Reklama

pátek 29. června 2018

Washington terorizuje Sýrii prostřednictvím „války v zastoupení“

Američané cvičí syrské militanty na svých základnách v Sýrii
Vladimir Kozin
29.6.2018  OrientalReview, překlad Zvědavec
Zprávy ze Sýrie naznačují, že Washington má i nadále v úmyslu poskytovat rozsáhlou vojenskou podporu, i jiné druhy pomoci, teroristickým skupinám, které ještě zůstávají v jižní části této země. Zřejmě je chtějí využít k dosažení stejného cíle, který si USA vytyčily před sedmi lety: zpomalit proces dosažení politického urovnání, svrhnout legitimní vládu v této arabské zemi a dosadit vlastní loutkový režim.


Jednotky teroristických gangů, které se oddělily od pseudo-chalífátu Islámský stát, tvoří jednu ozbrojenou složku v mašinérii této „války v zastoupení“, kterou v současnosti Spojené státy aktivně vedou. Tyto oddělené jednotky jsou nástupci Islámského státu z Iráku a Levanty, stejně jako ozbrojená frakce, známá jako Džabhat al-Nusra (Fronta podpory). Společně dosahovaly velkého počtu členů - až několik desítek tisíc militantů - kteří si později pro sebe zabrali místo v bývalých deeskalačních zónách ve východní Ghútě a Homsu.

Aby Američané podpořili ozbrojenou opozici vůči režimu legitimně zvoleného prezidenta Syrské arabské republiky Bašára Asada, začali ve velkém rozsahu používat „teroristickou enklávu“, kterou vytvořily americké jednotky poblíž osady al-Tanf v jižní části Sýrii. Zde američtí instruktoři poskytují výcvik teroristickým jednotkám z výše uvedených frakcí, a následně je posílají dále do vnitrozemí Sýrie. USA také aktivně využívají místní vzdušný prostor, neboť Pentagon svévolně, tj. bez souhlasu Damašku, prohlásil tuto oblast za „bezletovou zónu“ v okruhu 50 km.

Celkově americké ozbrojené síly v rámci speciálních vojenských operací zřídily na syrském území 19 vojenských základen a posádek, které porušují svrchovanost a územní celistvost této země, která je řádným členem Organizace spojených národů. Kromě toho mají Spojené státy 22 vojenských základen v sousedních zemích, které zřídily kvůli tomu, aby zajistily, že tato útočiště budou nepřetržitě dostávat dodávky zbraní a střeliva, pohonných hmot, potravin, atd.

Zvláště je třeba poznamenat, že Washington, který poskytuje přímou vojenskou, technickou, logistickou a administrativní podporu teroristických gangů v jihozápadní deeskalační zóně v Sýrii, je zjevně v rozporu s dohodou, které bylo dosaženo s ohledem na status a modus operandi této zóny. Za zmínku stojí, že se na přípravě této dohody, která byla aktualizována v červenci loňského roku, podíleli představitelé Jordánska a Spojených států. Navíc se tyto dvě země coby ručitelské země zavázaly, že zajistí, aby ozbrojené protisyrské skupiny dodržovaly příměří, a že budou pokračovat v boji proti teroristům, kteří se stále nacházejí v jihozápadní deeskalační zóně.

Je opravdu politováníhodné, že se v posledních dvou letech Izrael připojil k USA, a také porušuje tuto dohodu, neboť neustále zásobuje ozbrojené protisyrské teroristické gangy, které v této zóně působí, a poskytuje jim vše, co potřebují k provádění bojových operací na území Sýrie. Dokonce se nyní Izrael stará i o to, aby se občas určité „humanitární konvoje“ dostaly do oblastí, které jsou pod kontrolou Syrské svobodné armády, která také vede nekončící válku proti syrskému lidu.

Je zcela zřejmé, že dokonce i v minulosti, kdy byla poprvé zřízena jihozápadní deeskalační zóna, Spojené státy měly v plánu využívat ozbrojené gangy, které si vycvičily ještě na území Sýrie. Chtěly je využít jako další vojenskou sílu, která by zahájila útok na Damašek, který se nachází necelých 100 kilometrů od hranic této deeskalační zóny.

Podle údajů z různých zdrojů vyplývá, že asi 55% území původní jihozápadní deeskalační zóny je již pod kontrolou pseudo-chalífátu Islámský stát a frakce Džabhat al-Nusra, a také jejich ozbrojených oddělených vojenských skupin, čítajících přes 5 000 militantů. Ti všichni se zoufale snaží udržet toto území.

Zatímco se Washington hrubě vměšuje do vnitřních záležitostí Sýrie, je s podivem, že měl ještě tu drzost a tvrdil, že Spojené státy nedovolí, aby syrská armáda vstoupila do deeskalační zóny za účelem vytvoření pořádku, stability a zajištění ochrany civilního obyvatelstva, které si již během let tolik vytrpělo v rukou „mezinárodních teroristů“.

Washington se chce zřejmě uchýlit k jakýmkoli prostředkům nátlaku, které jen může použít, aby zmanipuloval vojenské a politické prostředí v Sýrii za pomoci ozbrojených teroristických brigád, které byly postaveny mimo zákon nejen v samotné Syrské arabské republice, ale také v mnoha dalších zemích. Jinými slovy, současná americká administrativa v čele s Donaldem Trumpem nehorázným způsobem vědomě porušuje sliby, které prezident Trump učinil během své volební kampaně v roce 2016 - že nebude zasahovat do vnitřních záležitostí jiných států, a nebude se snažit o svržení vůdců jiných zemí.

Za účelem ochrany civilního obyvatelstva v jihozápadní Sýrii před teroristickými gangy má Damašek právo použít veškeré nezbytné prostředky, které jsou v souladu s Chartou OSN.


Washington Is Using Proxies To Terrorize Syria vyšel 23. června 2018 na Oriental Review. Překlad v ceně 313 Kč Zvědavec.

14 komentářů :

 1. No kam by měly přesunout ty vyškolené bandity? Výroba zbraní jede na plné pecky, dále psychofarmak a když k tomu připočítáte zisko-nezisko máte víc jak polovinu jejich HDP. A teď babo raď. Normálně neřešitelný stav.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doplatí na to Izrael,který si už dávno podepsal ortel smrti....USA už ani nemá na to,aby mu pomohl,či ho zachránil ve vlastním pudu sebezáchovy....to by nebyla ta kamufláž s dvojčaty,to by bylo horší,nejhorší je,že dnes USA stojí proti celému světu,přičemž už dávno ani neexistuje,už swami užívají označení Amerika,pod čímž si lze představit ledascos.....

   Smazat
 2. Okolní země, zejména Izrael, chápou svoji situaci a doufají, že při případném porcování území Sýrie na ně připadne kousek úrodné půdy. :-) Sýrie by se zmenšila a stala se prozápadně orientovanou zemí (kolonií). Bez výrazné podpory ze zahraničí by banditi na území Sýrie dlouho neodolali. Vleklý konflikt vyčerpává materiální i lidské zdroje. Místní obyvatelé z neustálých půtek prospěch nemají. Mě děsí pohled našich představitelů, těch co odsuzují Asada a podporují intervenci USA a okolních zemí. To jsme opravdu tak zahledění do sebe, že nevidíme kam se ubíráme, klopýtajíc pod nohama západních "nositelů hodnot"?
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Od kdy se parazit stará co jeho oběť potřebuje.

   Smazat
  2. 8:59 - ono je to ještě horší než si myslíš.

   Smazat
 3. 8:59 Systém ovládá všechny a všechno a všichni mu slouží, pokud nechtějí být zničeni. Systému slouží i Assad a Kurdové, protože hrají předem určenou hru. Nemohou jinak. Naši představitelé musí držet krok a nesmí uhnout, zrovna jako ostatní. Je otázka, dosáhl-li již systém svého vrcholu. Rozkládat se začne až pod vlivem parciálních zájmů, kdy dopadne jako antický Řím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Systém ovládá pomocí ataků na morálku a pudy. Každý má možnost pokusit se jít svoji cestou. Pokud alespoň tuší, která to je. My máme smůlu, že Ti kterým to myslí a mají ještě kousek morálky nemají chuť se angažovat a tak nám vládnou ne příliš chytří, arogantní exhibicionisti a šiřitelé té jediné pravdy a morálkou v peněžence ...
   ABC

   Smazat
 4. No jo Rusko by mělo dodat spojencům moderní zbraně a pak okupanty Syrská armáda vyžene.

  OdpovědětSmazat
 5. 11:46 No jasně. Poženou je , a zastaví se teprve až u Suezu. Jo a vlajky budou vlát, vzduch bude vonět, a slunce bude vycházet. Jo a taky, a Putin se bude smát.

  OdpovědětSmazat
 6. 12:11 Člověče, Vy musíte být šťastný člověk,ale i hodný...

  OdpovědětSmazat
 7. 15: 43 A z čeho tak usuzujete?

  OdpovědětSmazat
 8. Syrii terorizuje hlavne Assad a Rusko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To víš Pepku A17:34 že ji terorizuje:-). Putler vám tam přehazuje mandelinku, jak onehdá vám ji přehazovali Američani s Trumanem. Bolševici, Svazáci se nám prostě nezapřou, jenom převracejí podle potřeby své kabáty.

   Smazat
 9. Jarine,ty si chuj,jak táta tvůj!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.