Reklama

sobota 30. června 2018

Svoboda slova: 26. 6. 1968 byla zrušena cenzura

Stanislav Novotný
30. 6. 2018
Nečtěte, nepište, neposlouchejte, mlčte! Pokolikáté již!
Ach jo.
Slova jsou a je s nimi potíž. Protože mohou být svatá, ale taky všední, laciná a planá. Mohou být vzácná, ale i tuctová, nudná či prázdná. A mohou být plná a taky dutá. Nabubřelá a skromná. Noblesní či buranská. Dobrá a zlá. A přetékavá, chamtivá, pitomá, primitivní, špinavá, úzká, kulatá, hranatá, burleskní, hubená, hrbatá, placatá, odporná, démonická, podezřelá, temná, zrádná, úlisná, jedovatá, hořká, křivá, měkká, tvrdá, závistivá, lstivá. Ale taky důstojná, přímá, pravdivá, čistá, nadějná, povzbudivá, průzračná, upřímná, rovná, veselá, srdečná, laskavá, přející.


A my ta slova potřebujeme! Přerovnávat, skládat, chápat. A potřebujeme k tomu lidi. Ty co to dělají stejně jako my. Lidi, kteří mluví, píší, čtou a naslouchají a pak přerovnávají a zase skládají. Znovu a znovu. Chtějí rozumět sobě, okolí a třeba i vesmíru. A chtějí také pochopit Tebe, cenzore, manipulátore, dezinformátore, kádrováku. Chtějí rozumět Tvému strachu ze svobody slova.

S cenzorem a kádrovákem není dobře na světě. Kádrovák o svůj charakter láme jiné a cenzor zas rozbíjí ty větné skládanky, slovům dává náramky a ničí a ničí. Ale slova se nedají zničit. Nedají se rozlámat, spálit, rozpustit. Jsou jako částice atomu. Znovu je vykopeš, chytíš ze vzduchu, zamrazí Tě v zátylku. Jsou věčná. Často jsou pouze neobjevená a čekají na člověka.

Pohrdejme kádrováckou živností a pohrdejme cenzory. A snad jich i litujme. Oni sami nevidí svůj konec, ale my ostatní začasté jsme zjistili, že moc lidská je krátkodechá a její pýcha zaslepuje. Ten jejich normalizační strach z divokého a svobodného skládání slov je samé usvědčuje ze zlých skutků. Vezměme je svobodnými slovy po hlavách, abychom ukrátili jejich čas.

5 komentářů :

 1. Kdo nezná svou minulost, musí si ji zopakovat...

  OdpovědětSmazat
 2. Jo kádrovák sem též chodí a o eu nemá cenu mluvit.

  OdpovědětSmazat
 3. Pod timto autorem bylo smazano 50 prispevku !
  Levicova neo - fasisticka diktatura v akci !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, nefňukej a nelži! Jsi mazán protože píšeš urážlivé blbosti, odvádíš od tématu (trollíš) a nadáváš. Proto budeš mazán i nadále. Bylo ti smazáno několik "příspěvků" pod různými články, všechny kvůli urážkám!

   VK editor

   Smazat
  2. Vpřed soudruzi, hle, od východních stepí, nám už jarní vítr bije do plachet.1. července 2018 22:35

   Máš pravdu 5:19, bývalý havlista a člen polistopadové vládnoucí garnitury uhnízdění ve vedení jakési politické iniciativy nedokáží své názory obhájit v diskuzi, a tak beze stopy mizí jejich oponenti - potlačují zde samostatné myšlení a likvidují kritické názory, zatímco souhlasné kývání jimi zmanipulovaného stáda vyzdvihují, a tak se z jejich cenzorského plátku stává pouhá totalitně tlačená propaganda druhé strany.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.