Reklama

pondělí 11. června 2018

Červen v českých dějinách


Croix
11. 6. 2018
Červen 880 – Zřízení arcidiecéze na Moravě v čele s arcibiskupem Metodějem. Zároveň bylo papežem Janem VIII. opětovně povoleno užívání slovanského jazyka v liturgii.
1. 6. 1811 – Vyhlášení Všeobecného občanského zákoníku v rakouském císařství pro „německé dědičné země.“ Bylo tak zavedeno jednotné občanské právo pro příslušníky všech stavů a to i na území českých zemí. Šlo o jeden z kroků k vytvoření moderního uspořádání společnosti, jak ji známe dnes. Zákoník vstoupil v platnost s počátkem následujícího roku.


1817 – Josef Božek, mechanik pražské polytechniky, předvedl na Vltavě u Císařského Mlýna v Bubenči svoji paroloď.

4.6. 1920 – Mírová dohoda uzavřena v Trianonu mezi Československem a Maďarskem, které uznalo příslušnost Slovenska a Podkarpatska k československému státu.

8.6. 1950 – Konec soudního procesu s tzv. skupinou Horákové. Jedna z temných kapitol českých dějin, politický proces s exemplárními, nepřiměřeně tvrdými rozsudky, velká chyba tehdejšího režimu, dodnes i po 70 letech využívaná ve vnitřní politice. Nicméně je to svědectví o tehdejších politických poměrech.

Na straně druhé, proces s Horákovou je třeba vnímat v celkových souvislostech domácích i zahraničněpolitických poměrů té doby. Proto připomínám, že probíhal skutečný mocenský boj s mrtvými na obou stranách, pokračující od konce II. světové války i po únoru 1948. Stoupenci předválečného politického uspořádání s orientací na západní mocnosti, třebaže neměli podporu většiny obyvatelstva, rovněž neváhali využít všech prostředků k dosažení svých cílů. Existence tzv. protistátních skupin byla realitou. Například skupina bratrů Mašínových nebyla zdaleka ojedinělou násilnou aktivitou tohoto druhu. Realitou bylo i pronikání agentů vyškolených západními rozvědkami na československé území a vraždění funkcionářů KSČ, národních výborů a JZD není výmysl. V letech 1948 – 54 padlo při těchto střetech jen v řadách Sboru národní bezpečnosti 112 jeho příslušníků.

Ačkoliv to nijak neomlouvá politické procesy z 50. let v Československu, nezapomínejme na celkový politický kontext té doby. Nemohu proto nepřipomenout analogickou éru mccarthismu v USA v letech 1946 – 56 s vysokou mírou státních represí, popravou manželů Rosenbergových, podezříváním milionů občanů z komunismu, na něž byly vedeny zvláštní spisy. Již pouhé domnělé podezření stačilo na ztrátu životní kariéry, odvoláno bylo 11.500 státních úředníků, 145 osob bylo zatčeno za „komunistickou činnost“, tzv. Výbor pro neamerickou činnost prověřoval aktivity v zábavním průmyslu, na černé listině Hollywoodu se ocitly stovky osob a např. Charlie Chaplin v důsledku těchto tlaků volil raději exil.

Obě strany v boji proti imperialismu nebo naopak komunismu postupovaly proti skutečným i domnělým příslušníkům svých „pátých kolon“ podobným způsobem – to jen na okraj uzavírám ohledně dnešního černobílého výkladu dějin 50. let.

9.6. 1896 – Založení továrny Emila Kolbena, pozdější součásti koncernu Českomoravská Kolben-Daněk (ČKD), jednoho z nejvýznamnějších českých průmyslových podniků. Po privatizaci v roce 1994 nástupnický holding zanikl v roce 1998.

10.6. 1942 – Vyhlazení Lidic německými okupanty. Zastřeleno 192 mužů a odvlečeno 196 žen do koncentračních táborů a 96 dětí Německa jako odveta za atentát na Hendricha. Na 24. červen v roce 1942 připadá též vyhlazení Ležáků.

11.6. 1940 – 2. československý pluk ve Francii se střetl s německými jednotkami u Coulommiers.

12.6. 1869 – Vytvoření nové firmy – Škody Plzeň, dalšího z nejvýznamnějších českých průmyslových podniků, kdy pobočku bývalých valdštejnských strojíren koupil jejich hlavní inženýr, Emil Škoda.

16.6. 1426 – Bitva u Ústí nad Labem, v níž husité pod velením Prokopa Holého na hlavu porazili vojsko míšeňských markrabat s minimálními vlastními ztrátami.

19. a 21.6. 1945 – Vydání dekretů prezidenta republiky o potrestání nacistických zločinců a zrádců a konfiskaci majetku a rozdělení pozemkového majetku Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů.

21.6. 1305 – Zemřel jeden z nejvýznamnějších českých panovníků Václav II., za nějž přemyslovská dynastie naposledy dosáhla vrcholu své moci. Jeho vláda se do značné míry opírala o rozvoj těžby zejména kutnohorského stříbra a jím zavedený český (pražský) groš byl ve své době žádanou „tvrdou“ měnou i v okolních zemích. To souviselo s důlní a mincovní reformou vyjádřenou v zákoníku Ius regale montanorum, který se stal na staletí vzorem pro obdobné normy v jiných státech.

Počátek vlády Václava II. se počítá od roku 1283, prakticky však řídil zemi díky svému vlivu milenec královny vdovy Kunhuty (Václavovy matky) Záviš z Falkenštejna. Teprve od roku 1288 vládl mladý král zcela samostatně a oficiální korunovace proběhla až 2.6. 1297. Pro éru vlády Václava II. se stal charakteristickým rozvoj měst a převládnutí peněžního hospodářství. Styl české zahraniční politiky Václava II. byl velmocenský. Král získal Krakovsko, Kladsko, Těšínsko, Byronsko a Opolí. V srpnu roku 1300 byl korunován v Hnězdně i králem polským. Syna, pozdějšího posledního přemyslovského krále Václava III., prosadil jako čekatele na uherský trůn, byť ten se svého adeptství později vzdal.

1621 – Poprava 27 vůdců českého stavovského povstání na Staroměstském náměstí v Praze jako symbolické vyvrcholení porážky protihabsburského povstání a demonstrativní součást eliminace domácích českých elit, zejména šlechtických, Habsburky.

26.6. 1420 – Husité vedení Alešem z Vřešťova, Benešem z Mokrovous a Jiříkem z Chvalkovic náhlým přepadem přemohli královskou posádku v Hradci Králové. Město se následně stalo centrem jednoho ze tří hlavních středisek husitství (vedle Prahy a Tábora), východočeského husitského svazu, jehož členové, nejvěrnější stoupenci Jana Žižky, se po jeho smrti začali označovat jako „sirotci.“ Mezi významné hejtmany patřil např. Jan Čapek ze Sán, mezi ideové vůdce např. kněz Ambrož.

27.6. 1849 – Vydání prováděcích nařízení k zákonu o zrušení roboty, podle kterých bylo následně realizováno zrušení feudální poddanské závislosti a vrchnostenského systému správy; praktické ukončení feudalismu v českých zemích.

28.6. 1914 – Atentát v Sarajevu na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Vedl k začátku 1. světové války, jednomu z nejkrvavějších konfliktů v dějinách, v jehož důsledku se mimo jiné rozpadla habsburská monarchie, což umožnilo vznik tzv. následnických států včetně Československa.

29.6. 1945 – Uzavření smlouvy mezi československou vládou a Sovětským svazem o včlenění Podkarpatské Ukrajiny do Ukrajinské sovětské socialistické republiky.

36 komentářů :

 1. Ano, Česká republika...

  https://www.youtube.com/watch?v=UPNLAbgXIeM

  ...Ustoupení Merkelové od kvót ukazuje, že je možné vzepřít se této samozvané vládkyni Evropy...

  http://pravyprostor.cz/obycejni-lide-porazili-nemeckou-kanclerku/#comment-692212

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Merkelová od ničeho neustoupila, akorát chazaři zjistili, že to přepískli a v Německu by to mohlo dopadnout jako v Rakousku a k moci by se mohli dostat normální skuteční Němci.

   Smazat
  2. - 22:38 Jaká je souvislost tématu článku s Merkelovou?? Nepřišel jste před chvíli z hospody??

   Smazat
 2. Jo správně napsáno gotwald to nám zavařil těmi procesy takové doživotí je daleko horší. 10.6. 1942 – Vyhlazení Lidic německými okupanty. to by si zasloužilo vlastní článek.

  A k tomuhle se havloidi hrdě hlásí:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201806117528524-tabor-rukhban-usa-zaklana-radikalove/

  OdpovědětSmazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:31 - prohlédl jste si pořádně fuhrerovy nejbližší spolupracovníky a fuhrera samotného? Pokud ano, tak se nebudete divit.

   Smazat
 4. O procesech konce 40. let (u nás se říká 50.) píše autor pod jménem Stewart Steven. Zmiňuje jak únos Slánského dcery Naděždy (neobjasněno), tak i úlohu polského plukovníka Swiatla , který v pozadí procesů působil a zmizel v USA. Kniha je kromě veřejných knihoven ke stažení na
  www.ulozto.cz

  OdpovědětSmazat
 5. PTAM SE ! Proc zde byl smazan zajimavy
  prispevek 23:31 ?
  Od autora Forever Slavs !

  Navrhuji vsechny Cenzory, at uz jsou to Bolsevici, nebo Hitlercici ukrizovat na Staraku !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Četl jsem za tu krátkou dobu, co zde působí "nový" nick "Forever Slav", už dost jeho příspěvků(je velice plodný), zatím mi ale ani jediný nestál za to, abych jej aspoň dočetl.

   Pokud se zrovna u tohoto "Forever Slav" překonal a jeho komentář stál za přečtení, je to určitě škoda, že jsem jej nestihl přečíst. Velké iluze si o tom však nedělám.

   Smazat
  2. 5:09 Fašoun,havlista,popírač holocaustu a židobijec nemá na NR co dělat.

   Smazat
 6. Vy nezijete v SEMI-POLICEJNIM state, jak o vas rikaji Americane, ale v dobe totalniho informacniho temna !

  OdpovědětSmazat
 7. Pane policajte ! Ja nerozumim pocitacum, ale ten muj mi okamzite rekne, kdyz kopirujete nejaky prispevek !
  Sice mi na tom hovno zalezi, ale jste narodni skudce, ktery pracuje pro nejakou politickou kliku, ktera se snazi, aby Cesi hodne veci nevedeli a byli snadno zmanipulovani.

  S velkou radosti a hned jak budu mit moznost budu o vasem chovani informovat nase autority, protoze jsem verny nasi svate Constituci a vy jste cenzor Hitlercik a nebo nejaky jiny posera !
  AT ZIJE SVOBODA SLOVA , MYSLENKY A NAZORU !
  Svetlonos !

  OdpovědětSmazat
 8. DIVIM se ! Jak to , ze ten policejni HEMEROID, cuksfira BREDSNAIDER stale jeste zije ? (Ten co dratoval vojina Svejka pred sto lety !)

  Herr Bredsnaider je to pravda, ze ceskej policajt (cenzor) uz zvysil svuj intelekt na uroven dreveneho kolotocoveho kone ?

  (Prosim okopirovat a zalozit !)
  - do slozky svetlonos ze Smichova !
  Narodnost ceska, zjev representacni, povaha uslechtila, a vira KATOLICKA ty CIZINCE !

  OdpovědětSmazat
 9. AUTORE ! 24.6. je jeden z nejdulezitesich dnu v roce a je oslavovan uz 6000 let !
  Je to den BOHYNE, Fors Fortuny ! Ritual potrebny na tento den znam z anticke literatury, ale protoze zde smejdi agent temna Bredsnaider, tak ho zamlcim, aby z neho nemel prospech.
  Good night.

  OdpovědětSmazat
 10. Mohther fucker,CHCIPNI, VČERA UŽ BYLO POZDĚ!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 11. 6:11 - Nicku MUGABE ! Ty poloopice skareda, zdrogovana, nebyt tebe, tak se zde nezasmeji !

  Ted vsak zpozorni - ty kretene ! Je dulezite, aby Cesi vedeli, co se stalo na setkani G-7, protoze to bude mit dopad i na ne.

  Primluv se ty IDIOTE, u toho poseroutky cenzora Bredsnaidra, (tveho ochrance ty hnuse), aby mi to dovolil napsat, nebo at to napise ON, ta politicka stetka - vi-li to vubec !
  (Ten prizdisrac, vzdy politicky korektni, je casto slepy, hluchy a blby !)
  Svetlonos !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. BRETSCHNEIDER.....TAKHLE SE TO TY TUPÝ DEMENTNÍ TŘETIHOTNÍ HOVNE PÍŠE!!!!!!!

   Smazat
 12. nicku MUGABE ! (6:11) ty opicaku z Limpopa ! Ty stale spatne spelujes v anglictine slovo MOTHER a tva perverzni nadavka se pise s MOTHER dohromady.
  Uz to pises po pate a zase spatne ty imbecilni NEDOMRDKU. Nejsi nahodou pomocnikem u ceskych policajtu - cenzoru ? (Tam by to nebylo prekazkou v kariere !)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6:56
   Ty z HOVNA VZEŠLEJ POTRATE,NENÍ TI ZASE ROZUMĚT ANI Ň.....HOLT,UŽ SE TI TO BLÍŽÍ!!!!!!☺☺☺☺

   Smazat
  2. Lucifere 6:56. tvoje drzost a demence je bez hranic. Toto je článek o událostech českých dějin v měsíci červnu. Do toho ty, utečený cizáku, který neustále kopeš do Čechů, a urážíš je, nemáš co kecat. Koukej odtud navždy vypadnout, a nezavšivuj tento náš český prostor. Přeji ti, aby ti byly mazány všechny komenty tak, jak je sem budeš naslintávat. Tvému blázinci zdar, ale jinde, než tady.

   Smazat
 13. Odsouzení a poprava Milady Horákové byl nesporně zločin. Ovšem dnes by M.H. byla za své názory publikované v programu ÚVOT "Za svobodu ..." z r.1940 (byla spoluautor) popravena mediálně kreaturami typu Kalousek, Fiala, Bělobrádek,... Byla tehdy tak o dvě třídy levicově radikálnější než dnešní "komunisté".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím si, že poprava byla zbytečným trestem, ale odsouzení Horákové bylo podle všeho správné. Levicovost nelevicovost. Ta paní se vůbec netajila svým úsilím škodit ČSR a nadějemi vkládanými ve vypuknutí nové války proti nám. Ale trest smrti byl jistě nepřiměřený, stejně jako trest smrti pro manžele Rosenbergovy v USA v téže době.

   Smazat
 14. „Obě strany v boji proti imperialismu nebo naopak komunismu postupovaly proti skutečným i domnělým příslušníkům svých „pátých kolon“ podobným způsobem – „, je podle mého mínění kruciálním sdělením článku. Je vidět i dnes, že tomu tak skutečně bylo, protože boj za demokrácii a svobodu si vyžádal daleko více lidských obětí i materiálních škod, než tomu bylo v boji za komunismus. Zajímavé, že!

  OdpovědětSmazat
 15. Liturgie v latině byla lidu obecnému nesrozumitelná..., proto čeština. C. a M. češtinu někdejší doprznili, čímž si otevřeli vrátka na další manipulaci s lidem. Výsledek se rychle dostavil, Slované začínali prohrávat (prosr...ávat) jednu bitvu za druhou.
  Rakouský zákoník... Skuste se dneska přestěhovat ze začouzeného Ústí n. L. třebas do Jindřichova Hradce... A pocítíte na vlastní kůži, jak je to s rovností... K pozvracení Jihočesko...

  OdpovědětSmazat
 16. 8:41 - jsi ODPORNY PODRADNY vykal, bez zakladniho smyslu pro spravedlnost !
  Na zaklade techto povahovych rysu, budes to ty, kdo bude jednou umlcen !

  K ceskym dejinam se neda nic napsat, protoze je to bud mazano a nebo zmanipulovano ty PRDOLIZKU.

  O tom kdo mluvit bude, nebo nebude, uz nikdy nebude rozhodovat podradny ODPAD jako jsi ty ! S monopolem na "pravdu" !

  OdpovědětSmazat
 17. 7:29 Mugabe ty poloopice ! Ty delas vice gramatickych chyb, nez delam ja ! Ale ja ziji uz 50 let mimo Evropu a ty prznis jeji stred !

  A ted pojde se mnou na jiny clanek (neco me zaujalo), at te i tam mohu fackovat ty zrudo ! Dela mi to dobre.
  Svetlonos !

  OdpovědětSmazat
 18. Coooopak,už si ty uASSackej blude z trumpetolatríny VŠIMNUL,ŽE Z TEBE TADY MÁME JEN SRANDU!!!!!!!☺☺☺☺☺☺
  Tak FILCONOŠI,POBAV NÁS SVEJMA HOVNOTRUMPETOTAPETAMA,AŤ SE NA TVŮJ ÚKOR POBAVÍME!!!!!☺☺☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
 19. 9:27 NENI DULEZITY nazor, at uz dobry, nebo
  mylny /spatny , ale je dulezite, aby ho mohl kazdy vyjadrit t.zn. i FOREVER SLAV !
  A ty tahni do hajzlu s tim, kdo zde muze, nebo nemuze byt ty politicky korektni prdolizku !

  -------------------------------------------------------

  Mugabe ty lotre ! Jdeme pryc ! Drz se blizko, at ti mohu nadavat ty karikaturo inteligence !

  OdpovědětSmazat
 20. 14:08 - ja bych to rad udelal, ale ten tvuj predstaveny v uniforme Bredschnaidra me porad maze a tim si kadi do vlastniho hnizda . (Oh, ten blbec !)
  Dve velke udalosti se staly v Americe a budou mit dopad i na Evropu. Jedna se jmenuje TARIFS druha jsou sebevrazdy slavnych lidi a jejich duvody.

  Ale ten vas hlupak cenzor vse maze a vy k tomu prijdete jak slepy k hovnu. (Ale stejne si to zaslouzite, vy pomatenci.)

  Mugabe ty poloopice , kdyz kopirujes prispevky, ze Cesko bylo prohlaseno za SEMI-POLICEJNI STAT - tak potrebujes vedet, ktera velka autorita to prohlasila v Americe verejne a co t.zn. ekonomicky pro Cesko.

  Mugabe ty kretene, kdyz napises verejne, a sebekriticky, ze jsi RETARD, tak ja ti to zdelim !

  OdpovědětSmazat
 21. 14:22
  BRETSCHNEIDER....TAKHLE SE TO TY TUPÝ DEMENTNÍ HOVADO PÍŠE!!!!!!
  A TEĎ ZMIZ TY POSRANINO Z PAPUNDEKLU!!!!!☺☺☺

  OdpovědětSmazat
 22. Thanks for your post! It's been a long time since I read a good article and such a meaning! I hope you will continue to write articles like these for hobbyists!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.