Reklama

středa 6. června 2018

O pokrytectví a hlouposti (některých) spisovatelů

Jiří Jírovec
6. 6. 2018
Nominace Karla Sýse na státní vyznamenání rozbouřila zatuchlé vody spisovatelského rybníku. Tedy toho, v němž plavou ti, kteří považují svůj názor za jediný správný. Protože jsou hloupí, nepostavili se za spisovatele, který má v české literatuře svoje pevné místo. Zmíněná vlastnost jim brání, aby chránili právo mít vlastní názor. Troufá si podporovat KSČM, zmetek jeden. Jenže to je politická strana, která je, podle rozhodnutí MV, přijatelná pro ústavní hru zvané volná soutěž politických stran. Karel Sýs nemá žádné zásluhy na budování demokratické společnosti. Tak pravila ČT ve svém pomlouvačném programu. (ZDE)


To není pravda, porovnáme-li jeho činnost se sekerníky, kteří otesali Svaz československých spisovatelů na ještě totalitnější spolek.

Obec spisovatelů České republiky (dále Obec) (https://www.obecspisovatelu.cz/o-obci-spisovatelu-cr/) vznikla již 3. 12. 1989. Samotný název je zmatečný. Tehdy přece ještě existovalo Československo.

"Její založení [prý] bylo bylo přirozenou konkrétní reakcí na zásadní zvrat v politické situaci po 17. listopadu 1989, jenž vracel českou literaturu a celou českou kulturu do klimatu demokracie a tvůrčí svobody a osvobodil ji z pout totality."

Vybraní spisovatelé jednali tak rychle, že k nim nedorazilo Havlovo heslo "Nejsme jako oni". Touha po ovládnutí literárního fondu, edičních plánů a vyřízení si účtů s komouši byla silnější než otevření prostoru pro diskusi.

Zajímavé je, že po očistění původního Svazu československých spisovatelů od nežádoucích živlů stále zbylo nějakých 1100 spisovatelů.

Z hlediska Masarykova výroku označujícího demokracii za diskusi, bylo ustavení spolku těch, kteří nemluví s nikým jiným než sami se sebou, nedemokratické. Nešlo o výměnu moderátora, ale o odstranění lidí s nežádoucími názory. A možná i těch, kteří si již dost vydělali.

Časem se podařilo prošustrovat literární fond, byl ztracen zámek v Dobříši a trh vyřešil blaho jen pro několik vyvolených. Webové stránky Obce to popisují poměrně decentně:

"V roce 2011 prošla Obec existenční krizí, která měla ekonomické důvody vyplývající z neblahých manažerských selhání. Nyní je však zcela konsolidována a pokračuje ve svém poslání. Registruje více než 1100 českých literárních tvůrců, jejichž databáze se v současné době aktualizuje, neboť neúprosný čas přináší mnoho změny."

Spisovatelé nehodící se Obci ustavili v roce 2001 Unii českých spisovatelů. Její jméno uniklo pozornosti spisovatelů, kteří původně v Obci byli, ale odešli kvůli neblahému selhání manažérů, aby ustavili vlastní organizaci.

Zalíbilo se jim jméno Unie. K jejich velkému překvapení se jim přece jenom doneslo, že toto jméno je již 13 let zabráno. Tak v roce 2014 vznikla Asociace českých spisovatelů.

Pak ještě existuje Pražský PEN klub, který je Obcí tak nějak tolerován.

Unie je nepopiratelně příspěvkem k rozvoji demokratické společnosti. Její předseda, Karel Sýs, byl v roce 1989 šéfredaktorem časopisu Kmen. Dostal padáka, tedy výpověď, či ještě jinak, vyhodili ho.

Bohatost českého jazyka umožňuje akt vykopnutí popsat k nepoznání. Michael Třeštík, který Kmen převzal, v dokumentu ČT o Sýsovi říká: "Jeho politická a lidská pověst byla dost příšerná a tak jsem ho potřeboval v redakci nemít."

Naproti tomu Sýsův životopis (http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=1130) se omezuje na konstatování, že "Jako zastánce politiky komunistické strany z redakce Kmene v listopadu 1989 odešel."

Spisovatelé by měli chránit svobodu slova jako oko v hlavě. Jinak se mohou dočkat, že jim nedovzdělaní Pikalové začnou určovat, kdo a co smí. A nenechají se tak snadno ukecat, jako kdysi komunisti.

13 komentářů :

 1. I za tohoto režimu existují "umělci za zásluhy", jak jim za minulého režimu říkal můj mladší bratr.
  Na rozdíl od majitelů televizní pravdy jsem si jist, že Karel Sýs zásluhy o budování demokratické společnosti má a to tím, že je velmi kritický, ti nekritičtí a kritiku zakazující ji pohřbívají. Zatím mají silné pozice, v těch je potřebujeme nemít, ať kritizují z pozice minimální menšiny, té pozice, která jim právem patří. Když setrvají v silných pozicích jediných oprávněných vykladačů světa a cenzorů, po demokracii bude veta.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak vidime uz veta jest.Nebo vy tady nejake"Nejsme jako oni" vidite?Ja ne .A prolozene.Podobne jako Čs spisovatele ,byl vykraden Pragokoncert .A to tak dokonale,ze hudebnici,vozici tomuto statu tvrde valuty ,museli sami dokazovat,ze statu vubec neco odevzdali.Pokud jim hrdost takove ponizeni zakazovala,dostali penzi 6 tisic.S takovym rezimem bezte nekam.

   Smazat
 2. Jak za starého režimu, tak za současného je to stejný humus. "Ti nej" u koryt. Jak jsem slyšel: "Svoboda a demokracie na dosah ruky".

  OdpovědětSmazat
 3. Co byl převrat na podzim 1989? Byl to přechod od ne zcela zdařilého pokusu o budování státu na základě sociální spravedlnosti ke zdařilému pokusu budovat stát na základě kapitalistické spravedlnosti? Nebo od malých zlodějů za stovky k velkým zlodějům za biliony?
  Od práva proletariátu k právu kapitalistů? Od míru k válkám a terorismu bohatých i chudých? Od zaměstnanosti k nezaměstnanosti? Ale třeba ne na samém konci od lékaře a nemocného k lékaři a jeho klientovi. Přineslo nám skutečně ovládnutí našeho světa, země, národa, občanu penězi, penězi a zase jen penězi pokrok a radost ze života? Je ta všeobecná korumpovatelnost všech - asi mimo bezdomovců - to kýžené vítězství člověka, společnosti? Je tedy diktatura kapitálu, ve které žijeme skutečným "výdobytkem"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:26: Napsal jste to výborně, není to dlouhé, ale je to obsažné. Moc Vás nechci chválit, protože si myslím, že nejsem žádná autorita, ale na druhé straně si myslím, že málo slovy říci mnoho je výsadou jen mála lidí, lidí moudrých.

   Smazat
  2. 17:26 připojuji se ke slovům 22:11

   Opět souhlas věcné, krátké, výstižné, dík!

   Ramón

   Smazat
 4. Platón říkal, že z úcty k moudrosti, kterou si žádný smrtelník nemůže osobovat, si zvolil název „filosof“ – ten, který po moudrosti touží.

  To ale neznal naše oficiální učence a umělce. Podle hýkání OSČR, ti jsou tak moudří, až se z toho zalykají.

  Vláďa z Brna

  OdpovědětSmazat
 5. Dámy a pánové, není už té "špeleciády" moc? Daj-li medaili, nedaj-li medaili, kdo má dát medajli, komu má dát medaili...

  Morální pokrytci z tzv. intelektuálních kruhů kteří lidstvo neoblažují žádnými převratnými, užitečnými vynálezy... ale jenom kecy; mnozí papouškovanými ze scénářů... JSOU TAK MALIČCÍ, TAK NICOTNÍ, TAK UBOZÍ...

  OdpovědětSmazat
 6. Značka Obec spisovatelů představuje sračky, za které je zbytečné utrácet peníze nebo ztrácet čas.

  OdpovědětSmazat
 7. Ti Třeštíkovi, to je ale přičinlivá rodinka, těm se dařilo dobře tehdy i nyní. Budiž jim přáno. Ale je zajímavé, že mají takovou potřebu někoho někde nemít, ale když pak někdo chce, aby někoho někde měli, tak najednou se na to necítí.

  OdpovědětSmazat
 8. Souhlas nejsou jako komunisti jsou 100 krát horší.

  OdpovědětSmazat
 9. Kádruju,kádruješ,kádruje... Kádrujeme stále dokola.

  OdpovědětSmazat
 10. Básník Karel Sýs si ocenění za svou literární činnost zaslouží už jen svou sbírkou Pět let v mrtvém domě. Je to pohled básníka na tu tmu, kryjící lupiče tvářící se jako spasitelé.
  Ostatně už jen příhoda z března 90, je příznačná. Za jízdu nedovolenou rychlostí je zastaven motorista a na tehdejšího policistu vybafne - vy nevíte, že je u nás demokracie ?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.