Reklama

pátek 15. června 2018

Měli jsme Laufera – a s ním i krásnou řeč

Lubomír Man
15. 6. 2018
Rozšířím to. Měli jsme i Procházku, Mašlonku, Zelenaye, Malinu, Poláka a Holubce,
Škorpila, Sigmunda, Bakaláře a všechny reportéry, kteří mimo znalosti sportovní matérie, jež byla jejich chlebem nejvezdejším, ovládali skvěle i své mateřské jazyky, nekoktali, nezadrhovali se v řeči, nemluvili zbytečně, vyjadřovali se téměř vybraně, takže řecká zásada kalokagathie, to je spojení krásy těla (a sportu) a krásy ducha (a jazyka) se v přeneseném smyslu slova uplatňovala i ve sportovním reportérství.

Národ své reportéry miloval, obdivoval je a sportovní reportáž bývala i prožitkem kulturním, což začalo brát poněkud za své, když kdosi vymyslel, že by bylo prospěšné, kdyby se vedle vyškolených reportérů posazovali k mikrofonu i bývalí sportovci, fotbalisté, hokejisté atd.

V některých případech to nebylo a není na škodu, to např. když se k mikrofonu postavil bývalý fotbalista Slavie Hyský, kterému české vyjadřování nedělá potíže ani náhodou, ale – bohužel - ten teď sedí jen ve sportovním studiu ČT v Praze a v Moskvě funguje další bývalý fotbalový hráč, který se sice (hlavně odborně) snaží, ale dar jasného a čistého vyjadřování mu prostě dán nebyl.

K lítosti všech, kteří by ke krásnému sportu rádi ocenili i krásné slovo.

7 komentářů :

 1. Komentátoři ČT na MS, v čele s ostudným Bosákem, to je tragédie. Bosák už svými trapnostmi předčil Čapka.

  OdpovědětSmazat
 2. Hlavne aby k necemu nedoslo

  OdpovědětSmazat
 3. Kdyby jen sportovní reportéři. Vezměte třeba v ČT nadmíru frekventovanou Marcelu Augustovou. Čeština protahovaných koncovek pražských adolescentů minulých let. Šoféři, helmy, pasažéři, muzika ... tak je ta dáma multikulturní. Zvlášť, bez čtecího zařízení

  OdpovědětSmazat
 4. Hlásim sa vám zo svetového mistrovstvá v ěbaní.
  Som Gabo Zelenay a sedím tu v tretej rade.

  OdpovědětSmazat
 5. Míša se dostává k píči,vysunul Ptáčka, pronikl do šestnáctky a Vimmer dává gól.....

  OdpovědětSmazat
 6. Nejlepší je rychle ee mluvící ee odborník ee
  Karoch

  OdpovědětSmazat
 7. I like this article, it is very meaningful and detailed, I hope you will have many good articles like this to share.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.