Reklama

sobota 30. června 2018

Lidé zvláštního ražení

Jiří Jírovec
30. 6. 2018
Komunisté o sobě říkali, že jsou lidmi zvláštního ražení. Teď se objevila nová sorta takových lidí: žurnalisté, kteří si říkají investigativní. Ti rovněž bojují proti svému třídnímu nepříteli a dokonce i zlým kapitalistům, například proti politikovi Babišovi, italské mafii (na našem a slovenském území) a Putinovu Rusku všude. Zkoumají a rozkrývají prý vazby mezi politiky a zlobyznisem. To vypadá na první pohled takměř záslužně, ale má to háček. Není totiž známo, že by taková činnost k něčemu vedla, že by na policie konala, státní zástupci zastupovali, zloduchové se dostali k soudu a šli do tepláků.


Pokud vědí o trestných činech, mají občanskou povinnost obrátit se na policii, ale tam nejdou, protože by museli prozradit svoje zdroje. A tím by ohrozili vlastní živnost.

Pohybují se raději v šedé zóně politiky. Tam není povinnost dokazovat. Stačí vypustit určitou informaci nebo anonymní udání a už se nevhodný politik nebo politická struktura veze.

Dnes je na mušce magisterská práce ministryně Taťány Malé. Prý neuvedla zdroj asi u 5% textu. Neovlivní.cz k tomu publikovali trapně povrchní článek. Má zavádějící titulek "Ministryně Malá opisovala ve své diplomové práci. Resignuje?" Ono totiž záleží na tom, které části práce se těch 5% textu týká, co obsahuje zbývajících 95% této magisterské práce a jestli závěry, které autorka udělala, jsou její.

Babiše se zatím nepodařilo sesadit, ale na Slovensku se proti Ficovi a jeho vládě zadařilo moc pěkně. Stačila zkratka Kucjak psal o mafii - ta kvetla pod Ficem - takže novináře zabila mafie a Fico musí jít do kelu.

S Babišem je těžká práce, protože se objevil problém: Poukazování na jeho snahu ovládnout policii má bumerangový efekt. Může-li Babiš jako premiér ovlivnit nezávislou policii, mohl to tuplem udělat Sobotka prostřednictvím svého ministra vnitra. Jenže opačným směrem, tedy abu se stíhalo.

O Čapím hnízdě existuje shoda, patrně napříč celým politickým spektrem, že kdyby nebyl Babiš v politice, mizerných 50 mega by nikomu nestálo za anonymní udání.

Investigativní žurnalistika se nedá dělat zadarmo. Psaním pro různé servery se člověk neuživí, někdo musí otevřít peněženku. Kapitalista až na výjimky peníze nerozdává, ale investuje, aby z toho něco měl.

V Česku existuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky. (https://www.nfnz.cz/o-nas/kdo-jsme/), Jde o velice zvláštní seskupení podnikatelů, právníka a několika dalších profesí. Existuje v Česku možnost "investigativně" rozkrýt činnost a cíle tohoto fondu?

Na uvedená stránce nenajdete sebemenší natož transparentní zmínku o hospodaření fondu.
Jsou tam jen v poslední době přidělené granty. Třeba 1.1 miliónu pro server (https://neovlivni.cz) To je zajímavá částka, protože jeden ze dvou grantů překročil deklarované maximum 500000.
Finanční závěrky, pokud vůbec existují, jsou i u tohoto serveru pečlivě ukryty.


Člověka napadá parafráze známého výroku feldkuráta Katze: "To se nám to investigačí, když nám lidé dávají peníze."
Přítomna je ale i pachuť korupce: zadávání grantů se nápadně podobá požadavku zpívat píseň chlebodárce.

13 komentářů :

 1. Mno jo opět zaplacení poskoci ten název je výsměch všem lidem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PANE JIROVEC DOST SE TU DIVIME MY Z OSV

   že se nepřidáte a nekritizujete opravdové přičiny nepřetržitého rozvraceni a vykrádáni ČR,když už chcete SÁM něco dělat!
   Domniváme se tu,že hlavni přičinou je ukradeni hlasů voličů a tedy i jejich moci manipulovaným a prolhaným tiskem a TV.
   Kdoví,zda takové volby vůbec plati.
   Proto nelze ani uskutečňovat Národni program občanů voličů a je téměř policejně zakázáno ho zveřejnit v TISKU A TV s cilem dále a za každou cenu lhanim a podvody si držet ukradenou moc.
   Dokonce vidite,že se prý námi zvolená menšina neštiti ani pozvat a dopravit do ČR poražené teroristy a samopalniky,kteři nedrži v ruce nic jiného než návod na vražděni jinověrců,ale i ateistů a to jen proto,aby si tyranii a strchem z nich udržela politická třida sprostých Šmejdů svou ukradenou moc menšiny nad většinou!
   Nemá žádný smysl dokazovat nějaké chyby ve financováni jakýchsi podivných individui,vime všichni,že to jsou podvodnici a i kdyby jste něco dokázal a dal trestni oznámeni,režimni policie to hned odkládá a zahazuje to tak vlastně do koše.

   TYTO PROBLÉMY ŘEŠI V TOMTO OKAMŽIKU VÝHRADNĚ NEPOLITICKÁ OSV VE SVÉM NP A TO MUSITE VIDĚT,TAK SE ZKUSTE PŘIDAT,ANEBO TAKY NE!

   Smazat
 2. Pan Jírovec není žurnalista?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:39 on se publikační činností, jako profesionál, živí? Se mi zdá, že se značně hloupě ptáte.

   Smazat
 3. "Na uvedená stránce nenajdete sebemenší natož transparentní zmínku o hospodaření fondu.
  Finanční závěrky, pokud vůbec existují, jsou i u tohoto serveru pečlivě ukryty."
  ==========================================
  Právě Jírovec je člověk zvláštního ražení. Je úplně blbý a negramotný, nebo je to podvodník a lhář? Co svým lhaním asi sleduje a kdo ho za to platí?

  nfnz.cz/wp-content/uploads/2017/08/výrocni-zprava-2016.pdf

  OdpovědětSmazat
 4. ^Pane Jírovec, nestačí Vám toto? (str. 7 výše uvedeného linku, včetně slušivých podobenek):

  Výkonný
  ředitel fondu
  Tomáš Klvaňa
  Výkonný ředitel
  fondu je exekutivní
  funkce, na kterou
  správní rada přenesla
  část své působnosti
  a zplnomocnila
  výkonného ředitele k jejímu výkonu.

  OdpovědětSmazat
 5. Jiří Jírovec1. července 2018 7:49

  Pro 0:07 = 5:15

  Mohu důvěrně sdělit, že mě nikdo neplatí. Nemohu za to, že nerozumíte psanému textu. Napsal jsem, že na mnou uvedeném odkazu není uvedena sebemenší zmínka o hospodaření nadace.

  Děkuji za odkaz na výroční zprávu za rok 2016. Z hlediska transparennosti je bezcenná, protože na straně 30 uvádí jen sumu darů za uvedený rok, tedy 8 768 000 od zakladatelů a 1 355 000 od třetích osob.

  Pan Klvaňa není od roku 2017 v nadaci ředitelem a jeho jméno není na mnou uvedené webové stránce vůbec zmíněno.

  Byl bych vděčen za upozornění v čem je můj text lživý. Rád bych se zlepšil, třeba by mě i někdo platil.

  Mám zkušenost s censurou, například s podmínkou nepsat pro jiný server, nebo uvádět informace, které nezapadají do přání majitele.

  Jsem přesvědčen, že podnikatelé, kteří si v eoce 2016 utrhli od úst 8.7 miliónu to nedělají z lásky k novinářům, aby se jim lépe žilo a pracovalo. Proto jsem použil úsloví o písni a chlebodárci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. re "^Pane Jírovec, nestačí Vám toto?"
   to mělo být ode mne (5:15) jako joke k tomu přede mnou...

   Smazat
 6. Každý se musí nějak snažit aby uživil sebe a svoji rodinu . V kapitalismu to platí dvojnásob . Někdo se živí poctivou prací což zas tak moc nevynáší , ale na přežití to stačí . Jiní se živí tím , že lžou a mají za to dobře zaplaceno což jsou novináři , politici a jiná sebranka . Jsou tací , kteří nemusí dělat nic a mají se dobře a mnohdy lépe než ti co pracují . Například cikáni . Jim stačí pouze si dojít pro peníze na sociálku .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bud bez prace a dostanes na socialce taky.Ale musis mit k tomu kupu deti a ne domaci mazlicky.Decka daji dost prace a stoji dost penez.

   Smazat
 7. no - serú ťa "cikáni" - ale nikto ti nebráni urobiť to čo im umožňuje štát,rozhodne neberú viac, než ktokoľvek na ich úrovni, ale nepostrehol som, že by sa na tento článoček ozval niekto, kto by pranieroval príjmy týchto príživníkov a ich nehorázne nadačné kšefty s nepravdou

  OdpovědětSmazat
 8. pan Jírovec chtěl jenom těm, kterým to ještě nedocvaklo sdělit, že tu plyšákovou revoluci (?) jsme již prohráli.
  Ano, Češi jsou opravdu zvláštní cháska ......

  OdpovědětSmazat
 9. Investigativní novinář (vyšetřovací novinář) = člověk, který nic nevyšetřuje, ani to neumí, ale od jedněch lidí a institucí získává přes známosti, vydíráním a korupcí informace (za peníze a protislužbu při vytváření mediálního obrazu proti někomu a ve prospěch jiného), které byly pořízeny policejními metodami a technikou za veřejné prostředky.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.