Reklama

.

.

sobota 23. června 2018

Představuje si to jako Merkelová válku

23.6.2018 Tribun
Pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění.
To se prý u příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků nechala slyšet německá kancléřka Merkelová v narážce na poválečný odsun Němců ze střední Evropy.
Část českých politiků se proti tomu ihned ohradila. To byli ti, kteří vzápětí dostali nálepku „nacionalisté“. Jiná část české (sic!) veřejnosti se za kancléřku postavila, že prý byl výrok vytržen z kontextu. To byli ti, kteří se považují za mravní a intelektuální elitu národa a v politice mají momentálně zastoupení spíše marginální, o to více jsou ale vidět v médiích a na sociálních sítích.

Takže jak zní ten výrok celý?

Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálněsocialistické diktatury. To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění.

Lepší? Horší!

Protože jinými slovy tu paní kancléřka říká, že vůbec nezáleželo na tom, co vyhnání předcházelo! Takže je to pořád vytržené z kontextu? Dost možná, ale nedovedu si představit žádný kontext, ve kterém by takový výrok nevyzníval jako revizionistický, zaměňující příčinu a následek, pachatele a oběti. Výrok nešťastný a nebezpečný sám o sobě, natožpak v kontextu množících se výroků o tom, že se na rozpoutání 2. světové války podílelo Rusko a že jeho gigantický příspěvek k porážce nacismu nebyl osvobozením, ale dobytím, a tím, kdo po Evropě šířil hrůzu, nebyli Němci, ale nějací nacisté, kteří s Němci a Německem neměli zase až tak moc společného (na rozdíl od Čechů, kteří měli všichni do jednoho společného s Revolučnímu gardami víc, než dost).

Jenže paní kancléřka jaksi zapomněla na jednu podstatnou okolnost: zločiny nacismu neměli na svědomí jen pohlaváři odsouzení v Norimberku, ale aktivně se na nich podíleli i obyčejní a slušní (ti zejména, neboť jejich „slušnost“ je chránila před výčitkami!) Němci. Brutalita vyhnání byla nezbytnou a jedinou možnou reakcí na brutalitu Německé okupace, protože jinak by pořád přetrvával pocit křivdy a nespravedlnosti a dojem, že Němci vlastně zase až tak úplně neprohráli. Nebylo možné dělat, že se nic nestalo. Tehdy ne.

Dnes už můžeme odpustit a smířit se a není důvod to neudělat, ale nesmíme přistoupit na to, že vina pachatelů, kteří měli na výběr, a obětí, které byly zkušeností nenormálnosti, již jim pachatelé připravili, sami svedeni k jinak nenormálnímu chování, je souměřitelná. Nelze klást nároky míru z bezpečného odstupu 73 let na bezprostřední účastníky událostí, již se vymykají všem nárokům lidskosti a chtít po nich, aby jako jediní zůstali lidmi a nezešíleli v situaci, kdy šíleli všichni ostatní a oni v tom šílenství žili.

Jestli jste nikdo nikdy ve stresu nevybuchli, nepopadl vás vztek, nezvýšili jste hlas, nepraštili do stolu – tak nejste lidé. A válka je ten největší existenciální stres, jaký lze zažít. Dnešní doba má ovšem více pochopení pro posttraumatickou stresovou poruchu u operátorů dronů, kteří masakrují civilisty, než kolik jí mají přímí účastnícy válečného běsnění. Ti, kteří jsou dnes odsuzování ze „nemorální a neospravedlnitelné“ jednání by si naopak zasloužili soucit a pochopení, protože to oni byli oběťmi, a nic na tom nemění fakt, že ti, na nichž si vylili svůj vztek, byly oběti rovněž.

Snadno se soudí a moralizuje tomu, kdo příliš dlouho žije v míru a válku si představuje jako Hurvínek nebo německá kancléřka Merkelová. Z tohoto pohledu je takový blábol, jako pronesla paní kancléřka, i pochopení, které pro něj řada lidí má, vlastně dobrou zprávou, protože to znamená, že válečná zkušenost je nám cizí. Teď jen, abychom si ji nezopakovali. Dobrý začátek by například mohl být právě takové věci neříkat.

- - -17 komentářů :

 1. Nelze, podle mého názoru, než konstatovat, že ta Merkelová je magor a nebo to řekla úmyslně, aby podpořila snahu Němců v budoucnu na návrat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. AUTORE TRIBUNE NEDOHADUJTE SE S PANI MERKELOVOU

   ale sepište návrh dopisu na ni,kde se zeptáte jasně a stručne ,kde jsou naše peníze, které nám dluži za reparace ve výši 3,6 bilionů dnešnich korun,podepřete to články odborniků,kteři o tom píši dookola a naše ministerstvo zahraniči před tou pravdou zalézá do děr!

   TEĎ KDYŽ NEMECKO PLAVE V PENĚZICH NAHRABANÝCH OBCHODEM BY SE TEN OBOLUS HODIL

   A vyzvěte ovčany k demonstraci za vyplaceni NAŠICH peněz které nám kanclerřamt dluži a ne at nám tu cpe Afriku a hned i napište jak si je lid rozdělí a to by mohlo zajimat VŠECHNY ,nebo ne?!

   Vymazat
  2. 20:18 A vy už jste to udělal, nebo jenom radíte?

   Vymazat
  3. Mimo propagovani dalsich eichmanovskych zlocinu a pomsty za spravedlnost na fasisticke zlocinne germany provedenou na nacistech tuhle zlocinou zrudu nic nezajima. Na misto nacistu si poridila Islamofasisty..Mimo to chce loupit a pokracovat v masakrech... To se nikdy nezmeni...Taky neukaze zadnyho ODSUNUTYHO SUDETSKYHO FASISTU , protoze uz jednoduse neexistujou...

   Vymazat
 2. Asi paní Merkelová usoudila,že naši kolaboranti Herman,Bělobrádek,Sobotka,Pithart a další,zejména z TOP 09 a KDU-ČSL udělali již dost práce a že už je možné začnout usilovat o revizi výsledků 2. světové války.Udělej čertu dobře,peklem se ti odvděčí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, "kontext" je výraz, který takoví mají, když se jim to hodí, v oblibě. Vlajka ČR byla podle Halíka taky přece vytažena z "kontextu". Tak ona ta Dorota to vyjádření asi taky vytáhla z "kontextu"...
   Účelem je přepis dějin tak, aby se z pachatele stala oběť.

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Holocaust-Lidice-tam-vsude-uplatnovali-kolektivni-vinu-Nemci-pani-Merkelova-A-reakce-ceskeho-ministerstva-je-odpuzujici-rika-Tomas-Haas-analytik-a-poradce-exprezidenta-541221

   Vymazat
 3. Mrklová je Němka, dá se to pochopit.
  Ale co se nedá pochopit, je podpora jejích keců od některých našich politruků a pisálků.
  Třeba Lihoslav Tullamore Kraďous, ten by měl už dostat přes držku.

  OdpovědětVymazat
 4. Ono ale nešlo o obecný odsun Němců, ale výběrový odsun německých nacistů. Ale šlo o odsun občanů cizího státu, tedy německé říše? Vždyť nebyli odsouvání Němci s ČSR občanstvím, ba ani protektorátním! A navíc odsunuti byli ti, kteří volali z plna hrdla "Heim ins Reich". Domů, do říše - a k tomu jim bylo dopomoženo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravda, ale - když oni si s sebou chtěli vzít i kus té české země, a my jsme jim jí nedali. A To je podobná, a bolestivá drzost, jako např., že Rusko se neustále drze přibližuje k hranicím NATO.

   Vymazat
  2. Ano.Byla to vlastně repatriace a ne odsun.

   Vymazat
  3. A tou repatriací bylo Němcům v cizině splněno jejich největší přání, jít domů, do říše. Heim ins Reich. A byly jim tím i velkomyslně zachráněny jejich bezcenné životy, které by podle jejich, říšského práva, skončily v koncentrácích a na popravištích... stačilo, kdyby vítězové slovo Žid a komisař nahradili slovy Němec a esesák.

   Vymazat
  4. O SS už rozhodl Stalin humanitárním rozkazem: Nebrat do zajetí !!

   Vymazat
 5. Kontext vyjádření A. Merkelové je ale přece jasný!
  Je jím jasná snaha o revizi poválečného uspořádání Evropy zakotvené již v Postupimských dohodách a dalších navazujících mezinárodně-právních dokumentech. Jinými slovy, otevřeně deklarované úsilí o německý revanš.
  A my nejenže budeme vzpomínat na prorocká slova Edv. Beneše, ale i prstíčkem hrabat, aby nás naši ruští bratři opět zachraňovali před Německem, které se tak rádo (anglosionisty) nechá nastrkovat do ničivé konfrontace se státy střední a východní Evropy.
  To s historicky železnou pravidelností, když je potřeba srazit "hřebínek" jak tomu Německu, tak i (zejména) těm z Východu ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. František Opluštil 23. června 2018 21:52

   Pane Opluštile, možná jsem ve škole nebo v pozdějším životě nedával dost pozor? Proto bych Vám byl vděčný, kdybyste mi ten výraz "anglosionisté" zkusil jednoduše a srozumitelně vysvětlit.
   Předem děkuji.

   Vymazat
  2. Kopecký Mě to je jasné co pan Opluštil myslel:

   https://deliandiver.org/2016/09/co-je-mysleno-pojmem-anglosioniste.html

   Vymazat
  3. Re (22:36):
   Pane Kopecký, také i já si myslím, že nikdy není pozdě na to, aby se člověk i v našem pokročilejším cosi novějšího dověděl! Pokud má skutečně zájem :-)
   Když jsem tu větu psal, pomyslel jsem na historii a hlubinnější příčiny dvou předchozích světových válek a na polit.-ekon. síly (na straně Velké Británie), které je proti bytostným zájmům evropské populace promyšleně vyvolaly. Tématu byly věnovány mj. i články N. Starikova, které po nějakou dobu vycházely na webu "Zvědavec". Zajímavým by pro vás mohl být již i ten první z jeho série (Epizoda 1. Bank of England), a všechny na něj navazující (http://www.zvedavec.org/komentare/2015/05/6443-epizoda-1-bank-of-england.htm).
   Tož tak ...
   Ostatně i dnešní úporné úsilí jistých sil o dosažení masového přílivu migrantů do zemí Evropy (vč. té východní), které proti vůli převážné většiny tamních obyvatel může vést a vede k přetížení jejich sociální infrastruktury (bydlení, zdrav. péče, vzdělávací soustava ..) a v důsledku k napětí mezi migranty a původními obyvateli majícími i dost odlišný socio-kulturní základ, naturel ... Pokud nebudou migranti majoritou úspěšně "absorbováni" (a při tak masovém přílivu to snad ani nejde), povede to k pocitu ohrožení samé národní identity, a v důsledku i ohrožení (či až rozvrácení) existující křehké sociální koheze. Což je mj. také jedna z účinných cest, jak atomizovat společnost a snížit její odolnost proti působení cizí vůle.

   Vymazat
 6. Nechci šířit poplašné zprávy,proto něco optimistického. Aktiva v bance jsou uložena v německých dluhopisech. Kolik dlužíme my jim nevím. Vzájemnou bilanci jsem nenašel.

  OdpovědětVymazat