Reklama

středa 6. června 2018

Velké volby dopadnou jinak, než dle modelu CVVM

Radim Valenčík
6. 6. 2018     RadimValenčíkPíše
Do "velkých voleb" je ještě hodně daleko. Nejméně rok, resp. květnový termín plus minus měsíc příštího roku. Nejdříve se budou konat volby do Senátu Parlamentu České republiky 5. a 6. října 2018 společně s volbami do zastupitelstev obcí. Tentokrát ovšem budou mít trochu jinou logiku, k čemuž se dostanu v dalším pokračování. I v případě, že se nepodaří Babišův pokus o sestavení vlády, začne příprava případných mimořádných voleb až po nich, a tudíž velké volby se nestihnout dřív než na přelomu jara a léta, i když tento termín není příliš pravděpodobný.


Agentury, které provádějí výzkumy veřejného mínění, proto mohou a dokonce musí tak trochu či spíše hodně čarovat. Pokud by uveřejňovaly naměřené preference, vystavovaly by se riziku, že se hodně "netrefí" do výsledku. Navíc jsou naměřené preference jejich know-how, které se konkurenci neprozrazuje. Zveřejňují tudíž jen modely, viz třeba ten poslední CVVM z května (uveřejňuji tabulku, kde je porovnán s předcházejícími):


Viz: ZDE

Je to model toho, jak by volby dopadly, kdyby se konaly právě v čase zveřejnění výsledků (začátek června) na základě dat naměřených v květnu.

Problém agentur je, že:

1. Aktuálně naměřené výsledky, ale i parametry modelu, budou do voleb podstatně ovlivněny mnoha předvídatelnými i nepředvídatelnými událostmi. Například (uvádím jen ty faktory, které budou působit do doby nejbližšího termínu případných mimořádných voleb):

- Proces sestavování vlády.

- Výsledky podzimních voleb do Senátu a obcí.

- Reakce jednotlivých stran na výsledky těchto voleb.

- Pozice prezidenta z hlediska objektivních činitelů ovlivňujících výkon jeho funkce.

Vůči těmto faktorům je jakýkoli model příliš "slabý". Neumožňuje dostatečně kvantifikovat jednotlivé vlivy.

2. Důležitou roli hraje empatie těch, kteří naměřené výsledky vyhodnocují a kteří aplikují příslušné modely, k vývoji veřejného vědomí a sebevědomí. Bez ní nepomůže ani ta nejlepší soustava modelů. Empatie vůči vývoji veřejného vědomí a sebevědomí je přitom podstatně závislá jak na invenci, tak i na dlouholetých aktivních zkušenost, významně pak i na schopnosti zaujmout pozici "nadhledu", tj. nesnažit se promítnou do vyhodnocování vlastní přání. (K tomu poslednímu dlužno poznamenat, že tomu se snaží dobré agentury, mezi které CVVM patří, vyhnout a docela se jim to daří.)

Nicméně – a není to snaha zlehčovat práci třeba konkrétně CVVM, kterou sleduji nejraději – nelze brát zveřejněné výsledky tak vážně, protože v době voleb to vše bude úplně jinak, do voleb je daleko, a to ještě nevíme jak.

S tím, jak se budou volby – ať již řádné či mimořádné – blížit, se budou měnit i zveřejňované výsledky agentur. Zpětně tedy bude zajímavá celá retrospekce zveřejňovaných výsledků. Ta totiž nejlépe vypovídá o kvalitě agentur.

V návaznosti na předešlé si dovolím zveřejnit svůj model pro případ mimořádných voleb v květnu 2019, tedy pro nejbližší možný termín, se kterým lze licitovat i v předvolebních vyjednáváních. Tento pohled je totiž nejvýznamnější:V dalším pokračování uvedu podrobnější zdůvodnění této prognózy. Je výrazně odlišná od toho, co zveřejnilo CVVM pro případ aktuálních voleb, takže uvidíme, kterým směrem se budou zveřejňované výsledky vyvíjet.

(Pokračování)
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5804-velke-volby-dopadnou-jinak-nez-dle-modelu-cvvm.html

30 komentářů :

 1. všechny průzkumy a odhady jsou na H...o, pokud komunisti nedostanou aspoň 36% hlasů, jako po ii. světové a ani to nepomůže. Čest zlodějům a spekulantům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan docent neustává ani po volbách v degradaci ČSSD

   Smazat
  2. Valenčík: Myslím, že to nejsem já, kdo pokračuje v "degradaci" ČSSD.

   Smazat
  3. KSČM nemůže vést zkorumpovaná parta advokát Filip, Dolejš a Kováčik, kteří se dokonce paktují s podrazáckým miliardářem, který se nejvíce bojí zákona O přiznání majetku, kde by musel doložit jak chudý synek k miliardám ze státního majetku přišel !!

   Smazat
  4. Valenčík. Jo. Komunisti by mohli dostat mnohem víc (těch 36 je trochu nadsazených). Ale to by se nesmělo jejich vedení přidat ke zlodějům a spekulantům.

   Smazat
  5. Pane docente, marníte čas a energii. Jak se dělají průzkumy:
   http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/4625-jak-se-delaji-predvolebni-pruzkumy-a-volebni-vysledky-zjednoduseny-manual-pro-ceskeho-volice
   A spekulovat o nových parlamnetních volbách je velmi předčasné.

   Smazat
  6. 18,48 - průzkum dělaný na vzorku cca 700 občanů nemá cenu ani tisknout na hajzlpapír.

   Smazat
  7. Valenčík: Je to v pravý čas.

   Smazat
  8. A kroužkovat Grebeníčka, Ondračku, Skálu, Semelovou a další zdravé jádro.

   Smazat
 2. Pane Valenčíku vaše prognoza je dobrá ..
  Lidé mají rádi korektnost, a strana která se moc neúčastní dění a nic nedělá nic nezkazí. Slušná ODS přejímá voliče žumpálistů dembloku a slušní Piráti ty ostatní slušňáckost vyžadující voliče ostatních stran.
  Všechno se ale ještě změní a obrátí ... , slušňácká debilita dostane za vyučenou ..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Piráti mě obzvlášť fascinujou. Téměř pokaždé, když promluví, tak melou kraviny. Z čehož plyne poučení - čím blbější, tím volitelnější?

   Smazat
  2. Je to tak, blbí voliči si volí blbé a hlavně korektně a slušně se vyjadřujíci zástupce. Oni jsou ti vznešení a slušní proti ostatním nespokojencům a hulvátům.

   Smazat
 3. Začínám fandit SPD a Okmamurovi - mj. také za jeho intervenci ve věci předáka jakési britské strany proti násilníkům, který se ocitl za mřížemi, protože urazil tamní soud pravdou! Je pozoruhodné, jak po zkušenostech s nacistickými soudy, kdy se intervence ve prospěch nespravedlivě odsouzených vydávala za téměř zločin, se tento scénář v soudobém kapitalismu opakuje. Podle dnešního "mejstrýmu" intervence politiků za souzené odpůrce režimu, tedy i u nás za socíku, byly politicky nekorektní a slušný politik se takto "nevměšuje"? Tedy jak kdy a proti komu!?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní6. června 2018 11:54
   „Začínám fandit SPD a Okmamurovi - mj. také za jeho intervenci ve věci předáka …„
   Také schvaluji, že nevyznává tu britskou nedotknutelnost, ať dělají cokoliv. P.K.

   Smazat
  2. SPD je pro mne na 1. místě.

   Smazat
  3. SPD rostou preference na venkově, kam agentury pro výzkum veřejného míněníá nezavítají. To je hlavní důvod, proč jim nevěřit. Venkov se stává pomalu tou silou, kterou představoval ruský venkov při posledních volbách prezidenta. Venkovští občané si dobře uvědomují, jak jsou malí níkoli pro svůj bídný intelekt či občas vynucenou skromnost, ale protože jsou elitní vrchnosti méně než prachem na botách. Ti, co to tu řídí, si neuvědomují, že selský rozum dokáže dříve či později odhalit lháře a demagogy, manipulátory lidského vědomí a veškeré to různě překabátěné Zlo, jež chce peníze a moc na vrub nás, všech ostatních. Málokterý ředitel bere méně než jeho nejlepší zaměstnanci. Málokterý fianačník si uvědomí, že jeho práce je oproto práci zkušeného svářeče téměř zbytečná a bez hodnoty. Však také banky čeká šok ze strany, z níž to bankéři nečekají ani náhodou. Po tom šoku již z bank a jejich mocenského vlivu nezbyde prakticky nic, co by připomínalo ještě jejich dnešní moc. Politity to čeká také, pokud si neuvědomí, že pro naši vlast se pracuje za průměrný plat, ale s vlasteneckým nadšením a odpovědností, k níž se doposud hlásí pouze malá hrstka poctivců omylem se ocitnuvších v politice. Na nás je, abychom se postavili na vlastní nohy a přestali závisle doufat v prozření současné mocenské garnitury. Vládnout se má národně sociálně již z důvodu existence pevné národně sociální ideje a lidí ochotný za touto ideou kráčet bez bázně a hany s odpovědností a moudrostí.

   Smazat
 4. Nevěřím průzkumům to dělají v Praze a podle toho to vypadá volím SPD.

  OdpovědětSmazat
 5. NESPOKOJENI OBČANÉ NAVRHUJI VZNIK SVÉ PLATFORMY PRAVDY!

  Nepolitická společnost občanů OSV,která může dosáhnout až 8 395 132 možných členů se nyni začiná konstituovat.
  Jejim prvnim konkrétnim činem je navrhnout body Národniho programu občanů s cilem pomoci vyhrát volby všem politickým subjektům,které si dokáži body NP zabudovat do svých Programů!
  Musime upozornit na článek

  http://www.novarepublika.cz/2018/06/prichazi-cas-zmen.html

  kde občanský aktivista pan Š.právě teď vznik takovéto platformy navrhuje.Zopakujme si proto jeho myšlenky z nichž vyniká zejména tato!

  Dnešni prý demokracie už název má.
  Jedná se o diktaturu menšiny ,kde jednou z hlavnich ovládacich pák je mediálni ohlupováni voličů s cilem jim ukrást volbami hlasy a tedy i jejich moc.
  Teprve v posledni době si občané začinaji uvědomovat,že lhanim tisku a TV, zmanipulovanými informacemi nemaji na výběr a tak se začiná obecně pochybovat zda takto manipulované volby vůbec plati!

  NO VŠIMLI JSTE SI NĚKDO ZDA REŽIMNI TISK PÍŠE V NOVINÁCH A TV O NÁRODNIM PROGRAMU OBČANŮ?

  Úplně naopak, oddíly cenzorů prý osy zla, ČSSD a ano bude hůř, řádi i tady na tomto webu,aby nám brzy všem zavřely pusy!
  OdpovědětSmazat
 6. ODDÍLY CENZURY ZNEUŽIVAJI DOMNĚNKY PRÝ NESOUDRŽNOSTI

  a nesolidarity občanů ČR,kteři nemaji zkušenosti s podvody kapitalistického systému BEZ přivlastků,zvláště když ho odsoudil i papež František jako "NOVOU TYRANII" jakoby nehorši formu kapitalismu vycházejici z gangaterismu!
  Tady je i jasné proč se nesmi v tisku,rozhlasu a TV NIC O NP objevit!

  NP Nr.6.totiž na př.totiž píše jasně

  NE KAPITALISMU BEZ PŘIVLASTKŮ.

  no a pan Klaus,který tu sprostou kreaturu přismyčil na hřbetě se otřása strachem společně s politickou třidou sprostých Šmejdů v základech a všichni voliči už vidí,že bez diktatury slušných domorodců se brzo neobejdeme!
  Proto se nesmi skoro nikdo dozvědět co stoji vytesáno v bodě NP Nr.1.nebot právě on by zabranoval našemu olupováni vadnými zákony jako je EXEKUČNÍ,kterým budeme brzy VŠICHNI obráni na plech!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správně. Proto volám ANO, KAPITALISMU s přívlastky - DEMOKRATICKÝ, SVOBODNÝ, LIBERÁLNÍ, S LIDSKOU TVÁŘÍ, MULTIKULTURNÍ. Takový kapitalismus chceme my, členové OSV. Viz též Nr.11. programu OSV.

   Smazat
 7. NYNI UŽ VÍME,ŽE CENZURNI PROVOKATÉRI SE PTAJI PROČ

  píšime velkými písmeny a odpověď,že to je proto,aby každý viděl naši snahu to naši politické třidě Šmejdů,která se nestydi nosit na krku dubovou hlavu nezbývá než do ni vtloukat ,jako svého času vizionář Mojžiš do šutru!
  Tak tuto odpověd raději ihned smazali!!

  Podvodnici se už těši,až vznikne hnuti TŘI HVĚZD,aby si právě jen tato koalice dala do programů NP a tak naplnila Parlament svou většinou.Ta už bude vědět jak se má zacházet s vadnými zákony a co to je použitelný Zákon o referendu a i kde umistit děvčata hledajici ochranu před bombami majitelů velkých peněz!

  OdpovědětSmazat
 8. Píšu si to do notýsku a dávám svůj typ: ANO 26, Pir 12, SPD 13,ODS 10, KSČM 8, ČSSD 14. Tak jsem zvědav, uvidíme, jaké budou v té době preference.

  OdpovědětSmazat
 9. Proč pan Valenčík,nepočítá s variantou,spojení ČSSD s ANO.Babiš měl v ČSSD dost koňů,co spíš pomáhaly ANO a ČSSD potápěly.Sobotka se snažil některé i vyhodil.třeba Zimolu,který je pro spolupráci s ANO,to samé Hamáček.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Valenčík: Trochu mimo téma. Nechápu souvislost.

   Smazat
 10. Do našich voleb se promítnou výrazně i změny ve světě, především změna postojů jednotlivých států Evropy k Rusku, ztráta prestiže USA a nástup Číny, vyvolání válečné provokace případně dílčí měnová krize nebo její hrozba. My svou politiku nemáme, máme jen přisluhovače jednotlivým skupinám v zahraničí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sázím svůj Stetson,že do voleb vznikne nová strana ala veverky. Jejím místopředsedou bude pan Kalousek. Živnost je živnost i bez ohláŠení.

   Smazat
 11. The article you have shared here very awesome. I really like and appreciated your work. I read deeply your article, the points you have mentioned in this article are useful picbear

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.