Reklama

neděle 3. června 2018

Jak dál v Koreji

Jaroslav Loudil
3. 6. 2018
Summit  Trump - Kim dne 12.června  nakonec bude. Trump se už ovšem dopředu chvástá jak - "vyřešil silou korejský problém". Uvidíme, co bude po 12.červnu. Možná jsou pohnutky Kima zcela jiné ! Je třeba si zde připomenout, že dřívější spolupracovník Mao Ce-tunga  - Teng Siao-Pching zahájil roku 1978 v Číně reformy , jež se dnes jeví jako neúspěšnější reforma  v celé lidské historii !!


Čínský HDP v období 30 let 1980 -2010 rostl průměrným tempem 10 % ročně  a Čína se stala vyspělou zemí. Dle čínského modelu zahájil reformy roku 1986 komunistický Vietnam a  je dnes spolu s Čínou ve světě nejrychleji se rozvíjející ekonomikou. V těchto dvou zemích komunisté sice zůstali u moci, ovšem uvolnili otěže soukromému podnikání, otevřeli se světu a zrušili - "železné opony." Direktivně - "komunisty" - řízený kapitalismus dosahuje nejrychlejšího tempa rozvoje  ekonomiky na světě. Demokraticky řízené státy,  i ty rozvojové, nestíhají. Krásný příklad = třeba  Brazílie. Jejich vlády se ubíjejí  a vyčerpávají v podružných detailech  ,až jim na skutečný rozvoj nezbývá čas a energie. I u  nás  -"demokraticky bojujeme" - už od října 2017 o sestavení funkční vlády, píše se ovšem už červen 2018 a stále nemáme  -"nic". Možná tedy Kim po konzultacích v Pekingu začal směřovat k roku 2018  =  zahájení korejských reforem. Čína - 1978 , Vietnam -1986, Korea - 2018 ??? Bylo by to dobré pro všechny !!

Můj návrh, co bych si přál :

1. Severní Korea zahájí reformy po čínském vzoru a otevře se plně světu

2. Korejský poloostrov bude denuklearizován

3. Z jižní Koreje zmizí vojenské základny USA

4. Korejské státy budou žít  dle čínského modelu  : "Čína- Hongkong = jeden stát = Dva systémy".

5. Diktátor Kim se zapíše do historie jako velký reformátor a obroditel Koreje, mírotvorce a velký lidumil.

P.S. Pokud to nastane, bude vítězem celého tohoto procesu Čína. Základny USA totiž zmizí z její blízkosti, Kim přestane dělat jaderné výbuchy a naopak, sousední sjednocená Korea bude velkým obchodním partnerem Číny . A to je pro Čínu ideální. Navíc, její model státního zřízení = komunisty řízený kapitalismus by zvítězil  v další zemi! Ekonomika Severní Koreje pak poroste o 10 % ročně a tamní lidé se začnou mít konečně dobře, což je třeba jim  od srdce přát.

14 komentářů :

 1. Teď se teprve ukáže,jek je to přechodem světové moci do Číny.Moc bych tomu nevěřil,že by USA opustili J.Korej,co jednou peklo schvátí,už nikdy nevrátí.

  OdpovědětSmazat
 2. Pane Loudile, otázečka. Napsal jste: "...a tamní lidé se začnou mít konečně dobře, což je třeba jim od srdce přát." Nebylo by přesnější "...vzniknou předpoklady, aby byli materiálně lépe zabezpečeni..."? Jste přece křesťan, ne? JiH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co má s Koreou společného nějaké křesťanství?

   Smazat
 3. Češi se díky své historii naučily kličkovat a připosraně parazitovat. Proto tady nikdy nebude pořádek.

  OdpovědětSmazat
 4. Každý kdo o sobě říká že je křesťan je pěkný hajzl.

  OdpovědětSmazat
 5. 2016
  https://www.youtube.com/watch?v=jIUOVvxnWTQ
  ZÁŘÍ 2017
  https://www.youtube.com/watch?v=5_1DbYU_Pjw
  PROSINEC 2017
  http://casopisargument.cz/2017/12/11/korea-today-bude-nebo-nebude-valka-v-koreji/
  ÚNOR 2018
  http://casopisargument.cz/2018/02/19/zoh-jako-projev-korejske-touhy-po-sjednoceni/
  BŘEZEN 2018
  http://casopisargument.cz/2018/03/12/neni-malych-roli-monology-dialogy-a-multilaterarni-jednani-24-o-korejskem-poloostrove/
  DUBEN 2018
  http://casopisargument.cz/2018/04/30/symbolika-a-politika-jednani-dvou-koreji-pod-horou-kumgang/
  KVĚTEN 2018
  http://casopisargument.cz/2018/05/28/korejskou-cestou-do-jiznich-mori/

  OdpovědětSmazat
 6. Korejci severní i jižní se nakonec dohodnou i bez Trumpa, ten umí jen vyhrožovat. Jště nedávno tvrdil, že KLDR vymnaže z mapy světa. Věřím, že Trump toho asi moc nevyjedná s tím svým přístupem, protože Kim není žádný trouba, je to velice vzdělaný člověk, který velice dobře ví co chce a velice dobře také ví co KLDR potřebuje. Otazka je ještě to, zda zůstanou vojenské základny USA na území jižní Koree.

  OdpovědětSmazat
 7. Každá mince má dvě strany. Na to prosím nezapomínejme! Chci tím jen říct, že ekonomický úspěch Číny byl vykoupen nesmírnou devastací přírody a životního prostředí nejen v Číně, ale i mimo ni. Bohatnoucí Číňané (a dnes i Vietnamci) stojí např. v pozadí neskutečného vybíjení zvířat z důvodu léčivých účinků jejich orgánů. Růst ekonomik v jihovýchodní Asii má na svědomí neskutečné ničení zdejších pralesů i se všemi jejími lidskými i zvířecími obyvateli. Děsí mě všechen ten jásot nad nesmírným nerostným bohatstvím Ruska, které jednou bude hnacím motorem rozvoje jeho ekonomiky. Tajga tak půjde k čertu. I u nás rostoucí životní úroveň nese své "ovoce". Země je rozsekaná dálnicemi, posetá obchodními i průmyslovými zónami, jejichž výstavba zdaleka nekončí, a zemědělskou krajinou, v níž už nemohou žít dříve běžné druhy živočichů...
  Já moc nad ekonomickými úspěchy nejásám. Mám pocit, že je to cesta vedoucí do pekel. A mé životní zkušenosti (je mi 52 let) mi bohužel stále více dávají za pravdu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:01
   To je dobrá a důležitá poznámka.

   Jedním z problému dnešní rozpadající se společnosti (u té západní to už dlouho vidíme, tu východní pořádně neznáme) je, že se ekologie chápe jako speciální oddělený problém.

   Nebylo by spravedlivé obviňovat z toho jen "zelené" politiky a aktivisty a jejich časté jednosrannosti nebo přehánění - jak to s oblibou dělají např. Klaus, Zeman nebo Trump.

   Svět může mít šanci tyto věci řešit pouze tehdy, stanou-li se součástí obecného konsensu. Taková šance momentálně není v dohledu, protože převládá zbožňování vědeckotechnického rozvoje, ekonomického růstu a naprosto zbytečného konzumu.

   Aktuálně k tomu např. úvahy Josefa Šmajse:
   http://casopisargument.cz/2018/04/01/v-pojeti-kultury-musime-uznat-primat-prirody/
   http://casopisargument.cz/2018/03/03/vyzvani-k-diskusi-zeme-potrebuje-biofilni-premenu-kultury/

   Sám ovšem nejsem příznivcem takto romantizujícího přístupu; domnívám se, že ignoruje realitu kapitalistického uspořádání světa a skutečnost, že v jeho rámci zůstávají nezbytné ekologické změny víceméně v říši snů a přání. - "Krásně" tuto situaci ilustrují např. nejrůznější "ekologicky" zdůvodněné iniciativy Evropské unie - nezřídka úplně nesmyslné.

   Smazat
  2. Poukazovat na výstřelky "ekobyznysu" je asi opravdu jen nošením dříví do lesa...

   Na druhé straně je truchlivé, že čeští zemědělci (pokud je mi známo) velice málo využívají evropské dotace na úpravy krajiny (zadržování vody, biotopy etc. - tedy vlastně víceméně návrat k tomu, co sedláci po staletí znali a praktikovali bez toho, že by potřebovali vcědecké vzdělání).

   V Rakousku je péče o krajinu vidět prakticky na každém kroku. Nemluvě o tom, že své lesy dobře udržují a namísto kácení už dlouhá léta dovážejí množství levného dřeva (pokácené kmeny!) z Čech.

   Nevšiml jsem si, že by si toho všimli "zelení", kteří brojí proti kácení pralesů v Brasilii...

   Smazat
 8. Peníze jsou jako rakovina kdo jim podlehne ten zahyne.

  OdpovědětSmazat
 9. No nějak se mě nechce věřit že Kim obětuje socialismus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky o tom není řeč -proč by to dělal?

   Smazat
  2. 22:38 Když se sloučí tak to tak bude.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.