Reklama

pondělí 25. června 2018

Evropa na křižovatce, jak se atlantický systém hroutí

William Engdahl 25.6.2018 ICH, překlad Zvědavec
Světové události minulých dní jsou významnější, než jak by se zdálo ze zjevného rozkolu zemí G7. Představíme-li si planetu jako obrovské elektrické pole, průtokové linie a siločáry se dramaticky přeskupují, jak se poválečný globální na dolaru postavený systém dostává do své chaotické koncové fáze. Evropská politická elita je v současné době rozdělena mezi racionálností a iracionálností. Vývoj na Východě však přitahuje stále více sil a jsme svědky rané fáze toho, co by bylo možno nazvat zvrat geopolitické polarity a její přesun z EU a Západu na Východ. Poslední vývoj v celé Eurasii, včetně Středního východu, Íránu a především Ruska a Číny, nabývá na významu, neboť Washington nabízí pouze válku, ať již obchodní, válku sankcí, válku teroru nebo kinetickou válku.

Podívaná na to, jak americký prezident tweetuje o svém dlouhodobém spojenci z NATO a sousední zemi, Kanadě, kdy otevřeně označuje kanadského premiéra za „neupřímného a slabého“, a vyhrožuje novými cly na automobily dovážené z Kanady, není, jak by se zdálo, jen pouhým rozmarem amerického prezidenta, ale dobře prokalkulovanou strategií vychýlit všechny americké spojence z rovnováhy. To vše přichází poté, co Washington jednostranně roztrhal íránskou jadernou dohodu, ke zděšení Evropy, Ruska a Číny, jakož i Íránu. A jako vrchol USA oznámily v rámci obchodní války nová cla na hliník a ocel z EU, v jasném porušení pravidel a dohod WTO.


Již žádný slušňák


Vezmeme-li tyto činy jako symptomy něčeho hlubšího, pak nám stačí podívat se na prudký nárůst úrovně amerického dluhu, jak jsem poznamenal již dříve. Poslední Trumpova daňová legislativa povede v příštích deseti letech k ročním schodkům federálního rozpočtu ve výši 1 bilionu dolarů, mimo již stávajícího federálního dluhu ve výši 2 bilionů dolarů. Zadlužení domácností je na vyšší úrovni, než tomu bylo v r. 2007 před finanční krizí. Zadlužení firem, včetně „smradlavých“ (pochybných) dluhopisů či dluhů „pod investiční stupeň“, je ve stratosféře, v důsledku deset let trvající politiky Fedu úrokových sazeb blízko nuly.

Avšak v současné ekonomické situaci USA je další moment, kterého si všímá jen málo lidí. Podle nedávné studie amerického Úřadu pro finanční ochranu spotřebitelů (CFPB), tak zatímco se průměrné příjmy domácností v porovnání s mnoha dalšími zeměmi zdají být nominálně vyššími, realita fixních výdajů, jako na potraviny, domácnost, povinné zdravotní pojištění atd., vytvořila nový druh chudoby. Tento průzkum došel k závěru, že téměř 50% Američanů má problémy s placením měsíčních účtů, a až třetině se občas nedostává peněz na jídlo, nebo na slušné bydlení, či na lékařské ošetření. Nedávná studie odhadla, že jen výdaje za zdravotní péči čtyřčlenné rodiny přesahují ročně 28,000 dolarů, či polovinu mediánu příjmů.

Mimo tento ponurý výhled na americký domácí vývoj, dozorčí rada pojistného fondu Medicare nedávno oznámila, že tento fond bude vyčerpán za 8 let. Stejně jako Fond sociálního pojištění (SSTF), v důsledku velkého počtu lidí z poválečné generace populační vlny odcházejících do důchodu a klesajícího počtu mladých pracujících přispívajících do systému, což povede letos k prvnímu deficitu od r. 1982, neboť jak míra porodnosti, tak růst populace klesají. A stát New Jersey nyní zmrazil všechny výdaje, kvůli hrozící finanční katastrofě. Jak Fed zvyšuje úrokové sazby, je na obzoru řetězová reakce nesplácení půjček firem a domácností.

V krátkosti, americká ekonomika byla vykrvácena nepatrnou 1% skupinkou bohatých na bod zlomu. Zatímco americký akciový trh se v současnosti těší novým rekordům, díky desetiletí levných a snadno dostupných peněz, podkladová ekonomická realita Spojených států je prekérní, řečeno mírně. Co se týká zachování jejich role jediné super velmoci na světě, ve stále větší míře se pro „elitu“ otvírají jen dvě cesty „řešení“: válka nebo vyvolání nové globální finanční krize, horší než té v r. 2008, a využití této krize k opětovnému získání kontroly nad světovými kapitálovými toky.

Fakt, že americký prezident je nucen přistoupit k takové taktice, jako obchodní válka proti etablovaným spojeneckým zemím G7, naznačuje, že na pořadu dne jsou zoufalá opatření. Ve skutečnosti jde o boj o budoucnost EU, obzvláště Německa.

Eurasijský kontrast


Pozoruhodnou je v tomto ohledu nedávná návštěva německé kancléřky Merkel, na které se setkala jak s ruským prezidentem Putinem, tak s čínským prezidentem Xi Jinpingem. Na ní bylo pravděpodobně probíráno mnohem více, než jen íránská jaderná dohoda. Paradox podpory oficiální německé vlády sankcím vůči Rusku za současného signalizování potřeby Ruska coby spojence v jistých oblastech ze strany Německa podtrhuje jistý druh politické schizofrenie v dnešní EU. Ekonomicky je stále více jasným, že růstové trhy leží na Východě, především v rozsáhlém pásu čínské Nové hedvábné stezky s její vysokorychlostní trans-eurasijskou železnicí a napojením na hlubokovodní přístavy, a rozsáhlý ekonomický potenciál Ruska, jakož i Íránu.

Rusko, navzdory Washingtonem uvaleným novým drakonickým sankcím, právě ukončilo nejúspěšnější setkání Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradě, kterého se zúčastnil rekordní počet hlav států a průmyslníků, aby tam probrali ekonomickou spolupráci. V kontextu rozhovorů tohoto fóra (SPIEF), jako jeden z příkladů, generální ředitel Ruských státních železnic oznámil, že Rusko plánuje účast na výstavbě trans-arabské železnice, která povede podél jižního okraje Perského zálivu z Kuvajtu do Ománu. Pokud bude realizována, povede k užším ekonomickým vazbám a vztahům mezi Ruskem, Saúdskou Arábií a Čínou. Čína již vložila asi 130 miliard dolarů do investičních projektů v Saúdské Arábii, a zdá se, že navzdory svým chybám princ bin Salman skutečně chce učinit ze Saúdské Arábie ekonomický uzel na rozhraní tří kontinentů, Afro-Eurasie.

Po fóru v ruském Petrohradu bezprostředně následovalo další setkání Putina a Xi Jinpinga v Pekingu, kde čínský prezident předal Putinovi nejvyšší uznání, jakého se může dostat cizinci, zlatou „Medaili přátelství“, a prohlásil, že ruský vůdce je jeho „nejlepší a nejdůvěrnější přítel“. Pak následovalo rozšířené setkání Šanghajské organizace spolupráce v Cindao, kterého se poprvé zúčastnili Pákistán a Indie coby plnohodnotní členové SCO a Írán jako pozorovatel. Státy SCO nyní zahrnují Pákistán, Indii, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán, Rusko a Čínu.

Na trojstranném setkání vůdců Ruska, Číny a Mongolska Putin oznámil plány na investování 260 milionů dolarů do r. 2020 do modernizace rusko-mongolské železnice a přilehlých sekcí. Poznamenal, že objem přepravy kontejnerů na trase Čína-Mongolsko-Rusko do Evropy se v r. 2017 zvýšil 2,7krát, a během prvních tří měsíců letošního roku čtyřikrát.

To vše bylo v ostrém kontrastu s půtkami a napětím na G7. Jak poznamenal Putin, G7 by „měla přestat blábolit a měla by přejít ke konkrétním otázkám souvisejícím se skutečnou spoluprácí“. Putin pozoruhodně neprojevil žádný zájem na tom, aby bylo Rusko opětovně uvítáno v G7, jak k tomu vyzval Trump, což je další známkou toho, že ekonomické a politické gravitační centrum světa se přesunulo na Východ.

Ekonomický potenciál Eurasie se nyní vynořuje jako realizovatelná alternativa kolabujícího atlantického systému postaveného na dolaru, topícího se v dluzích. Jak centrální banka Ruska, tak Číny akumulují zlaté rezervy rekordním tempem a místo na sankce náchylného dolaru používají tyto země svých domácích měn, takže se vynořují nové možnosti mnohopolárnosti. A expanze infrastrukturních projektů BRI začíná být pociťována. Nová studie holandské ING Bank odhaduje, že BRI by mohly zvýšit úroveň globálního obchodu o 12% či více. Ekonomka Joanna Konings poznamenala: „Obchod mezi Asií a Evropou…tvoří 28% světového obchodu, takže usnadnění těchto obchodních toků má potencionálně velký dopad.“

V době, kdy je euro v kritické fázi, za existence bankovní krize a neřešených ekonomických krizí EU ve většině zemí na vnějším perimetru EU, od Itálie po Portugalsko a Řecko, jsou vyhlídky na připojení se k budování nového ekonomického prostoru, nových trhů pro výrobky EU v Eurasii, jedinou realistickou alternativou obchodních válek, finanční války s USA a mnohem horších věcí. Siločáry se stávají dramaticky jasnými a země EU se budou muset brzy rozhodnout mezi atlantickým systémem a novou vynořující se eurasijskou alternativou. Agresivní tlak Washingtonu je nutí k tomuto rozhodnutí ještě více a dříve.


Europe Faces Crossroads as Atlantic System Crumbles vyšel 18. června 2018 na ICH. Překlad v ceně 513 Kč Zvědavec.

35 komentářů :

 1. Z chudých dělá ještě chudší kapitalismus, z bohatých ještě bohatší taky on. Ty nůžky příjmové nerovnosti mají svou hranici. Mám za to, že už není daleko.
  Štefan

  OdpovědětSmazat
 2. Kapitalismus je v krizi od svého počátku. O konci dolarového systému čtu již nejméně patnáct let.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebuď nedočkavý. Otrokářsrví trvalo několik tisíciletí a přechod k feudalismu skoro tisíc let. Feudalismus trval přes tisíc let a přechod ke kapitalismu cca tři sta let. Kapitalismus trvá cca čtyři sta let a přechod k socialismu sto let a ještě neskončil. SSSR a RVHP byly jen úvodní dějství. Teď bude sto let vládnout Čína a až pochopí, že i kapitalismus pod vedením KS se vyčerpal, nastoupí nový řád. Buď optimistou, dějiny se zrychlují a pokud jsi mladý, konce kapitalismu se dočkáš. USA a EU to mají do r. 2030 spočítané.

   Smazat
  2. Komunismus si nezaslouzime
   Spis se blizi kolaps

   Smazat
 3. No jo usa má šílený dluh a nelze do nekonečna tisknout papírky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dokud budou mít sílu na přinucení většiny světa k užívání dolaru, tak můžou tisknout vesele dál.

   Smazat
 4. „Spojené státy jsou zemí silných kontrastů. Jedná se o jednu z nejbohatších společností na světě, globálního vůdce v mnoha oblastech a zemi nepřekonatelných technologických a jiných forem inovací. Nesmírné bohatství a odborné znalosti však stojí v šokujícím kontrastu s podmínkami, v nichž žije obrovský počet občanů USA. Přibližně 40 milionů občanů žije v chudobě, 18,5 milionů lidí žije v extrémní chudobě a 5,3 milionů Američanů žije v podmínkách absolutní chudoby třetího světa. USA má nejvyšší míru chudoby mládeže v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a nejvyšší úmrtnost dětí mezi srovnatelnými státy OECD. Občané USA mají ve srovnání s lidmi, kteří žijí ve všech ostatních bohatých demokraciích, kratší život a jsou více nemocní, čím dál častěji se zde vyskytují tropické choroby. USA má nejvyšší míru uvěznění na světě a nejvyšší úroveň obezity ve vyspělém světě," píše se ve zprávě OSN.

  https://cz.sputniknews.com/svet/201806257609550-haleyova-zprava-OSN-chudoba-USA/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to lež. Podmínky většiny Američanů se markantně zlepšili a i ti nejchudší mají mnohem více prostředků než třeba vyšší střední třída v Polsku. Život v USA byl luxusní pro každého a nyní je ještě lepší. Amerika je úplně někde jinde než Evropa a zbytek světa, blíží se jí jen Británie nebo Austrálie s Kanadou, čili pouze anglosaské země. Tyto země mají navíc potenciál a nadějnou budoucnost, což se o ostatních zemích, včetně kontinentální Evropy absolutně říct nedá.

   Smazat
  2. 16:41 To, co píšete, je jenom vaše tvrzení, a není jasné, odkud čerpáte informace. OSN určitě nestaví jen na domněnkách. Takže tady budeme vděční, když napíšete přímo OSN, že lže, předložte jí o tom důkazy, a potom nás poinformujete, jak skvěle jste ji odhalil, a přistihnul při manipulaci. Do té doby nazdar.

   Smazat
  3. 18:07, je mi vás líto. Ve své živelné nenávisti ke všemu americkému přehlížíte relevantní údaje. Jasně se píše, a netvrdí to jen Endgdahl, že USA je centrem všeho vědění. Vědomosti jsou prezentovány lidmi, kteří musí mít pro svou práci podmínky a taktéž musí být v zemi vědecká tradice. To je základ. A tohle vše je v USA, případně ještě tak v anglosaském světě. Ostatní jen paběrkují. V Německu a Japonsku méně, Čína Západní Evropu dohání, na startu a se slušným potenciálem jsou země Latinské Ameriky, Blízkého východu a zbytku Asie, a když motyka vystřelí, tak někdy v budoucnu se něco urodí i v Africe. Jenže to je vše málo a na USA nestačí. A nikdy stačit nebude. Východní Evropa, včetně zdejší gubernie, je v úplném propadu, zde pusto prázdno. Třeba taková Afrika je narozdíl od Ruska a Česka nadějí.

   Smazat
  4. Anonymní 16:41

   Plácáte nesmysly, polská vyšší střední třída má velký vlastní dům v lepších oblastech měst, zpravidla rekreační nemovitost, několik aut a kapitálové příjmy. Chudí v USA(ne ti nejchudší, bydlící v kartonových krabicích), nemají ani ten nejlacinější papundeklový vigvam v kterém žije americká střední třída, v lepším případě bydlí v karavanech, žijí z potravinových lístků a mají nárok jen na nejnezbytnější lékařskou péči(aby nechcípli na ulici).
   Že vás baví psát se s takovými hovadinami.

   Smazat
  5. 18:46 - opět jen bláboly, ničím nepodložené sny, plácání nesmyslů. Asi stejný autor jako 16:41.

   Smazat
  6. 18:48, 20:07, vám prostě není pomoci. Většina Američanů má vlastní dům dobré kvality, nebo byt s metráží, že by se do něj vešlo pět zdejších rodin. Bohatí vlastní více domů v milionových hodnotách, apartmány, mnohdy celá podlaží v prestižních budovách. To, co popisujete vy, jsou povětšinou filmové fikce americké provenience a týkají se většinou lidí, kteří se k podobnému způsobu života rozhodli. Těch je velmi malé množství.
   Status a výzor jednotlivých měst a obcí, tamní komunitní život, je mimořádně příjemný pro život a proto tolik lidí každoročně emigruje z Evropy do USA nebo Kanady. Stejne tak sociální a životní podmínky, pracovní příležitosti a osobnostní růst, ať už v malých městečkách nebo velkoměstech je nepoměřitelný se zbytkem světa. Možná ještě některé země Západní Evropy by se dali s Amerikou porovnat, ale jen některé lokality. Navíc je Amerika nesmírně krásná jako země. Ale žijte dál v bludech.

   Smazat
  7. A že tam všichni ti nadějní a bohatí sportovci s celého světa nechtějí žít a na stará kolena se vracejí hezky domů. Jseš obyčejný cinta.

   Smazat
  8. Anonymní 20:36

   Americká střední třída vymírá.
   Report Social Security Administration odhaluje, kolik Američané v průměru vydělali v loňském roce:

   38 % méně než 20 tisíc USD;
   51 % méně než 30 tisíc USD;
   62 % méně než 40 tisíc USD;
   71 % méně než 50 tisíc USD.

   Obzvláště první číslo je znepokojující. Téměř 40 % zaměstnaných Američanů nepřinese domů ani 20 tisíc dolarů za rok. Americká vláda přitom považuje za hranici chudoby pro 5člennou domácnost 28 410 USD.
   https://www.investicniweb.cz/2015-10-23-americka-stredni-trida-vymira/


   Průměrná velikost bytu v USA činí cca 87m2, přičemž tendence je klesající. No nevím nevím, jestli by v takovém bytě mohlo nebo snad chtělo žít 5 českých rodin. Z čeho tak soudíte?

   Ale nechme ty bohatší, kteří mají vlastní byt, pojďme se podívat, kolik stojí nájemní bydlení pro ty chudší. V průměru 1350 dolarů měsíčně + 150-200 provozní náklady na topení, vodu, elektřinu atd. Podívejme se opět výše, na rozložení příjmů v populaci. Tedy být chudší v USA, vydělávat 1666 dolarů měsíčně a z toho platit nájem 1500, hmm, nevím jestli bych z toho byl unešen.
   https://www.creditdonkey.com/average-apartment-rent.html

   Avšak neklesejme na mysli, pojďme dále. V USA má bydlení ve svém vlastnictví 64% lidí. V Polsku 83%.
   Aha, ani to nějak moc nepodporuje vaše fanouškovské rozumy.
   https://tradingeconomics.com/united-states/home-ownership-rate
   https://tradingeconomics.com/poland/home-ownership-rate

   Hodně se píše o rostoucí emigraci z USA, obtížně se však hledají čísla. Jistě to však také o mnohém vypovídá.
   https://www.independent.co.uk/news/world/australasia/us-citizens-emigrate-new-zealand-record-numbers-visa-applications-donald-trump-us-president-politics-a7628701.html
   https://medium.com/migration-issues/why-are-americans-leaving-75fe530ce49d
   https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2013/07/americas-emigration-problem/309410/

   No, jak to jen říct a nezranit vás. Nemáte to lehké...

   Smazat
  9. 21:53 já vám nebudu brát ty vaše "zdroje". Jsou to docela bludy, v tisku se objevuje kdeco. Je pozdě a já nemám chuť vyhledávat, ale v podobných statistikách v těch samých novinách vypadá například Česko tak, že je v úděsné demografické krizi, vymírá a hladoví lidé sbírají odpadky v německých popelnicích, aby je přinesli domu dětem, čtvrtina obyvatel ve spárech úžerníků různé provenience, nízké vzdělání bránící práci s vyšší přidanou hodnotou, bizardní zvyky... atd. nemá význam pokračovat. Možná s tím nebudete souhlasit.

   Ovšem pravdou je, že narozdíl od Američanů, Češi nemají šanci si vydělat na živobytí nezneho Američana ani tehdy, když budou pracovat do úmoru, ani když budou mít vzdělání. Pokud odsud odejde Volkswagen, umřou všichni hlady, protože neumí ani zasít obilí. Umřou žízní, protože lidem nepatří ani ta voda, co padá z oblohy... Chápete ten rozdíl?

   Česko nemá vědecká centra, USA ano. Česko nevyrobí gram kompozitu, nemá know-how, Česko nepostaví ani latrinu, protože nedostane úvěr u banky, ani z lesa si dříví neodnese, protože už žádné lesy nevlastní.

   Společnost je nepřátelská, stačí jiskra a půjdou si všichni po krku. Hlad je mrcha. Tohle je krutá realita, jen se vám to možná ještě nezdá tak špatné, ale v tabulkách a analýzách to vychází podstatně hůře.

   Když se podíváte na realistické tabulky a analýzy z USA, pochopíte, že země, která je špičkou v technologiích, vlastní bohaté přírodní zdroje, je potravinově soběstačná, vlastní ohromný kapitál v zahraničí i ten domácí, z něhož ji plynou enormní zisky, a vlastní také světovou rezervní měnu, nikdy taková země nemůže padnout, a její obyvatelé nežijí tak, jak je uváděno v těch vašich statistikách.

   Přestaňte se orientovat podle nich a raději porovnávejte reálný život a reálné možnosti. Ty jsou fascinující.

   Smazat
  10. 22:46 Vyprávějte ty vaše sny v OSN, pak zde zveřejněte, jak s nimi naložili. Jinak jste za blbce, s kterým nemá smysl se hádat.

   Smazat
  11. 22:46 tak nejak
   Bezsurovinova Evropa, pokud se neco pokazi, bude v obcanske valce

   Smazat
  12. Ad 22:46 - myslím si, že Vaše argumentace je založena na přání a víře ve velikost americké výkonnosti. Je potom ale otázkou, proč vedly USA od roku 1900 stovky dobyvačných válek, převratů, mají kolem 700 vojenských základen po světě atp. Je nasnadě, že doposud tyto aktivity USA přinášely slušný výzisk. Ale, jak je vidět na aktivitách Trumpa, americké hospodářství potřebuje provést perestrojku, chybí mu totiž zdroje, a válčit s Čínou a Ruskem to nejde. Jinak o Česku, jako americké kolonií máte pravdu, ale stejnou kolonií (vyššího levelu) je i Německo.

   Smazat
 5. https://youtu.be/XHofYOa9VlQ

  OdpovědětSmazat
 6. Uvidíme, čeho ještě za svůj život budeme svědky.

  OdpovědětSmazat
 7. Všechno je to dosti nepochybně pravda. Ale! Mám skoro 70let a celý svůj život slyším o tom, že kapitalismis se hroutí... myslíte si, že se dočkám? Nebo budu muset žít dlouho jako havran, abych se dočkal?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kapitalizmus bude žít tak dlouho, dokud bude ještě koho okrást a oloupit. Právě jsme ale ve stádiu, že už to jde ztěžka, kdy náklady na loupení často převyšují zisk z této loupeže. Vypadá to, že r. 2018 rozhodne !

   Smazat
  2. již brzy, protože Trumpova celní politika je projevem zoufalství, nikoliv hospodářské síly

   Smazat
  3. Kapitalismus ze nehrouti, zumpy se plni, koprivu mraz nespali

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 9. Bude se stavět překladiště v Hodoníně nebo opět propaseme příletost a zaspíme, abychom se probudili za pár let v pavilonu opic?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní25. června 2018 16:37
   Překladiště nás před pavilonem opic nezachrání. Potřebujeme vlastní produkci inovativního zboží. To by měl stát dotovat. Např. výrobky ze dřeva, copak nikoho nefackuje hanba, že vyvážíme celé stromy? P.K.

   Smazat
 10. V prejave dňa 18.2.2017,mesiac po nastúpení do úradu, predstúpil D.Trump pred publikum v Melbourne, štát Florida a vyhlásil, že začína plniť predvolebné sľuby o tom, že privedie do 18 biliónmi zadĺženej krajiny pracovné miesta. Jedným z nástrojov sú obchodné clá. Keď sa chystala významná firma Ford stavať autofabriku v Mexiku, pohrozil im 35% clom. Na tomto zhromaždení povedal, že domov sa vracajú s pracovnými miestami Ford, General Motors,Fiat Chrysler, pričom budú investovať do výroby/pracovných miest/ miliardy dolárov. Aj firma Intel oznámila v Texase, že otvorí novú fabriku s najmenej 10 000 pracovných miest. Dodržal sľub a stiahol USA z obchodnej zmluvy TTP, pretože má záujem o bilaterálne dohody. Podnikol kroky, aby sa začala stavba Keyston and Dakota Acces Pipeline, pričom si umienil, že aj potrubie sa vyrobí v USA. Podklady mám z nemeckej tlače. Mnohí si iste všimli, že mainstream ešte stále klame a očierňuje Trumpa, takže sa nedozvieme o ňom to dobré, ale sprosté lži,a divadlo moderátoriek, ako zatvára malé deti do klietok. MK

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Keď si odmyslíme všetky divadielka, správy také i onaké aj tak nám zostane a to navždy v pamätiach ľudstva, že ste zem ukradli indiánom, nikdy nebudete národom len zmeskou.Viac ako 200 rokov vediete vojny na celom svete, vykorisťujete národy a žijete na dlh. Prajem Trampovi nech sa mu podarí uspokojiť obyčajných ľudí mierovou politikou. Svet a ľudia sa menia!

   Smazat
 11. Vase CENZURA vam zarucuje , ze zhloupnete a smirite se s tim, jakou mate zivotni uroven !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, dej už pokoj. Jsi mazán a mazán budeš, protože obtěžuješ kravinami, nadáváš a nepíšeš k věci. Útočíš-li na redakci, budeš opět mazán. Útočíš na autory článků - budeš smazán. atd.atd. prostě stáhni se, grafomane, a už nás tu neobtěžuj!

   Smazat
 12. 1:50
  Na tvojí těžkou mentální retardaci CENZURU NETŘEBA,TA JE JASNÁ NA PRVNÍ POHLED!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.