smazat
  7. miliony zabitých při prosazování "demokracie"vám zřejmě unikly.

   Smazat
 6. Díval jsem se na redakci Parlamentních listů. V seznamu redaktorů je specialistou na investigaci také Jaroslav Šťastný. Místo fotografie má zobrazen jen anonymní kreslený ksicht, který bych zařadil mezi typy sňatkových podvodníků. Možná, že ví, že lže, a proto se za svůj obličej stydí. Může to být také fiktivní nastrčená virtuální osoba, kterou by Pjakin nazval národní prediktor a který zastupuje zájmy těch, kteří tady skutečně vládnou, na rozdíl od primitivních kašparů ve sněmovně, jako je například ten hloupý pirát, který pije sám a nemá ani byt a ani ženskou.


  Literární kritik nejsem na rozdíl od investigavce. Na celé věci pokládám za pikantní, že se komunista zřejmě při poklesu bdělosti dozorců dostal mezi vyvolené. Teď už to zbývá jen na Zemanovi, aby ho sejmul. Chudák básník bude zřejmě nejprve zesměšněn Soukupem a pak si na besídce Zeman a Soukup vzájemně potvrdí, že právo zafilosofovat ve stylu s prominutím "Kunda sem, kunda tam" nemá u nás každý. Jestli vše dopadne jinak, budu příjemně překvapen, i když je mi osobně ukradené, koho režim vyznamená. Co vy na to?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přečetl jsem si v PL rozhovor autora jav se Sýsem. Zdá se, že Zemanovi věří. Takže počkejme, jak to s ním dopadne. PL mají také slušné a objektivní redaktory.

   Smazat
  2. jav bude patrně pan ředitel Jaroslav Polanský, který seznal, že tím denunciačním článečkem učinil vyváženosti zadost, tak si mohl dovolit pustit i svůj rozhovor se Sýsem, který má hlavu a patu. Rozumějme, nejprve je nutno naplivat a pak čtenáře seznámit s poplivancem.

   Smazat
 7. Mj. Forever Slav 17:07, jste znalcem díla Karla Sýse a vůbec, znalcem alespoň české literatury? Je vašim oborem próza či poezie? Hlavně, že do nicku si dáte angličtinu. Slovane.

  OdpovědětSmazat
 8. Nestřílejte na básníky....
  Landův ,,Měsíc nad Afganistanem ,,
  Žáčkovo připomenutí matky
  a Sýsovo tvorba jsou trnem v oku ideologických ničitelů naší kultury*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ma Landu, doufam strilet muzu. Neb neni basnikem. :-)

   Smazat
 9. Ano, souhlasím, básníci vymřeli dnes, v té sprosté hrubé době bez mravů ,...vymřeli slušní lidé v justici,...co nyní?

  OdpovědětSmazat
 10. Je lepší když je blbec předemnou než ho mít za zády.Takže Brno ,Novotný ,Rejžku.Pehehehe a ostatní trolové dotoho-dotoho.Pokud vidím totálního idiota,jdu se přesvědčit zda je to totální idiot.Sázka Havlojindních blbečků na IQ určité populace je debilní jako Havlova imbecilní tvorba.Rué právo stálo za prd,nedalo se číst ani na záchodě,ale nahradilo dobře toaletní papír.Havlovou tvorbou (odcházím a jiné blbosti) se ten zadek ani nedá vytřít.

  OdpovědětSmazat
 11. Nejlepsi umelci su Open America umelci to ríkam já nick Honolulu.

  OdpovědětSmazat
 12. Pořád jsme nuceni soudobou propagandou uvěřit tomu, že socík byl pro občany horší než špatný! Čím? Tím, že nebyla nezaměstnanost, bezdomovectví (nebylo ani za Rakouska Uherska!), žebrota (ani zprostředkovaná přes pseudocharitativní nadace), že nestál milion Čechů pod oprátkou exekutorů, že nebyli lidé vyhazováni ze svých bytů na ulici, že nebylo ale ani parazitování vykuky na sociálním systému, že byla daleko lepší dostupnost lékařské péče - především po 15 hodině a o víkendech, že děti s hendikepem měli dostupné vzdělávání, zajištěné vysoce specializovanými pedagogy, že byla zlodějina nejen chudších, ale i bohatších trestána (největší defraudace za socíku byla 350 tisíc a ani ta nebyla pro osobní obohacení!!! Babiak Dolní Kubín), že stát měl svůj rozpočet v přebytku a měl velké úspory a ne bilionové dluhy, že se postavily desítky přehrad statisíce bytů, dálnice, pražské metro, školy, nemocnice, že národ vzkvétal a nevymíral, že nebylo tolik invalidních lidí a zejména dětí......Pro to vše byl socík horší, než kapitalismus?
  Vyšla fotokniha jistého pana Zd. Roučka, která má dokazovat solidaritu českého dělnictva s německým nacismem, vyvozující pak podobnost se socialismem, se kterým se dělnictvo rovněž solidarizovalo. Ten autor ovšem nějak pominul, v jaké bídě a míře nezaměstnanosti žili dělníci u nás od krize kapitalismu po r. 1929 a nebylo pak nesnadné za protektorátu, když najednou měli práci, obživu, bydlení, zdravotní a ba dokonce lázeňskou péči je získat pro okupační režim. A že podobné cíle má i socialismus - práci, chléb a snesitelný život bez kapitalistického teroru, neznamená totožnost nacismu a socialismu. Socialismus nebyl postaven ani na antisemitismu, antigermanismu, antirusismu, ale jen a jen na antikapitalismu: byl postaven na projektu rovnosti občanů, nejen formální, na bratrství občanů, také ne fiktivním a humanismu. A že byly oběti v řadách těch, kteří proti sociální spravedlnosti a občanské rovnosti zvedli odboj? I těch lze litovat, už proto, že se nedali přesvědčit, že humanismus není něco nečestného. A že se v řadách "vůdců" za socíku vyskytli fýreři? Podívejte se, jak se to dnes u nás hemží fýrery v tzv. systémových, klasických partajích. V každém režimu zatím vždy se našlo jednou více, jindy méně lidí, kteří si stát, její pokladnu, občany a jejich majetek pro sebe či pro ty, v jejich žoldu "pracují", přivlastňovali.

  OdpovědětSmazat
 13. vaším - celonárodným - problémom je, že každý sa cíti byť autoritou ku každému problému, a nás, aspoň to tak vidím, nikto by nespochybnil vyznamenanie básnika, poťažmo, len litrárti, zbytok spoločenstva by s pokorou - no nerozumiem veľmi tomuto žánru, čosi si prečítam sem tam ma to minie, ale hoci redaktor - nie je literát, a ak má dobrý pravopis aj tak ho to neoprávňuje súdiť, a hovoriť o minulosti, kohokoľvek, už u nás akosi vyprchalo, vážime si len to, čo nám to prinesie dobré pre budúcnosť ...

  OdpovědětSmazat
 14. prý vnučka kavárenského povaleče ferdinanda peroutky a podporovatelé této knedle zasévají v česku svůj další posměch // peroutka byl gej tudíž nemůže existovat žádná vnučka je to jen kalouskův projekt k napadání prezidenta !!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.