Reklama

středa 13. června 2018

Nové zbraně proti Rusku: co vymyslel Pentagon

Michail Chodarjonok
13. 6. 2018       zdroj
USA chtějí vyvinout vysoce přesné zbraně pro dělostřelectvo. Analytici Pentagonu nadále rozvíjejí myšlenku o rostoucí hrozbě z východu, v souvislosti s čímž opět mluví o nutnosti vyvíjení nových zbraní pro Ozbrojené síly USA a jeji spojence kvůli zadržování Ruska. Jakými zbraněmi se Američané chystají zadržovat Rusko, o tom v novinách Gazeta.Ru.


Již v textech koncepčního dokumentu "Armádní perspektiva - 2010" bylo poukázáno na to, že pro budoucí válku bude armáda USA potřebovat nové vysoce přesné zbraně dlouhého doletu, píše americký list Warrior Maven. Přičemž se předpokládalo, že nový komplex vojenského a technického zabezpečení pro pozemní armádu USA by zahrnoval rakety, hypersonické zbraně a dělostřelectvo se zvýšeným dostřelem.

V první řadě jsou nové zbraně určeny pro kladení odporu ruským hrozbám na evropském kontinentu. Tím je alespoň toto úsilí vysvětlováno Pentagonem.

Ministr armády USA Mark Esper, navržený na tento post v listopadu 2017, uvedl, že v jeho rezortu jsou vysoce přesné zbraně s dlouhým dostřelem považovány za prioritu číslo jedna při modernizaci amerických pozemních vojsk.

Vedoucí představitelé amerických ozbrojených sil se domnívají, že rozmístění a posílení Ozbrojených sil RF na východních hranicích NATO představuje zvláštní hrozbu pro USA a Severoatlantickou alianci v Evropě vzhledem ke značnému arzenálu vysoce přesných taktických, operačně-taktických a strategických balistických raket, kterým Moskva disponuje.

"Dokonce i vojenská nemocnice Spojených států a NATO v německém městě Landstuhl je v dosahu ruských raket. Právě na tuto vzdálenost mohou raketová vojska Ruské federace zasáhnout naše cíle. V současné době nemáme prakticky nic takového jako "hluboký týl".

Všechna naše zařízení v Evropě se najednou mohou ocitnout pod palbou nepřítele", tak jeden z vysoce postavených důstojníků americké armády zhodnotil současnou situaci.

Vývojáři zbraní pro armádu USA uvedli, že konstrukční kanceláře a průmyslové podniky hodlají navrhnout a dodat americké armádě integrovanou sérií zbraní, které budou plně odpovídat prioritám, které v obecných rysech uvedl Mark Esper.

Tato série bude zahrnovat vysoce přesnou raketu dlouhého doletu, hypersonické modely zbraní pro pozemní síly a dělostřelectvo dálkového působení. U toho je úkolem zdvojnásobení dosahu střelby 155 mm náboji a dosažení hranice zasažení 60 km. K vyřešení tohoto problému je zapotřebí použít delší hlaveň, aktivní reaktivní rakety s náporovými motory a nové materiály. To podle vývojářů umožní střílet na vzdálenost 60 km a dál.

Pentagon obviňuje Rusko z destabilizačního působení v Evropě, čímž především chápou údajné zapojení ruské armády do konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny. Přičemž Moskva nejednou odmítala taková obvinění a Kyjev za několik let vojenských operací na Donbasu nebyl schopen poskytnout žádné jasné důkazy o přítomnosti ruských vojáků v tomto regionu.

Navíc podle verze Pentagonu Moskva nadále porušuje Smlouvu o odstraňování střel středního a krátkého doletu používáním balistických střel středního dosahu. To bylo zdůrazněno v posledních měsících americkým ministrem obrany Jamesem Mattisem. Podle jeho názoru právě porušování dané dohody Ruskem vedlo v USA k vývoji nové jaderné zbraně se sníženou kapacitou.

Asociace pro kontrolu zbrojení USA uvádí dlouhý seznam taktických, operačních a taktických a strategických balistických raket Ruska, které odpovídají obavám, zformulovaným americkými vůdci.

Mimořádné znepokojení vyvolává u specialistů asociace zejména ruský mobilní pozemní raketový systém RS-26 Rubež. Dosah jeho střelby je odhadován na 5800 km. Rusko také disponuje mezikontinentálními balistickými střelami RT-2PM2 Topol-M (SS-27 v klasifikaci NATO) s doletem 11 000 km.

Podle názoru amerických odborníků to nejsou jen ty či ony hranice dosahu, jsou to zcela nové možnosti pro přesnost zaměřování a zničení objektů protivníků Moskvy v Evropě. Navíc podle amerických expertů mají nové ruské zbraně schopnost působit na pohybující se cíle.

Současně podle Američanů Moskva hojně využívá GPS technologie, inerciální navigační systémy, prostředky rozvědky dálkového působení a s vysokým rozlišením, jednotky digitálních radarů, fungujících v širokém spektru frekvencí, což poskytuje ruským vojskům (silám) další možnosti k manévrování a palbě.

První modely výzbroje podle programu LRPF (Long Range Precision Fires, vysoce přesná střelba s dlouhým doletem) by měla být hotová do roku 2027. Mají zasáhnout nepřátelské cíle ve vzdálenosti nejméně 500 km.

Během realizace programu LRPF má vzniknout první svého druhu superrychlostní dalekonosná pozemní raketa, která je určena ke zničení velitelských a komunikačních stanovišť potenciálních protivníků, míst pro přistávání vrtulníků a jednotek armádního letectva, pozic protiraketové obrany, k zasažení jednotek a nepřátelských formací v oblastech operačního určení. Letový dosah by měl být nejméně třikrát vyšší než u systémů, které jsou v současné době ve výzbroji americké armády.

Vývojáři by navíc měli vzít v úvahu, říkají experti USA, že ruské ozbrojené síly disponují nejmodernějším systémem protivzdušné obrany na světě a že je tedy nutné přijmout veškerá opatření ke snížení zranitelnosti nových zbraní ruskými řízenými protiletadlovými střelami.

Ve svém projevu Mark Esper také uvedl, že nová raketa může poskytnout ozbrojeným silám USA podstatnou pomoc při provádění tzv. vícedoménových operací a bitev. Obzvláště tím, že, když zasáhne prostředky protivzdušné obrany pravděpodobného nepřítele, nové prostředky pro zasažení poskytnou velkou podporu vzdušným silám USA, které provádějí bojové úkoly za účelem letecké podpory pozemních sil.

"Proto je pro armádu prioritou číslo jedna vzdálenost dostřelu a současně vysoká přesnost zaměření", znovu řekl Mark Esper. "Vyřazení z provozu radarových a vzdušných obranných systémů potenciálního nepřítele usnadní plnění bojových úkolů našim leteckým silám".

Podle amerických odborníků v řadě případů také nebude možné používat řízené střely ze vzduchu nebo z moře. Právě tuto mezeru musí vyplnit raketa, vytvořená dle systému LRPF.

Korporace Raytheon a Lockheed nedávno podepsaly předběžnou smlouvu ve výši 116 milionů dolarů na vývoj zbraní v rámci programu LRPF. Počáteční práce, v souladu s americkou terminologií, předpokládají fáze "technologického zrání" a "snížení rizik".

Kromě vysoce přesných zbraní s dlouhým dosahem, které jsou považovány za prioritu číslo jedna, vedení pozemních sil USA má v úmyslu nesnižovat úsilí v následujících oblastech: vývoj bojových vozidel příští generace, vysokorychlostních vrtulníků, systémů protivzdušné obrany a protiraketové obrany, zdokonalení teorie a praxe vedení síťových centrických bojových akcí, zvýšení životnosti mužstva na bojišti.

"V domácí expertní komunitě je občas vyjádřen názor, že Američané se ve svých projektech usilovně pokoušejí přiblížit se k taktickým a technickým charakteristikám raketového systému Iskander a že se jim to zatím nedaří", řekl Gazetě.Ru zástupce ředitele Centra pro analýzu strategií a technologií Konstantin Makijenko.

Podle experta však má ruský komplex přednosti i nedostatky. Mezi nedostatky je tím nejdůležitějšími skrovná zkušenost bojového použití raketového komplexu Iskander.

Podle Makijenka je nejdůležitějším kritériem úspěchu zbraně její vysoká účinnost v boji. Zatím se Iskander a tím spíš budoucí americký systém tímto pochlubit nemohou.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

29 komentářů :

 1. Je jasně vidět,že se brzy bude vyžadovat bezpodminečná poslušnost jakési imperiálni despocii vycházejici ze středověkého myšleni.

  Říše zla má zbrojit a prý žadná alternativa než válka nebude existovat,neustále strašeni nepřitele,který neexistuje je jen stálým nátlakem k odběru dani-peněz na zbrojeni,kdy se jimi má nahradit dnes stále více padajíci moc petrodolaru?!
  Musi padajíci Řiše zla,která se stále více podobá orientálni starověkým řišim také tak skončit a nás všechny sebou strhnout?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všichni vidime,že Rusko stavi a to jak se zdá úspěšně, obranné sily a hodlá se bránit agresi,která pohlcuje státy celé Evropy, vykrádá je a jen ohlupováni domorodců je rozdil před horkou válkou,která by už dávno vypukla,kdyby nebylo jasné,že slova

   Na co nám bude svět,když v něm nemá mit misto Rusko

   Drži svět před úplným armagedonem!

   Smazat
  2. Az ty vztekli psi z Pentagonu zavrazdi Trumpa tak napadnou Rusko

   Smazat
  3. Vše je o blbosti lidské. Takže pokud si evropané ono NATO s US vedením nevyžene z Evropy, bude problém Evropa musí být na USA NEZÁVISLÁ a dělat si svou suverénní politiku...

   Smazat
  4. JSOU JEN DVĚ ŘEŠENI SITUACE S DLUHEM USA

   který stále roste,hyperinflace nebo válka!
   Bude námi zvolená vláda nás voliče chtit dát pobít jako kuřata ve válce,kdy se už dnes připravuje tzv menšina ovládat pomoci dovezených teroristů většinu, svou bezzákonou tyranii,nebo tady budeme uvažovat o tom,jak ji zbavime jako občané moci ukradené nám volbami,které si pro sebe zorganizovali pomoci manipulaci s informacemi a úplně nepotřebným lživým tiskem a tv tak,že je třeba pochybovat o tom,zda takové podvodnické volby vůbec plati!
   To nakonec ukazuje i jednáni tzv nmašich zastupitelů,kteři brutálně dále chtěji odsouhlašovat vadné zákony a za našimi zády dovézt co nejvíce svých pomocniků prý pro diktaturu humanismu potažno islamismu!

   Smazat
 2. Jo až se dostanou na dnešní Ruskou úroveň bude Rusko o 2 generace ve předu.

  OdpovědětSmazat
 3. Putin zbraně ukázal, mluvil o nich a přes počáteční nedůvěru a zpochybňování jeho slov následně západ uznal, že hovořil pravdu. No a Ušáci ti jenom pindaj, co by chtěli kdyby mohli a jak by s Ruskem zatočili, kdyby so náhodou od nich nechali. To už známe jako hlášku z jednoho českého filmu "jen si pindejte, my jsme na to zvyklí". Aottj.

  OdpovědětSmazat
 4. The article is very easy to understand, I also read many other articles and I found your article has helped a lot of information for me, thank you for sharing.

  OdpovědětSmazat
 5. Ve své době byl západ technologicky před východem. Dnes už o tom mám vážné pochybnosti.
  Mimo jiné tomu tak bylo díky "vykrádání" mozků. Dnes mám pocit, že už nemá co krást a čím korumpovat. Západ, díky svému tureckému hospodaření je cugrunt a navíc už nemá co nabídnout. Tolik opěvovaná svoboda se někam vypařila a natištené, pouze dluhy kryté dolary co nevidět ztratí i tu vymyšlenou hodnotu. Nikdo skutečně inteligentní už na západ asi utíkat nebude.
  Celé dětství jsem bojoval s pochybnostmi, který pakt je vlastně útočný a který obranný. Dnes už mám jasno a jediná pojistka proti násilnému importu západního úpadku jsou zbraně hromadného ničení. Těch jediných se zatím západ bojí. A něco mi říká, že pokud se Kim skutečně zbaví jaderného arzenálu, dopadne Sev. Korea jako Libye, nebo Irák.

  OdpovědětSmazat
 6. Tak to vypadá když se paraziti přemnoží, zdegenerují a zvrhnou se. Přesto že jsem vyrůstal v rodině kde byl můj otec za své politické řeči ve vězení, chápal jsem kapitalizmus jako parazitický systém a od toho se potom odvíjel celý můj život. Dobrým lidem pomáhat a hajzlů si nevšímat. Prožil jsem nádherný život.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když se parazité přemnoží a jejich živitelé jsou PLAJTE, dostávají se parazité do situace ožraly - marně potřásajícího prázdnou lahví - i když je hrdlem dolů, nic neteče... a neteče.

   ZE ŽIDOVSKÉ KNÍŽKY ŽIDOVSKÝCH ANEKDOT A PŘÍBĚHŮ si vzpomínám na dvě hlášky.

   1) cesťák si v kavárně stěžuje, že v židovské obci v Haliči jsou všichni tak chudí, že nic neprodal... a kolega mu říká: "A z koho tam ti Židé žijí? Asi ze sebe navzájem. Proto jsou tak chudí."

   2) Po desátém koňaku továrník lituje v brněnské kavárně chudoby jeho gójských dělníků, kteří tak poctivě dřou a přesto mají pořád málo peněz... Spolustolovník probíral licousy a pak řekl: "Ale kdy m,ají ty peníze vydělávat, když pořád jenom dřou v té jejich továrně?"

   Peníze jsou solí obchodu a limitují živobytí... nejenom lidí. Včera v noci manželka potkala V MĚSTSKÉ ZÁSTAVBĚ na procházce se psem - ZAJÍCE. Setkání se obešlo bez přítomnosti NATO a tedy BEZE ZTRÁT.

   Smazat
 7. Akurát mně mrzí, že musím být vždy na té druhé straně a vždy té špatné.
  lada

  OdpovědětSmazat
 8. Na tému MS ve fudbalu v Rusku nic? Za pár to vypukne a tadi je ticho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za pár dní? Fotbalové MS 2018 začíná právě dnes. Vy nemáte vstupenky? No to máte smůlu. Milióny lidí ze světa nepodlehli propagandě a v Rusku už jsou nebo se tam chystají. Pouze masmédia programovala plebs tak, aby nikam nejezdil. Do toho lze zahrnout i mlčení masmédií. Asi média do poslední chvíle doufala, že když do Ruska nepojedou potentáti, nepojede tam ani obyčejný fotbalový fanda. Utřeli nos!

   Smazat
  2. Já jsem to tadI všechno prohlédl a nic jsem tadI takI nenašel

   Smazat
 9. Člověku se děla špatně když vidí na mapce ty základny.
  Z toho nic dobrého nekouká a doufám, že se Rusko ubrání. Ta šílenost co se proti němu vytváří i za pomoci našich politiků je úděsná. Kladu si otázku jestli všichni pomahači a psychopati, co by rádi Rusko zničili si uvědomuji, že rozpoutají peklo za zájmy USA a můžeme být taky zničeny. Potom ať nám Pán Bůh pomáhá.

  OdpovědětSmazat
 10. 11:00 mimochodem, kdyby USA chtělo vojensky zničit Rusko, tak od 90 tých let min. století by se tak asi stalo. Když čtu ty zlostné komentáře na toto téma na NR mám pocit, že fanatici, co píšou na tento web chtějí zničit USA. Já chápu, že před rokem 89 se takto vyjadřovala tehdejší média ale píšese rok 2018.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA Rusko zničit nechtěly a ani dnes nechtějí. Co chtějí je odstranit současné ruské vedení a dosadit proamerické loutky, stejné, jakými byli Jelcin, nebo Gajdar. Za nich se Američanům téměř podařilo to, co bylo a stále je jejich hlavním cílem. Vyrabovat ruské nerostné bohatství a z Ruska vytvořit svojí kolonii.

   Smazat
  2. Přesně tak.

   Smazat
  3. 11:41 je to fakt jenom individuální pocit. Nikdo tady nechce ničit USA. Slušní lidé jenom chtějí, aby se zfetovaní cínoví vojáčci z us army stáhli domů do jůesej a neprovokovali ve světě. Od malička bytostně nesnáším, když mi někdo něco vnucuje a obzvlášť s bičem v ruce.

   Smazat
  4. 11:41 Nikdo nechce zničit USA. USA by chtěly všechny ovládat a řídit podle svého. Když se brání
   země jejích tlaku, potom vytvoří obraz nepřítele a oblbuji propagandou o hrozbě.

   Smazat
 11. 11:41
  Kdyby byly v prdeli ryby,nemusely by bejt rybníky.....chápeš???!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 11:59 - To se opravdu nedá pochopit, je to moc chytré!

   Smazat
  2. 16:05
   No,pro tebe určitě!☺

   Smazat
 12. Držím palce USA, ať se jim ekonomický daří. V opačném případě,by se zbrojilo o stošest a nevidím dobrý konec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:07
   Těm zlodějům a okupantům by se RÁDO DAŘILO ZA CIZÍ....TO BY RÁDI!!!!!

   Smazat
  2. Brečíš dobře ale na cizím hrobě a blbý je že o tom zatím nevíš, ale nezoufej a dočkej času jako husa klasu, nebo posvícení? Aottj.

   Smazat
 13. Hey friends such a nice post dear love to read this post sodoko I am waiting for your next post.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.