Reklama

středa 27. června 2018

Problém penzí lze řešit bezbolestně a efektivně - 2

Radim Valenčík
27.6.2018 bolg autora
Včera jsem uveřejnil první část seriálu, který považuji za velmi důležitý. Proto dávám odkaz na včerejší příspěvek (ZDE, na Nové republice ZDE).
Protože dnes se budu věnovat interpretaci naší kalkulačky výplat z postgraduální nadstavby penzijního systému, uvedu ještě jeden výpočet v rámci ní v případě, který odpovídá mým parametrům:

Když se graf podíváte, zjistíte, že 100% náhradový poměr k mému současnému příjmu při 15% zdanění penzí z postgraduálního systému bych dosáhl o něco později než při průměrném příjmu – až v 76 létech. Přitom 75% příjmu (který by byl dostatečný například i pro úhradu zahraničních turistických cest) bych dosáhl už v 72 létech. I při snížení příjmu je udržení doživotního náhradového poměru k současnému na úrovní 75 % i více rovněž reálné, pokud se mírně prodlouží horizont omezené výdělečné činnosti. Zde při nárůstu výplat opět sehraje roli zkrácení očekávané doby dožití. To, že příslušných parametrů dosáhnu o něco málo (skutečně jen o něco málo) později, je dáno progresivním zdaněním příjmu.
V současné době připravujeme v pracovní skupině, ve které se touto otázkou zabýváme, veřejně přístupnou kalkulačku na internetu, kterou si budete moci sami spočítat svoji optimální i svoji očekávanou trajektorii postproduktivního uplatnění dle vašich příjmů, možností i zálib. Zkrátka budete si moci "pohrát" se svou budoucností v různých variantách. Nějakou dobu to však ještě potrvá, protože nejdříve musíme zpracovat tři významné publikační výstupy k dané problematice, jejichž dokončení bude ještě poměrně náročné. Do kalkulačky budou zapracovány daňové odvody apod. Již nyní zájemcům můžeme udělat výpočet v případně, že uvedou:
- Kolik let od dosažení 65 budete dosahovat plného příjmu?
- S kolika procentním poklesem příjmu od určité doby počítáte? – Můžete uvést i posloupnost etap poklesu.
- Jaký náhradový příjem k vašemu čistému příjmu chcete dosáhnout?
- Jakou máte hrubou či čistou mzdu?
- Jaký důchod budete pobírat ze základního důchodového systému?
Pokud některý z parametrů neuvedete, pokusíme se ho odhadnout a udělat model, který bude odpovídat vašemu případu i s příslušnými doporučeními. Při plném respektování toho, že dráha celoživotního uplatnění je vždy výrazně individuální.
Některým otázkám vztahů příjmů a výdajů v námi navrhovaném postgraduálním systému se budeme věnovat v dalších pokračováních.
Například již v tom příštím, kde se pokusím zrekonstruovat případ svého dědečka Floriana z otcovy strany. Uvidíte, že to bude hodně zajímavé. Inspiroval mě k tomu dnešní příběh s bodrým tramvajákem, který již tři roky jezdí "přes čas", protože ho to baví. Pracuje na půl úvazku, protože v dané branži mu zákon nic jiného neumožňuje. Můj dědeček byl taky tramvaják. V Brně. Pracoval téměř do konce života, protože bez toho ani nemohl žít.
Velmi uvítám dotazy, komentáře, kritické připomínky. Tématu se chci věnovat dlouhodoběji a ukázat všechny aspekty jeho významnosti. Rád odpovím s využitím naši kalkulačky i na zcela konkrétní dotazy týkající se výše výplat z postgraduálního systému za podmínek, které uvedete.
(Pokračování)


 
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5863-problem-penzi-lze-resit-bezbolestne-a-efektivne-2.html

6 komentářů :

 1. Pane Valenčík.
  Spojovat důchody z minulosti,ze současnou situací není objektivní.Jinak v tom jen hledáte,jak ponížit důchody,aby bylo víc na rozkrádání.

  OdpovědětSmazat
 2. Nejen problém penzí lze řešit bezbolestně. Podmínkou je změna společenského systému, jinými slovy demokratizaci společnosti.
  Štefan

  OdpovědětSmazat
 3. PAN VALENČIK ŠTEFANE NIKDY NEPOCHOPI,ŽE JE NUTNÁ

  nejprve demokratizace společnosti nejlépe naší občanskou přimou demokracicíí viz NP Nr,2.a vůbec si všimnout nechce,že se vše musi řešit teprve až bude v naši Ůstavě Sociálni stát a budou existovat na něj navazujici zákony viz NP Nr.1.!

  SVOU IGNORAVCI BUDE ŘEŠIT TVRDOHLAVĚ DOOKOLA TU STAVBU OD STŘECHY A BEZ ZÁKLADŮ.

  Je to u něho marnost nad marnost!Asi mu to zakázali a on je poslouchá jako mnozi dalši lumici!

  OdpovědětSmazat
 4. PANE DOCENTE NAŠI MLADÍ ČLENOVÉ OSV CHTĚJI DŮCHOD IHNED

  proto zahájili pochod institucemi a prvni je na řadě realizace jejich neomarxismu a to ve formě opatřeni peněz pro jejich velkorodiny a to hned.
  Návrhuji panu ANO BUDE LÍP,aby se obrátil na pani kancléřku Německa hned na konci týdne neboť jen ona sama plave v penězich,nevi si rady v otázce migrantů a za každou cenu je CHCE!!

  Mladi proto navrhuji tento postup.
  Každý mladý a statný muž si bude moci v brzy prý vzniklých hotspotech Arabo Afriky JET VYBRAT TY NEJPĚKNĚJŠI DĚVČATA a kancléřka mu za kus zaplati 250 000 eur.
  Posilaji nám z pražské kavárny i sděleni,že jsou ochotni i přejit na korán a žádat o povoleni až čtyřech kusů.
  Timto způsobem právě oni se stanou penzisty hned a umožni plán kancléřky na čokoládovou EVROPU a jeji KALERGI PLÁN!
  Tak se ta krise má řešit a ne že ne!

  A ŽE SE PAK I URODI DOST DĚCEK NA PENIZE DŮCHODCŮ TO PLATI JAKO JISTÉ.

  Pane docente s timto návrhem by jste se mohl stát i ministrem kultury a zahájit konečně tu opravdovou kulturni revoluci našich mladých členů OSV tzv neomarxistů,co vy na to VÁLEČNIK?

  OdpovědětSmazat
 5. Jsem důchodce, zlevněte nám cigarety a my za odměnu slibujeme, že brzo zemřeme.

  OdpovědětSmazat
 6. Tahle diskuze za nic nestojí, protože nikdo z diskutujících problému nerozumí a proto plácá nesmysly.
  Změna důchodového systému, jak ji navrhuje doc. Valenčík a spol. si zasluhuje odbornou diskuzi a diskuzi mezi laiky, na jejímž úvodu by i neodborníci byli připraveni určitým drobným vysvětlením.

  Vždyť i dnešnímu důchodovému systému rozumí i laik.

  MM

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.