Reklama

čtvrtek 28. června 2018

Kováci protestovali před branami plzeňského Zodiacu

Kolem tří stovek protestujících se 25. června shromáždilo před branami podniku francouzského koncernu Zodiac Aerospace v Plzni. Odboráři a zaměstnanci manifestovali za jednotnou pracovní dobu, příplatek za práci v odpolední směně, příspěvek na penzijní připojištění pro všechny a další sociální výhody, které u jejich kolegů v zemi galského kohouta jsou již řadu let naprosto běžné. 
 
Akci zorganizovali místní kováci za podpory Odborového svazu KOVO. Na shromáždění přišlo i francouzské vedení firmy a slíbilo, že bude o požadavcích s odbory jednat.
 
„Vedení společnosti Zodiac v květnu přerušilo jednání s odborovou organizací – seskupením členů a požádalo o odložení dalších kol kolektivního vyjednávání. Po vstupu nového zahraničního vlastníka pak bylo kolektivní vyjednávání přerušeno zcela. Zaměstnavatel přestal s odbory komunikovat a dokonce zmařil cestu člena výboru na jednání Evropské rady zaměstnanců. Proto se kovácké odbory v této společnosti rozhodly k veřejnému protestu,“ uvedl vedoucí plzeňského Regionálního pracoviště (RP) OS KOVO Ivo Kužel.

Zaměstnancům se nelíbí, že společnost sice za loňský rok vykázala značný zisk, není však ochotna se o něj přiměřeně dělit s lidmi, kteří pro ni pracují. Plzeňský Zodiac v únoru zvedl mzdy o 4,5 procenta, ale ne pro všechny. Někdo dostal přidáno výrazně méně. Odboráři proto požadují sedm procent navíc pro všechny. Většina dělníků ve firmě bere kolem 21 tisíc hrubého bez odměn, což je výrazně méně, než berou zaměstnanci okolních firem v plzeňské průmyslové zóně Borská pole, kde Zodiac sídlí.
 
Rozbuškou k protestnímu shromáždění bylo i odměňování agenturních zaměstnanců, kterých je zhruba 250 a berou údajně i dvakrát tolik než kmenoví zaměstnanci. O poměrech ve firmě napovídá i skutečnost, že odboráři jsou organizovaní v takzvaném utajeném seskupení členů. „Chceme zajistit, abyste nemuseli stále zaškolovat nové zaměstnance,“ řekl demonstrantům Ivo Kužel. Narážel na to, že ve firmě je kvůli nízkým mzdám vysoká fluktuace zaměstnanců a ti stálí musí pořád někoho zaškolovat.
 

6 komentářů :

 1. To jsou ty "evropské hodnoty", které mají zajistit POCHE a podobní EU vlastenci pro Čechy. Makej za čtvrtku mzdy, makej bez příplatků, vděčně líbej ruku/řiť vykořisťovateli/chlebodárci a smekej, kdykoliv míjíš nějakou synagogu, nebo Posseltovu kancelář v Praze. A modli se za Globalizaci a za Nový světový řád.

  Když se ti to nelíbí, ... Bílej mouřenín posloužil, bílej mouřenín může jít. Ať ten slovanský Gój táhne kam chce.

  OdpovědětSmazat
 2. Fandím Plzeňákům. Toto je jediná cesta, jak něčeho dosáhnout, ukázat také zoubky. Hlavně vydržet a nenechat se uchlácholit. P.K.

  OdpovědětSmazat
 3. EU tvrdě prosazuje jednotné normy ve všech státech. Jenže norma pro Němce má jiný význam než pro Bulhara. To je jako pokuta 2000-Kč, pro člověka s měsíčním příjmem 100 000,- je to brnkačka, pro důchodce nebo sociálně slabého je to likvidace.

  OdpovědětSmazat
 4. Tahle zprava je jako vytrzena z nejakeho romanu o dobe socialnich boju v 19.stoleti.Dobre jsme to demokrati dopracovali, ze za takove samozrejmosti ve stoleti 21.musi lidi demonstrovat.Co tomu rika Demokraticky blok a pan Neff,jehoz otec o takovych stavkach psaval?To ovsem bylo za prohnileho Rakouska.Pokrok nezastavime že.

  OdpovědětSmazat
 5. Tak to je občané 2 kategorie v eu a ještě by jsme jim měli tleskat.

  OdpovědětSmazat
 6. Čtěte prosím, co jsou Francouzi....

  14 afrických zemí musí Francii platit daň z kolonizace ve prospěch otroctví a kolonizace…
  https://ceobag.wordpress.com/2014/02/07/14-africkych-zemi-musi-francii-platit-dan-z-kolonizace-ve-prospech-otroctvi-a-kolonizace/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.