Reklama

čtvrtek 28. června 2018

John V. Walsh: Tři kroky Trumpa směrem k míru

28. 6. 2018     Antiwar
V rozmezí pouhých pěti dnů, to je od 8. do 12. června t.r., učinil prezident Trump tři kroky, které rozvrátily dosavadní globální pořádek, uspořádaný po 2. světové válce, a popostrčil nás směrem ke světu mírovému. Dva z těchto kroků jsou nepopíratelné, třetí už není tak zřejmý.
Summit v Singapuru
Ten je právem na místě prvém, protože doslova pohnul světem. Prezident Trump a předseda Korejské lidově-demokratické republiky (KLDR) Kim Čong-un vydláždili cestu k uvolnění napětí, jehož cílem je zbavit Korejský poloostrov nukleárních zbraní.


Historické setkání obou státníků vyprodukovalo tentokrát víc než jen slova. Přikročilo se totiž ke konkrétním činům. První učinila KLDR, když ukončila zkoušky nukleárních hlavic, zkoušky balistických střel střední třídy i zkoušky raket interkontinentálních, a uzavřelo dokonce i své nukleární zkušební středisko – a to ještě před schůzkou Trumpa s Kim Čong-unem. A na cestě k této schůzce omezil na oplátku Trump rozsah každoročních americko-jihokorejských manévrů, které ohrožovaly Severokorejce už od roku 1970 – mohly se totiž lehce proměnit na vojenský vpád na území KLDR.

Na setkání Kim-Trump samém pak Trump označil tyto manévry za provokativní i příliš drahé. Byly ostatně hodně drahé i pro KLDR, protože se konaly v době zemědělských sklizní, kdy na polích bylo třeba mužských rukou, které se však v té době musely chopit zbraní.

Určitě nepřeháním, když řeknu, že Summit v Singapuru byl nejdůležitější událostí na cestě k míru na Korejském poloostrově od roku 1952, kdy prezident Eisenhower ukončil Trumanovu nepopulární korejskou válku, která si vyžadala miliony korejských životů, jeden milion životů čínských, desítky tisíc životů amerických, a leteckým bombardováním a chemickými zbraněmi připravila o život celkem 20% obyvatelstva Koreje. Příměří bylo tehdy rychle sjednáno, ale k uzavření mírové smlouvy bohužel nedošlo. Média tehdy kritizovala Eisenhowera za to, že příčinou byla jeho nadměrná vášeň pro golf. Nicméně míru dosáhl.

Svět přivítal zprávu o Kim-Trumpově průlomu s radostí – s výjimkou americké elity, jejích médií - a demokratické strany. Ale strana jihokorejského prezidenta Moona, který rozhodně nebyl při přípravě schůzky Kim-Trump zanedbatelnou postavou, dosáhla ve volbách, konaných pouhý jeden den po Summitu, naprosto přesvědčivého vítězství.

A Američané? 71% vyjádřilo s výsledkem schůzku Kim-Trump svůj souhlas – a jen 20% Summit zkritizovalo.Nechť se Rusko připojí ke G-7, říká Trump

Ještě před setkáním zemí G-7 v kanadsakém Charlevoix vyjádřil Trump své přesvědčení, že by k němu mělo být přizváno i Rusko. S výjimkou nové italské vlády všichni zbývající členové G-7 tuto mušlenku odmítli. K čemuž Putin řekl:

„Pokud jde o náš návrat do bývalého G-8, nebyli jsme to my, kteří jej opustili. Naši kolegové už jednou odmítli přijet do Ruska, a to ze známých důvodů. Budeme šťastni, když každého z vás budeme moci v Moskvě přivítat“.

Trump vyzval ke znovupřijetí Ruska do G-7 fakticky i tím, že se zády obrátil k aliančním studenoválečníkům a naopak čelem k ekonomickým realitám 21. století. A to když žádal, aby byl zahájen dialog, kterého by se účastnilo i Rusko. „Jestliže se program G-7 věnoval Rusku z 25 procent“ řekl Trump,“proč nebyli, aby se problém vyřešil, jeho představitelé k jednání přizváni?“

Trumpova výzva ke znovupřijetí Ruska do G-7 je vlastně opakováním jeho hesla „Jít společně s Ruskem“ z jeho prezidentské kampaně z roku 2016. A že jde o ideu životaschopnou, ví dnes každý rozumný člověk.


Hlediska hospodářská stojí výš, než imperializmus a hegemonie

Třetím Trumpovým krokem bylo uvalení cel na všechny země, které se podle jeho názoru nechovají k USA dost férově. Cílem těchto cel je chránit klíčové americké podniky před cizí konkurencí. Co je však na Trumpově kroku neobvyklé je to, že tuto ochranu amerických firem neomezil jen na státy tzv. nepřátelské, např. na Čínu, ale namířil ji i na spojence z NATO. A tím, že právě tohle učinil, dal najevo, že obchod je pro něj mnohem víc, než aliance sledující cíle vojenské.

Dá se tedy říct, že Trump staví zájmy obchodní výš, než imperializmus, jestliže ovšem obchodními zájmy míníme hospodářský nacionalizmus. A tak mnozí z těch, kteří na schůzce G-7 byli bez sebe zlostí z amerických cel uvalených i na ně jako na členy NATO, si možná v tu chvíli vzpomněli na Trumpova slova z prezidentské kampaně r. 2016 o tom, že „NATO je už zvetšelé“.

Bylo by samozřejmě příliš zjednodušující říct, že Trumpův ekonomický nacionalizmus je odpovědí na všechny světové otázky. Nicméně jeho akce představují odklon od „začarovaného aliančního kruhu“, který neokonzervativcům sloužil k šíření hegemonistické politiky USA.

Z webu Antiwar.com vybral a přeložil Lubomír Man

15 komentářů :

 1. Trump se postavil ke světu zády a učinil tři kroky směrem k němu, ale není důvod předpokládat, že půjde opačným směrem než za vlastním čelem.

  OdpovědětSmazat
 2. Je absolutne nemyslitelne, ze by Trump a USA udelali neco dobreho. Treba dnes soud posvetil Trumpovi zakaz vstupu lidi ze 7 zemi do USA. I tady je to spatne, tam mel byt zakaz vstupu OBCANU USA do techto 7 zemi. Zatim treba Syrane nesmi do USA a Americane jsou pres protesty Syranu s mnoha zakladnami, vojenskymi, v Syrii. TO JSOU TY PRAVE DEMOKRATICKE The U.S.A.

  OdpovědětSmazat
 3. 22:20 SAMOZREJME, ZE obcane ze zemi, ktere sponzoruji terroristy, nebo si nevi rady s kriminalitou, zde nikdo NECHCE !

  President Trump je inteligentni, strategicky a statnicky nadany a nam ho poslalo samo nebe za 5 minut 12 !

  A vy Cesi pokud se chovate slusne, tak budete v Americe radi videni ! A Immigrace do zeme je povolena vsem, kteri prijedou LEGALNE ! (Polaci zde kupuji nemovitosti posledni dobou.)
  Samozrejme musite mit kvalifikaci, ktera vas uzivi !

  OdpovědětSmazat
 4. Je DOBRE, ze cas od casu, zde nekdo pise realitu - (Lubomir Man) !

  OdpovědětSmazat
 5. 23:18
  Podporovat teroristy????
  To dělá POUZE a jen uASSacká ŽUMPA!!!!

  OdpovědětSmazat
 6. Tohle je ta slavna bursa ,ktera kolabuje v cyklech 7 let vs eje podvod byl a bude:

  https://www.youtube.com/watch?v=slJ_Zb7qloc

  OdpovědětSmazat
 7. To jestli učinil Trump kroky k miru anebo k valce se pozna až s odstupem času. Je znamo, že “mirove” USA utoči vždycky na NEJADERNE země (= proste jadernych zbrani) . Věřit kteremukoliv politikovi USA se da asi tak jak věřit slepě Goebbelsovi. Sve o tom vi Vovka Gorbačov, ktery by o tym mohl dlouze vypravět. Kterysik spojenec USA pry prohlasil (parafraze) : “Nemusime mit nepřatele když mame za spojence USA. ”

  Pokud jde o Rusko. Kačer doposud nestahnul protiruske sankce ani železnou pěchotu z ruskych hranic. Přizvani a nasledne rušeni učasti RF na ruznych seancich a žvatlarnach je již folklorem. Mnohem podstatnějši je masivni vypovězeni ruskych diplomatu a zabaveni diplomatickych misi po zpravodajske konspiraci Skřipal.

  (I valečnik Obamba byl velky mirotvurce a dostal za sve inycijativni žvasty dokonce NC valky.)

  Uvaleni cel = začatek obchodni valky, ktera muže kdykoliv přerust ve valku horkou muže považovat za mirutvorny skutek pouze skutečny OBRTYDYT.

  Kontrolni otazku souhovi Honzikovi Welšu :
  kdy jaderně odzbroji USA = stat, ktery jediny použil v praxi jadernou bombu (dokonce 2 krat, stat , ktery běžně použival ZHN ve svych početnych valkach, stat ktery napada ze všech statu nejvic cizi země, podvraci za pomoci svych patych kolon tamni ustavni řad, vlady a organzuje převraty v cizich zemich, mnohdy za pomoci ruznych podvodu (konspiraci), stat ktery všechny fizluje a předklada druhym ultimata a vlastni nejvic chemickych a bakteriologickych zbrani.

  OdpovědětSmazat
 8. America fríst, to už tady bylo za A.D.R. v roce 1928 a co následovalo? To je jako věřit banderovcům že chtějí pracovat. Celé to jenom utvrzuje, že je potřeba nápřed vlastnit atomovky a rakety a pak lze něco vyjednat.

  OdpovědětSmazat
 9. Kroky USA směrem k míru? Nejprve sliby Iránu... a když Irán přišel o část své síly - vypovědět jednostranně smlouvu? Zavražděkí Kaddáfího ROZVRÁCENÍ JEHO ZEMĚ KDYŽ ODMÍTL DÁVAT USA KONKRÉTNÍ ROPU ZA FEDEM POTIŠTĚNÝ PAPÍR? Kroky USA k míru jsou podobné výpravě otrokářů zpacifikujících kvetoucí země dílem na mírumilovný hřbitov masových hrobů, dílem na koncentráky - kde se mírumilovně pokorně pracuje za žrádlo. Země, kde žijí jenom spolupracující... mrtví se chovají slušně, neprotestují a nekoušou. Dokonce nepožadují restituce.

  OdpovědětSmazat
 10. Obchodní válka prý předchází tu skutečnou. Nevidím nějaké skutečné kroky k míru. KLDR zdá se, že ustupuje na horší pozice. Na Blízkém východě je stále nebezpečno. Autor se mě zdá naivní. Mně se Trump nelíbí, zdá se mi, že to není člověk přimočarý - kulantně řečeno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dokud váš protivník disponuje ničivou silou, tak budete radit stát se mu hrdě napřímeným terčem? Trump výtečně hraje svou hru (tedy hru Globálního Principála) s těmi, kdo si myslí, že hraje tu jejich.

   Smazat
  2. Výtečně hraje svoji hru? Neumi ani patřičně vypadat - nenaučil se to za celý svůj život. Vypadá jak šašek. Jak vypadal Adolf Hitler? S obdivem naletětělo na jeho řeči spousta lidí. Byli to asi idioti. Člověk jestli chce ovládat lidi, musí patřičně vypadat. Ten Macron je další případ, jak by neměl vypadat státník. Kdo dělá dojem? Např. Putin, Stalin, Roosvelt. Všichni státnici, kteří vypadají jak v tragikomedii jsou nebezpeční. Přiklad: Hitler, Mussolini. Jinak se mi příčí jazyk, který používá slovo "hráč" pro rozhodnutí, která ovlivní životy milionů lidí.

   Smazat
 11. I kdyby se povedlo KLDR zlikvidovat tak na Rusko + Čínu nemají.

  OdpovědětSmazat
 12. Pochopitelně nikdo neví, že Trump jako účinný nástroj Globálního Principála má za úkol eliminovat US militatní parazitní elitu a zrušit produkci zbraní, což se i z reakcí typu "Trump se zbláznil" zcela patrné. USA brzy zažijí takovou "perestrojku", proti které byla ta Gorbačovova jen slabým odvarem řízená státní a národní destrukce.

  OdpovědětSmazat
 13. 19:03: Vážený Pane jste zcela vedle. USSA není SSSR, proto k žádné perestrojce tam nedojde. Perestrojka to bylo uchování moci těmi mocnými. A teď zadefinujte emerickou perestrojku. Zkuste popřemýšlet, jestli něco takového v imperialistickém státu je možné.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.