Reklama

čtvrtek 21. června 2018

Babiš jako chodící střet zájmů

Erik Best 21. 6. 2018         EB
Transparency International našla ve slovenském rejstříku důkaz o tom, že je Andrej Babiš beneficientem Agrofertu. Podle Transparency může zjištění mít závažné důsledky pro oblast střetu zájmů a dotační politiky. Babiš reagoval s tím, že je to nesmysl. Dodal, že z Agrofertu odešel v roce 2014 a podle Lex Babiš se společnosti zbavil. Někdo musí lhát, že? Nemusí. Obě strany říkají pravdu. K problému dochází u definice „ovládající osoby.“ Babiš vytvořil svěřenský fond podle českého zákona o střetu zájmů tak, aby byl obmyšleným, ale nikoli ovládající osobou vlastnící 25 % a více Agrofertu. Díky tomu se Agrofert může i nadále ucházet o veřejné zakázky a dotace. Pravdu má ale i Transparency International, protože pravidla EU a OECD se vztahují jak na ovládající osobu, tak na beneficienta. Vládní představitelé v Pekingu, Berlíně, Bruselu, Moskvě, Paříži a Washingtonu samozřejmě vědí, že Babiš je chodící střet zájmů. Čechy by nejvíc mělo zajímat, kdo to proti němu použije a za jakým účelem.

12 komentářů :

 1. Domnívám se, že situace, že Babiš je tím beneficientem, byla všeobecně známa od samého počátku, ale nebyla zdůrazňována. Příznivci to rádi přecházeli a odpůrci možná čekali na nějakou kritickou příležitost, kdy z toho vytěží co nejvíce.
  Sám Babiš říkal, že je ve střetu zájmu, hned jak se ráno probudí. Ať už jsou babišovy politické názory jakékoliv, nejspíš je bude muset korigovat. Tlaky na to budou z Německa, kde vlastní aktiva, která můžou být slepicí snášející zlatá vejce, nebo jenom obtížně prosperující firma. Tlaky budou také z Česka kvůli vlastnictví Agrofertu (jak uvádí článek), tlaky budou také ze Slovenska kvůli kauze Bureš a tlaky budou také z EU, kvůli kauze Čapí hnízdo. A to jsou jenom některé z případů veřejně známých.
  Před volbami jsem si přál, aby nebyl v politice, nyní nezbývá než doufat. že to ustojí a nám popřát šťastný let bez havárie a bez černých pasažérů. P.K.

  OdpovědětSmazat
 2. Jiří Jírovec21. června 2018 12:44

  Tohle je všechno hloupé slovíčkaření. Babiš se Agrofertu nezbavil, to by ho musel prodat. Vzhledem k Lex Babiš převedl rozhodování do svěřeneckého fondu. To znamená, že nemá přímý vliv na jeho vedení. To je běžná praxe kdekoli jinde.

  Podle zákona tedy nemůže být ve střetu zájmů. Agrofert navíc je tak velký, že jede vlastní setrvačností a nabaluje na sebe další zisky. Až se Babiš vrátí z politiky k podnikání, bude zase rozhodovat on.

  Svěření majetku do fondu se jistě řídí rozvahou, jak majetek ochránit. Firmu takového rozsahu nesvěříte blbci, který ji zlikviduje.

  Agrofert se může ucházet o veřejné zakázky a dotace, protože dál existuje jako firma. Panu Bestovi respektive Ondračkovi nedochází, že pro jejich přidělování existují určitá pravidla a schvalovací proces.

  Agrofert je produkt kapitalistického podnikání a podle toho se chová.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Problem je v tom, kdo ta pravidla dotaci a vypisovani zakazek urcuje. To snad pane Jirovce nevite?

   Smazat
  2. Je to tak jak jste uvedl.

   Smazat
 3. Takových šmejdů tu bylo a je a pan Best se pořád naváží do Babiše. Hodně "novinářů" na Babiše nadává a já to chápu, mají rodiny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. doma by mu dal donik na prdel tak hledal kde litaji pečeni holubi až narazil na top prave ořechove a je za vodou jo kdyby zustal za louži tak by třeba louskal bidu z nouzi soudruzi z voltstritu by se s nim nemazali jako naše jelita pač je soudruh z emeriky což unas znamena něco jako nadčlověk a kdyby se nestyděli snad i syn boži

   Smazat
 4. tolik témat a žádné články jenom s račky tady píšete

  OdpovědětSmazat
 5. Skoro celých třicet let si vytváří zákony k obrazu svému. Nevím čemu se dnes divíte. Jedinou možností jak to změnit jsou celostátní referenda s povinnou volební účastí.

  OdpovědětSmazat
 6. Řebíček to převedl na bratra, a bylo ticho, dokonce i když si koupil jachtu a mrakodrap v Dubai

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. hřebiček nepřevedl hřebiček odklonil a to neni trestne ale statopravni joj jak jsme nadskakovali když přijel do čezu a na co ukazal to zprivaziziroval zcela zdarma a zcela podle zakona a to mohl učinit každy vovčan ktery spolupracoval s večkrnovou finančni mafii při budovani rozvinuteho kapitalismu a estebak kobliha neni až tak velka vyjmka jen mu to moc keca jak hraje machra ktery všudebyl všechno zna a všude šetři jen do, sve kapsy maliko přikrada když miliard ma stale nedostatek

   Smazat
 7. Voliči volili Babiše i s Agrofertem a čapím hnízdem, žádný strašák nebyl horší než zkušenost se "systémovými" stranami.

  OdpovědětSmazat
 8. Mně na Babišovi vadí to zatloukání "spolupracovníka STB".
  Já na jeho místě bych to přiznal, protože to není žádný zločin. STB nebyla jen represívní politická složka bezpečnosti státu, měla hlavně část hospodářskou a tudíž všichni vyšší hospodářští pracovníci museli podávat zprávy a o to víc ti v zahraničním styku. Takoví byli i dnešní bijci Babiše, kteří se dříve pohybovali v oné sféře. Jsou ale na pravé správné straně a přes to nejede vlak.
  Já, jako kdysi zástupce vedoucího důlního úseku, jsem musel před uniformovaným příslušníkem SNB vynášet posudky
  na t.zv. zetkaře, áčkaře či bulače, jak se jim tehdy říkalo. Byli většinou alkoholici, pro které nepřijít bez omluvy na směnu nebyl problém. Mám se za to nějak červenat ?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.