Reklama

středa 27. června 2018

V pozoru a s čepicí v ruce…

Přemysl Votava
27.6.2018  VašeVěc
V roce 2004 Česká republika vstoupila do EU s velkými nadějemi. Hudba hrála, politici se předháněli ve slibech, z Bruselu nám klepali na ramena a říkali nám, že nám, jací jsme pašáci, že brzo si budeme rovni.… Všude zněly chvalozpěvy o naší šťastné budoucnosti, sliby o naditých peněženkách, o rychlém srovnání výdělků…. Nečekali jsme zázrak, přesto jsme dnes zklamáni.

Stojíme zase v pozoru před vrchností, zase žmouláme čepici, abychom si něco vyprosili. I ten drobeček, který spadne z jejich stolu, nám udělá radost. Před staletími to byla Vídeň, dnes je to EU která nám diktuje.

Jak se ukazuje, byli jsme spíše těmi naivními prosťáčky, protože i po letech členství v EU naše výdělky jsou stále směšné v porovnání s těmi „západními“. Nedokážeme pochopit, že to v miliardách zadlužené Řecko, je v příjmech občanů daleko před námi, obdobně jako Portugalsko, Španělsko, … Klademe si otázku, kde se stala chyba? Přitom slyšíme, že české ekonomice se dlouhodobě daří. Naše zahraniční obchodní bilance je vysoce aktivní. Na západní trhy směřuje téměř 80% exportu, z toho do Německa přes 30%. Máme nejnižší nezaměstnanost v EU. Makáme ve dne i v noci, jsme ochotni dělat v sobotu, neděli, děláme na tři směny. To vše za žebrácké mzdy.

Zadluženost domácností neustále roste, počítáme ji již v bilionech. Na byt, tedy spíše na tu „klícku“, se mladí zadlužují hypotékou na 30let. Jiní si hledají svou budoucnost v zahraničí. Stále více pociťujeme odchody řady vysoce vzdělaných odborníků. Z českých nemocnic odcházejí nejen lékaři, ale i střední odborný personál. Naše země s tradičním strojírenským průmyslem, se stává spíše montovnou, či velkoskladem Evropy. Desetitisíce kamionů brázdí naší krajinou. Do zahraničí odchází u nás vytvořený kapitál, nejspíše i z té laciné pracovní síly.

Pýcha české (československé) ekonomiky, tradiční průmyslové obory - jako bylo strojírenství, investiční celky, sklářství - ztratily po roce 1989 své zahraniční trhy. Politika sankcí EU vůči RF dopadla na naši ekonomiku. Byly to především, po staletí budované východní trhy, které jsme museli opustit, naše místo zaujali jiní. V současnosti zahraniční obchod ČR s Ruskou federací činí jen několik procent, navíc je pro nás vysoce pasivní.

Proto jen 30% občanů hodnotí pozitivně EU. Ve většině zemí EU je to obdobné, do čela volebních průzkumů se tak dostávají politické strany, které jsou ostře kritické k současnému stavu EU. Z toho vyplývá, že EU musí projít zásadní reformou, demokratizací! EU nemůže jít cestou diktátů a výhrůžek předkládané Evropským parlamentem, či bruselskými úředníky. Příkladem nefunkčnosti EU je i současná migrační krize, která již po několik let dopadá na tápající EU.

V letošním roce si připomeneme 100. výročí vzniku Československa. Našim předkům diktovali panovníci ve Vídni, museli jsme se podřizovat vyhrůžkám z Anglie, Francie, Německa, v poválečně rozdělené Evropě zájmům SSSR. Po nadechnuté svobodě, čelíme opět snahám o naše odnárodnění, opět stojíme, jak ti předkové na koberečku před vrchností. Dnes před tou v Bruselu.

- - -

43 komentářů :

 1. V pozoru a s čepicí v ruce… - začátek.
  Dnes o žebráckého holi.

  Štefan

  OdpovědětSmazat
 2. Přesně tak dost bylo dementní eu už aby se ten spolek rozpadl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíte, že to "odvane" do daleka i naše úhlavní "nyní spojence" Německo i s Němci a s "Černoněmci" do bezpečné vzdálenosti? Že nás v noci a za úsvitu nebude budit řev amplionů zesilujících VYTÍ nějakého muezina? A kravál z mlácení do katolických zvonů?

   Smazat
  2. 11:14
   Budit nás nebude. Budete se muset vypravit do Bosny.
   Vidí-li snad někdo v rozpadu EU cestu k potlačení islamismu, vychází z prapodivné logiky. Možná si u nás ale někdo opravdu představuje, že až na saských, bavorských a rakouských hranicích budou stát masivní jednotky pohraničníků, bude konečně v zemi dobře?

   Smazat
  3. My nesmíme opakovat zhoubnou politiku Velké Británie, Francie a např. Belgie, která vede k vzniku no-go zón, v kterých islamisté mají navrch a policie se bojí vstoupit. Dobrý islamista, žádný islamista.
   Nejde jen o to, chránit se před sebevražednými fanatickými atentátníky. Horší jsou "mírnění muslimové", kteří chtějí plíživě pomocí demokratických institucí, vysokou porodností, přídavků na děti atd. přečíslit původní obyvatelstvo a pak mu "demokraticky" vnutit svoji představu o světě! Alahu akbar.
   Zkušenost z Bosny a kosova musí být varující!!!

   Smazat
  4. Pěknou reportáž o aktuální situaci v Bosně natočili Vojtěch Boháč a Aneta Václavíková (zveřejnil např. A2larm):
   https://www.youtube.com/watch?v=u44jmfpyCV4

   O postavení a nedobrých vyhlídkách umírněných muslimů (úvozovky považuji narozdíl od skalních antiislamistů za nadbytečné) píše podle francouzských pramenů často Jan Keller.

   Podrobněji se otázkou radikalizace zabývá nejlepší evropský znalec islámu a islamismu GILLES KEPEL, který
   1) podle mne naprosto správně - popírá, že by její příčiny byly primárně v sociálních problémech přistěhovalců, jak to tvrdošíjně tvrdí jeho úhlavní odpůrce Olivier Roy, a
   2) právem vytýká francouzské vládě její chybnou a ignorantskou politiku.

   Smazat
  5. Umírněný muslim neexistuje. Existují pouze na oko věřící a hluboce věřící. Přičemž nikdy nikdo neví, kdy se ti na oko věřící stanou hluboce věřícími. Spouštěčem víry může být frustrace z nenaplněných představ. Např. z toho, že blb opatřený titulem západního, upadajícího školství se neuchytí v lehké a dobře placené práci. Nebo výší sociálních dávek. Nebo odmítnutí, zatím ještě majority, se podřídit muslimské víře a muslimskkých zvyklostí.
   To vše a dost možná i další nespokojenosti můžou zavinit, že ti "umírnění", jenom jako věřící muslimové, se stanou hluboce věřícími. A začnou prosazovat své požadavky násilím.
   Pokud společnost postavila mimo zákon fašismus a komunismus, trestá násilnické deviace a násilí na druhých obecně, měla by postavit mimo zákon i islám. Protože trestáme i za pohrůžku smrtí, nebo jiného násilí na druhých.

   Smazat
  6. (PS 12:26)

   Nicméně vedle (ať už fiktivního či reálného) dělení muslimů na "umírněné" a "radikální" (= islamisty) si všimněme také významné a početné skupiny těch, které bychom nejspíš nepřiřadili k žádnému z obou "pólů", ale kteří jsou určitě MILITANTNÍ - mám na mysli příznivce Erdogana.
   A tady by bylo opět demagogické a zjednodušující (byť v samotném Turecku asi statisticky zdůvodnitelné) vidět v nich JENOM "negramotné vesničany z Anatolie" (jak to dělá např. Dolejší na Britských listech). I tito negramotní z Anatolie mají totiž svou vlastní "elitu"" totiž Erdogana a jeho stranu!

   K tomu dnes zajímavá poznámka Veronika Sušové o voličích Erdogana v Německu na !Argumentu:
   http://casopisargument.cz/2018/06/27/drtive/

   Ukazuje se tu nejen krach multikulturní metody "integrace", ale také oprávněnost konkrétních varování, která vyslovili Thilo Sarrazin a Heinz Buschkowsky.

   Ani dnešní austrofašistická vláda "s lidskou tváří" Kurze a Stracheho v Rakousku ve skutečnosti neví kudy kam - a jen se úspěšně veze na vlně strachu a (oprávněné) nevole. A tak je pro Kurze vítaným zloduchem právě Erdogan. - Ne náhodou mají Rakušané nejlepší slalomáře.....

   Smazat
  7. Muammar Kaddáfí, či al-Kaddáfi:

   "My muslimové, porazíme západ dělohou!"? معمر القذافي


   Ramón

   Smazat
  8. 11.19 Není logičtější, aby naši a EU žoldnéři stříleli vetřelce na hranicích EU a svých států, než aby lemplovali v POBALTÍ, V AFGHANISTÁNU, V IRÁKU ČI NĚJAKÉ AFRICKÉ ZADELI?

   Smazat
  9. Po přečtení odkazu pana Kopeckého na !Argument mne napadá : teď už chybí jen turecký henlein, obdiv k zahraničnímu Vůdci už je hotovou věcí.
   Dá se z minulosti odvodit nějaká zkušenost?

   Smazat
 3. Domnívám se, že to s námi myslí Brusel dobře. Vysvětlím to na jednom jediném příkladu: když sleduji zápasy fotbalového MS, tak mám docela potíž rozeznat, na které straně hraje evropské mužstvo a na které africké. Pokud by se Česko na MS dostalo, měli bychom problém, protože nedisponujeme širokým spektrem barev tolik potřebných pro televizory s HD rozlišením. Zítra se naštěstí Brusel o naši budoucnost postará :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čeští fotbalisti o tom barevném problému s HD rozlišení věděli už před kvalifikací na MS v kopané a proto raději nepostoupili .

   Smazat
 4. sám se nerozpadne. Je třeba neustále ukazovat na zběsilosti a od politiků požadovat hájení našich zájmů.
  Tady je ale asi největší problém. I v naší lenosti:-(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Babičok nám všem už vysvětlil, jak funguje solidarita na úrovni EU při hájení zájmů brexiťačky Mayové

   Smazat
 5. Nevím jestli se dá hovořit o "nadechnuté svobodě". Snad zalapání po svobodě, ale ve skutečnosti tak nanejvýš určitý oddych po kapitulaci, v mezičase kdy dojde ke smíření se s porážkou a ještě nenastalo rabování vétězů.

  OdpovědětSmazat
 6. České ekonomice se dlouhodobě daří, ale co bude s námi až nebude? Už máme jen ČEZ a Budvar, jinak to tu vlastní cizici a našinci v daňových rájích.Tož ti nám asi nepomohou,co? Holt ten listopad nebylo to pravé ořechové.

  OdpovědětSmazat
 7. Ano, je to tak, samo se nic nezmění. Je třeba přiložit ruku k dílu a od politiků vyžadovat především osobní odpovědnost za své konání, či spíše nekonání.
  Příčinou všeho není jen lenost, ale také strach o svůj již tak ubohý žvanec ( u politiků strach o výnosná koryta), opět strach z perzekucí a z dehonestace, ze ztráty zaměstnání nebo živnosti.

  Navíc tady funguje ještě jeden velmi důležitý faktor - mnoha lidem tento stav totiž vyhovuje!!!

  Dokud se toto nezmění, nezmění se vůbec nic.

  Zeptejte se nejprve svých přátel a známých - uslyšíte někdy hodně šílené názory.
  Ptejte se jich, proč jim tento stav vyhovuje - co jsou to za lidi ?
  Jsou to zbohatlíci, kteří dostali v restitucích pěkné majetky ? Jsou to šmelináři, vexláci a šmejdi, kteří nic netvoří, ale živí se pouze spekulacemi a podvody ? Jsou to dnes tzv. "úctyhodní podnikatelé", kteří měli odvahu a drzost tunelovat poté, co Venca Klaus zhasl, přes své známosti původně české banky a dnes již je vše zapomenuto a promlčeno ?
  Jsou to nepoužitelní mládežníci s pochybným vzděláním a pochybnými koupenými tituly ( MBA,PhD,...), zaměstnanci zbytečných, ale výnosných neziskovek ? Jsou to státní zaměstnanci nebo zaměstnanci nadnárodních zlodějských firem, kteří se neodváží ani ceknout a dodržují tzv. firemní kulturu ?
  Jsou to ještě vůbec lidi ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dovolím si nastínit protiklad k "je třeba přiložit ruce k dílu". Ono by asi prospělo spíše naopak, prvního srpna nejít do práce a vydržet to měsíc, či dva. Konat dobro v okolí, navzájem si vypomáhat a nechat ty naše "elity" se svým aparátem a herci v klidu rozjímat.
   Myslím, že bychom všichni brzy pochopily, co pro ně znamenáme.
   Přemýšlel jsem, kolik času trávím ročně vyplňováním papírů pro tu naši administrativu a také nad tím, že mám asi magnet v těle a přitahuji "připitomělé" úředníky .... těch hodných jsem také pár potkal. Jsou usměvaví a poradí .... Ti druzí jen buzerují a vyžadují obvykle naprosté zbytečnosti.
   ABC

   Smazat
  2. Nejít do práce měsíc či dva ?Jak asi v historii dopadly všechny ty povstání nevolníků proti vrchnosti ? Tehdy ti chudáci aspoň drželi pospolu což dnes u Čechů je problém .

   Smazat
  3. 14:22
   Vím, že je to jen iluze. Dnes mají lidé co ztratit, a to se hodně těžko stávkuje. Ukázalo by se, že elity jsou mnohem závislejší na lidské práci poddaných, než poddaní na rozhodování elit. Ti, pokud by na chvíli zmizeli, možná by to mnoho lidí ani nepoznalo ...
   ABC

   Smazat
 8. Tributy, které odvádíme už od 90-tých let, jsou závratné. Za pakatel, nebo ani to ne, jsme se zbavili téměř všech svých slepic snášejících zlatá vejce. Přizpůsobili jsme zákonodárství snadnému nezdaněnému vyvádění zisků. Jsme vděční korporacím za každé otrocké pracovní místo a protektorátním vůdcům za dotace, z nichž těží jenom naši magnáti v čele s Babišem.
  A ještě nás tím vydírají!

  Není už načase to celé přehodnotit a totálně překopat? Včetně vzdání se všech dotací a zdanění dividend, které se průkazně nereinvestují v ČR?
  Vyplatilo by se nám to okamžitě a s časem čím dál víc!

  Vláďa z Brna

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podívejte se na WAR TV na "Století otroctví: americký systém federálních rezerv." Velmi poučné...

   Smazat
 9. Máme znovu možnost bojovat za svobodu nebo zůstat otroky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kde vidíte tu možnost?

   Smazat
  2. 11:51
   Přece v nesvobodě!!!! Svobodní tu možnost nemají, nesvobodní ano!!! Jak prosté.

   Štefan

   Smazat
  3. OSV ELITNI ŠPÍČKA INTELEKTUÁLŮ UŽ VYTVOŘILA

   Národni program občanů voličů.
   Stači zvolit ty naše zástupce,kteři si ho osvoji a začnou ho plnit.Bez podpory VŠECH občanů voličů budete pomalu ale jistě jen dále konvergovat do otroctvi a tam bude teprve to váše potěšení končit!

   Smazat
 10. Autor píše: "Klademe si otázku, kde se stala chyba?"

  Pochopitelně nešlo o jednu "chybu", ale ani o předem pečlivě připravený plán. Neexistenci takového plánu koneckonců jasně ukazuje i trvající bezradnost západních politiků (a ekonomů!) tváří v tvář 10 let trvající krizi. Nezbývá jim proto, než existenci krize jednoduše popírat (např. Klausovými slovy o "chřipce").

  Mnohé vysvětluje ve své knize ("Jak jsme se stali kolonií") Ilona Švihlíková.

  Michael Hauser správně upozorňuje, že v dnešní době "vládnoucí přestávají disponovat strukturami zajišťujícími jejich vládu, ale daný řád věci běží dál" ("Kapitalismus jako zombie").

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chyby v kapitalismu nejsou chybami, jde o důsledek existence jeho samého. Všichni jsme tomu vinni, protože jsme dopustili a dopouštíme jeho existenci.

   Štefan

   Smazat
  2. 11:00
   Dobrá - ale jak si představujete, že lidé existenci kapitalismu "nedopustí"? Je to tak, že "chyba je v lidech"?

   Smazat
  3. 11:00 Tady není kapitalismus, ale za pomocí médií a nemyslících hlupáků, se likviduje "genetický odpad" v celé Evropě. Pamatujete "zdroje jsou, myslím to upřímně, důchody ze zisku ČEZ atd". Naposledy Zvorálek sliboval 40.000 měsíčně a po tom co se stalo s OKD, stejně se ČSSD dostala do parlamentu a tohle se děje v celé Evropě. Kapitalismus je akorát v zemích, kde mají obyvatelé šikmé oči a organismus rozpozná infekci.

   Smazat
  4. Ano, nikde jinde nemůže být. Chováme se nepřirozeně - necháme se ovládat jako celky, tím jsme nesvobodní i jako jejich jednotlivci.

   Štefan

   Smazat
  5. 12:12 Štefan
   Jaksi jsem se od Vás ale pořád nedozvěděl, co je to ono "přirozené chování".
   Nežijeme přece ani v abstraktně "racionálním" světě, ale ani v džungli.

   Smazat
  6. 12:29
   Lidský celek jakéhokoliv území se chová přirozeně tím, že se nenechá ovládat zvenčí ani zevnitř. Současně jsme zvenčí ovládáni malou skupinou evropských zastupitelů, a zevnitř malými skupinami zastupitelů na všech územních úrovních. Přirozeně se budeme chovat až to bude obráceně. Je třeba volit takové zastupitele, jejichž cílem bude nechat se svým územním celkem ovládat - skutečné demokraty.

   Štefan

   Smazat
  7. 13:54 Štefan

   Budiž; to co říkáte, je čirá tautologie: demokracie tu bude, až budou vládnout demokrati. Nechme tedy stranou, co se nenamáháte vysvětlitnevysvětlil, tedy, proč to označujete zrovna slovem "přirozený".

   Hledáte "...skutečné demokraty..."
   A Vy tu někoho takového vidíte?

   Smazat
  8. 14:00
   Přirozený = sebe regulační - viz zákon pregnance z psychologie. Je to zákon zachování nejlépe možného stavu.
   Skutečné demokraty u nás těžko najdete. Naprostá většina lidí vůbec neví co demokracie je a považuje za demokracii to co jí je za demokracii předkládáno. No a s tím je potřeba něco dělat. Osvětou to musí začít. Byla doba, kdy naprostá většina lidí měla za to, že je země placatá. Trvalo to dlouho, než pochopili ahlavně přijali, že to není pravda. Snad to v případě demokracie nebude tak dlouho trvat. Ale to záleží především na nás, kteří víme, že současná společnost není demokratická.

   Štefan

   Smazat
 11. To jste pořád tak hloupí nebo Vám to stále nedochází, že pro západ jsme byli vždy a od samého začátku jen další kolonií méněcenných k vyžrání. Co jiného byly přístupové kvóty na všechno a nařízení o omezení pracovního pobytu a pohybu pracovní síly? Naši politici podepsali (Havlem počínaje) všechno co jim na stůl hodili a ani se neobtěžovali si to přečíst a ve své najivitě věřili jak to s námi myslí dobře a hlavně abychom už už byli v EU. Nebo to mysleli dobře hlavně sami se sebou? Výsledek je dnes vidět. Nejhorší dojednané přístupové podmínky. Ani Pobaltí, Poláci a další neměli a nemají takové restrikce. Dnes se jasně ukazuje, že i nevzdělaní negři z Afriky jsou pro EU cenější než jsme my. Oni se smějí pohybovat po celé EU, vše se jim platí a kdyby náhodou chtěli pracovat, tak je hned se slávou vezmou. Jen si vzpomeňte na jednání Rakouska, Německa, Británie, Francie, Finska a dalších jak byla omezena možnost jít za vídělkem. A to nikdo nechtěl emigrovat a sáčkovat se jinam jen s nataženou rukou. Jen si vzpomeňte jak se chovali demokrati když naši vyčůraní rómové začali usilovně dojit jejich sociální systémy. Stačí si vzpomenout na Británii, Francii, Finsko a další. Nebuďte doslova blbí stále trapně věřící, že EU je hodná teta. Je to zlá macecha!!! A nejen k nám, ale k celému východu. Jen podle hesla "divide et impera" (rozděl a panuj) tu nasype trošku zrní Polákům, tu Maďarům, tu nám, ale holí nás všechny čím dál víc a ty nesmysly co nařižují už jsou k nevíře. Jen se divím, že Rusák co se zdaleka tak nesral do všeho nám stále vadí, ale z EU a USA se pořád kde kdo může posrat. Diktát EU a Německa Vám najednou nevadí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spousta lidí to věděla už v době převratu, kdy začala porovnávat informace vyčtené z knih, hlavně zahraničních autorů.
   Bohužel tito lidé naráželi na silný odpor a byli okamžitě spojování s režimem minulým, byť byli jeho kritiky a občas proto dostali "přes prsty". Je s podivem, že právě tato skupina se nezapojila do bezhlavé kritiky doby před rokem 1989, ale poukazovala na přítomnost kladů a záporů. Stádo bylo ale hnáno zcela jiným směrem a doba nepřinesla řešení problému běžného života státu, ale právě jen přesun státního majetku do soukromých rukou.
   Podřízení se "západu" je jen výsledkem západní politiky "kupování si" moci v zájmovém území. Proto se tady divíme nad rozhodnutími našich "elit" a rozum zůstává stát nad myšlením europoslanců, kdy jen malá skupinka nepodlehla vůni zlaťáků. Vše se dá koupit a my se musíme ptát sami sebe, dá se koupit i naše duše a morálka?
   ABC

   Smazat
  2. 12:28 "ABC"

   Opět mohu jen vřele doporučit knihu "Jak jsme se stali kolonií" Ilony Švihlíkové.

   Smazat
  3. Zde bych se i já přiklonil k názoru pana 12:33 "Jan Kopecký"!

   Rovněž mohu uctivě odkázat na knihu Ilonky Švihlíkové: "Jak jsme se stali kolonii".

   I když jsem ji, ještě sám nečetl a nemíním Vám lhát ani číst nebudu.


   Ramón

   Smazat
 12. Bývali jsme dost váženými partnery v tom bloku z méně rozvinuté části světa. Dost váženými reprezentanty. Tím byla dána i míra naší nezávislosti i míra podílu na majetku i výsledcích naší práce.
  Dnes jsme dost neváženými, možná ani ne partnery v té, ještě pořád rozvinutější části světa. Tím je dána i míra naši závislosti i podíl na majetku a výsledcích naší práce.
  Abych netvrdil, že všechno je dáno vztahem společenského systému k výrobním prostředkům. Nebo tak něco.

  OdpovědětSmazat
 13. 13:25 Pane Hricáku!Rád bych Vám připoměl,že komunismus nikde nebyl, není a nebude,jelikož je to utopie!Tudíž to co neexistuje,nemůže někdo postavit mimo zákon.Jestliže existuje společnost ,která si stále plete socialismus s komunismem,je to na pováženou!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:01

   Bude to trvat, snad donekonečna. Stále vysvětlovat ostatním, že utopie komunismu nás nedohnala! Žili jsme v socialismu, vše zde bylo státní! Komunismus by "měl" fungovat na základě rovnosti všech a bez měny (peněz)!

   -----------------------------------------------

   Nyní a to budete, zřejmě zírat, pro ty co to neví, kde vznikla první taková komunita?

   Vědecký komunismus:

   První Komuna dobrovolníků (pokusy o "komunismus").

   Neuskutečněná představa Owenovy Nové Harmonie
   Sdílení majetku a životní úrovně je běžné v malých skupinách vzájemně blízkých lidí, jako jsou rodiny nebo náboženské řeholní komunity – přerozdělování zde probíhá na základě potřeby a bez použití peněz.

   Počínaje první polovinou 19. století levicoví myslitelé uskutečnili řadu experimentů s umělým ustavením rovnostářství v uzavřených komunitách dobrovolníků.

   Nejznámějším byla Nová Harmonie, již založil Robert Owen roku 1825 v americkém státě Indiana. Nová harmonie se rozpadla po čtyřech letech následkem sporů mezi svými členy a podobný osud dříve či později čekal i většinu ostatních sociálních experimentů tohoto typu.

   Do této linie ovšem patří i pozdější izraelské Kibucy, zakládané od počátku 20. století židovskými socialisty v Palestině, nebo komunitní experimenty probíhající v ZÁPADNÍM SVĚTĚ zejména v 60. letech 20. století.

   -----------------------------------------------

   Ramón

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.