Reklama

.

.

středa 20. června 2018

"Promiň, Rusko, mýlili jsme se": cizinci jsou šokováni Mistrovstvím světa 2018

Elvíra Charunová
20. 6. 2018       Gazeta ru-sport
Němečtí novináři se omluvili ruskému týmu. Ruský tým s jistotou porazil Egypt a prakticky si zajistil svůj postup do play-off mistrovství světa. Tento úspěch nadchl zahraniční média: Němci se ruským hráčům omluvili za negativní materiály, Španělé porovnali hru svěřenců Stanislava Čerčesova s ​​vynikajícím baletem, Angličané uznali, že místní obyvatelé nejsou nebezpečnými grázly a Američané se káli za mylnou představu o Rusku jako bezútěšné zemi.


Ruský národní tým porazil egyptský tým (3:1) a prakticky si zajistil cestu do play-off mistrovství světa. Petrohrad, kde se utkání konalo, oslavoval celou noc a Moskva nezůstala pozadu.

A zahraniční média - zejména americká a anglická - jsou překvapena skvělou atmosférou, vytvořenou na ruském mistrovství světa.

Komentátor Washington Post Steven Goff se například přiznal, že změnil názor o naší zemi.

"Zaostalá a nevlídná. Prázdné regály v obchodech s potravinami, mlhavé postavy. Radost a vášeň mistrovství světa, ponořená do ruské temnoty ... Co jsem si to o Rusku představoval? Mýlil jsem se.

Moskva je rozechvělé srdce svátku fotbalu. Vřele jsou zde tisíce hostů vítány a zvány do světa, který možná nikdy neviděly.

Mísí se zde jazyky jako přísady v boršči: ruština a angličtina, němčina a francouzština, japonština a korejština, portugalština a španělština. Všichni jsou propojeni láskou k fotbalu/socceru (podle amerického stylu - Gazeta.Ru) a láskou k životu.

Často dostávám od lidí z domova sdělení s ​​otázkou: tak jaké je Rusko ve skutečnosti?

Samozřejmě že nemůžu mluvit o dalších deseti městech, která hostí mistrovství světa, s výjimkou Moskvy, nebo o celé zemi celkově. Jsem si jist, že v odlehlých obcích a ve venkovských oblastech není všechno tak růžové.

Někdy je pro mne obtížné sladit v mé mysli zázraky hlavního města Ruska a kroky, které provádí jeho vláda. Dobrodružství však začalo. Moskva vypadá jako každé velké evropské město: jsou zde hamburgery, sushi bary, irské hospůdky, ve městě funguje zdarma Wi-Fi.

V Moskvě jsou nádherné parky a muzea světové úrovně. Gruzínská kuchyně je zázrakem, který ještě nebyl odhalen světu.

Metro (velké písmeno "M" je viditelné všude) má 13 linek a 245 stanic a jeho výzdoba by se hodila i do osobní sbírky nějakého milovníka umění", napsal Goff ve svém sloupku v novinách.

Mezi nedostatky zaznamenal Američan skutečnost, že anglický jazyk není v Moskvě tak známý, jako je tomu v mnoha velkých městech.

"Ruština je komplikovaný jazyk a čtení v cyrilici je jako pokus o rozluštění kódu doby "studené války", poznamenal dopisovatel žertovně.

Španělské noviny Marca se ve svých materiálech předvídatelně zaměřují na Denise Čeryševa - odchovance madridského Realu a současného hráče Villarrealu. Denis si však tuto pozornost plně zasloužil třemi góly ve dvou startovních zápasech mistrovství a také tím, že v obou zápasech byl uznán jako nejlepší hráč.

"Ruský balet Čeryševa" - článek s tímto titulkem byl věnován vítězství ruského národního týmu nad Egyptem.

Autor materiálu Luis Rojo zjevně nemá tušení, že baletem je v ruském fotbalu někdy nazývána příliš mírná hra, nebo dokonce i simulování. Domácí umění je však velmi ceněno v zahraničí, takže se novinář rozhodl tak označit těch neuvěřitelných deset minut v provedení ruského národního týmu, když byl osud zápasu definitivně rozhodnut v náš prospěch.

"Ruský triumf začal vlastním gólem Ahmeda Fathiho. Od tohoto okamžiku bylo možné na hřišti sledovat skutečný ruský balet, jehož vyvrcholením byl Čeryševův gól, který mu umožnil dohnat v závodu střelců mistrovství Cristiana Ronalda.

Rusko působilo jako jednotný tým - rychlejší a vytrvalejší než soupeř, hned s několika hráči, kteří mohli v každém okamžiku vytvořit nebezpečí. Mohli to být Čeryšev, Alexandr Golovin nebo neúnavný Arťom Dzjuba, který skvěle bojoval o míč s egyptským obráncem před tím, než střelil třetí gól, svým mistrovským provedením mimořádný", konstatuje komentátor Marca.

Známý německý list Spiegel šel ještě dál a nejenže pochválil ruský národní tým, ale také se mu omluvil.

"Promiň, Rusko, mýlili jsme se", zní název článku.

Novináři si sypali popel na hlavu kvůli tomu, že po zničujícím vítězství svěřenců Stanislava Čerčesova nad Saúdskou Arábií (5-0) stále tvrdili, že Rusko ze skupiny nepostoupí.

"Svou hrou je Rusko silnější než mnoho jiných týmů na mistrovství světa", přiznávají němečtí žraloci pera.

Anglické noviny The Independent otiskly materiál o místních fanoušcích, kterými Brity tak děsili v předvečer mistrovství světa, když tvrdili, že ruští fanoušci se údajně chystají s nimi bojovat.

"Angličtí fanoušci byli Rusy přivítáni dobrosrdečně při oslavě vítězství nad Tuniskem.

"Hovořil jsem s ruským radikálním fanouškem ... všechno, co chtěl se mnou udělat, bylo objetí, řekl jeden fanoušek", těmito slovy začíná článek dopisovatele Olivera Carrolly.

"Oslava vítězství anglického týmu nad Tunisem proběhla bez jediného vážného incidentu. 43-letý fanoušek James Lockett přiznal, že nebyl absolutně na takový respekt ve Volgogradě připravený.

Dobrosrdečnost místních občanů ho inspirovala ke studiu dějin tohoto města. Počítá také s tím, že navštíví memoriální komplex obětí bitvy u Stalingradu během druhé světové války", poznamenává list.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

58 komentářů :

 1. Ze se v Rusku chodi v laptich a Rusove jsou negramotni si mysli dnes jen v Česke televizi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale oni chodí v láptích a jsou negramotní. Rusko je nejzaostalejší země světa. Přečtěte si příspěvky na internetu od návštěvníků třeba z Latinské Ameriky a pochopíte.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. 5:17 v Rusku zřejmě nikdy nebyl. Tak jen papouškuje, co se mu hodí do krámu. Kdyby aspoň hodil linky na to, co má na mysli těmi "návštěvníky z Latinské Ameriky".

   Vymazat
  4. Kdo byl poslední léta v Rusku a současně v Latinské Americe, tak se musí té poznámce Anonyma 5:17 jen smát. Zkrátka idiot.

   Leo

   Vymazat
  5. 5:17
   A v čem chodíš že záchytky ty HAVLOFLANDĚRO TUPÁ????!!!!!☺☺☺☺

   Vymazat
  6. Američan se diví že se v rusku nemluví anglicky.Mluví se snad v New Yorku rusky?

   Vymazat
  7. V New Yorku se rusky na mnoha místech domluvíte. Je tam hodně emigrantů ještě z CCCP. Ti většinou přišli ještě ve druhé polovině 80 a na začátku 90. let.

   Vymazat
  8. A také si to myslí Kalousek.

   Vymazat
 2. Ani Amerika není tak rusofobilní jako naši zastupitelé. Žijeme v debilní společnosti.

  Štefan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V Americe jsou rusofobni hlavne volici Hillary a Obamy

   Vymazat
  2. A DEBIL V RODINE NEBYL ? Ale byl a
   Hodne jich ..Aneb diplomovanou inteligenci k diplomovane debilite.
   Tito vesmes vysoce /v/zdelani novinari ovsem kdyz se priznavaji a tak delaji ze sebe , ze jsou uber /nemecky novinari nad jine/ hodne velky idioti , tim ze :
   KDY PSALI O NECEM O CEM VUBEC NIC NEVEDELI !!!
   COZ NEDELAJI ANI DETI V MATERSKE SKOLCE...ty PISOU A MALUJI RODICE ,ZAHRADKY STROMECKY SOUROZENCE...atd.
   Dale se kvalifikuji jako ke vsemu ochotne Prostituky , prodejne tomu kdo da vice...Leta dlouha jejich spiny , kterou hazeli na nevinne rusy tim ze se omluvi nespravi ani trochu...Jsou spoluzlocinci , ochotni vzdy pachat fasistickou propagandu..
   Nic noveho v GERMANII...

   Vymazat
  3. Pro 2:54 - Když ses napil, tak nic nepiš.

   Vymazat
  4. Pozivani alkoholu v malem mnozstvi neskodi a dle prispevku je videt ,ze prospiva i zdravi..Naopak kritika strizlivcu zavadi tyto snadno a jiste na scesti... Na zdravi a piju, ziju a bliju....
   Z jinych ABSTINENTISTU, DENTISTU A PENZISTU..
   PANE VRCHNI JESTE JEDNU DVOJITOU WHISKY , AT TO STOJI CO CHCE !! Dela to 6.22 sefe.

   Vymazat
 3. RUSKO
  se musí navštívit. Pak můžete pouze politovat české novinářské kurvičky a ostatní média, píšící o Rusku pouze negativně.
  Ale ono se to po nich chce, protože čí chleba jíš, toho píseň zpívej.
  Tak jednoduché je to, pane Novák.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zarytým rosofobům, bohužel, nepomůže ani návštěva této země. Mohu potvrdit ze svého okolí na příkladu dvou, vzájemně se neznajících obdivovatelů pana Drahoše a EU. Je sorta stejně zmanipulovaných lidí, upřímně nenávidících Rusko, které je dle nich vinno migrační krizí, hluboce nenávidících Putina a třeba také ze srdce nenávidících Asada, který podle nich žere i malé děti (ironie). Mezi SSSR a RF zásadně nerozlišují a naprosto nehápou, že EU = SSSR nové doby. Rusko popisují tak, jak znají z vyprávění rodičů SSSR. Ta nenávist je v nich tak hluboce zakořeněná, že i kdyby je v Rusku nosili na rukou, oni budou plivat a přesvědčovat vás, že tam lidé žijí v zemjankách. Já jsem v Rusku byl před cca 10ti lety, takže vím, jak to tam vypadá. Ale u některých lidí je to opravdu marné. Tolik moje zkušenost.

   Vymazat
 4. No co my normální co jsme je zažili víme že to je dobrosrdečný Slovanský národ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že to myslíte jako těžkou ironii. Anebo jste mladý naivka odkojený na konspirativních webech.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Pro 5:19 - mám s Rusky stejnou zkušenost jako Anonym 21:40. A jakou máš konkrétní zkušenost ty - Anonyme 5:19, že píšeš o "mladých naivkách"? Pochlub se.

   Leo

   Vymazat
 5. Nelžete! Všude se píše o tom, kolik lidí už okradli, zvlášť ve Volgogradu, tam je uz teď několik desítek případů. Napište jakej bordel je s ubytováním, cestovky to prostě nezvládly, že taxikáři kradou jak najatí, zvlášť v Petrohradu (tam snad horší než v Praze:)), že se v Jekatěrinburgu sesypala řada sedaček na přistavěných tribunách, a to v Rusku není ani zdaleka tolik fanoušků, jako bylo v Brazílii nebo JAR.
  Proč nenapíšete o tom napadeném Nigerijčanovi? Proč překladáte rusvesnu a ne třeba Sun nebo třeba postřehy fanoušků ze sociálních sítí? Viděli jste už fotky na FB? A víte, že s tou jejich "srdečností" lezou celkem na nervy? Lidi na to nejsou zvyklí a berou to jako bizarnost.
  Už teď je jasné, že Rusko nebyla moc dobrá volba, protože je celkem slušný chaos a hlavně je velký problém s komunikací a logistikou. Rusové neovládají angličtinu, ani žádný další jazyk. Nemají rychlovlaky, a přitom to je ohromná země. Pište pravdu a tyhle extaktické blbosti si nechte pro soudruhy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukám, že vy fotbal moc nesledujete, jen vyzobáváte negativa, která se jistě nikde jinde nedějí .-) .

   Vymazat
  2. 22.13 , no muzu ti rict , ze skutecne nase slovanska srdecnost muze jit na nervy...za 8 let pobytu v britanii me nikto z mich kolegu nepozval domu ani na kafe ! A to jsme meli debre vztahy !Takze zapadni lide jsou skutecne z jine planety , proto si nerozumime a nebudem !

   Vymazat
  3. Dodatek k 22.13 , celkove jsem se citil v Britanii jako v UKND / u @o@otu na dvore . Co se dalo delat , chtel jsem tam byt a vedel sem , ze to jednou skonci , co se jiz stalo s konstatovanim , ze britanie je svinska zeme .

   Vymazat
  4. Ještě, že nám kavárník 22:13 sdělil boží (havloidní) pravdu. Oni totiž pouze tihle rusofobní fanatici mají ty správné informace, které přejímají z výhradně "seriózních" zdrojů (např. České televize nebo Českého rozhlasu).

   Vymazat
  5. 22:13 Tak tady se bude líbit lidem vašeho tipu:

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Puch-vykalu-a-moce-v-tesne-blizkosti-uz-i-hlavnich-trid-zakouti-plna-odpadku-a-dekami-prikrytych-bezdomovcu-Vitejte-v-Mnichove-540450

   Vymazat
  6. 22:32 A proč by tě někdo měl v Britanii zvát domů? Kafe si můžete dát v kavárně. Na východě byly vždy mizerné služby, pokud vůbec nějaké, takže zvaní domů byla prakticky jediná možnost jak si popovídat.

   Vymazat
  7. 22:59. Mnichov znám dobře, je to starobylé nádherné a mimořádně příjemné město. Parlamentky lžou, což je o nich dobře známo, to zaprvé, a zadruhé, bordel v Německu dělá východní Evropa. Němci mnohem raději přijmou lidi z Mozambiku, než odsud. Východní Evropou pohrdají v Německu nejen Němci, ale i Turci, i čerstvě příchozí z Afriky, kteří jdou rozhodně na vyšší úrovni než migranti spoza východní hranice Německa.

   Vymazat
  8. 5:28 - moje sestřenice , která žije v Mnichově, mluví o něčem úplně jiném, než trouba, co tu pomlouvá všechno z "Východu". Zjevně málo informované a nezkušené individuum.

   A tohle je opravdu vrchol hlouposti:
   "Východní Evropou pohrdají v Německu nejen Němci, ale i Turci, i čerstvě příchozí z Afriky, kteří jdou rozhodně na vyšší úrovni než migranti spoza východní hranice Německa." - To samo o sobě mluví o autorovi, jako o oběti dezinformací.

   Je to chudák a svou duševní nedostatečnost tu ještě veřejně vystavuje.

   Vymazat
  9. Priatelia, aj som sa sprvu divil, prečo sa s ním vôbec púšťate do reči:-). Ale to zúfalé vykrúcanie sa na Mníchovskú otázku, ale už prv jeho poznámka vo 22:13, že "že tam nemnějí žvatlat anglicky tak skvěle jako já", pekne ukázali, že zúfalo a násilne provokuje, aby niečím zabil nudu vo svojej izbičke. Môj profil Ukrofil.

   Vymazat
  10. Když jsem přijel do Mnichova v polovině 70.let, byl jsem otřesen, že na hlavních turistických trasách se povalovali homelesáci a natahovali ruce pro peníze. Něco takového bylo v komunistickém ČSSR nevídané... (až teď)

   Vymazat
  11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  12. U nás "vůbec nikdo turisty neokrádává, máme jen poctivé taxikáře,směnárníky, hosposké i kavárníky", tak do toho můžeme mluvit.

   Vymazat
 6. Znám pocit překvapení
  ze zjištění že mně doma lžou...*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krásně jste vystihl můj pocit, když jsem poprvé přijel do RF. Představy a realita si snad nemohly být vzdálenější. Pro rýpaly - moc se mně tam líbilo, rád se tam vracím.

   Vymazat
 7. To 22.13
  Kolik Vám za to platí?

  OdpovědětVymazat
 8. Hlavně v mediích se tváří, že žádné mistrovství světa ve fotbale v Rusku není. Je fakt směšná tahle mediální totalita v době internetu, kdy si každý kdo není na hlavu může informace zjistit a sledovat například zápasy online.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč by měli psát o té hrůze?

   Vymazat
  2. Bulvár i "seriózní mainstream" píšou o hrůzách nejraději. Ale teď o Rusku moc nepíší. Takže to asi žádná velká hrůza nebude.

   Rusofobie je druh rasizmu. Šíří ji Germáni a Anglosasové, aby zpracovávali své obyvatelstvo a voličstvo a připravili ho na velkou válku o ruské zdroje, pardon, za zavedení "demokracie a svobody".
   Pár obětí téhle manipulace se najde i u nás. Ostatně 22:13, 22:59, 5:22 jsou toho jasným důkazem.


   Vymazat
  3. Bravo 6:35, skvelá odpoveď! Môj profil Ukrofil.

   Vymazat
 9. 5:22
  O jaký hrůze ty havloimbecilní zmetku?????!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 10. Mamajevova mohyla, to je ta oslavnà humusárna nad tím, kdy Rusáci vyvraždovali Němce?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro 6:09 - to se ti ani jako humor nepovedlo. Smaž se sám a dobrovolně!

   Vymazat
  2. No jo, voni Rusáci napadli Němce i támhle několik kilometrů za Moskvou. A "bezohledně je vraždili! Taková "drzost":-) To si Pepku nenechme líbit! Připomíná mi to posuzováni Japonců při svrhnutí atomové pumy a například při obsazení Kurilských ostrovů. Jestli při atomovém bombardování Hirošimy a Nagasaki to byli japonští krutí fanatici včetně maloletých dětí, který stihl zasloužený trest, v připadě Kuril byli Japonští vojáci bezbrannými mírumilovnými obětmi krutého Ruského fanatického agresora:-).

   Vymazat
  3. 6.09 je neuvěřitelný blb.

   Vymazat
  4. 6:09 Agente, máš to marný! Tomáš Marný

   Vymazat
  5. 6:09
   Až přijde čas, bude ti do rekta zaražen kůl, Jakube Jando.

   Vymazat
  6. Málo vyvražďovali, málo!Spíš to bylo naopak.

   Vymazat
 11. 6;09
  S frickama měli vyhladit i tebe,UNTERMENSCH!!!!!

  OdpovědětVymazat
 12. Není to chudák ve smyslu, jak to podáváte ... on je za ty zvratky placený, copak to není vidět ? Takovou snůšku nesmyslů by normální člověk nikdy na web nehodil.
  Tento "expert" na Německo je chudákem v tom horším slova smyslu .. duševní prostitut ..

  Koloděj

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně Kolodej. Vždyť ho taky neberu vážně, když se chci s ním vůbec bavit. Obdivuji lidi, kterým z toho dokážou ouplně téct nervy:-).

   Vymazat
 13. Dobrý den.
  k 6:09
  Myslím si, že kdyby tento člověk se zašel podívat do vojenského muzea v Moskvě a náááhodou se podíval do vitríny, kde byla "hrst země ze Stalingradu", možná by mluvil jinak. Možná. A nebo ať si přečte o snajperce Ludmile Pavličenkové. Nezaškodí si přečíst i Vy ostatní.
  https://www.securitymagazin.cz/historie/zena-ktera-rozsevala-smrt-ruska-ostrostrelkyne-lyudmila-pavlicenkova-byla-obavanou-lovkyni-hlav-1404058166.html
  Hochu, hochu (6:09) víš ty vůbec co byla II.sv. válka? Stačí se dívat i na ČT,kde dávají právě teď filmy z tohoto období. A nejsou to jen ruské filmy.
  Pěkný den přeji.

  OdpovědětVymazat
 14. Cizokrajní fanoušci, hlavně ti ze "západu" byli krmeni takovou propagandou, že na každého tam číhá jeden ruský špion. Jsem ráda, že se fandové na vlastní oči přesvědčili, že Rusko je nádherná země. No a kdo viděl Petrohrad tak snad jen - kde jinde to mají např. v Americe? Žebráci a chudí jsou všude, ale co Rusům závidím je jejich absolutní vlastenectví a dlouhá paměť. Kašlu už na 21. srpen - sama jsem ho zažila. Nebo snad myslíte, když se to tu uvolní směrem k "západu", že sem nevtrhnou Američani? Co budou potom říkat ti, kteří jim - kreténi - pekli koláčky při průjezdu naší zemí? Tady žádnou armádu cizí nechci. Takže držím palce Rusům.

  OdpovědětVymazat
 15. 5:28 - příště si raději přispi, takhle brzy po ránu ti to evidentně moc netankuje.

  OdpovědětVymazat
 16. Pokud komentátor Washington Post napíše, že změnil názor o Rusku:

  "Zaostalá a nevlídná. Prázdné regály v obchodech s potravinami, mlhavé postavy. Co jsem si to o Rusku představoval? Mýlil jsem se."

  pak podle mě nemá na to, pracovat jako komentátor. To by měl být člověk s rozhledem a SAMOSTATNĚ UVAŽUJÍCÍ, ne tupý konzument a zesilovač mediální propagandy. Jenomže v současnosti je to běžná kvalifikace komentátora. A vlastně i mnoha "expertů" různých oborů, kteří mají otevřené dveře do médií.

  OdpovědětVymazat
 17. Sborná má ještě rezervy.
  Nevydrží hrát totální fotbal celý zápas.
  Kdyby to vydržela, vyhraje celý šampionát.
  Favorité zatím, kromě Belgie, nic neukázali.
  Portugalsko nebo Španělsko, jeden z nich pojede po zápase s Rusy domů. Domů by měli jet šmatláci s Portugalska, v čele s hlavním šmatlákem Kristiánem Rolandou, ten měl dávno dostat červenou za simulování, zmrd.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně Ronalda je skvělý hráč , ale ještě lepší simulant. Rozhodčí mu to nežerou - spíš jsou v tom prachy. Bohužel si myslím , že Rusové přes osmifinále neprojdou a dopadnou jak jejich kolegové hokejisti. Jinak Rusko uspořádalo grandiosní festival fotbalu, jak to umí jenom oni. Zde je vítán každý kdo v dobrém přichází. Stále mám však obavy, že nějaké provokace přijde.

   Vymazat
 18. Však Karas z ČT už taky stačil Rusko a pořádání MS hezky poplivat. Jsou to dušební chudáci.

  OdpovědětVymazat