Reklama

neděle 24. června 2018

Jaroslav Bašta: Morálka paní kancléřky

Jaroslav Bašta
- rp -
24.6.2018 PrvníZprávy
Obávám se, že k základní charakteristice současné světové, evropské i české zahraniční politiky patří ztráta všech dosavadních jistot a mantinelů. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Velmi přesně se tyto negativní tendence dají dokumentovat na vývoji názorů amerického politologa Francise Fukuyamy. Ten v roce 1992 v euforii z pádu Železné opony a vzestupu liberálních myšlenek napsal svou nejslavnější knihu Konec dějin a poslední člověk, pojednávající o bezproblémové a světlé budoucnosti lidstva. Jeho optimismus mu nevydržel dlouho, takže již za tři roky poté své názory koriguje v dalším díle vydaném v češtině pod názvem Velký rozvrat.

V roce 2014 vydává stať Amerika v rozkladu, ve které přichází se zajímavým pojmenováním současného stylu vládnutí – vetokracie. Popisuje tak základní rys současného systému, který se brání jakémukoliv pokusu o vylepšení své funkčnosti, dobře si vědom toho, že každou změnou budou ohroženy stávající pozice a vlivové sféry aktuálních držitelů moci. Nekonečný příběh sestavování české vlády po loňských parlamentních volbách dává Fukuyamově termínu poněkud pikantní příchuť.

Historie však zná mnoho příkladů, v nichž zoufalá snaha o udržení systému a obhájení osobních pozic vedla ke katastrofám, ať již v podobě občanské války nebo k velkému ozbrojenému konfliktu. V tom druhém případě jednou z nejspolehlivějších cest, jak rozpoutat válečný požár, je odvádění pozornosti od vnitřních problémů k otázkám zahraniční politiky poukazem na vnějšího nepřítele. Nejnebezpečnějším způsobem, jak to provést, představuje spojení této agendy s poukazem na nevyřešené palčivé historické křivdy.

V letošním roce jsme v rámci Evropské unie mohli zaznamenat dva případy takového odvádění pozornosti od palčivých problémů vnitřní politiky. V březnu britská premiérka Therese Mayová málem aktivovala článek 5 Severoatlantické smlouvy kvůli údajnému ruskému útoku otravným plynem v Salisbury. Po čtvrt roce se zdá, že verze o odvedení pozornosti od těžkostí a komplikací s procesem opuštění EU (Brexitem) může být více než pravděpodobná. Ale budiž, ve svých důsledcích to nakonec jen zhoršilo britsko – ruské vztahy, které v posledních dvaceti letech byly přinejmenším hodně napjaté.

Vyjádření německé kancléřky Angely Merkelové, že pro vyhnání Němců ze zemí střední a východní Evropy neexistovalo morální ani politické oprávnění zcela zřetelně patří ke stejnému typu destabilizujících výroků. Myslím si, že její motivace byla poněkud prvoplánová – dostala se do sporu o uprchlíky se svým ministrem vnitra Horstem Seehoferem z bavorské CSU, který chce stopnout migraci. Přirovnala poválečnou situaci k té dnešní, aby tím oslovila vyhnance, takto kmenové voliče CSU. Že tím zpochybnila mimo jiné také Česko – německou deklaraci z roku 1997 a vnesla nejistotu do vztahů se středoevropskými zeměmi, ji evidentně nijak netrápí.

Přiznám se, že v tomto případě odvedení pozornosti od vnitřních problémů k zahraničně - politickým tématům mě děsí. Zpochybňuje konsenzus, kterého bylo v Evropě dosaženo ohledně výsledků Druhé světové války, otvírá a aktualizuje staré skutečné či domnělé historické křivdy. Když se to v průběhu posledních téměř třiceti let stalo v zemích bývalé Jugoslávie, na Kavkaze a naposledy na Ukrajině, pokaždé to skončilo občanskou válkou.

Statistiky ukazují, že na to stačilo pouhých 5% mužské populace s kriminálními sklony. Obávám se, že migrační vlna v roce 2015 v Německu tuto specifickou kategorii obyvatel obohatila o muže s vojenským výcvikem a (občas) i válečnými zkušenostmi. Ti by mohli morální apely paní kancléřky pochopit po svém. Končí komentář Jaroslav Bašta.

- - -


Merkelová poklesla na příčku hloupého demagoga
Kdyby Němci nevyvolali II. světovou válku, nebylo by ani února 1948

79 komentářů :

 1. Ta jalová kráva žádnou morálku nemá má jen vizi nové Evropy a my máme povinnost ubránit naši zem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Němci budou neustále tlačit na zrušení Benešových dekretů. Což by znamenalo faktickou likvidaci Českého státu.
   Pokud se USA vypakují vojensky a politicky z Evropy, zůstaneme sami v ringu s nepoměrně silnějším soupeřem.

   Smazat
  2. Schwarzenberg utenticky zvestoval svetu co se v Cechach deje:


   Harsche Kritik am tschechischen Präsidenten Milos Zeman übt Karl Schwarzenberg, bis vor wenigen Tagen Außenminister unseres nördlichen Nachbarlandes. Gegen den Willen des Parlaments hatte Zeman seinen Günstling Jisí Rusnok brachial als neuen Regierungschef installiert. "Das ist ein Griff nach der Macht", der an die Machtergreifung der Nationalsozialisten 1933 in Deutschland und der Kommunisten in der Tschechoslowakei im Jahr 1948 erinnere. Das sagte Karl Schwarzenberg nun zur Kleinen Zeitung.

   Zeman hatte sich glatt über die Tatsache hinweggesetzt, dass es nach dem Sturz von Premier Petr Ne?as, der über eine Spitzel- und Korruptionsaffäre stolperte, im Prager Parlament weiter eine regierungsfähige Mitte-rechts-Mehrheit gibt, die ihr Kabinett unter einer neuen Premierministerin fortführen wollte. Unter Ausnützung von Lücken in der Verfassung, die dem Präsidenten die Vollmacht gibt, den Premier zu ernennen, hatte Zeman unter Proteststürmen fast des gesamten Abgeordnetenhauses ein Expertenkabinett berufen, das aus vielen alten Weggefährten besteht - ein in der Geschichte der jungen Tschechischen Republik noch nie da gewesener Bruch mit sämtlichen bisherigen demokratischen Gewohnheiten.

   Schwarzenberg: "Zeman ist der erste vom Volk direkt gewählte Präsident und glaubt, dass ihm das automatisch größere Vollmachten gibt. Er sagt, er halte sich strikt an die Verfassung, sei aber nicht an Gepflogenheiten gebunden. Diese rein formelle Interpretation der Verfassung haben in der Vergangenheit schon einmal diverse Herrschaften genützt, um zur völligen Macht zu kommen: im Jänner 1933 in Deutschland und im Februar 1948 in der Tschechoslowakei."

   30 Tage hat der neue Premier Rusnok nun Zeit, um im Parlament die Vertrauensfrage zu stellen. Selbst wenn er - wofür alles spricht - scheitert, kann er bis zu den regulären Neuwahlen im Mai 2014 von Zemans Gnaden weiterregieren. Schwarzenberg, der auch Parteichef der konservativen Partei TOP 09 ist, will sich damit nicht abfinden: "Als älteres Semester, das Diktaturen erlebt hat, werde ich dagegen mit aller Macht kämpfen. Wir verteidigen die Legalität der Republik mit vollem Einsatz."

   STEFAN WINKLER Kleine Zeitung Österreich
   J. Lustig

   Smazat
  3. Příběh skutečných českých hrdinů:
   https://sokolik.signaly.cz/1201/habersbirk-habartov-13-9-1938

   Smazat
  4. Vyhánění Čechů neprobíhalo jen v pohraničí:
   http://www.bezpolitickekorektnosti.cz/?p=92487

   Smazat
  5. 13:16 To je jak scénář z nějakého hororu!

   Smazat
  6. To se pozna inteligent von ji nadava do Pani...Ano nevi, ze nic takovyho nikdy nebyla ani nebude....Az ji potka tak se urcite vohne az si klekne !!1

   Smazat
 2. Pokud si vzpomínám na dějepis, tak hlavní město Německa Berlín patřilo Čechům, Českým zemím. Jestli rozhoduje síla, jak je na kancléřce stále vidět, pak by mohlo Česko posílit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si ale nedělám legraci. Jestli skutečně bude rozhodovat jen síla, jak je například na anexi Krymu Ruskem vidět, pak to znamená, že neplatí nic jiného a s tou dobrou vůlí respektovat alespoň ten fakt nějakého historického vlastnictví, mají Češi právo na Berlín, Kaliningrad a Sibiř. Skoro by se mi to líbilo, pro změnu, pro zajímavost. Svět by byl konečně jiný.

   Smazat
  2. Jde tedy už jen o to porazit ve válce Německo, samozřejmě za předpokladu, že si samo začne, protože kdo jiný by měl právo na jeho hlavní město.

   Smazat
  3. Pro 9:42 - o anexi Krymu nerozhodovala síla, ale vůle obyvatel vyjádřená v řádném referendu a následně hlasování v řádně zvoleném parlamentu.

   Ukrajinská "síla" tehdy nestačila na Krym dorazit.

   MM

   Smazat
  4. 10:04 To už je ale skutečně trapné, kolego, kroťte svou touhu omilostnit Rusko, prosím. Tam zelení mužíčci ruské pravidelné armády asistovali při hlasování všem a před tím svou válečnou silou, podpořenou oficiální hrozbou Ruska zaútočit na celou Ukrajinu, vymazali ukrajinské vojenské základny. Anexe spočívá v připojení území jiného suverénního státu silou, na rozdíl od naplnění práva národa na sebeurčení, které naopak spočívá v nezávislosti, v samostatnosti toho území, o což dokonce a odpočátku, naprosto nešlo. Platné mezinárodní právo to neumožňuje, zakazuje to a je to jeho základem, jeho podstatou, jeho jádrem. Mezinárodnímu právu nejde o nic jiného než o to, aby se to, co s Krymem, nikdy nestalo. Bohužel, dementní Putin a nebo třeba sprostý zločinec a lhář, to buď nechápe a nebo krade. Vyberte si, možná ho znáte lépe.

   Smazat
  5. Asi k tomu ještě musím doplnit, že ruský národ už byl, respektive stále ještě je sebeurčen. Krymští Rusové tedy neměli žádné právo se "sebeurčit" tím způsobem, že k jejich odchodu do Ruské federace s sebou vezmou i část území suverénního státu Ukrajina. To samé pro Donbas a jeho dvě údajné ruské republiky na východě Ukrajiny. Pokud neplatí dohody a těmi platné mezinárodní právo je, neplatí nic. Vzniká tak chaos a logicky neshody a války. Plná huba a ode vždy, plná huba míru ale opak je pravdou!

   Smazat
  6. Hňup 10:17 Ty mužíčku, co si tak povšimnout i jiných, přemnožených zelených mužíčků po světě, daleko a daleko od své, byť ukradené "domoviny".
   Krym byl, je a bude Ruský a ty si můžeš zalomit
   akorát prst v prdeli, nic jiného.

   Smazat
  7. 10:39 Pleteš se a neopatrně, takže raději ani neprovokuj. Co ty víš, co já mohu. A ten Krym, ten byl anektován naprosto proti vůli jeho obyvatel Ruskem a drželo ho sto šedesát let a ne nepřetržitě, Ukrajina ho držela, respektive patřil jí darem Ruska Ukrajině, šedesát let. Rozdíl činí tedy pouhých jedno sto let. Podívej se na dějiny.

   Smazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  10. Hňup 10:45 Ty budeš dokonce sám Porošenko, po čokoládovém opojení. Pleteš páté přes deváté o
   nějaké ukrajině, která byla vytvořena za SSSR, spolu s Běloruskem, aby měl SSSR větší zastoupení v OSN.

   Smazat
  11. 10:56 Ukrajina je zakládajícím státem OSN (24.10.1945), zatímco Rusko ne. Rusko se stalo členem OSN (24.10.1945) pouze jako Svaz sovětských socialistických republik (tehdy myslím 16) a ne samostatně. Ukrajina proto disponuje silnější státní legitimitou než Rusko. OSN a její Charta OSN jsou dohodou přijatou všemi jejími členy. A tečka. To rozhoduje. Jestli někdo chce zpochybnit tento vlastní mezinárodněprávní závazek, tuto doslova smlouvu, porušuje tím plně platné mezinárodní právo a začíná logicky válku. Rusko není tedy vůbec mírovým státem.

   Smazat
  12. 9.42, a 10.04 KRYM NEBYL ANEKTOVÁN, ALE RESTITUOVÁN. O anexi by šlo hovořit v roce 1954, kdy ukrajinský komisař a vládce SSSR Nikita Sergejevič Chruščov KRYM RUSKU PRACHSPROSTĚ UKRADL A ADMINISTRATIVNĚ JEJ PŘEVEDL POD UKRAJINSKOU SOVĚTSKOU SVAZOVOU REPUBLIKU PROTI VŮLI krymských obyvatel - RUSŮ kteří od té doby opakovaně usilovali o vymanění se zpod ukrajinské uzurpace.

   Fašistický puč a převrat na Ukrajině, a potlačování práv ruskojazyčného obyvatelstva, vedlo Krymské občany k vyhlášení nezávislosti a k podání žádosti o vstup do Ruské Federace - které bylo vyhověno.

   Anglosionisté, kteří se pokusili prostřednictvím puče Ukrajinu ovládnout a uloupit majetek ukrajinských obyvatel, ZUŘÍ - protože nemají možnost Rusko beztrestně zotročit a ovládnout jako své rybníky i Černé a Kaspické moře. Shalom Alejchem

   Smazat
  13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  14. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  15. Kdyby se západ nepletl do Ukrajiny nevměšovali ,tak by se ani Krym netrhl ! Západní fašisté nejen ,že kolonizovali svět ale rozpoutali 2 světovou válku ! Zrádci kteří nás zaprodali Hitlerovi teď budou válčit na svém území , brzy se dočkají !!!

   Smazat
  16. 11:35 Lid Ukrajiny se rozhodl prozápadně, svrhl prezidenta, který své slovo lidu Ukrajiny a lid Ukrajiny zradil ve prospěch Ruska a ten lid Ukrajiny poté potvrdil svou vůli v demokratických parlamentních i prezidentských volbách. Ukrajina si vybrala Západ. To nelze než respektovat. Druhou světovou válku rozpoutalo Německo a zároveň Rusko, které se s ním paktem Ribbentrop - Molotov, jeho tajným dodatkem, dohodlo na vzájemném si rozdělení Evropy. Rusko (SSSR) válečně napadlo Finsko a anektovalo mu části jeho státního území a i to jeho nejrozvinutější, nejprůmyslovější. Za to bylo Rusko vyloučeno ze společnosti národů, předchůdkyně OSN a tedy oficiálně odsouzeno světovým společenstvím.

   My vesmírné civilizace se jen můžeme z plna hrdla smát tomu zákazu Ruska "falšovat" jeho dějiny pravdou, která se nedá zakrýt a především my ji známe a vždy budeme prosazovat.

   Smazat
  17. Hai i Ty, Ahoj i Ty.

   Smazat
  18. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  19. Hňup 11:08 No nebudu se s blbem dohadovat, je to zbytečné. Ukrajina po r.45 Snad Ukrajinská sovětská socialistická republika v Rámci SSSR !
   A nebo snad Texas je víc jak USA.
   Ta tvoje nenávist k Rusku je vysvětlitelná jen
   tak, že jsi pohrobek samotného Adolfa H. Tví předci (pokud nejsi nalezenec), museli být
   zdrceni porážkou svého milovaného nacistického Německa a v tobě to pokračuje.

   Smazat
  20. Ukrajina, z důvodu aby měl Stalin v OSN dva hlasy byla skutečně samostatným zakládajícím členem OSN.
   Byla to ruskojazyčná Ukrajina.

   Dokonce stávkující železničáři (věc, o které se toho u nás moc neví, ale asi půlka ukrajinského exportu stojí na kolejích a nikam nejede) mají mluvčího, který mluví ukrajinsky, ačkoli jsou povětšině ruskojazyční.
   Konečně pochopili, že nejde onacionalismus ale o prachy.

   Smazat
  21. Vytrhávání zontextu je typické pro západní ulhanou propagandu – kterou nám tady v křeči šíří 10:17

   1/ „ zelení mužíčkové“ nezasahovali do tajných, svobodných voleb na Krymu. Oni jen dbali na ot, aby se násilí šířené v Kyjevě a pak po dalších místech Ukrajiny vycvičenými gangy banderovců, nedostalo i na Krym. Kdo tvrdí opak, lže.

   2/ Rusko nikdy nehrozilo (ani neoficiálně) Ukrajině silou. Kdo tvrdí opak, lže.

   3/ k připojení Autonomní republiky Krymu k Ruské federaci došlo po referendu a následnému hlasování řádně zvoleným parlamentem republiky v situaci, kdy ústřední vláda v Kyjevu byla protizákonně sesazena a existovalo bezvládí a v ulicích vládlo banderovské násilí. Kdo tvrdí opak, lže.

   4/ Platné mezinárodní právo umožňuje všelicos, podle Američanů i „humanitární bombardování“, okupaci a odtržení cizího území bez referenda jeho obyvatel a bez souhlasu sousedních států. Podle Španělů je výklad jiný (viz Katalánsko), podle Turků také jiný (viz Severokyperská turecká republika). Hlavním rušitelem mezinárodního práva jsou země NATO! (viz Kypr, Vietnam, Jugoslávie, Libye, Irák, Sýrie, Jemen – jen z těch posledních)

   5/ Mezinárodnímu právu nejde o nic. Ono není osoba s vlastní vůlí. Je to litera, která má být naplňována.

   6/ prohlásit o Putinovi, že je „dementní“ a „sprostý zločinec a lhář“, může jen křečovitý banderovský propagandista, a o nich ze zkušenosti víme, že moc toho rozumu nepobrali.

   K dalšímu 10:29:

   7/ v situaci, kdy junta v Kyjevě deklarovala návrhy na potlačení práv rusky mluvících občanů Ukrajiny a začala je uvádět v praxi, má každá utlačovaná národnost právo vzít osud do svých rukou a vyerpřít se násilí. Stalo se na Krymu a na Donbasu. Kdo tvrdí opak, lže.

   8/ základním porušením dohod bylo prohlášení kyjevské junty, že chce do NATO! NA to při řečech o mezinárodním právu nezapomeňte. Kdo tvrdí opak, lže.

   K dalšímu 10:45

   9/ Krym odešel ze svazku s Ukrajinou jako autonomní republika s řádně zvoleným parlamentem a po proběhlém lidovém hlasování. Jinými slovy: drtivá většina obyvatel Krymu dobrovolně rozhodla o odtržení od Ukrajiny a připojení k Ruské federaci. Kdo tvrdí opak, lže.

   10/ „dar“ Krymu Ukrajině proběhl za totalitního režimu, bez demokratické diskuze a bez demokratického rozhodování a procedur, jinými slovy – násilím. Stejně tak ostatně vznikla tzv. Ukrajina, jako „samostatný“ státní útvar. Mimochodem, v době zakládání OSN byla Ukrajina rusky mluvící. Podobně Bělorusko. Kdo tvrdí opak, lže.

   K dalšímu 11:08 (křeč pokračuje):

   11/ Zakládajícím členem OSN je vedle Ukrajiny a Běloruska – uměle vytvořených útvarů v období totality (Stalinovo vedení) – především Sovětský svaz, jehož nástupnickou zemí je Ruská federace. „Silnější státní legislativa“ je nesmysl. V době registrace Ukrajiny jako členského státu OSN Krym nebyl součástí Ukrajiny. Existovala však Autonomní republika Krym v sestavě Ruské svazové republiky. Kdo tvrdí opak, lže.

   12/ Rusko je zatím pod Putinovým vedení mírová a velmi trpělivá země. Běda, až po Putinovi nastoupí někdo zbrklý (jako Chruščov) nebo velmocensky zaujatější (a la Stalin). Všechny tyto osoby v ruském politickém repertoiru totiž jsou.

   Dále: 11:49:
   13/ Žádný „lid“ se nerozhodl, nebyly volby ale puč. Junta, která zneužila rozhořčení lidí nad panující korupcí uvrhla zemi do teroru, mediální diktatury a demagogie. Mluvit v ovzduší teroru, cenzury a řádících polovojenských milicí o demokratických parlamentních i prezidentských volbách“ je lež. Stačí připomenout způsob hlasování v Nejvyšší radě Ukrjainy. (jeden poslanec hlasuje za další čtyři!!!)

   14/ Tvrdit o SSSR, že spolu s Hitlerem začalo 2WW je překrucování dějin a tedy lež. Dávat tyhle dva totalitní režimy na roveň je nesmysl a nepravda. Každý z těch režimů měl jinou, zcela odlišnou ideologii i myšlenkovou a materiální podstatu.

   Leo


   Smazat
  22. Leo diskuzi asi ukončil suchým konstatováním faktů. Nyní je možné se vyjadřovat k jednotlivým bodům, pro jejich upřesnění, doplnění či s případným nesouhlasem.
   ABC

   Smazat
  23. Pane Leo, suprový rozbor! Jaké osvěžení po těch kravinách, co tu píší "vlastenci".

   Smazat
  24. Až nyní jsem se zase dostal k počítači.

   Takže, Leo, Vy jste fakt zázrak a já Vám opravdu upřímně děkuji. Tady je jasně vidět, jaký pozitivní význam má naše diskuse na NR a NR tímto za tu možnost velmi děkuji. Jak jinak bychom mohli poznat argumenty a i prostý ten způsob myšlení našich protivníků. Je to skvělé, supr informace ale zároveň to znamená, že s Vámi bude ještě mnoho práce. Začít s odstraněním Vaší demagogie, ignorace, arogance a používání lží ale nebude snadné, jde zřejmě o poruchu osobnosti, o vadu charakteru. Bez toho to ale nepůjde. Proto je nezbytné stále navzájem argumentovat a komunikovat třeba o čemkoliv. Pokud se tak "napojíte" na mou, na naši, logiku, začnete se jí léčit.

   Smazat
  25. 18:16 - Blábol bez faktů. Došly argumenty? Došly fejky? Došly lži? Proč to píšete, člověče nešťastná?

   Leo

   Smazat
  26. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  27. v Lužicko - Srbskom jazyku berl = medveď, znak Berlina - medveď,k Česku patril Kráľovec, Konigsberg, Kaliningrad

   Smazat
  28. Leo, je to skoro všechno správně.
   Ale vůbec nic to nemění na faktu, že je Rusko kvůli své slabosti pro nás smrtelným nebezpečím.
   Podobně jako USA, které prostě nedopustí blízkou spolupráci Ruska a Německa (buhví, co by znamenala pro nás), eventuelně ji (v nějaké zmrzačené podobě) vymění za krok zpátky Rusů od Číny, která je pro ně nepoměrně důležitější.
   Číňani si o to už nějakou dobu koledují, takže to nebude překvapení.

   Smazat
  29. 11:49 hitlerovce jako ty, ty schizo, je treba zabit, a hned

   Smazat
  30. 19:05 u tebe se spojila schisofrenie s hlouposti
   Jdi se lecit jinam
   Jsi vazne nemocny ty civilizace

   Smazat
  31. Děkuji redakci, že smazala schizofrenika - "vesmírnou civilizaci" v 19:05.

   Ad.19:58 - to, co píšete, jsou jen vaše a možná někde vyčtené ale ničím nepodložená tvrzení. Navíc urážlivá vůči Rusům. Vůbec nepřipouštíte, že se z carského Ruska stala součást SSSR a následně opět změna celého systému na kapitalistický v rámci multikulturní, multietnické a multireligiózní Ruské federace.

   Přitom geopolitičtí rivalové Ruska/SSSR/Ruska zůstaly.

   Onen stereotyp pohledu, který tu reprezentujete, není hodný ani žáka střední školy, od kterého je vyžadováno samostatné myšlení podpořené doložitelnými fakty a pochopením kauzality jevů.

   Napsal jsem fakta, případně svůj pohled na doložitelná fakta. A co vy na to? Blábol, protiruská propaganda, ubohost. Proč?

   Exhibujete? Zapomněl jste napsat, že jste také "vesmírná civilizace"? Vysadil jste prášky?

   Jak vidíte, samé otázky od tématu článku. Tohle diskuzi nesvědčí.

   Leo

   Smazat
  32. Tak váhám, zda zdejší trollové jsou jen magoři nebo jen sociopati nebo BISkou placení provokatéři.

   Smazat
  33. 13:19
   Možná by pomohl pohled do zrcadla?

   Smazat
 3. To jsem nečekal,že bude půlka Německa Česká.
  Tímto vyznáním lásky sudetům,nahrává naším požadavkům o připojení velké části Německa k Českým zemím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jaké připojení, válečná kořist, pokud si začne.

   Smazat
  2. Nemylte se. Slovanské osídlení sice sahalo na pravém břehu Labe až k Hamburku a na Rujanu, ale Češi to nebyli. Spíš příbuzní Lužickým Srbům, Kašubům a vyhubeným slovanským Prusům.

   Ale to je dávná historie. Před příchodem Slovanů na našem území sídlili Keltové (např. Bojové od kterých má naše země název Bohemia). Kelti dali název i našim větším řekám a názvy se ve zkomolené formě udržely dodnes (Labe, Vltava, Jizera apod.), pak přišly germánské kmeny a až po nich Slované a to ještě v několika vlnách doprovázeni Avary.

   Mimochodem, proto jsou slovanské holky krasavice, protože jsme hezky namíchané etnikum. Pokud nenaberou na váze, zůstávají krasavicemi po celý život. Ale to už je pod jiný článek. Sorry.

   Smazat
 4. Myslím, že musí rychle skončit to bezstarostné žvanění na sociálních sítích. Svět se totiž zřetelně řítí k chaosu a žádná pravidla, dohody či dokonce pouhé deklarace prostě nebudou platit. Pokusme se zmobilizovat zbytky zdravých národních sil a začněme se bezodkladně připravovat na obranu samotné existence. Stávající česká politika je neúnosná svou stupidností, žabomyšími spory, chorobnou řevnivostí a obyčejným zlodějstvím. Prostě kumulovaný hnus! Těmto grázlům a obyčejným zrádcům musíme zatnout tipec a najít osobnosti, které budou schopny podnítit a zorganizovat obnovu státu a ozdravit občanský život. Čas vypršel...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co s tím chcete dělat? Jako konkrétně, JAK?

   Smazat
  2. U vas voruzenie? Pocemu net? Sto vy dumajete?

   Smazat
  3. Patamu, što u nas v magazíně kalašnikova nět! Toĺka pirogy i vódka!

   Smazat
 5. O tom závěru komentáře pana Bašty jsem zde psal už dávno.
  Že účelem dovozu mladého, všehoschopného válečného masa,
  si bude časem Černoněmecko zase troufat na svého úhlavního
  nepřítele, Rusko.

  OdpovědětSmazat
 6. Ziegebad - tak "láskyplně" říkali DoDeRóni Waltru Ulbrichtovi - tomu Zloprckovi za Berlínskou zdí, co štval proti Pražskému Jaru, až dosáhl toho, že boty
  Germánů po 23 letech zase zdupali Českou zem. Ta ČŮZA
  JALOVÁ pochází ze stejného Pangermánského pelechu! --
  -- Poslouchal jsem od r.1968 pravidelně na krátkých
  vlnách (ZLATEJ bakeliťák VEF 204!) radio SE, a tam ještě "za bolševika" běžela zajímavá reportáž, kde se
  reportér tázal náhodných posluchačů, zda bychom my ČEŠI neměli s tou ostražitostí vůči německému revanšismu už dát pokoj. Lidé vesměs souhlasili ("tolik let po válce!"), ale jedna paní udělila panu
  reportérovi školení: "Mně NĚMCI vyvraždili celou rodinu, to JIM NIKDY NEODPUSTÍM! Názor, že zločiny páchali jenom fašisti, ale Němci byli nevinní, JÁ NEBERU! Jak mohl národ s tolika vědci a básníky tolik ZBLBNOUT?!" A bylo po reportáži. Tedy, zacloumalo to se mnou. sck

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kolektivní vina samozřejmě logicky existuje. Německý národ byl a je jeden celek a tedy kolektiv a je jeho odpovědností, kdo mu vládne a jak. Ostatně, Hitler byl zmocněn k jeho osobní absolutní vládě právě vším německým lidem referendem, Jedna říše, jeden lid, jeden vůdce (Ein Reich, ein Volk, ein Führer).

   Smazat
  2. 11.15 Kolektivní vina JE UPLATŇOVÁNA ZCELA BĚŽNĚ A JAK SE TO MOCIPANSTVU HODÍ. Co třeba tzv. církevní restituce? Proč mám já platit církve, o nichž vím, že jsou gangy podvodných vyděračů? Proč mám těm komediantům v sutanách platit nějaké restituce? Já jim snad něco sebral? NE NIC JSEM JIM NESEBRAL, CELÝ MŮJ ŽIVOT BEROU ONI MĚ! CELÉ NĚMECKO PLATÍ IZRAELI A ŽIDŮM HORENTNÍ SUMY ZA HOLOKAUST. Platí i ti, kteří v době holokaustu nebyli na světě, platí i ti, jejichž rodiče tehdy nebyly na světě a jsou třeba potomky vítězů a znásilněných Němkyň. Platí proto, že jsou Němci. To platí jenom vůči Židům, ne vůči Čechům? Němci byli odsunuti, díky spojencům a Bohu za to, svatým právem! Alternativou byl trest smrti, nebo "spotřebování" v pracovních táborech podle německých norem a zkušeností.

   Smazat
  3. Ziegenbart.
   To co ste napsal je kozí koupel.
   S tím ostatním souhlas.
   Měl se naplnit Morgenthauův plán.

   Smazat
  4. Nejen Ziegebart čili Kozí bradka, ale i DeDeRóni bylo chybně.

   Smazat
  5. K Vám se ještě nedostala informace, že dederoni se vpádu do ČSSR účastnili pouze v novinách? I ten Brežněv pochopil, že vpustit sem znovu germány by bylo strašný faux pas, a tak je sice pustil až k hranicím, ale dál už sem jely jen ruské tanky.

   Smazat
  6. Ten Mikesch 14:20 snad byl všude a u všeho. Jen ruské tanky? Ale, ale ... já viděl pod Cínovcem i ty armády NDR, v Náchodě zas PLR ..., tuším, že Slováci viděli Maďary i Bulhary. Ti první mohli být pro Slováky stejným signálem, jak pro Čechy Němci. Nebo ne, Mikeschi?

   Smazat
  7. Prostě klasika hloupých trollů! K věci absolutně nic, tak aspoň plivnout a blábolit o něčem, co jsem ani nenaznačil. Prostě dederoni se na vtrhnutí sem nepodíleli ... tečka. Jestli byli k vidění pod Cínovcem, pak nejspíš na dederonské straně.

   Smazat
  8. Pro Mikesche osobní svědectví neplatí. Pro Mikesche platí, co se domnívá a co se mu hodí. Psaný text nechápe, co chvíli odporuje nejen skutečnosti, ale i sám sobě. Mikeschi, vy jste v oněch srpnových dnech 1968 v tom podkrušnohoří, na české straně, osobně byl? Já ano! Stejně, jako ledaskde jinde ...

   Smazat
 7. Poče jako ministr zahraničí nebo zemědělství to s němcama nějak urovná. Já mu věřím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hmm, jako Vašek Havel řečený "Das gute sudettendeutsche Trottel?"

   Smazat
  2. Der Trottel.
   Der die das
   psí vocas

   Smazat
 8. Ano, stále platí, byť dnes tak vysmívané, Lidé bděte !
  German, Vandal, byl je a bude vždy nebezpečný.
  Stačí jen nějaký ten "buditel", a je zle.

  OdpovědětSmazat
 9. Trochu stylově odlehčený, ale výstižný komentář k projevu "říšské kancléřky" nabízí František Roček:
  http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/merkelova-poklesla-na-pricku-hloupeho-demagoga/

  OdpovědětSmazat
 10. Ad 10:17. Patláte ty dějiny jako Fukujáma. Čouhá vám z toho ideologická demagogie. Kouzlem nechtěného v jednom máte pravdu. Ani pan Bašta myslím nedomýšlí skutečný důvod slov Merkelové. Kdepak spor se Seehoferem, je to výtka, že na části českého území, nesprávně přezdívané Sudety, kvůli odsunu nemá kdo v referendu rozhodnout o "připojení". Na rozdíl od Krymu by nemohlo jít o "vrácení".
  Myslím, že problém není figurka Poche, ale všichni, kdo za ním stojí. Přinejmenším současné vedení ČSSD jsou zemští škůdci. To je, oč tu běží. Novotný

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V této situaci by to chtělo norimberský minisummit.

   Smazat
 11. Po válce měla být odněmčena Lužice a tato země i s Lužickými Srby připojena k ČSR. Konečně, jednalo se o vítězství Slovanů nad Němci, ve válce, kterou Němci vyprovokali a kde bylo nejvíc zločinů napáchano na Slovanech, takže co?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní24. června 2018 13:21
   To je správný pohled. Naše vláda by se měla zajímat o tyto lidi, tak jako se Merklice zajímá o sudeťáky. Měli bychom dodat učitele češtiny a zafinancovat rozvoj jejich kultury.
   Když máme stovky neziskovek pro péči o Afričany a Araby, proč by se jich pár nemohlo starat o naši podporu tomuto blízkému národu? P.K.

   Smazat
 12. „Že tím zpochybnila mimo jiné také Česko – německou deklaraci z roku 1997 a vnesla nejistotu do vztahů se středoevropskými zeměmi, ji evidentně nijak netrápí.“

  Proč by jí to trápilo, když česká diplomacie pouze neškodně zamručela. Měli bychom požadovat vysvětlení výroku a jeho odvolání. Obrátit se na orgány EU a zde požadovat nápravu, obrátit se na orgány OSN a totéž. Požadovat po vítězných mocnostech, aby se k tomu vyjádřily, atd.
  Prostě nepřejít to a tak neposkytnout precedens, aby kdokoliv řešil své problémy kopáním do Čechů. Zde babišova vláda stoprocentně zklamala a tím nás poškodila. P.K.

  OdpovědětSmazat
 13. Pane Bašto, s většinou článku se dá souhlasit, ale podle mého není třeba věc zveličovat a podléhat hysterii. Podívejte se, čeho jste svým článkem (mmch stejně neférovým, jak to vyčítáte Merklici) způsobil! Zase povstali ti jediní a správní vlastenci, kteří už vidí, jak k nám Němci opět pochodují a vykládají nesmysly o stále stejných nárocích Sudeťáků (Merklice přitom slovem nezmínila Česko), a to i těch dnešních ve 3. generaci, kteří už ani nevědí,kde Česko je. To, že jsou v Němcích stále lidé, kteří si z toho dělají svůj soukromý byznys, je sice pravda, ale jsou zcela marginální. Ostatně, kde taková mizerové nejsou - stačí se podívat na náš parlament.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Po dvou pivech a dvou rohypnolech mám rád všechny lidi", psal Václav Havel své milence. Přečtěte si, co jí napsal, když šla na potrat

   24.06.2018 12:49

   Asi doposud nejotevřenější vhled do soukromého života bývalé hlavy státu nabízejí čerstvě vydané memoáry Jitky Vodňanské, intimní přítelkyně či milenky Václava Havla. Kniha přináší řadu unikátních svědectví o jeho osobnosti, včetně dopisů a mnoha dalších dokumentů. Ty odkrývají, jak se Václav Havel stavěl k běžným životním událostem. Včetně tak vypjatých okamžiků, jako bylo těhotenství jeho milenky."!

   Na pultech knihkupectví se objevila kniha Jitky Vodňanské Voda, která hoří. Memoáry psychoanalytičky, pracující v Praze u Apolináře ale nabývají zcela mimořádných rozměrů v pasážích, kde Vodňanská otevřeně líčí svůj vztah s Václavem Havlem. Jeho milenkou měla být od Havlova návratu z vězení v roce 1983 a se střídavou intenzitou se s ním vídat až do roku 1997, kdy ji od prezidenta zcela odstřihla jeho nová manželka Dagmar.

   S Václavem Havlem Jitka Vodňanská vztah navázala prakticky hned po jeho návratu z vězení v roce 1983. V té době byla již rok rozvedená s básníkem Janem Vodňanským a Havel, ke kterému se dostala přes přátelství s jeho bratrem Ivanem, se tehdy učil znovu žít na svobodě.

   Vodňanská v knize, vydané nakladatelstvím Torst, detailně popisuje a dokumentuje jejich vztah, od momentů intimních, přes bizarní (třeba jak Václav Havel jednou při cestě přes Barrandov vyprávěl na celý autobus co všechno tam jeho rodině patřilo), až po lidsky tak trochu děsivé. V nich budoucí prezident sepisuje týdenní jídelníčky jako otec Šebek ve filmu Pelíšky, nebo své přítelkyni takřka na minutu naplánuje den (včetně přesného určení, kam má složit své věci).

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Po-dvou-pivech-a-dvou-rohypnolech-mam-rad-vsechny-lidi-psal-Vaclav-Havel-sve-milence-Prectete-si-co-ji-napsal-kdyz-sla-na-potrat-541281

   Smazat
  2. Zloprcek havel, ale letiste se stale jmenuje po nem

   Smazat
  3. Á, Mikesch 14:14 se opět pružně odpoutal od nepřítele a zaujmul postoj v dříve vyzkoušených pozicích. Z kancléřky Merkelové udělal Merklici, ale její zneužívání minulosti relativizuje. Mikeschi, takový obrat, když jste narazil na nezvratitelnou oponenturu (onehdá třeba nemravná politika prezidenta Beneše), jste provedl už letos v únoru, abyste se, se svým plácáním pokusil znovu. A znovu jste narazil. Kolikrát to ještě budete trapně zkoušet?

   Smazat
  4. nějaký slaboduchý sociopat, který si trolením léčí své mindry, nemůže být přece "nezvratitelný oponent" - chacha! Schází mu na to vzdělání, znalosti a inteligence. Trapně se snaží přesvědčit sám sebe, že není úplná nula, ale marnost nad marnost!

   Smazat
 14. Komentář kvalitou vysoce převyšující většinu ostatních napsal Ivo ŠEBESTÍK:

  http://casopisargument.cz/2018/06/25/morgenthauv-plan-na-povalecne-znehybneni-nemecka/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ivo Šebestík napsal skutečně mimořádně dobrý a myšlenkově konsistentní článek. Něco takového na Nové republice, ale i na jiných alternativních webech bohužel zoufale schází.

   A tam, kde schází myšlení, nastupuje vztek, hysterie a nenávist.

   Kokotko

   Smazat
 15. Brilantní komentář k vystoupení Angely Merkel napsal ZDENĚK ZBOŘIL.

  Okořenil jej citací Karla Hašlera:
  „Hoši od Gestapa, vy si klidně spíte, vy se ale domů, nikdy nevrátíte…“

  Důležitá je i zmínka o iniciativě Jana Kavana:
  "Připomeňme si také, že při jedné z eskapád Sudetoněmeckých zemských družin v letech Zemanovy vlády, došlo k incidentu, který pobouřil česky píšící novináře tiskovin vydávaných německými vydavateli. Tehdejší MZV ČR, které řídil Jan Kavan, se obrátilo dopisem na signatáře Postupimské dohody, zda, zejména pokud jde o transfer německy mluvícího obyvatelstva střední Evropy, kteří po roce 1938 přijalo občanství Velkoněmecké říše, změnili svůj postoj k této otázce. Odpověď byla záporná, i když např. Velké Británii zformulování krátké odpovědi trvalo, pokud si dobře vzpomínám, asi dva měsíce. V zastoupení MZV byl tehdy Jan Kavan ostouzen, ale postoj všech tehdejších velmocí byl potvrzen."

  Celý komentář:
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/zboril-angela-merklova-a-tazeni-na-vychod/

  OdpovědětSmazat
 16. Mikesch 19:59, nejde o moje nezvratitelné argumenty, ale o ty, které se táhnou diskuzí, kdy tedy Mikeschi hloupě píšete o tom, že vám neznámým lidem chybí vzdělání, znalosti a inteligence a ti, že se trapně se snaží přesvědčit sami sebe, že nejsou úplné nuly ... Hloupost a arogance, Mikeschi! Drze obviňujete z trollení a najednou, v 0:33 jste schopen chválit článek, který je v rozporu s kdejakým vaším tvrzením. Jste trapný šašek, Mikeschi.

  OdpovědětSmazat
 17. Bomba, profiněmci dostali na frak od amaterkorejců. Balí ping a hurá domů. Fotbal je spravedlivý. Mám strach, aby Anděla nevymyslela nějakéj revanš.

  OdpovědětSmazat
 18. .  JAN KELLER -- Evropa není jen Angela

  Premiér Andrej Babiš se domnívá, že povinné kvóty na přijímání žadatelů o azyl jsou již defi nitivně minulostí. Soudí tak na základě vyjádření německé kancléřky, které ve svém článku k migraci s odkazem na kancléřčino vystoupení před činiteli CDU přinesl týdeník Der Spiegel. Merkelová už nyní s odstupem soudí, že povinné kvóty byla chyba.
  Z Babišova výroku může mít člověk dojem, že Evropská unie je monarchií, o jejíchž osudech rozhoduje jediná panovnice. Tato vzácná žena po třech létech tvrdošíjného trvání na kvótách konečně letmo uznala, že se mýlila – takže naše země je pro tentokrát zachráněna.

  Situace je složitější. Poté, co italská vláda zabránila přistání lodi Aquarius s více než šesti stovkami migrantů na palubě, rozpoutala se v Evropském parlamentu prudká diskuse. Především zástupci frakcí zelených, liberálů a socialistů vyjádřili s postupem Říma prudký nesouhlas. Mluvili o nutnosti solidarity, celoevropského přístupu a koordinovaného postupu všech zemí při pomoci těm, kdo do Evropy přicházejí.

  Opět zdůraznili potřebu přijmout ustanovení Dublin IV, které povinné kvóty na přerozdělování nekompromisně vyžaduje. Italští poslanci z různých frakcí upozornili, že největší tíhu migrantské vlny nese jejich země, takže je nemyslitelné, aby ji v tom zbytek Evropy nechal. Diskuse vedená v tomto tónu na plenárním zasedání ve Štrasburku dál pokračuje. Za dva týdny zasedne Evropská rada složená z premiérů členských států. Pro naši zemi by bylo v tomto případě jistě výhodné, kdyby Angela Merkelová řídila Evropu jako svoji soukromou firmu. Lze se však domnívat, že tomu tak není. Proti tlaku zemí visegrádské čtyřky působí mohutný protitlak států, do nichž migranti směřují. Jak právě ukázala španělská vláda, řečem o důsledné ochraně vnějších evropských hranic nelze příliš věřit. V Evropském parlamentu zaznívá ze všech frakcí na adresu Španělska jenom chvála.

  Nebylo by se tedy čemu divit, pokud by Angela Merkelová ve svém příštím sebekritickém hodnocení vlastního postupu kolem řešení problémů migrace tentokrát zas prohlásila, že upřímně lituje, že svého lpění na kvótách ve slabé chvilce zalitovala.

  (Právo, 14. června 2018)


  .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.