Reklama

úterý 5. června 2018

Mzdové peklo pro exportéry

5.6. 2018   EB
Velká devalvace české koruny ze 7. listopadu 2013 zafixovala hodnotu koruny na 27 Kč za euro a umožnila exportérům a dalším zaměstnavatelům neobyčejně přesně předpovídat měnový kurz. Zároveň jim poskytla neobvyklou mzdovou stabilitu zafixováním rozdílu vůči Německu. Mzdy v korunách v Česku během 3,5 let devalvace nadále rostly, v eurech ale vzhledem k Německu klesaly.Nedocházelo ke konvergenci, ale k jejímu opaku (jak ukazuje graf v HN).

To se náhle změnilo loni 6. dubna, kdy hodnota koruny přestala být vázána na euro. V prvním letošním kvartále vzrostla průměrná mzda v korunách v meziročním srovnání o 8,6 %, nárůst v eurech byl pak závratných 15,4 %. Přesně toto číslo nejspíše korporátní plánovače zajímá nejvíc. V situaci, kdy Česká národní banka tlačí na silnější korunu a odboráři žádají stále vyšší mzdy, se podobný nárůst platů v eurech dá do budoucna předvídat téměř s jistotou.

14 komentářů :

 1. Eriku, machinacemi ovara singra máme my, obyvatelé s fixními příjmy a úsporami škodu kolem 65% za 3 roky.

  Jako občana mě zajímají životní náklady, podívejte na ceny bydlení v Praze, ceny potravin, ceny tepla a teplé vody.
  Letos přijdou na řadu energie, neptejte se mne proč.

  Možná si dělník ze škodovky koupí za rok auto (jestli škodivku, aby si jako tradičně nosil náhradní díly z práce nebo si ve stodole skládal superba?), ale 70% obyvatelsktva bude hůř, z toho polovina, státní zaměstnanci, si vydupe přilepšení na úkor ostatních, pošťáků a důchodců.

  Ti, kdo mlčí jako obvykle dostanou potěhem po hřbetě.
  Opak konvergence se jmenuje Libérie (tam aspoň mají ty pěkné hrošíky, ale chytejte si je když běží po dně řeky, každopádně hlady nezajdou) nebo Burundi.
  Tam nás socani s upírem Kalouskem nasměrovali.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Finanční génius Babiš má potíže s rozpočtem a splnění slibů každému všechno

   Smazat
 2. Plošné zvedání platů díky státu je stejný zločin jako intervence Singera na 27 Kč za euro:
  http://www.skrytapravda.cz/ekonomika/1681-plosne-zvedani-platu-diky-statu-je-stejny-zlocin-jako-intervence-singera-na-27-kc-za-euro

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tak ten Singerův zločin odčiníme jednorázově.
   70% produktivity práce podle Němců, 70% mzdy a důchodů!!!
   A ti co to odmítnou, sto ran holí, ztráta majetku a Českého občanství.

   Smazat
 3. ODPOVÍDAJÍCÍ ZVEDÁNÍ PLATŮ A DŮCHODŮ by mohlo zakrýt přímé dopady inflace... ovšem myslící člověk chápe, že kdo počátkem 70. let postavil svépomocí za 100 tisíc Kčs rodinný dům, nebo mu ho za 200 tisíc Kčs postavila firma, ten za stejnou částku v Kč může asi jeden rok bydlet s inkasem v nájmu...

  Nenápadná loupež úspor zlodějskou inflací překonávající mnohonásobně měnu z roku 1953 dokonale ožebračující střádaly, kteří naletěli na slogan SPOŘTE SI NA STÁŘÍ... ZA CO SI DNES KOUPÍTE NOVÉ AUTO, ZA TO SI ZA TŘICET LET KOUPÍTE MOŽNÁ PĚKNÝ NOVÝ KLOBOUK...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Teď teprv pochopil?
   Kyž tu celá léta zasedala komise toho druhého ovara, která vás měla přinut vydat všechno co vám zbyde bankám (bez naděje na vrácení) všichni mlčeli a mlaskali.
   Pravda, žádnej se do druhýho milíře nehlásil, neb neměl co tam dát.

   Důchody musí být 60% výdělku, jako v Rakousku.
   Marxové na hranici, na čarodějnice.

   Smazat
  2. Já to vím od dětství. Ten klobouk za auto si koupil roce 1953 strýček...

   Smazat
 4. Ekonomický ignorant po těchto třech komentářích: Nyní by měl nějaký troll napsat něco o totalitních časech - možné téma by mohlo být, jak jsme všichni dřepěli za ostnatými dráty /asi tak jak v KLDR/ nebo něco o Putinovi.
  Ale já řeknu: přicházím od televize, kapitalisti již pracují na naši záchraně zavedením jakéhosi systému SARS - omlouvám se jestli jsem špatně slyšel a napsal jsem to špatně. Kdekoliv na zeměkouli, když se ztratíte, Vás zachrání, jestli jste si pořidíli zařízení s tísňovým voláním. Zapomněli akorát v 15 minutovém pořadu uvést kolik stojí to zařízení. Myslím, že dost soudě podle kravaty a vzhledu menežérů firmy. Jinak - je to opravdu v této době téma, které nás vrcholně zajímá. Asi budeme všichni v jachtách brázdit Pacifik.

  OdpovědětSmazat
 5. POZDĚ a ŠPATNĚ.
  Chazarská klika u koryta třicet roků opakuje, že není vhodná doba na zvyšování mezd a platů. Sami kradou, kde mohou a podvody v daňové oblasti jejich chamtivost nezná mezí. Uplácejí poslance a mění zákony dle svého přání. To je fakt!
  Obcházeli stávající zákony od roku 1990. Když rozkradli Český národní majetek, nashromážděný našim národem za dobu více jak tisíc, dvě stě let, začali o překot zadlužovat náš stát. To je taky fakt!
  Když se státní dluh stal ohrožujícím faktorem fungování jejich zlodějin vůči Českému národu, přešli na platformu zadlužování občanů. To se však stalo jen chimérou. Zadložili se jen naivkové a ti IQ pod 90. To je taky fakt!
  Nyní doplácejí na svou bláhovost, které se nedopouštěli ani komunističtí vůdcové, kteří uzákonili pracovní povinnost pro všechny!
  Další stupiditou se stalo "dovážení Afghánkých profesorů matematiky na tucty". V zemi, kde je 87% dospělého obyvatelstva negramotných a počítá na prstech ruky, žádní profesoři nejsou. Nejsou tam ani lékaři, ani automechanici nebo zedníci!
  Jen blb může doufat, že zločinci, kteří rozkraádají naši zem, dovezou odborníky z Ukrajiny, Moldávie nebo Bulharska. Pokud nechtějí pást kozy, pěstovat rajčata nebo lovit kamzíky, budou muset přitlačit ve vyplácení reálných mezd, které si okradený Český národ zaslouží už třicet let.
  Je s podivem, že vobřezaní zloději nedošli do stavu pokory, ve kterém by se omluvili Českému národu a jak vyplývá z logiky věci, začali odškodňovat genocidu Českého národa která dosahuje bilionů korun.
  Až jim to dojde, bude to řádově dražší, než dnes.
  Vše ostatní jsou kecy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:56 To, o čem píšete, není české specifikum. Zadlužování států se děje synchronně po celé Evropě, aby bylo možné snadno manipulovat velkými celky. Figury, které jsme viděli v politice za 30 let od sametu, kývnou na cokoli se jim řekne. Národu se nikdo omlouvat nebude, protože ten si myslí, že se "má dobře jak nikdy". Propaganda je úspěšná.

   Smazat
 6. položte si otázku, kdo organizuje globalizaci a v čí prospěch?
  Jsou to titíž zločinci. Globalizace je jen prostředkem, který má pomoci ovládnout a vyždímat celou planetu. Komu?
  Těm se špičatejma botama a zahnutejma nosama.
  Sionistická okupace

  OdpovědětSmazat
 7. Ať stojí v pozadí lumpáren popsaných výše kdokoliv, je chytrý. Cíleně dehonestuje zkušenosti nabité v minulosti a směŕuje lidi k "pohodlnemu" způsobu života.
  Prostředky v ČR ukradené, hlavně ty výrobní, budou chybět. Kam až to může zajít? To nevím. Snad ke společnosti rozděné na vlastníky, správce, svobodnou část a otroky. To už tady bylo.
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tedy společnost rozdělená na obřezané a na "vyřezané"...

   Smazat
  2. nepleťte si chytrost s drzostí!
   To je vždy argument, který používá vobřezaná smečka!!!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.