Reklama

středa 20. června 2018

Smích už není podle vodováhy

Zdeněk Hrabica
20. 6. 2018
Od skvělého novinářského kolegy z deníku Mladé fronty jsem v osmdesátých letech XX.století dostal v redakci Světa v obrazech dárek. Obyčejnou vodováhu, její maloobchodní cena byla 18 Kčs. Dárce na ní napsal: „Kvalitní časopis musí být: - čtivý – poutavý – zajímavý – angažovaný.“ Další kolega z polského Przekroje Leszek Mazan jej doplnil: „Kvalitní časopis nesmí pominout vraždu, mord a stránku humoru.“ Renomovaný český historik Jiří Pernes vyšel vstříc po převratu v listopadu 1989 podivně vyvolanému režimu a sepsal velmi tendeční knihu o škodlivosti Dikobrazu. Na Slovensku se takový historik ještě nenašel.


Existuje Unie českých karikaturistů, Dikobraz, Roháč, Krokodýl, Szpilky zhynuly na úbytě. Hospodské vtipy se zánikem oblíbených putyk IV.cenové skupiny, kde se kritizoval ten minulý zločinný režim, vzaly rovněž za své. Tradice se drží Reflex s Marešem, Právo (dříve Rudé) pokračuje denně nyní s Kerlesem, o smích se pokouší Národní Osvobození a nový měsíčník MY. Slovenské Nové slovo má svého Kotrhu. Jinak až na vzácné vyjímky spadla klec. Podobné se stalo se u nás stalo s poézii.

Dotyková generace opravdu zblbla, slušněji řečeno zhloupla. Člověk na člověka nepohlédne, kouká na displej a občas se na něj zasměje. Moji přátelé ze zahraničí mi velmi často připomínají, že v naší zemi se člověk na člověka neusměje. Prodavačka se úsměvavou tváří skoro nikdy nepředstaví. V ČT snad na začátku každého svého pořadu začne anekdotou Karel Šíp.

Proboha lidi, nevylili jsme s vaničkou i dítě?

Sice máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, ale říká se o nás, že jsme její nejsmutnější národ. Za zády máme největšího spisovatele Jaroslava Haška – ale napodobit jej se nikomu příliš nechce.

Kdopak by se vlastně s touhle dobou ze srdce a zeširoka příliš smál – snad si někdo nemyslí, že úsměvní jsou Kalousek, Němcová, Fiala, včera Hermann. Nebo kdokoliv ze současných českých politiků?

Terčem smíchu a zesměšnění je od rána do večera hlavně prezident Miloš Zeman a jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Sám jsem se dneska usmál kresbě v Haló novinách, kresba je bez autorské licence.

 Směřuje obsahem k destičce, která zdobí Hánův pomník Zdeňka Nejedlého v Litomyšli a za níž bojuje u pomníku I.S. Koněva také starosta Prahy 6, synek ještě donedávna velvyslance ČR v USA a v Ruské federaci. Brňané se s věcí vypořádali po svém, když text z rozkazu Osvobodit Brno - maršála J.V. Stalina před lety na dřeň granitu vybrousili.

Ale já pořád dbám jedné moudrosti, že smích se ani u nás na věčnost neztratil; počet hlupáků a blbců pod slunce roste geometrickou řadou.

To věděl už dávno i Jan Werich.

Sám mám rád humor někdejšího proudového pilota – kreslíře, karikaturisty Slávka Marténka a karikaturisty Jiřího Koštýře. Na Slovensku pak miluji Kotrhu.

Ilustrace z archivu autora

20 komentářů :

 1. Jedna z padesátikorunou odměněných odpovědí rubriky DOTAZOVNA-ODPOVĚDNA :
  DOTAZ: Které opatření byste provedla jako první, kdybyste byla jmenována ministryní pro mužské otázky ?
  ODPOVĚĎ: Vzala bych ženám rovnoprávnost a dala bych ji mužům.
  Několik ročníků Dikobrazu je googlovatelných.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi

  1. "Smích už není podle vodováhy", je obraznější, stačí nahlédnout a neříkejte, že mu schází slova?


   https://uloz.to/!b9wsyrdn/kokot-miroslav-kalousek-jpg

   Zdravý Ramón

   Vymazat
  2. https://uloz.to/!7owVfKbuRN0x/sverak-uz-brzy-s-vami-zatocime-jpg

   Vymazat
  3. https://uloz.to/!Z4RcJjcp/prazska-kontraproduktivita-sverak-osa-jaky-prezident-a-der-die-dame-takovy-narod-karl-von-schwarzenberg-obcane-bdete-unesena-republika-r-2013-jpg

   Vymazat
 2. No ani se prodavačkám nedivím že nejsou usměvavý přetěžovaný směny na houby a plat nic moc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Usměvavé nebyly prodavačky ani před r.1990! A jejich platy byly mizérie!

   Vymazat
  2. 21:51 "Usměvavé nebyly prodavačky ani před r.1990!" - A co žena za pultem? Ha!

   Vymazat
 3. Jak jste mohli zabudnúť na ROHÁČa?!-- ,, Sneh je strašne zrádny. Celý rok nič a potom zrazu...! Vaša Dita, Po ní se mi stýská. sck.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gabriel Laub přišel do Československa a Roháč a Dikobraz patřily ke dvěma tiskovinám, které četl.
   Roháč mu připadal jazykově srozumitelnější. Posléze zjistil, že se tu nemluví československy, ale že jsou tu jazyky dva.

   Vymazat
 4. Kdosi tu napsal kdysi seznam, co bylo lepší za totality. Výše je zmíněn Przekroj, polský týdeník, který snad vychází stále a jehož pravidelným odběratelem jsem kdysi byl. Umím polsky. Tak ten časopis rovněž byl za totality lepší - a to nesrovnatelně. Byl ke čtení téměř celý. Po sametové revoluci tento časopis pro mně přestal byt atraktivní. Polovina obsahu časopisu to byly reklamy a články, kdysi kvalitní, odval vítr revolučních /kapitalistických/ změn. Zřejmě komouši rozuměli kultuře více než novodobá kapitalistická elita. Trollové myslete si o tom, co jsem napsal, co chcete. Třeba, že jsem idiot.

  OdpovědětVymazat
 5. Můj názor: Nejlepší vtipy jsou židovské. Na židovsském vtipu si člověk musí cenit nejvíce autoironie. České vtipy a český humor rovněž jsou na vysoké urovní. Žel bohu v televizi humorné scénky, které za totality byly na vysoké úrovni, kdesi zmizely. Proč? Je to vidět nejlepe na silvestra. Nynější silvestr v české televizi se nedá srovnat s tím totalitním. Asi komouši měli větší smysl pro humor. Dalo by se do toho seznamu, který zde vytvořil kdosi kdysi lepších věcí za totality vřadit i humorné scénky v české televizi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, židovské příběhy a vtipy židovských autorů mají své nádherné kouzlo. Třeba sbírka Eduarda Světlíka.

   Vymazat
  2. Roubicek co ze voni delaj ? Ale obchod koupim za 5 a za 50 prodam nejsem nenazranej, mne ty 4 % uplne staci.

   Vymazat
  3. 7:14 "..., mne ty 4 % uplne staci." - Vskutku
   to stačilo, další Vaše anekdota by mě zabila!

   Vymazat
 6. 3:13
  Dej bacha,abys místo bronzu nechytal olovo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tys myslel ten o tom bale ,co tam vyhravaly dva tezke kulomety??

   Vymazat
 7. Řeknu vám jeden ze současnosti, Babiš sestaví vládu.

  OdpovědětVymazat
 8. Ohledně kritického lidového humoru sleduji už delší dobu vytrvalou změnu k lepšímu.

  Většinou tento hlas lidu bývá v komentářích pod články. A to na webech všeho druhu.

  OdpovědětVymazat
 9. Já si občas vyhledávám stránky přímo karikaturistů, třeba:
  http://www.oldrichdworak.cz/
  https://www.facebook.com/frantisek.kratochvil.568
  atd.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.