Reklama

.

.

úterý 19. června 2018

Svět Západu odchází, uvádí docentka Švihlíková. A jasně říká, co teď přijde

Ilona Švihlíková, část rozhovoru
19.6.2018  PL
Ustupovat v obchodním sporu se Spojenými státy nebude pro Evropskou unii z hlediska taktiky ta správná cesta. Donald Trump je silový typ politika, který ústupky neocení, spíš to pro něj bude signál, že postupuje správně. Tvrdí to ekonomka Ilona Švihlíková, podle níž dříve tak respektovaná G7 ztělesňuje minulost, kdy Západ ekonomicky, hodnotově a politicky dominoval. Tento svět ale odchází. Americký prezident to možná instinktivně chápe, a to i vzhledem k tomu, že nemá rád principy, které tento Západ, dominovaný USA, kdysi ukotvil v mezinárodních organizacích.


Trump pokračuje v „boji na mnoha frontách“, takže zároveň to je Čína, Evropská unie, Kanada i Mexiko, čímž si zadělá na to, že se tyto země mohou spojit proti němu.

Spory mezi USA a Evropskou unií mohou zasáhnout Českou republiku v podobě cel na vývoz automobilů. Při snížení vývozu do Spojených států by se proměnila dodavatelsko-odběratelská struktura v EU, což by dolehlo i na výrobu v Česku. Máme se vzhledem k vysoké závislosti naší ekonomiky na automobilovém průmyslu obávat této obchodní války víc než jiní?

Rozhodně, automobily jsou problém jiného řádu než ocel a hliník, a to vůbec nechci podceňovat zavalení evropského trhu těmito komoditami za třetích zemí. Zásadnější změny na automobilovém trhu by se nás velice dotkly. Jednak je to velká ekonomická závislost – produkce, včetně silné subdodavatelské sítě, zaměstnanost, export – ale musíme si uvědomit, že v takové krizové situaci by bezesporu mateřská firma snažila zachránit sebe, a první, co udělá, je, že by osekala výrobu dceřiných firem. Bylo by to situace, která by ukázala, jak málo odolný je český ekonomický model, se všemi sociálními dopady.

Nedávno se takřka současně konaly schůzky G7 a Šanghajské organizace pro spolupráci. Jaké dopady může mít nesoulad mezi USA a ostatními členy G7 snad vyjma Itálie a následné odvolání Trumpova podpisu pod závěrečným prohlášením summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí?


Byla to ukázka toho, jak „Východ“ hledá nové cesty a multilaterální spolupráci, zatímco Západ je tvrdě rozhozen a ztrácí pozice. V přímém přenosu, porovnání v přímém čase. To, že Trump uvažuje v jiných dimenzích, je již delší dobu zřejmé, jeho žádná G7 nezajímá.

To jednání Šanghajské organizace pro spolupráci probíhalo v úplně jiné atmosféře, prezident Putin si pochvaloval soudržnost skupiny a také neváhal porovnat domnělou váhu obou setkání, když uvedl, že společná kupní síla členů SCO převyšuje kupní sílu členů G7. Z jakého úhlu pohledu byste porovnávala G7 a Šanghajskou organizaci pro spolupráci vy a jak vidíte jejich perspektivu?

G7 je organizace na odchodu. Ztělesňuje minulost, kdy Západ ekonomicky, hodnotově a politicky dominoval. Tento svět odchází, Trump to možná instinktivně chápe, i vzhledem k tomu, že nemá rád principy, které tento Západ, dominovaný USA, kdysi ukotvil v mezinárodních organizacích.

To naopak Šanghajská organizace pro spolupráci je příkladem organizace, která byla zpočátku relativně dosti defenzivní a začala se vyvíjet v jednoho z klíčových aktérů směřujících k novému světovému uspořádání.Do jaké míry teď Rusko a Čína potřebují Západ, když po loňském vstupu Indie a Pákistánu do Šanghajské organizace pro spolupráci zahrnuje jejich sdružení téměř polovinu světové populace?
 
Potřebují se navzájem. Ale, bohužel, především na straně Západu se objevují takové ty nostalgicko-imperiální tóny, které jsou mimo novou geopolitickou realitu. V jednom propojeném světě, nejen ekonomicky, ale i ekologicky a samozřejmě politicky, je kvůli vzájemné potřebnosti a podmíněnosti imperativem hledat diplomatická, mírová řešení konfliktů a cesty vzájemné spolupráce. Jen tak totiž lidstvo může přežít sebe samo. Celý článek na PL

13 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 3. A na druhý straně budou doufám Mexikáknci tu uASSackou verbež OKAMŽITĚ STŘÍLET,JEN JAK VYSTRČÍ LŽIDODEBILNÍ PALICI!!!!!!!!☺

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 5. Jste v PRDELI jako Baťa s dřevákama!!!!!!!!!
  Celej svět už má uASSackejch okupantů PLNÝ ZUBY,TAKŽE SE BUDE ÚČTOVAT A VESELO BUDE VŠUDE,JEN NE V uASS ŽUMPĚ!!!!!!!!!☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺
  S TOU ZDÍ JE TO DOBREJ NÁPAD,ALE BUDE TA VERBEŽ PĚKNĚ POHROMADĚ!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslim ze se mylis
   Chces se vsadit?

   Vymazat
  2. 21.43-Pane továrníku, mocenský světový vliv USA končí, sázet se můžete sám se sebou nebo se Světlonošem od floridských hvozdů!

   Vymazat
 6. Jen kapitalisté se řežou mezi sebou o peníze jde až na prvním místě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle nejsou kapitalisté, šmejdi se snaží ovládnout svět, tohle s kapitalismem nemá nic společného. Když někdo vlastní biliony dluhů, toho už peníze nezajímají, má "vyšší"cíle. Kapitalismus je akorát tak v Číně a spol, šmejdi nemají šikmé oči. Nejsou to ani Židé, to by nebyli naštvaní na Rusy, naopak tihle jsou na ty Rusy naštvaní, že vyhráli válku, ale asi nevíte o čem mluvím.

   Vymazat
  2. 22:28 Já moc dobře vím o čem mluvíte ale k článku eu-usa jde o prachy na prvním místě.

   Vymazat
  3. Kapitalismus je vlastně doktrína zlatého prasete a nejrychlejší cesta k sebezničení lidstva. Znamená, že rozhoduje ten kdo má nejvíce kapitálu a nezáleží na jeho morálních a etických kvalitách, k úspěchu (zisku kapitálu) vede naopak absence těchto vlastností (viz. například Bakala nebo Soros). Je to nelidský systém, který je navržen tak, aby se člověk nemohl stát člověkem (nejenom podle vzhledu, ale také podle chování). V takovém systému si můžete koupit i vraždu, jeho cílem je rozdělit lidi, aby jim více záleželo na penězích než na ostatních bytostech. Funguje to proto, že se rodíme do neznáma a vše baleno do různých ideologií vypadajících pro nezralé dospívající lákavě.

   Základem lži je funkce peněz a ta je pouze jedna evidence (popis) aktuální situace toho co vyrábíme a stavu zásob toho co je již vyrobeno. Další funkce jsou falešné, jako společenská prestiž, úspěch, možnost správně rozhodovat, být šťastný (nadměrné množství peněz nikoho šťastným neučilo, ale naopak mnoho bytostí dovedlo k sebevraždě) ...

   Systém postavený na lži je nestabilní a jeho fungování je pouze iluzorní. Podívejte na historii plnou válek a genocid a dalších katastrof, které všechny šli vyřešit úplně snadno, kdyby tomu nebránila posedlost penězi.

   Další funkce, které iluzorně přebírají peníze, je rozdělování toho co máme. Co zasadíme (investujeme) a co spotřebujeme a co si uložíme na horší časy. Co si ponechá jednotlivec a co si ponechá občina. To je otázka řízení společnosti. A právě kde je příjem státních zaměstnanců nejmenší k průměrnému platu je ekonomika nejefektivnější (vysoké platy přitahují morálně nejubožejší bytosti). V USA na to udělali výzkum, například nejvyšší tento poměr byl v bývalém SSSR a skončilo to krachem (chtěli ještě víc a tak prodali celé Rusko).

   Vymazat
 7. Likvidace moci privátního kapitálu a nastolení moci sociálu. Jinými slovy dekapitalizace a demokratizace společnosti jsou jedinou cestou vedoucí k polepšení společnosti. Ta zásadní změna je možná jen v obcích a městech a skrze ně. Jen v nich může mít skutečná demokracie své sídlo - sídlo občanské moci veřejná shromáždění. Jen skrze ně mohou občané ovládnout své obce/města i větší územní celky.
  Demokratizace obcí a měst, to je to co je potřeba uskutečnit.
  Tam musí začít protikapitalistický a prodemokratický odboj.

  Štefan

  OdpovědětVymazat
 8. Ano, to souhlasi. Budouci evropsky chalifat bude mit mensi hospodarsky vykon, obyvatelstvo se bude modlit po mesitach, zeny budou stale doma, takze ta produkce bude mensi

  OdpovědětVymazat