Reklama

úterý 26. června 2018

Problém penzí lze řešit bezbolestně a efektivně/1

Radim Valenčík
26. 6. 2018     RadimValenčíkPíše
Právě v den, kdy jsem od naší univerzity dostával stříbrnou medaili za zásluhy v oblasti tvůrčí činnosti, se nám s kolegy podařilo dopracovat funkční model kalkulačky výplat z námi navrhované plně zásluhové a plně uzavřené postgraduální nadstavby systému průběžného penzijního pojištění. A tak jsem mohl v projevu, který jsem měl k této příležitosti částečně připraven, tuto skutečnost sdělit i v širším kontextu, viz: ZDE.


Jedná se o zcela zásadní věc, které ukazuje, že lze odstartovat reformy, které nebolí a které jsou efektivní z hlediska budoucího vývoje ve smyslu jeho dynamické udržitelnosti, resp. pro otevření sociálního a ekonomického vývoje, který má novou a vyšší kvalitu z hlediska reálné náplně života člověka.

Pokud vyjdeme ze statistických dat a mzdové kalkulačky, získáváme pro případ průměrné mzdy a průměrného starobního důchodu tyto výsledky:Plná červená linie ukazuje, že 100% náhradový poměr k poslední čisté mzdě lze při zachování příjmu v případě, že by byla zavedena námi navrhovaná postgraduální nadstavba, dosáhnout již v 75 létech, a to při 15% zdanění důchodů k posílení příjmové solidarity a zabezpečení stability základního systému penzijního pojištění. Pokud by člověk vystačil se 75% náhradovým poměrem k poslední čisté mzdě, dosáhl by toho již v 70 létech svého života.

S modelem kalkulačky výplat z námi navrhované postgraduální nadstavby lze provádět i další "kouzla". Například řešit otázky, co se bude dít, když se člověk rozhodne rozvolňovat své výdělečné aktivity, resp. když je k tomuto rozvolňování donucen. Ukazuje se, že i v tomto případě je dosažení vysoké doživotní renty reálné, protože velmi výraznou roli hraje propočet založený na zkracování očekávané doby dožití, který má větší procentuální efekt, než jakkoli optimistická výnosnost úsporových aktiv. To lze interpretovat i tak, že nejefektivnější cestou k zabezpečí ve stáří je investování do prodloužení doby produktivního uplatnění.

Podrobněji k tomu v dalších pokračováních. Dnes zmíním jen aktuální kontext.

Aktuální kontext: Ruská penzijní reforma

V úvodu příspěvku, který připravuji na jednu mezinárodní konferenci, jsem před třemi dny napsal: "Diskuse zaměřené na téma stability a reformy penzijního systému vedené v laické, politické i odborné rovině se vyskytují ve všech zemích, které dosáhly určité úrovně sociální infrastruktury. V České republice, a nejinak je tomu i v okolních zemích, vypuknou, jak ukazuje zkušenost řady let, na základě různých podnětů nejméně třikrát do roka. To svědčí o společenské významnosti, sociální citlivosti, složitosti a mnohostranných společenských souvislostech této problematiky."

Uplynulo doslova pár hodin a k potvrzení toho, co jsem napsal, v éteru vyvolala rozruch tato zpráva:
"Ruská vláda přijala návrh zákona, podle kterého by se měl postupně zvýšit věk pro odchod do důchodu, z nynějších 60 na 65 let u mužů a z 55 na 63 let u žen... Podle premiéra Dmitrije Medveděva se počítá s dlouhým přechodným obdobím a malými krůčky dopředu, než bude plánovaných met dosaženo: začít se má od příštího roku, aby Rusové odcházeli do penze v 65 letech od roku 2028, ženy v 63 letech od roku 2034... Jde o politicky hodně ožehavou otázku: podle různých průzkumů se zvýšení důchodového věku nezamlouvá 80-90 procentům Rusů. Sám Putin, když dostal na toto téma přímou otázku během nedávné televizní debaty s národem, připustil, že ke zvýšení penzijního věku přistupuje "s nejvyšší ostražitostí"." Viz: ZDE

K tomu: Citlivý postup je na místě. U nás postupujeme obdobně. Ale i tak tyto parametrické změny budou mít řadu nepříznivých dopadů. Nejen proto, že jsou nepopulární, ale i proto, že budou mít dopad v podobě řady distorzí, tj. deformací v různých oblastech ekonomiky i společenského života. Přitom i pro Rusko by byl námi navrhovaný systém bezbolestným a mnohem efektivnějším řešením. Stačilo by zavést námi navrhovanou postgraduální nadstavu při současných parametrech odchodu do důchodu. Stačí jen pochopit to nejdůležitější:

Co je pojistnou událostí v systému penzijního pojištění, proto jakému riziku tento systém pojišťuje a o jakou solidaritu v tomto systému jde především.

Odpovědi na tyto zásadní otázky, kde v důsledku setrvačného vidění dochází k největším omylům v pohledu na současnou realitu, o tom, jak lze pracovat s naší kalkulačkou, jak se tím, co navrhujeme, velmi podstatným způsobem mění pohled na společenskou realitu, v dalších pokračováních.

Velmi uvítám dotazy, komentáře, kritické připomínky. Tématu se chci věnovat dlouhodoběji a ukázat všechny aspekty jeho významnosti. Rád odpovím s využitím naši kalkulačky i na zcela konkrétní dotazy týkající se výše výplat z postgraduálního systému za podmínek, které uvedete.

(Pokračování příště)

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5862-problem-penzi-lze-resit-bezbolestne-a-efektivne-1.html

13 komentářů :

 1. A PANE DOCENTE KDE NAJEDNOU ZMIZELA PLATFORMA LIDU

  která měla za vašeho vedeni řešit body Národniho programu voličů nešťastných z toho,že najednou chybi jakýkoli muk.Je to proto,že vám to zakázali a nebo co nebo jak?
  PŘIZNEJTE SE NIC SE VÁM NESTANE!

  OdpovědětSmazat
 2. Dajli mi medajli ci nedajli mi medajli

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hermanův "strýčku" 21:43, už jsi jich dostal dost, a furt ti to nestačí.

   Smazat
  2. To bylo narku v tramtarii jak penziste , kteri pracovali cely zivot stoji penez..Najednou pribehlo neco milionu neaustralanu miliardy pro ne jsou bezvadne v poradku....

   Smazat
 3. Uz je v Hurvinkove vlada?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty nevis, ze trumpeta uz davno vladu ma?
   Do cizich statu ti nic neni.

   Smazat
 4. 21:50
  Už máš v palici místo vocasu mozek ty havlozvratku vožralej???!!!!!

  OdpovědětSmazat
 5. V Rusku se doba odchodu do důchodu navyšovat buď nebude vůbec, nebo max. o 1-2 roky. Toto antilidské chování je z Ruska postupně vytlačováno, a doba do odchodu do důchodu se bude v budoucnu snižovat. Vyhlášení Medvěděva je jen v rámci vnitřního boje a nemá s realitou moc společného.
  Za další, nevím zda kalkulujete s tím, že cca 50% prostředků v tomto státě jsou vyplýtvány, vyvezeny do ciziny v podobě dividend, podhodnocených mezd, atd.

  OdpovědětSmazat
 6. Nejlepší zajištění důchodu je perspektivní mládež a reálné investice, ne peníze zašité ve slamníku.

  OdpovědětSmazat
 7. PANE VÁLEČNIKU,TVOŘI SE NAŠE STÍNOVÁ VLÁDA PAN KOLLER

  se hlási jako ministr obrany a chce podle bodu NP Nr.8.mistrného Národniho programu voličů svolat demonstraci za to

  ABYCHOM UDĚLALI NATO PRO ČR NEPOTŘEBNÝM!

  jinak se důchodu nikdo nedočká, protože strejda PUTIN ztrati s nami zvolenými Šmejdy trpělivost a bude vše řešit tak jak to řekl pan Soros

  Nebudete li mě poslouchat ,zaháji se řešeni a to jde hned dvěma způsoby

  A.HYPERINFLACI,AMERIKA FIRST
  B.PRVNI ATOMOVOU VÁLKOU

  takže vaše plány na reformy shoři spolu s námi a ti co zbudou už na penzi ani nepomysli nebot se stanou chodicimi nebožtiky!

  Napište radši pane docente ,jaké misto by jste chtěl v NAŠI budouci vládě chtěl mit a ne, že ne!
  Tady vidime všichni skoro jistě vaši přiležitost!

  OdpovědětSmazat
 8. Blahopřeji za medaili. Prokázal jste, že do komunistické strany přijímali jen ty nejlepší. Disidenti dokázali jen chlastat.

  To je výkon zvládnout Excel. Doporučoval bych přepracovat na internetovou aplikaci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když je pro vás "výkon zvládnout Excel", pak není pochopitelné, co děláte na této diskusi.

   Smazat
 9. Nejen problém penzí lze řešit bezbolestně. Podmínkou je změna společenského systému, jinými slovy demokratizaci společnosti.
  Štefan

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.