Reklama

středa 6. června 2018

Mají jít za mříže ti, kteří schválili předražení církevních restitucí o 54 miliard?

Jaromír Petřík
6. 6. 2018      JaromirPetrik
Andrej Babiš se vyjádřil, že církevní restituce jsou předražené o 54 miliard Kč, což je 1.000x více než částka jeho dotace na Čapí hnízdo, za které mu politikové zařídili trestní stíhání. Ironií je, že právě ti politikové, kteří hystericky křičí po odsouzení Andreje Babiše, nejvíce prosazují tyto extremně vysoké majetkové požadavky církví. Kdo je tedy "lepší"? Andrej Babiš, kde sice oprávněnost dotace Čapího hnízda budí pochybnosti, ale co církevní restituce, kde 1m2 orné půdy ocenili církevní „experti“ na 44,-Kč/m2 a u lesů 27,-Kč/m2, když je všeobecně známo, že skutečná tržná cena není ani poloviční?

Pokud si připomeneme rok 2012, kdy tyto „restituce" byly schválené za pomoci poslance ODS Romana Pekárna odsouzeného za korupci na 5 let (polovinu trestu si Roman Pekárek skutečně odseděl) a nikým nevolené strany LIDEM Karolíny Peake, tak už toto budí pochybnosti, zda mají takto vzniklé „zákony“ vůbec nějakou legitimitu. Ani Ústavní soud nebyl v této otázce jednotný, ale vzhledem k tomu, že v ÚS převažují katolíci, tak ti samozřejmě církvím mimořádně nadhodnocené náhrady posvětili. 

Boží zástupci“ na zemi si zatím mnou ruce, jak je výhodný byznys s lidskými dušemi. Že by výnosy svého podnikání odevzdávali tam, kam patří, tedy svému Bohu, jsem ještě neslyšel.

Ale, to jsem poněkud odbočil, protože téma je zdanění těchto extrémně vysokých církevních náhrad, které se snaží Andrej Babiš společně s komunisty a SPD prosadit.

Poslouchal jsem včera debatu na Barrandově u Jaromíra Soukupa, kde zdanění církevních restitucí jednoznačně zastávali Dan Ťok z ANO, Tomio Okamura z SPD a Roman Onderka z ČSSD s důrazem o jejich mimořádném předražení. 

Výši církevních restitucí hájil zástupce z ODS a kupodivu jako lev se za ně bil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Je vidět, že TOP09 a KDU-ČSL si nemohla vybrat vhodnějšího spojence. Přiznám se, že jsem byl docela v šoku, ale potom jsem se dozvěděl, že Ivan Bartoš je členem Husitské církve. Jen je podivné, že právě Husité bojovali proti církevní chamtivosti a vyvolali kvůli tomu dokonce dlouholetou občanskou válku v naší zemi. Jan Hus se musí v hrobě obracet, když vidí chování těch, kteří se zašťiťují jeho jménem...

A co na to naši čtenáři?

Nejdříve příspěvek, který získal největší počet souhlasných hlasů: 

Pavel Krajíček, Zlín:Za církevní restituce by měl jít Kalousek a celá vláda , která to schválila v té podobě za mříže.“  ZDE 

Vladimír Šeda, Praha 6: „Když jde o mamon, neznají fláterníci bratra a budou se rvát do roztrhání těla - a poděkovat můžeme naší ODS a TOP09, nezapomínejme na to u nadcházejících voleb ...“ 

Miroslav Pěnička, Vyškov: „V prvé řadě by se mělo dokladovat, za co chtějí církve desítky miliard náhrady, zda tento majetek nebyl již vydán, či se o něj církve dále nesoudí a to už vůbec pomíjíme skutečnost, jak k tomuto majetku církve přišly.“ 

Ano, též si myslím, že by bylo dobré prozkoumat, jak církve k majetku přišly, když mají tu drzost ohánět se jeho původem až do 14. století a kolik toho na tomto majetku odpracovali zdarma nevolníci, robotníci a kolik odvedli naši předkové ve formě desátek. Nesmíme zapomenout, že církvím v minulosti patřily za doby nevolnictví celé vesnice.

Zajímavý názor je Pavla Češky z Velkých Opatovic: „Církvi vždy šlo o moc a majetek. Ať to už bylo za křížových výprav, v dobách temna, při čarodějnických procesech - ve jménu Boha a mamonu se zabíjelo, upalovalo, vraždilo... Každý, kdo podporuje církev, podporuje i toto vraždění a zabíjení. Před týdnem byl uveden pěkný film ,,Jeroným pražský", kde bylo dobře ukázáno, jak si mocní biskupové užívali světských radostí a ti, kteří poukazovali na pokles a morální úpadek církve, byli označeni za kacíře a upalováni ( např. i HUS).“

A co na to Vy, vážení čtenáři? 

Mají snad pravdu ti, kteří chtějí dostat za mříže Andreje Babiše kvůli 50 milionům, ale současně hájí okradení našich daňových poplatníků o částku 1.000x vyšší? Myslím si, že logika málokdy dostává tolik nafackováno...

46 komentářů :

 1. Do budoucna si pohlídat, aby nebyly možné manipulace s volebními hlasy, to v prvé řadě.To co proběhlo v době posledních parlamentních voleb, jak na poslední chvíli rostly hlasy určitým stranám, bylo velmi podezřelé.Druhá věc, která se musí změnit, je vrátit ČT nezávislost a objektivitu v informování, její nestrannost, a vyváženost.Aby alespoň tohle se stalo, bude zapotřebí mnohem vyšší a spontánnější účast občana. NE ty organizované demonstrace v Praze- tibetské vlajky, Viki a podobné, ale například takové, jaké byly v mnoha evropských městech v minulosti- occupy, stávky za lepší práva zaměstnanců(lidí) apod apod.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsou nějaké demonstrace? Vždyť to je režírované divadlo. Českou televizi zreformovat už nejde. Měla by se zrušit a ustanovit státní televize financovaná zákonem stanoveným příspěvkem, aby to nezáleželo na momentálním politickém složení.

   Smazat
  2. Pan Babiš především okradl stát formou "korunových" dluhopisů vlastní firmy Agrofert v hodnotě 1, 5 miliardy Kč s úrokem 9 % p.a. , přičemž se vymlouvá na Kalouska, který vydal korunové dluhopisy pro stát s úročením 1 % !! Přitom Babiš dluhoipisy vlastní firmy "zaplatil" podivným způsobem ! Kdyby tento člověk nebyl ministrem financí už by musel na Agrofet zkleknout finanční úřad pro zneužití zákona !!

   Smazat
  3. 16:45 omyl pane. Ve věci korunových dluhopisů Babiš opravdu postupoval přesně podle litery zákona, ktrerou prosadil Kalousek jako nejlepší ministr financí na světě, proto na něj kvůli nim nikdo nemohl.

   Smazat
  4. A hlavně podle scénáře jely kamárádíčci Kalouska. Vedle Babiše se jednalo o dalších 72 subjektů a tak honem Kalous a spol rychle couvli. No a nyní se točí na Čapím hnízdě jako čápi na hnízdě. Ale co je to 50 milionů proti 54 miliardám, že? A do Čapího hnízda se můžete vydat na výlet, užít si tam s celou rodinou odpočinek, ale do církevních pozemků a lesů za chvíli nebudete smět ani vlézt na houby, uvidíte.

   Smazat
  5. Kdo podepsal církevní restituce? - Nečas!
   Ten by měl jít bručet!

   Smazat
 2. Církevní privatizace byla předražena o celou částku, protože neměli právně nárok ani na korunu vždy státního majetku. ...A zněla by mi líp šibenice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. šibenice by jim slušela ale bohožel se nestane vůbec nic.pochzbuji že pan babiš prosadí byť je jejich zdanění.

   Smazat
  2. promiňte překlepy

   Smazat
  3. "Restituce je navrácení něčeho do původního stavu".Církvím nic nepatřilo, byli pouze správci státního majetku! Takže celé to byla zlodějna nejhrubšího kalibru!

   Smazat
 3. Veškerý majetek církvi zabavil už císař Josef II , církev měla majetek jenom propůjčen od státu , celé restituce byly nesmysl !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ZA MŘÍŽE NÉ!!!
   V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ!!!
   ROVNOU NA ŠIBENICI!!!

   Smazat
 4. „Že by výnosy svého podnikání odevzdávali tam, kam patří, tedy svému Bohu, jsem ještě neslyšel.“
  Oni mají svého „boha“ ve Vatikánu a tam asi většina utrženého přešla.
  Ono dvojnásobné předražení pozemků, vůči tržní ceně je asi pravda, ale odkdy stát vykupuje pozemky za tržní ceny? Vykupuje za tabulkové ceny a potom je to předražení asi čtyřnásobné.
  Ale jako hlavní zločin mi přijde, že si církve napsaly co chtějí a to jim bylo většinou předáno. Až na pár vyjímek, kdy např. obce měly odvahu se proti vydání soudit. Jinak se moc neprověřovalo, zda to měly ve vlastnictví, nebo jenom v užívání. Jak jsem uvedl, to bych považoval za zločin, nebo spiknutí proti státu. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správně podotknuto. A ještě nutno dodat, že nikdo nezdůrazńuje korupční jednání katolíkům, kteří za souhlas některých církví s touto další krádeží státního majetku jim pustili pár milionů ze „svého majetku“. Nemýlím-li se, tak jediná církev, která odmítla tento katolický handl, byli Babtisté. budiš jim za to čest a chvála. a jsem zvědav na budoucí spolupráci katolíků s očekávaným růstem církve, na kterou se odvolávali, aby urychlili tento majetkový zločin. Tedy církve Islámské.

   Smazat
 5. A jéje, autor nasadil opět téma církve, jejich restituce atd. Jemu to leží tak těžce v žaludku, že se z toho pozvrací....asi ani klidně z toho nemůže spát.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky zvracím nad chamtivostí církve. Pro věřící, patří do pekla. "Snáze projde velbloud uchem jehly, nežli by bohatý vešel do království věčného."

   Smazat
  2. To je snad normální, leží-li občanům ČR v žaludku to, když je rozkrádána jejich země. Kdyby v sobě člověk neměl ani kousek vlastenectví, tak jej musí žrát aspoň to, že ty rozkrádačky, to mnohaleté rabování a plundrování země, nakonece zaplatíme zase jen my, Češi.
   Připusťme, že jste jakýsi bastard přitáhlý kdo ví odkud a jako takovému vám vlastenectví pochopitelně nic neříká. Ale absentuje u vás opravdu i sebemenší náznak inteligence?

   Smazat
 6. 15:18 Napsal jste naprosto zbytečný blábol.

  OdpovědětSmazat
 7. Je velice zajímavé, jak většina anonymních komentářů si je jista svými názory, od - církvím nikdy nic nepatřilo až po úplně hloupoučké „jsem zvědav, jestli své výnosy odevzdávají Bohu“. Jeden chytřejší, než druhý. Všude v okolních státech nikdo nezpochybňuje (ani ho nenapadne), že by církve neměly mít majetek, navíc ve všech bývalých státech lidodemo už ani neví, že se musely s církvemi majetkově vyrovnat a divme se, dokonce i v Rusku, kde po revoluci 1917 nepatřilo církvím nic, je církvím nebývale přáno (to Josef II ani netušil, jak by to po bolševicku šlo). Proč tedy tolik emocí a výlevů, až „náboženských“, když přece je zcela validním poslaneckým přáním se církvemi znovu zabývat, stejně, jako je jisté, že si církve soudní cestou budou svůj majetek bránit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vzhledem k tomu,že probíhá proces církve od státu,tak se nemůže hájit před civilním soudem !!!!!..POZOR NA TO !!!!!,...Ústavní soud nemá žádných práv zde zasahovat,protože restituce již byly uskutečněny aq podmínky probíhají !!!!!!,..zdá se,že Ústavní soud je před zrušením,toto přeci občané ještě nemohou podporovat,je potřeba udělat referendum,kdo se hlásí k církvi svaté,tomu nelze bránit !!!!!,.. a rozhodnout v referendu o restitucích,které přeci nemohou platit občané ze svých daní !!!!!!

   Smazat
 8. Církevní restituce
  Jedna z církví, která dostane od státu peníze v rámci „církevních restitucí", je i Apoštolská církev. Apoštolská církev patří mezi evangelikární církve. Byla povolena a zaregistrována státem v roce 1989. Současný církevní zákon ji zrovnoprávňuje s ostatními křesťanskými církvemi v Česku. Apoštolská církev je členkou v Ekumenické radě církví ČR, ve které se sdružuje s několika jinými křesťanskými církvemi. Statistika k Apoštolské církvi: * Registrace: 1989 * Počet duchovních v roce 2005: 156 * Počet duchovních v roce 2010: 184 * Počet věřících v roce 2011: 4934 * Počet věřících na jednoho duchovního v roce 2011: 27 * Výše roční finanční podpory od státu v roce 2011: 48 529 000 Kč * Výše finanční náhrady podle navrhovaného zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi: 1 056 336 374 Kč. * Výše náhrady na jednoho věřícího 214 093 Kč! Myslím, že jasnějšího důkazu o zhovadilosti přijatého zákona není třeba. Jde zde opět o zvýhodňování určité menšiny oproti většině. O vyhazování neuvěřitelných prostředků, které budou chybět na skutečné sociální projekty a k povznesení společnosti obecně. Může tento naprosto evidentní podvod církví a Nečasovy vlády ospravedlnit? Vždyť ta církev v roce 1948 vůbec neexistovala, komunisté jí tedy nemohli ani nic zabavit; „církevní restituce" by se na ni vůbec neměla vztahovat a přesto dostane od státu přes 1 miliardu!!!! Zdislav Opletal, Olomouc

  OdpovědětSmazat
 9. Jan Hus :
  Církev žijící ve hříchu, není z Boží vůle.

  Tito samozvanci, vazalové Vatikánské politiky,
  prokazatelně ničí naší suverenitu České republiky a to již několik století.*

  OdpovědětSmazat
 10. Tak 30 let natvrdo.

  OdpovědětSmazat
 11. Pane Petříku, tak teď jsem na rozpacích. Píšete o neprávem nabytém majetku, co se církve týče a přitom nejchytřejší žena planety, paní Němcová na to má zcela odlišný názor. Nevím komu tedy věřit, ale když ona je tak moudrá. Včera měla též proslov na Václaváku - nádhera.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Projev té vzácné ženy mi ušel, není to někde na síti, že bych si tu meluzínu vyslechl? Hoďte sem někdo link, prosím!

   Smazat
  2. 17:14 Předpokládám, že to vyjde co nevidět knižně v několika jazycích.

   Smazat
  3. 17:14 Projev té vzácné ženy Vám ušel ? Mě taky , ale jsem jistý , že jsem o nic nepřišel a ani netoužím po tom abych si ho dodatečně vyslechl . Jediné po čem toužím je to aby tato knihovnice už konečně vypadla ze sněmovny .U voleb takýmto lidem hlas nedávám , ale je bohužel dost těch co ji do sněmovny protlačí .A nejen ji . Tak už to funguje skoro 30 let !

   Smazat
  4. Ani knihovnice jen knihprodejka. Na knihovnici je moc hloupacatá a málo sečtělá.

   Smazat
 12. Však všechny ty zloděje národního majetku stihne trest Boží, ať jsou v kněžském rouchu či civilu. Všichni ti, kdož se na rozkradení podíleli a podílejí, pocití nakonec že Bůh existuje! A mohou se Bohu a jeho ovečkám vysmívat jak si dobře nakradli - ale jednou smích je přejde. Modleme se za spravedlivost Boží.

  OdpovědětSmazat
 13. Co chcete od Němců a Němcových, víte jaká to byla historicky nacistická svoloč, která kráčela přes mrtvoly jako služebnice nejzrůdnější podoby kapitalismu!?

  OdpovědětSmazat
 14. Podívejme se, kolika změnami majetkové vlastnictví prošlo jen za posledních 100 let, a vývoj dějin se nezpomaluje !

  OdpovědětSmazat
 15. Doporučuji důsledně na alternativních webech označovat strany, které hlasovaly pro restituci, jako kriminální a zločinecké a hrozit jim trestem až bude zlikvidována současná totalita. Docela běžné je používat termín vláda v demisi a Gambrinus liga, proč by nebylo nepřijatelné psát kriminální lidovci, socani, odeesáci, topáci, atd..

  OdpovědětSmazat
 16. Republika ,ktera byla zalozena pred 100 lety byla sekularnim statem.Kam to dnes dopracovala je mimo veskere komentare.Nasi ministri jezdi olizovat sudeťaky ,fraternikum se cpou prachy ,pozemky,lesy,hrady a zamky.Masaryk by se pozvracel.Ja taky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem rád, že v nynější době jsme ve stycích se sousedními státy natolik vylepšili své sousedské vztahy, že hranice už nás nerozdělují. To v celé historii ještě nebylo!! Zvláště mladí našinci to vřele vítají a rozvíjejí přátelství se sousedy. A to je správná cesta do budoucnosti.

   Smazat
  2. 22:31
   A co máš k tématu Blbsteine?

   Smazat
 17. Pamatuji minule volby, Čssd a Ano měli v programu zrušení církevních restitucí. Tak ať je teď zruší. Celý zákon byl podvod a aby ho prosadili vytáhli z basy zavřeneho poslance

  OdpovědětSmazat
 18. Tak to by bylo skvělé kdyby šel kraďousek a spol do lochu a propadnutí jejich majetku státu.

  OdpovědětSmazat
 19. Ve věci církevních restitucí je třeba udělat jednoduchý a rázný řez a vyřešit ten problém jednou pro vždy. Jak zde již psali ti někteří přede mnou církve svůj majetek nakradli na obyčejných chudácích v dobách minulých. Státní majetek měli pouze ve správě a ne ve vlastnictví. Budiž vydejme jim majetky, které jsou prokazateklně jejich a řádně je zdaňme. Po tomto provést okamžitou ODLUKU STÁTU OD CÍRKVE a tím pádem ze státního rozpočtu již ani korunu, ať si vše platí sami, nebo ať se na ně složí věřící. To se jim to hospodařilo, když všechno platil stát.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo panečku udělat jednoduchý a rázný řez .Snadno se řekne ale těžko provede , neboť tam kde není vůle není ani cesta k tomu provedení .Zdá se že to Čechům z nichž je většina ateistů ani tak moc nevadí , že je církev a stát okradli .Žádné protesty a demonstrace se k vůli tomu nekonaly a nekonají .Mají asi jiné starosti . Biskupové a preláti mohou být v klidu ,ovečky se pasou a jsou poslušné.

   Smazat
 20. Hm, 1m2 půdy za 44 / 2 = 22Kč/m2. Dejte mě prosím odkaz, kde bych za tuto cenu sehnal půdu. Rád ji koupím. Nemůžu ji sehnat ani za těch 44 Kč/m2.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní7. června 2018 9:04
   Proč by měl někdo prodávat půdu? To je trvalá hodnota.
   Ale když by od Vás stát část půdy vykupoval, tak nedostanete ani těch 22,-. P.K.

   Smazat
  2. To je reakce na článek, kde je zpochybněna cena 44 Kč. Prý není ani poloviční. To je pěkný blábol. Jinak stát u nás vykupoval za 108 Kč/m2.

   Smazat
  3. Anonymní7. června 2018 11:08
   „Jinak stát u nás vykupoval za 108 Kč/m2.“
   Leda tak stavební pozemek, nebo pozemek v oblasti, dle územního plánu určené k zástavbě. Za ornou půdu asi nikoliv. P.K.

   Smazat
 21. "Takzvaný církevní majetek není vlastnictvím církve ani jejích institucí. Je to zvláštní druh veřejného jmění ve státě, jímž volně disponuje stát. Povaha tohoto majetku nemůže být vystižena žádnou představou soukromoprávní." Prof. A. Kobza 1919, tzv. Masarykova církevní komise. (Neměla-li církev majetek - s výjimkou klášterů - v roce 1919, kde ho vzala po roce 1948? Buďto jí ho dali nacisté, anebo sám Bůh.)

  OdpovědětSmazat
 22. církevní "restituce" jsou pekelnickou loupeží na Českém národě a jeho Otčině... kde si solidní dávku trhnou i TAK ZVANÉ NÁBOŽENSKÉ OBCE (nekřesťanů předkřesťanů...)Kdo tohle navrhl a schválil... Na toho Britové za Búrské války vynalezli ... oplocené kolonie, kde si "kolonisté" vysluhovali nebesa.

  OdpovědětSmazat
 23. Ve středověku si hříšníci kupovali odpustky, dnes titíž si odpuský za hříchy koupili formou tzv. církevního vyrovnání. Přitom za cizí peníze. U nás se za miliony či miliardy netrestá, ale běda, když nezaplatíte nájem, nebo jízdu MDH.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.