Reklama

neděle 17. června 2018

Rusko se v Sýrii dostalo na konec své cesty, takže Damašek bude v boji pokračovat se zbylými spojenci

Elijah J. Magnier
16.6.2018 E-republika

Rusko po 2. světové válce dokázalo po desetiletí koexistovat se Spojenými státy v Německu, protože sféry vlivu byly rozděleny pouze mezi ty země, které vyhrály ve válce. V Levantě je všechno úplně jinak.


Rusko už téměř ukončilo své vojenské operace v Levantě, což rozhodně neplatí pro centrální vládu v Damašku a její hlavní spojence v rámci “Osy odporu”.

Moskva se připravuje na ukončení okupace některých zbývajících lokalit, které stále drží ISIS a al-Kájda v severní Sýrii, a připravuje cestu pro politický proces, který bude zřejmě velmi komplikovaný. Je však možné předvídat, že se tento politický proces nemusí odehrát podle toho, co od něj očekává prezident Vladimír Putin, a to z jednoduchého důvodu - kvůli postoji syrské vlády. Ten bude v rozporu s tím, co si myslí její ruský patron, a vypluje to na povrch, až se nakonec všechny zúčastněné země (USA, Turecko, Rusko, Írán, Sýrie) posadí k vyjednávacímu stolu.

Rusko po 2. světové válce dokázalo po desetiletí koexistovat se Spojenými státy v Německu, protože sféry vlivu byly rozděleny pouze mezi ty země, které vyhrály ve válce. V Levantě je všechno úplně jinak. I když Rusko je samo o sobě připraveno ke “společnému soužití” se Spojenými státy na jednom území v Sýrii, Damašek spolu je se svými spojenci v “Ose odporu” naprosto neochotný povolit nebo přijmout jakoukoli zahraniční okupaci svého území, a to byť jen dočasně.

Ruští spojenci také považují přítomnost americko-francouzsko-britských sil za největší hrozbu pro Sýrii. Ty jsou známy pro své plánování a provádění změn režimu a pro jejich zásadní a bezpodmínečnou podporu Izraeli a jeho expanzivním ambicím spojeným s tím, že okupuje území svých sousedů na Blízkém východě.

Damašek se domnívá, že nelegální letiště pod americkým velením v severovýchodní Sýrii jsou používána jako základny a servis pro izraelské letouny. Nelegální přítomnost USA působí také jako inkubátor pro Izrael a USA v té části syrského státu na severu země, kterou nekontroluje centrální vláda, což je provokativní v oblastech ovládaných Kurdy a představuje hrozbu pro národní bezpečnost Sýrie i jeho spojenců v sousedním Iráku a Libanonu.

Sýrie na ruské intervence v Sýrii oceňuje to, že od září 2015 vyrovnala vojenské pozice na bojišti. Ruská angažovanost ve skutečnosti umožnila návrat více než padesáti procent území Sýrie, včetně osvobození Damašku, Homsu a Hamá i s okolím, navíc i Aleppa a venkovských oblastí Idlíbu a Dajr az-Zauru. Rusko by však nebylo schopné dosáhnout tohoto cíle bez účasti desetitisíců Syřanů a spojenců, včetně Hizaballáhu, Íránu a jeho blízkých spojenců v poli. Rusko ve skutečnosti poskytlo ve srovnání s ostatními spojenci velmi malé pozemní síly.

Rusko také rozhodně podpořilo syrskou vládu na mezinárodních fórech a zabránilo Americe, aby v OSN prosadila rozhodnutí ze strany mezinárodního společenství, která by legitimizovala svržení režimu. Také bylo zajímavé, jak zminimalizovalo dva americké “disciplinární” útoky na Sýrii (první proti vojenskému letišti Šarját, další, proti více cílům, o několik měsíců později).

Ruskou odměnou v Levantu však bylo, že si skrze Sýrii otevřelo dveře na mezinárodní scénu. Moskva využila Sýrii jako experimentální bojiště, na němž ukázala své vojenské schopnosti a získala ohromné množství poznatků při používání svých pokročilých zbraní proti skutečným cílům. Damašek souhlasil s podpisem strategické dohody s Ruskem na dobu 49 let, která mu zaručuje udržení a rozvoj jeho námořní základny v horkých vodách Středozemního moře. Rusko také upevnilo svoji ekonomickou pozici v Sýrii, což je spojeno s využíváním energetických zdrojů a účasti na rekonstrukci země, v níž budou ruské firmy moci těžit z neomezených kontraktů.

Co se týče politické scény, tam Rusko sehrálo zásadní roli svým podnětem k rozhovorům v Astaně, jež se ukazují jako reálná a účinná alternativa k Ženevě.

To vše však neodradí Sýrii od požadování návratu všech obsazených území, zejména těch, které ovládají Spojené státy, nejprve na severovýchodě Hasaky a Dajr az-Zauru. Oblast at-Tanf je obtížnější kvůli pouštnímu terénu a otevřenosti - ale po skončení americké okupace na severovýchodě se stane nevýznamnou.

Centrální vláda v Damašku se tak nebude bát a bude navzdory rusko-americké dohodě o Dar’á a Golanských výšinách požadovat vrácení jihu, který stále ještě ovládají skupiny typu al-Kájda a IS (1500 ozbrojenců Armády Chálida al-Walída ovládá osm vesnic a území o rozloze více než 200 km2. To však může být v rozporu s ruským přáním odložit zbraně, ukončit válku a začít politické kroky k ovládnutí okupovaných území bez boje.

Rusko se nicméně chová, jako by nevědělo, že politické vyjednávání s USA a Izraelem je nikdy nepřinutí, aby odešly ze Sýrie.Tyto dvě země ve skutečnosti nikdy nezakončily žádnou z okupací ze své vlastní vůle, ale pouze pod opakovanými útoky od všech místních obyvatel, které se pokoušeli ovládnout!

Sýrie a její spojenci (vedeni Íránem) věří, že vyhráli tuto válku, přestože jejich situace v zemi proti džihádistům až do září 2015, ještě před ruským zásahem, byla kritická. Dnes arabské státy (a Turecko) ztratily všechny zástupné jednotky, které měly v syrské válce. Sýrie a Írán způsobily vážné ztráty západním zemím (EU a USA), které od roku 2011 usilují o potlačení syrského režimu, a prezident Asad si zachoval velení a kontrolu politické i vojenské moci v Sýrii. Všechny zbývající zástupné jednotky byly vytlačeny ze všech syrských měst na sever, hlavně do Idlíbu.

Dokonce i kdyby si Moskva (jež je dnes přesvědčena o nezbytnosti konání prezidentských voleb) nedala jako podmínku udržení prezidenta Asada u moci, Rusko by rádo vidělo, kdyby si svého prezidenta vybíral syrský lid. To je v souladu s vyjádřenými přáními samotného Asada a jeho ostatních strategických spojenců.

Co se týče Írán a jeho spojenců, Asad nemá žádné neshody v cílech, kterých má být dosaženo v Sýrii. Moskva je skutečným strategickým spojencem Damašku, ale ve vztahu mezi Moskvou a Damaškem existují jisté sporné otázky. Důležité je, že tyto rozdíly zatím nenarušují přátelský charakter tohoto vztahu ani zásadní podporu, kterou si poskytují.

Moskva může říkat, co chce, a dokonce to může být vyvraceno těmi samými ruskými představiteli. Nicméně slova a cíle Asada a Íránu ve vztahu k syrské válce jsou identické a nevypadá to, že se to nějak změní.

Moskva bude usilovat o mír svým vlastním způsobem, aniž by to bylo v rozporu se syrskými cíli a aniž by musela zasahovat do vojenských operací, které Sýrie a její spojenci mohou provádět i bez ruské podpory.

Osvobození severovýchodního okraje území v al-Búkamálu i jihozápadního pohraničí v Bajt Džínu provádějí polovojenské jednotky bez ruské vzdušné podpory. Rusko a Sýrie mají svoje vlastní politické koncepce, které nejsou v konfliktu! Zdá se, že strategické umění Moskvy jí umožňuje v Levantu koexistovat se Spojenými státy i Damaškem a jeho spojenci na stejném územi, i když všichni mají cíle, jež jsou samy o sobě protikladné.

Zdroj: Elijah J. Magnier
Překlad: Aleš M.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:23 komentářů :

 1. Ze spojenci USA a ATO to je snáma ze severoatlantickou alianci s Chechiji and Mahren SRM and Emiráty Bohnic z Bohnic""a šmitec.

  OdpovědětSmazat
 2. Od skončení II. sv. války, USA vedly a vedou agresivní okupační války ve kterých padlo více civilistů a vojáků, než za II. sv. války. USA je stát, který pokračuje tam, kde Hitler neuspěl a to tedy v ovládnutí a porobení si celého světa. Stejně jako Hitler, před útokem na Polsko si vymyslel a realizoval fiktivní přepadení rozhlasové stanice svými vojáky převlečenými do polských uniforem tak rovněž USA si vždy vymyslí a realizuje nějakou provokaci, která předchází útoku na nezávislý stát a následnou jeho likvidaci. Od války v Koreji do současné doby je to pořad stejný scénář podle kterého USA a jeho spojenci postupují a výsledkem jsou miliony mrtvých a zmařených osudů nevinných lidí. A všude USA dodává zbraně a to oběma válčícím valčicím stranám. Naivita Gorbačova, který si myslel, že když Rusko se stáhne ze střední a východní Evropy, že nastane mír a bude konec studené válce, se ukázalo jako největší naivita všech dob. USA nejenom, že neukončilo studenou válku, ale naopak využilo toho a sjednocuje
  Evropu pro realizaci Hitlerovo planu útoku na Rusko pod názvem Barbarossa II. Rusko si ne jenom nepomohlo, ale naopak je ve větším ohrožení své existence, než za Hitlera a v době probíhající studené války. Jedině co Rusko zachránilo před scénářem likvidace ostatních států jako Iráku, Libye, Jugoslávie, je jeho raketový a nukleární potenciál včetně vývoje nových zbraní a proto je snaha USA rozvrátit Rusko zevnitř pomocí barevné revoluce a Majdanu, což se zatím nedaří a miliardy dolarů, které byly účinné na Ukrajině při majdanu v Rusku zatím nemají ten správný účinek a miliardář a disident Navalný zatím vychází naprázdno. Rusko na světové šachovnici zatím drží západní válečné štváče v šachu a snaží se eliminovat kardinální chyby zrádce Gorbačova.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Předpokládám, že mluvíte o síle. Předpokládám, že si umíte představit, že Rusko není nejsilnější. Možná byste si měl uvědomit, že skutečná síla není ve zbraních ale v pravdě.

   Smazat
  2. Jo, Jan Hus by Vám to vysvětlil.

   Smazat
  3. 8:50 - ano máte pravdu, skutečná síla je v pravdě, jenže ta pravda se sama neprosadí, ta se musí prosadit zbraněmi silou. Málokdy se pravda prosadila slovem při jednání.

   Smazat
  4. 8.50 Richtig. Durch Krieg zum Sieg...

   Schwindelstein zabil vnekompromisní totálná válce Míšu, sám zcepeněl druhého dne na utržená zranění... ale byl vítěz.

   Globalizátor nařídil, my provedeme! V současnosti moto aninárodních neziskovek. Nieder, mit den weisse rasse?

   Smazat
  5. Ach ten naivní Gorbačov. A nějakou vo tom velkým dramatikovi, kterak poštíval pravdu a lásku, byste na skladě neměl ?

   Smazat
  6. 18:23-máte pravdu, nebyli naivové. Raidu i "raidu"našeho si k odpovědnosti povolal "nejvyšší". Gorbiho by měl povolat(ruský) kat. A mnoho dalších "sociálních inženýrů" bych svěřil místním katům. Stačí je pochytat po světě, není jich mnoho, jen mají moc, moc moci a žádnou protiváhu. To je i vzkaz pro "Nezdolného Slovana": vždy budu fandit slabším a vždy budu klamán, neb nikdy nebudu z důvodů mé povahy "uvnitř vítězného systému". To je má osobní svoboda a jsem s ní spokojen a byl jsem i za komunistů! PS. tehdy to bylo snazší, byl jsem mladší. Po "Bílé hoře II" jsem nic nezískal, "Klondajku" se neúčastnil.Zato mám velkou rodinu, volíme různě ale nevyhazujeme se ze sedla. Taková normální demokracie!

   Smazat
  7. PSS."věčný" Slovan to vidí jak? Jde mi o věčné nespokojence s establishmentem. Jen nemnozí dokáží se vzepřít, vzdorovat moci mocí a prosadit svoji vizi! Vy jste bez viny, že kamenujete? Che a jiné?

   Smazat
 3. Je to takové zmatené, tu Rusko prohrává, tu zase bez něho Sýrie nevyhrává..... Prostě každá země má svoje cíle a zájmy, Rusko už nekrvácí za někoho, kdo mu za pár let pak vrazí kudlu do zad. Doufejme. Udělalo si v Sýrii co potřebovalo a pokud už nic nepotřebuje, tak se sbalí a nazdar. Stejně tak Asad ve spojení s Ruskem udělal, co potřeboval, něco za to Rusku zaplatil a teď si bude svoje zájmy prosazovat s jinými. Jediné mi přijde divné, že by Rusové měli zájem na tom, aby Amerika se uvelebila na severu Sýrie, to snad mezi zájmy Ruska nepatří. Co by jim za to Amerika nabídla?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že Rusko dělá svou politiku v Sýrii velmi chytře a s dlouhodobou perspektivou. Naprosto souhaslím s Vaším závěrem, že Rusko už nekrvací za cizí zájmy. Jeho zájmem jistě není dostat se do války s USA - je to rozumné a svět to oceňuje (každý rozumný člověk). Žumpoidní vychrochtla to ve své duševní omezenosti prostě nejsou schopna pochopit, protože si myslí, že IQ je určováno výší konta - koneckonců přiznávají veřejně, že nemají zájem mít pravdu, ale mýlit se s tím, kdo jim platí. Že to v Jihozápadní Asii bude dlouho "kvasit" je jasné. Své základny tam mají jisté, tím mají zachovaný vliv. Speciální jednotky bez místní podpory dokáží kulové. Jen nějakou píár akci a budou dlouhodobě pod velikým tlakem a tím i jejich vlády. V islámském světě teď budou probíhat změny. Zvěrstava radikálních islamistů podporovaných Západem, Saudy ... budou postupně vyplouvat na povrch a povědomí o nich se stane součástí islámské kultury. Chce to ale čas. Pokud Rusko "přiměřeně odejde" ve správný okamžik a zachová si při tom svůj vliv, bude jasným vítězem a morální autoritou - lidskou, vojenskou i velmocenskou. Jen musí odolat touze vměšovat se do vnitřních záležitostí Sýrie proti její vůli. To zatím dělá velmi dobře, tak proč by v tom nepokračovalo. Pod tlakem zůstanou Izrael, USA, Francie, Anglie, Německo (EU), wahhabisté a jejich pohůnci - ti chtějí prachy, ne umírat.

   Smazat
 4. Amerika nabídne dolar a demokraciji i letecko tomahowkovu demokraciji a to je tá visnilá Amerika,matka všeho pekla s hlavním mněstem Jeruzalémem .

  OdpovědětSmazat
 5. Článek dobře popisuje situaci v Sýrii, ale v oblasti cílů a plánů Ruska je úplně vedle. Rusko je tvořivé a má vynikající strategický a taktický potenciál a své plány přizpůsobuje změněné situaci. Jednotlivé kroky nebudou srozumitelné pokud nerozumíte hlavnímu cíli Ruska co by civilizace.

  Vezměte si jak všichni kvičeli, že Rusko v Sýrii nic nedokáže a že to má prohrané a hle je to Triumf.

  Aby jsme se v tom vyznali je potřeba rozumět globálnímu historickému procesu, který směřuje ke sjednocení lidstva. Po poslední globální katastrofě (bylo jich již několik) zůstalo několik izolovaných civilizačních center, které se postupně rozšiřovali a začali spolu bojovat nyní již zbyli pouze dvě civilizace Egyptská (západní) a Ruská ostatní civilizační centra (původní Americké centra a Asijské centra) byla pohlcena západem (důkaz vše se rychle a bez problémů stěhuje do Číny, pouze se stěhuje hlavní město civilizace z Británie do Číny).

  Ruská civilizace známá jako ochránce národů směřuje ke spravedlnosti a božímu království na zemí a Egyptská je satanská, otrokářská a směřuje k další globální katastrofě pokud vyhraje.

  Cíl Ruska je tedy jasný sjednocení země na základě národních států a řízení na lokálním principu (místní rozhodují o svém okolí), kdežto Egyptská se snaží o centrální vládu, kde všichni ostatní budou součástí jednoho velkého koncentráku (může to být dočasně i zlatá klec), ale tato otrokářská organizace řízení, vždy končí rychlým krachem, protože rozhodovací potenciál a reakce lidstva na měnící se podmínky se sníží na minimum (počet rozhodnutí bude minimální, protože všichni pouze čekají a dělají to co řeknou autority, které jsou falešnými autoritami - jsou to zločinci, kteří nás zotročují).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud odejdou Usaci a Turci a ostatní bude klid ale jinak ne !!!

   Smazat
  2. Pro 11:35 a ty odejdou až jim dojdou prostředky a ty USA i Turecku odcházejí. Ovšem šikovnými kroky lze vždycky udělat nějaký bordel, ale aby z toho bordelu se něco vytěžilo i pro toho kdo bordel způsobil není až zas tak jisté, zvlášť v zrychlujícím se oběhu informací ve společnosti.

   Smazat
 6. Syřané stahují k pozicím okupantů svoje jednotky nakonec usa vyženou ze své země.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:48-ano, Rusové se musí stáhnout, aby nebyl přímý střet s USA. Snad najdou i USA tolik soudnosti a vyklidí pole.

   Smazat
 7. Bašár al-Asad je veliký panovník. Je jako generál Franco a Konstantin Veliký - ochránce křesťanů.

  Bůh žehnej Asadovi a jeho rodině!
  GOOD BLESS ASSAD AND HIS FAMILY!

  OdpovědětSmazat
 8. Usa jde do kopru, nevim proc by si meli sedat k vyjednavacimu stolu...

  OdpovědětSmazat
 9. ====================================================

  ===== PODPOŘTE !ARGUMENT =====
  http://casopisargument.cz/2018/06/17/staci-150-korun-a-zmenite-argument-k-nepoznani-pridejte-se-a-pomozte/

  ====================================================

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.