Reklama

sobota 16. června 2018

Ukrajina je před Mistrovstvím světa 2018 v agónii

Rostislav Iščenko
16. 6. 2018       RostislavIshhenko
Mistrovství světa ve fotbale začne již zítra (článek byl napsán 13.6.), ale ukrajinské orgány i nadále naléhají na zúčastněné země, aby ho bojkotovaly: konkrétně učinil příslušné prohlášení ukrajinský ministr sportu Igor Ždanov. Jaké provokace lze očekávat od ukrajinských úřadů na šampionátu, na to jsme se zeptali prezidenta Centra pro systémovou analýzu a prognózu Rostislava Iščenka.


Iščenko: Zda budou provokace? Máme-li na mysli ukrajinskou státní moc, pak pravděpodobně sotva. Ovšem vzhledem k tomu, že ukrajinská státní moc nekontroluje svůj vlastní stát, a pokud máme na mysli ukrajinské občany, pak jsou provokace možné.

Vycházel bych z toho, že existuje vysoká pravděpodobnost provokací, které budou zaměřeny tak, aby způsobily nepříjemnosti Porošenkovi. Mohou to být provokace jakéhokoli druhu - počínaje neadekvátním chováním ukrajinských fanoušků při zápasech šampionátu, konče neadekvátním chováním ukrajinských jednotek na Donbasu. Také je možné další zatýkání v Kyjevě - rozsah možných akcí je široký.

Z mého pohledu má ukrajinská státní moc nyní sotva zájem o nějaké vážné provokace, protože necítí podporu ani USA ani Evropy - člověk by musel být absolutní idiot, aby na sebe upoutával nějakou negativní pozornost.

Ale faktem je, že tam probíhá aktivní vnitropolitický boj: je snaha Porošenka "sešoupnout". V této situaci mohou klidně jeho oponenti s využitím absence kontroly státní moci nad polovinou státních struktur a neonacistických útvarů organizovat jakékoliv provokace.

Ministr sportu požádal země, které se účastní Mistrovství světa 2018, aby klání bojkotovaly. Požádali o to i Klimkin i Porošenko. Před šesti měsíci byla Ukrajina dokonce přesvědčena, že se šampionát v Rusku vůbec neuskuteční, a tvrdila, že místo konání bude určitě změněno.

To je už agónie. Všem je naprosto jasné, že pokud se Merkelové zadaří s časem, přijede na fotbal. Dokonce i kdyby Merkelová nepřijela, není to bojkot. Nemusela vůbec oznamovat svou pozici, ale ona řekla, že by chtěla přijet, když na to bude mít čas. Zdůraznila, že se nechystá šampionát bojkotovat - to je nejen demonstrace pozice vůdce Německa, ale i důležité pozice v Evropské unii.

Je zřejmé, že žádný bojkot nebude. Někdo nepřijede - no a co. Například já nemám rád fotbal, nedívám se a šampionáty mě nezajímají - ale to neznamená, že je bojkotuji.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

24 komentářů :

 1. Naši fotbalisté jsou zřejmě jasnovidci. Pro jistotu, aby splnili přání Porošenka a jeho kliky, se na MS ani nekvalifikovali...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-DD
   To mi připomnělo svatou S/Koukalovou.
   Před pár měsíci než by na plnou pardon ústa přiznala, že je totálně z formy, tak se slavně stala tváří bojkotu finále MS v Ťumeni. Později už se samozřejmě ukázalo, jak na tom opravdu je, takže pro změnu začala obviňovat, kdo všechno může za to, že "už to není úplně ono".

   Kdyby naši fotbalisti měli ťuhle šanci, tak nevím jestli by ji taky nevyužili. Sportovci jsou z 99% elitáři a hlavním úkolem každého elitáře je neustále hyperslavně potvrzovat příslušnost (, a hyperhloupě dodávám).

   Smazat
  2. Obdivuji, že máte čas sledovat takovéto kraviny. Sportovci jsou elitáři ? A Špidla s Teličkou, když voblíknou kopačky jsou taky elita ? A co velkej dramatik, měl taky v oblibě fotbal ?

   Smazat
  3. Ad 12:45
   takhle smíchat páté přes deváté, to už chce opravdu talent.

   Ale jestli původcem Vašeho zápalu byla moje věta: "sportovci jsou z 99% elitáři", tak za tohle se opravdu omlouvám, mínil jsem tím jen mediálně úspěšné sportovce. A navíc tohle se netýká jen sportovců.

   Smazat
  4. Koukalová, soudě podle jejích (mezinárodně publikovaných) vyjádření by některé biatlonické výpravy svou puštičkou nejraději postřílela.

   Jesli jí ty vaječníky tak berou?
   Nemá sedat nahou (skoro, plastikový streč neizoluje) p. na sníh.
   A necenit furt zuby, pak jí nafouká do vnitřností.
   Akorát sudeťačky jí maj rádi.

   Smazat
  5. 19:32 Jsem se aspoň zasmál. Já si jinak všiml věcí dvou: za prvé, že šla s výkonností do hajzlu okamžitě, jak začala pranýřovat Rusy a srát se do všeho, za druhé, pokud není zmalovaná jak plakát, tak to to jen tuctová kravka.

   Smazat
 2. Ale teď trochu vážně. Porošenkovo politika naplnila citát "Nachoď Vašku s pány na led ..." a jasně dokreslila roli Ukrajinců. Roli užitečných idiotů.
  Situace na Ukrajině nebyla ani před rokem 2014 zrovna růžová. Pokud naši politici a jejich kmotři kradli, srovnal bych to ve fotbalové terminologii okresním přeborem. Na Ukrajině se kradla už tenkrát první liga. A dnes už kradou ligu mistrů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No a v Česku to vypadá v tom kradení na ligu mistrů skupiny B po celou dobu od hadráku 89" .

   Smazat
  2. hricáku říká ti něco,, se kvalifikovat,, U našich fotbalistů je to známá bolest a ukrajinská kopaná je na tom podobně, Tvůj příspěvek dává tušit, že pro tebe fotbal znamená jen dekadentní hru buržoazní mládeže a nemáš ani šajn která bije. Kdyby to MS bylo jinde než v Rusku, tak na NR ani pes neštěkne o tomto sportě. Nojo ale,když se to hraje v Rusku....co?

   Smazat
  3. Ono nejde ani tolik o to, kde se to hraje. Spíš mne sere to, že se tahá politika do sportu.
   "Nejsme jako oni".
   Nebylo náhodou tohle heslo, které se vykřikovalo po listopadu 89? A co se děje dnes? Ve vrcholovém sportu se dopuje dlouhé roky a bez rozdílu státní příslušnosti. To jenom západ dnes z toho udělal politikum a rozdával kolektivní tresty. Stejně jako se připojujeme s falešné solidarity ke kolektivním sankcím a trestům.
   Tak v čem jsme tedy jiní, než ti tolik pranýřovaní komunisté?

   Smazat
  4. To dopování je unfér ale, když dopuje jednotivec, tak trest padá jen na něj. V případě, že se tak děje státem řízené metodice, tak ta kolektivní sankce je výchovná i pro další země. Dobře pamatuji bojkotování olympiad v SSSR a USA a je jasný, že je to politika nátlaku té, či oné strany. Sport i ve starém Řecku měl s pilitikou hodně společného a stím se nedá nic dělat

   Smazat
  5. 7,30
   Pokud taháme politiku do sportu, kultury a kdo ví, kam ještě, postrádá změna režimu logiku.
   Chtěli jsme něco lepšího. Chtěli jsme férovou ekonomickou soutěž. Chtěli jsme svobodu slova a vládu lidu prostřednictvím volených zástupců. A co máme? Státní a veřejné zakázky získávají korupčníci. Za vyjadřování se začíná zavírat (viz, Británie) a volby vyhrává ten, kdo ovládne média a jejich prostřednictvím ovládne masy. Kdyby bolševíci zadlužili stát tak, jako tihle "demokraté", zasypali by nás také banány a vším dalším, čeho bylo tenkrát nedostatek. Neudělali to, ke své vlastní škodě. Raději stavěli tisíce bytů, přehrady a dotovali výrobu základních potravin.
   Za minulého režimu jsem hodně držkoval. Nelíbila se mi spousta věcí. Ale až dnes vidím, to s námi mysleli lépe, než ti současní demokraté. Ti víc myslí na kdejakého cikána, araba, nebo černocha, než na lidi, kteří pracují, odvádějí daně a vychovávají děti pro další budoucnost.
   Za co se v téhle zemi chytne, to vám zůstane v ruce. Všechno prohnilé a žádná naděje na zlepšení stavu. Až jednou ty na dluh koupené banány, obrazně řečeno, budeme muset zaplatit, nebude mít většina ani na suchý chleba.

   Smazat
  6. 7:56 Tak tak, komunisti byli parta slušnejch hochů, jejichž jediná vina byla v tom, že nevypadali sympaticky. Měli morální zábrany. Ti co tam nalezli dnes, jsou schopní všeho.

   Smazat
  7. Merkelová by na fotbal neměla jezdit, nebo si z ní udělají balon.

   Smazat
  8. ...p. hricáku..absolutní souhlas...

   Smazat
 3. Ukrajina v tomto rozbouřeném stavu se hodí EU i USA. Pokud by nastal v těchto dvou soupeřících společnostech jakýkoli problém menší,či větší válečná šarvátka na Ukrajině ho překryje.

  OdpovědětSmazat
 4. Odpovědi
  1. Ukrajina je stát se čtyřiceti miliony obyvatel, pro jejichž rusky mluvící část padli - pokud vím - zatím dva čeští občané, kteří padli v boji proti ukrajinskonacistické soldatesce. Byli z Brna a Žatce. Už v roce 2014. Medaili za bojovou chrabrost nedostanou in memoriam ani od Putina, natož od Zemana. Možná od Zacharčenka. Snad.

   Smazat
  2. 7,39
   Čtyřicet milionů měla Ukrajina v roce 2014. S Krymem jim odešli cca dva. Další statisíce jim odejdou s Donbasem a Luhanskem. A další miliony jim odešly za živobytím na západ do Ruska. A další miliony odejdou. Ukrajina je příklad, jak můžeme dopadnout i my.

   Smazat
  3. Zaújmavý diskusný príspevok pán Hricák. Pre Vás ako etnicky vyčistenom štáte môže byť takzvaná "ukrajina" odstrašujúcim príkladom. Pre Slovensko je odstrašujúcim príkladom humanitné bombardovanie Srbska a následná okupácia jeho juhoSrbskej provincie Kosovo "mierotvorcami". Je to jasný príklad toho ako nwši demokrati trestajú herézu a dokážu šikanovať nie jednotlivca, ale celý národ. Pokial nebudeme poslúchať našich pánov v Bruseli a Washingtonu, nám jasne naznačili, ako nás donútia k poslušnosti. Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  4. A Ševeček je kdó?

   Smazat
 5. Já banderovcům poradím ať si najmou mirku a viky a vyhlásí měsíc občanské neposlušnosti. A do průvodu ať si vezmou červené trenýrky.

  OdpovědětSmazat
 6. na ukačku a jejich současnem stavu ma svuj velky podil i současne velkopanstvo bruselske tolik utečencu jako z ukrajiny do tzv svobodneho světa uka ještě nezažila ani za stalina a že jim v tom pomaha čezka svoloč kapitalisticka doklada roztomily plan dovovozu těch nejchytřejšich ukaček aby nakonec zbyli jen ti blbi a chudi ale i ti nakonec přijedou protože na ukrajině chcipnul pes při honbě za lepši ohlodanou kosti ale za tento stav nemuže řadovy vovčan zato mužou takovi jelita jako merkel šoroš ujety makron trhla therese a tisice dalšich planovaču jak chude udělat ještě chudšimy a nemejme obavy že se to nas netika

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.