Reklama

sobota 2. června 2018

Západní státy okrádají střadatele stejně jako měnová reforma z roku 1953, jen postupně a ne skokově

Adam Mikulášek
2.6. 2018   Rukojmí
Teď pořád narážím na články o komunistické měnové reformě z roku 1953. Západ ovšem lidi okrádá podobně, a to politikou trvalé inflace, kdy úspory každým rokem ztrácejí na hodnotě.
V roce 1953 ta krádež byla skoková, dneska je postupná, ale jistě víte, že když klesne inflace pod dvě procenta, „soudruzi“ ne jen z ČNB, ale ze všech podobných institucí, zastávající ideologii dluhové ekonomiky levných peněz, zbystří a začínají páchat antideflační kroky. Jde o donucení lidí utrácet, aby se „točila ekonomika“, neb nákupem čehokoli, co ani nepotřebujete, posílíte zlaté telátko jménem „hrubý domácí produkt“, což tito zločinci chtějí za každou cenu…, a tohle donucování utrácet a rozhazovat se praktikuje pomocí nátlaku znehodnocení úspor, tedy státní loupeže pod ochranou zákona.

Pokud by měnová politika nebyla založená na krádeži, udržovala by se dlouhodobě nulová inflace, tedy krátkodobě pár let inflace, kompenzovaných pár lety deflace. Jenže co chtít po systému, kde se zrušilo krytí měny zlatem, aby se mohly polibosti "tisknout dolárky"? Pozn. Eura tehdy ještě nebyla. Posledním hřebíčkem do rakve krytého dolaru bylo zrušení Brettonwoodského systému roku 1971. Tenhle přístup ovšem trestá spořivé lidi, a naopak podněcuje k zadlužování, což považuji za naprosto zvrhlé a nemorální. A posledním krokem, srovnatelným s měnovou reformou 1953, bude postupné zrušení hotových peněz v Eurosojuzu, což je princip kolektivní viny = hotovost se zneužívá k praní špinavých peněz, tak jste všichni potencionálními "zloději" a budeme hlídat každou stovku, kterou si půjčíte od kamaráda, vše hezky přes banky, účty a platební karty, vše bude hezky evidováno a archivováno, aby stát mohl zpětně zjistit úplně každý párek, který jste si koupili někde na stánku. Zkrátka… eurobolševizmus v praxi…, nejblíž k tomu mají nakročeno ve Švédsku, kde mají terminály na karty i bezdomovci, prodávající časopis obdobný našemu Novému prostoru. Tak hluboko tamější neomarxistický režim klesl, vše musí bít šmírováno, špehováno a „elektronicky evidováno“.

Nejhorší na tom ale je, že zejména mladí lidé se chytají jak ryby na žížalu, platit kartou je přece tak „moderní“…, takže…, klidně se nechme špiclovat, když to budou dělat supermoderní mašinky…, musíme být přece in! Nejhezčí je platit kartou třeba spropitné, aby to měl majitel restauračky v evidenci a mohl o něj číšníka hezky pumpnout, nebo se aspoň „rozdělit“. Proto dávám dýško zásadně v hotovosti, dokud to ještě eurobolševik nezakázal.

56 komentářů :

 1. Pane autore, jak souvisí měnová reforma v roce 1953 s placením kartou v roce 2018?


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne autor

   Nesouvisí. V roce 1953 šlo především o likvidaci oběhu "našmelených" finančních prostředků a ochranu trhu , byť tehdy socialistického. Dnes jde o systémové okrádání na stříbrném podnose. A souvisí, protože to vytahují, aby si to průměrný občánek rozmyslel, kdyby chtěl hledat nějakou alternativu. A protože nemáte jistotu, musíte utrácet - tedy podle nich, ochránců dnešních "reformních nereforem". Nebo chcete-li dnešního okrádání neokrádání.

   Smazat
  2. 20:53 - Já ekonomii vůbec nerozumím. V čem je to systémové okrádání?

   Smazat
  3. stojí to v článku, čti!

   Smazat
  4. 21:55 - Aha, máš na mysli větu ..."Západ okrádá lidi politikou trvalé inflace" ???

   Smazat
  5. Souvisi a hodne. Zvlast na povalecnem vyvoji se da hezky vysvetlit moje hypoteza, podle ktere je mezinarodni menovy system vykradan systematicky proto, ze bychom si uz davno planetu vydrancovali kdyby nas mezinarodni financni elity systematicky neokradali a my bychom tedy dostavali veskerou hodnotu vytvorenou praci, vyplacenou ve mzde. Lapidarne receno: "vsechno bychom uz davno zkoupili a vyroba by se rozjela tak aby uspokojila poptavku, tim by se dale zvysovaly nase prijmy, az by penize uplne ztratily hodnotu, protoze by uz za ne nebylo co kupovat". Samozrejme by na tento stav doplatili ti, kteri by meli penez nejvic. Na povalecnem obdobi je prave dobre videt, jak vsechno rychle rostlo, kdyz nikdo ten system umele nebrzdil. Prikladem je napr muj deda, ktery mel zastavenou za valky cihelnu, protoze uhli bylo jen pro lokomotivy, ktere jezdily na frontu a zpet, nikoliv pro cihelnu. Po valce, v prubehu necelych 3 let, prebudoval cihelnu z rucni vyroby na strojni a k prirodnim susarnam pribyly i susarny umele, prestavel tedy cihelnu na moderni podnik. Samozrejme ze se i zadluzil, ale nebylo to nijak zavratne, coz se poznalo podle toho, ze mu nakonec i nejaka pole jeste zustala, pote co banka tyto dluhy vyrovnala exekuci na jeho majetku (pole), kdyz o cihelnu, tedy i moznost splacet, prisel znarodnenim.
   Zaver: po valce vzniklo hodne penez mezi lidma diky liberalnimu (pozor!!! neplest s neoliberalnim!!!) systemu trznich vazeb.

   Smazat
  6. Proč byl r. 1968? …. A pak 1989…?

   https://rutube.ru/video/a047a4b05e5a7960257ffee9e9017560/?ref=search

   První porevoluční "popelky"
   Kellner, Tkáč, Bakala, Babiš... Jan Stráský odhalil zajímavé informace z období privatizace

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kellner-Kretinsky-Tkac-Komarek-ale-i-Babis-Jan-Strasky-odhalil-zajimave-informace-z-obdobi-privatizace-538526

   Rozkrádání za Klause: Expremiér promluvil a staré rány zase bolí

   https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Rozkradani-za-Klause-Expremier-promluvil-a-stare-rany-zase-boli-265714

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Duchovni-otec-privatizace-Jezek-o-listopadu-89-transformaci-ekonomiky-i-urazce-Klause-346421

   Zdeněk Bakala prý znovu úřaduje.....

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zdenek-Bakala-pry-znovu-uraduje-Prinasime-vam-detaily-a-transakce-ze-kterych-mrazi-538322

   „Jděte do háje. Až tu nebudete, tak se vrátím. Pojď pryč...“ Beseda s Karlem Dybou, „otcem kuponové privatizace“ Třískou a dalšími ...

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Jdete-do-haje-Az-tu-nebudete-tak-se-vratim-Pojd-pryc-Beseda-s-Karlem-Dybou-otcem-kuponove-privatizace-Triskou-a-dalsimi-se-trochu-zvrhla-538577

   Smazat
 2. O daleko víc peněz přišli lidé při skokovém zvýšení cen na dvojnásobek v letech 1992-3 , protože lidé měli 10x víc peněz než v roce 1953 !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Šetřil jsem si asi 25 let v důchodovém pojištění pracujících, každý měsíc pár stokorun (kolik už si nepamatuji)na cílovou
   částku na nový automobil. No a když jsem šel do penze mohl jsem si za ty peníze koupit tak maximálně ojetý automobil. Inflace běží v celém světě léta, proto je důležité trvat na průběžném důchodovém systému.

   Smazat
 3. Měnová reforma 1953 znamenala skokové znehodnocení úspor, současné průběžné tisknutí nových peněz likviduje úspory pomalu, ale jistě.

  OdpovědětSmazat
 4. V roce 1953 mně bylo patnáct. Pamatuji si na to a nijak jsem se já ani rodiče s tím netrápili.
  Žili jsme skromně, jako většina normálních pracujících lidí. Neměli jsme nikdy žádné bohatství, žádné nakradené věci po Němcích či židech, jako většina těch plaček či jejich pohrobků.
  Reforma byla nutná, jelikož různí podvodníci, zloději a lichváři by mohli svou finanční silou působit záporně na tehdy ještě slabé zásobování, kdy byl zrušen přídělový systém. Od konce války nebylo ještě tak dlouho a západ se pilně staral aby rozdíl mezi Německem, futrovaným amerikou, byl co nejviditelnější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žil jsem tehdy na vesnici, když k 1.6. tehdy přišla "měna". Moji rodiče tak jako velká většina lidí okolo dávala horko těžko dohromady peníze na výměnu (300Kčs na hlavu), protože bylo před výplatou a většina tenkrát žila stylem "z ruky do huby". Málokdo měl nějaké významnější úspory, protože si nenakradl či nenaspekuloval v poválečném chaosu. Fakticky jsem o úspory (nevelké) přišel až v letech 90-93.

   Smazat
 5. Měnová reforma v roce 1953 byla ve své podstatě revalvací, tj. zhodnocením měny, úředním zvýšením kursu domácí měny vůči jiným měnám, skokové navýšení cen z dílny Václava Klause po r.1993 naproti tomu ve své podstatě devalvací, tj. znehodnocením měny, úředním snížením kursu domácí měny vůči jiným měnám, které přetrvává dodnes...
  A "ovčané" tomu ještě "tleskají"...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:36 Měnová reforma 1953 byla revalvací?

   Smazat
  2. Ano. Pro zaměstnance to byla revalvace. Pro podvodníky, zloděje a lichváře (úplně nezanikli, ale jejich vliv upadl v důsledku degresívního kursu směny) to byla ztráta. Ale konec přídělového hospodářství byl krokem kupředu. I Británie , jen s malým zpožděním po nás , k němu také přikročila. Společností přestaly obíhat padělky potravinových lístků a nekryté peníze.

   Smazat
  3. A ta revalvace to byla i pro ty zaměstnance, kteří měli např. našetřeno na věno pro dceru?

   Smazat
  4. Šmídle, ty rudý zmetku,
   každý kdo má nějaké úspory opravdu není "podvodník, zloděj a lichvář".

   Moji prarodiče, kteří neměli jinak vůbec nic, tak přišli komplet o peníze za dům z dědictví po rodičích dědy, který krátce před reformou prodali aby se mohl rozdělit se sestrou. Zbyli jim jen oči pro pláč.
   Takové zlé zmetky jako jsi ty patří profackovat a pověsit za koule do průvanu.

   Smazat
  5. 23:10 drz hubu, havlovsky zlodeji
   Tebe patri poslat rubat uran
   I tvoji zlodejskou rodinu

   Smazat
  6. Odpornej, sprostej,krtičnatej, smradlavej anonymní zmetku 23.10! Ten diskutující zde vysvětluje princip a podstatu měnové reformy, a ty mu, ty starej plesnivej nenávistnej hajzle budeš nadávat rudých zmetků? Nám je úplný hovno do toho, oč přišli tvoji prarodiče, a co byli -keťasové, nebo zadlužení podnikatelé? My jsme přišli v roce 1990, když se kormidla chopily zasraný profláknutý kurvy - o práci! Statisíce lidí letěly na dlažbu bez jakéhokoliv zajištění možné obživy - spousta jich se oběsila, spousty skončily na chodníku kde v zimě umrzli! Každý rok umrzlí bezdomovci, a ta odporná genocida, kdy zdivočelí zmetci, celí říční, aby celou zemi, kterou čtyřicet let budovali naši dědové a otcové, co nejrychleji ukradli a prodali - prodali ti i vodu ty zmetku odpornej! To sis nevšiml? Zdivočelí demokratičtí zmetci sice neposlali statisíce lidí chcípnout do plynu, ale sebrali jim živobytí - což je totéž! Tak tady dnes přestaň žvanit o tom, že tvůj dědek přišel o peníze za dům! Tebe patří narazit prdelí na kůl ty hnusná potvoro -to jsou ti praví! Vidí jenom sebe a svoje křivdičky, a za to by i zabíjeli. Jdi do prdele hajzle odpornej!

   Smazat
  7. , 0:13 moji rodiče měli menší statek a děda byl kovář. Celý život jen dřeli, aby nějakou tu korunu dali dětem a pak přišla měnová reforma, no budiž. Ty hovado, když si někdo stěžuje i po letech, že byl okraden, tak ty volku napíšeš :poslat na uran i tvoji rodinu. Seš zapšklej a zatrpklej zločinec který ve svém životě nic nedokázal a jen škodíš lidem ve svém okolí. Díky lidem jako ty národu došla trpělivost a proto byl tkzv. samet 89. Že se nestydíš, díky tobě jsem přesvědčený antikomunista,protože mám proč žít i za cenu ústupků v sračko státu ČR

   Smazat
  8. 22:10,0:13,hádáte se jak malé děti : Každý mate pravdu a skutečnou , teta se strejdou také přišli o peníze na byt . Dnes už nám v Česku nic nepatří a cizáci nás vysávají ale až přijdou migranti ,stát nám vše posbírá ! Nejhorší bude jak se ze dne na den sesype ekonomika ,tak s tě mí papírky si tak můžeš zajít na hajzlik . Toto se může stát kdykoli , pak pro sousto se bude zabíjet!

   Smazat
  9. 23:10 Pamatuji si na 53.rok!Většina lidí,jako my,o nic nepřišla.A kdo byl bohatý v 53.roce?Ti,kteří zbohatli po válce a za války!To,že se po válce lidé obohacovali cizím majetkem,je fakt .Jsme okrádáni do dneška,pomalu a jistě.Začalo to v 92.roce,ČNB konče.A okrádají se právě ti chudí.A o tom to je!

   Smazat
  10. Tvrdit ze po valce bohatli jen podvodnici a ketasi je sproste zjednoduseni, ale k veci. Kdo byl nejvic postizem menovou reformou, byli lide v postproduktivnim veku, kteri meli z drivejska neco nasporeno, aby nezivorili. Deregulace cen, ktera mohla nastat, prave diky odbourani prideloveho systemu, totiz "narovnala" trzni vazby, takze drobni zivnostnici sice prisli o provozni hotovost, po deregulaci cen, vsak tuto ztratu pomerne brzy dohnali.
   Nejmarkantnejsi priklad je muj deda, kteremu sice znarodnili v unoru 48 podnik, ale nakladni auto, ktere bylo psane na pradedu, mu nevzali, tak se nechal najimat jako dopravce na velke stavby. Zatimco pred menovou reformou stal 1l benzinu do nakladaku (barveneho) ~40K/l (nebarveny do osobaku stal az 100K/l), tak po nasledne deregulaci se benzin ustalil na cene pod 2Kcs/l. Docela rozdil. Ze? Zvlast kdyz si clovek uvedomi, ze ten "Studebakr Dump Truck" (6x6, s vratkem nad prednim naraznikem) papal 30-50l/100km, pripadne i vic, kdyz se jen tim vratkem vytahovaly stroje, ktere skoncily hluboko v bahne. ;-)
   Byla to turbulentni doba, nicmene dedovi bylo tehdy 52, takze byl jeste v produktivnim veku a mohl se s tim "poprat", takze ho to kor zas nepostihlo. Hur na tom byli lide, kteri uz byli stari a meli jen ty uspory.

   Smazat
  11. Je zbytečné se hádat s někým, kdo cítí křivdu z roku 1953. Myšlení a názory jsou tímto zásadně u takového člověka ovlivněny a objektivní pohled u něj nehledejte. Měnová reforma má vždy stejné důsledky pro lidi, kteří mají našetřeno a není to vynález komunistů. Měnových reforem bylo v historii, a nejen české, opravdu hodně. Je fakt, že v dnešní době jsou lidé o úspory systematicky okrádání, s tím rozdílem, že pomaleji. Před třiceti lety jsem mohl koupit např. dům nebo byt za desetinu dnešní ceny. Až budou zrušeny hotové peníze, což bude brzy, tak se teprve budou všichni divit, až nám zatíží naše účty zápornými úroky a tím nás přinutí jen utrácet a nic nešetřit.

   Smazat
  12. Můžete si spočítat, k jak velkému "okradení" došlo, u vkladů na spořitelních účtech a u hotových peněz schovaných ve štruzocích (zdroj wiki)
   Průměrně došlo k celkovému přepočtu 10:1 (Vklady ve státní spořitelně před měnovou reformou 9 000 000 Kčs, po přepočtu 930 000 Kčs).[zdroj?] Čtyři dny po reformě bylo vyměněno 49,1 miliardy starých korun za 1,4 miliardy nových (tedy průměrně 35:1, přičemž změna cen byla zhruba 10:1 až 5:1).[zdroj?]

   Smazat
 6. To by se jim hodilo zrušit peníze banky by mohly kynout na penězích občanů.

  OdpovědětSmazat
 7. Připomínám 56% inflaci r. 1993 a vzestup cen od sametu na desetinásobek. Přitom se do oficiální inflace nepočítá vzestup cen bytů, nájmů, vody a poplatků za telefon. Současná okrádačka je větší než 1953 a úspěšně pokračuje- proč by si obchodníci neškubli, když ceny stouply? minulý týden mě v Bille šoklo vepřové plecko 200k/kg, za púl roku dvojnásobek!

  OdpovědětSmazat
 8. Nebyla náhodou na stejném principu jako v roce 1953 v nepokrokovém Československu rovněž provedena reforma v pokrokovém, tedy západním Rakousku, s tím rozdílem, že byla provedena o několik roku dříve?

  OdpovědětSmazat
 9. Vážně srovnávat skokové znehodnocením úspor ze dne na den v poměru 1:50 a inflací 2% ročně může jen komunistický zlomyslný dement.

  Vadí vám naše 2% inflace? Pořád tu básníte o skvělém Rusku a geniálnímu Putinovi, tak se podívejte, vy zoufalci, jako mají inflaci tam.

  http://www.inflation.eu/inflation-rates/russia/historic-inflation/cpi-inflation-russia.aspx

  Za 18 let vlády vašeho poloboha je tam průměrná inflace okolo 10% ročně!!! A to je prej ten jejich slavný rubl krytý zlatem a surovinami. Hahaha :-D
  Právě jste si hezky nasrali do vašich rudých, tupých hub.


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:03 Ale z tvé slouhovské huby smrdí strašně moc jak lížeš západní zadky.

   Smazat
  2. 23:14
   To je všechno co máš k věci, zoufalý chudáčku? No řeknu ti, nic moc.

   Smazat
  3. Článek není o Rusku a ani v něm o Rusku není zmínka. Když už se sem ale cpete se svým výsměchem, tady jsou konkrétní čísla (vesměs z německých zdrojů) - za období vlády Jelcina a Putina:

   Inflace v Rusku (roční průměry):
   2018 - 2,29%
   2017 - 3,69%
   2016 - 7,07%
   2015 - 15,55%
   2014 - 7,80%
   2013 - 6,77%
   2012 - 5,06%
   2011 - 8,46%
   2010 - 6,86%
   2009 - 11,70%
   2008 - 14,10%
   2007 - 8,99%
   2006 - 9,69%
   2005 - 12,70%
   2004 - 10,88%
   2003 - 13,68%
   2002 - 15,84%
   2001 - 21,61%
   2000 - 20,98%

   1999 - 92,64%
   1998 - 27,36%
   1997 - 14,76%
   1996 - 53,07%
   1995 - 204,90%
   1994 - 412,51%
   1993 - 839,21%

   Po 4 letech stupňovaných sankcí a prudkých poklesech cen ropy a plynu stouply loni reálné mzdy po předchozích meziročních poklesech (-3,2%,-5,8%,-1,7%) o 3,4%.

   Takže před Putinem bylo líp?

   Smazat
  4. 23:28

   Ne. Před Putinem bylo krátké období marasmu po krachu komunistické éry a navíc ceny ropy, hlavního ruského obchodního artiklu, byly mezi 10 až 20 dolary.

   Ano, v článku o inflaci není o Rusku ani zmínka a já nechápu proč. Že by se zrovna nehodila do vaší protizápadní propagandy?

   Kritizujete 2% inflaci dolaru, eura, koruny. A s čím tedy srovnávat? Jak je teda na tom s inflací za posledních 20 let Čína, Rusko, Indie, Brazílie... Existuje teda na světě vůbec nějaká země nebo měna kde by nebyla inflace?
   Jo vlastně v Japonsku maj už dlouhá desetiletí nulovou inflaci nebo deflaci. A ekonomicky se jim věru nevede, maj nejvyšší dluh na světě.
   Tak o čem to tu teda vlastně točíte?

   Smazat
  5. 23:55

   Ach tak - omlouvám se, že jsem - ač to bylo z odbočení od tématu článku dostatečně zřejmé - hned nepochopil, že tu nejste kvůli nějaké věcné diskusi, ale coby anti-propagandista.

   Vím, že je to tady na NR oblíbená disciplina, ale takováto tzv. "informační válka" není mou zálibou.
   Podobná debata na úrovni hospodské hádky s vzájemným trumfováním a mlácením půllitry o stůl mi připadá dost zhovadilá, takže to milerád přenechám Vám a dalším, k takovým zábavám jistě povolanějším.

   Smazat
  6. 23:03
   Ty zmrde, lzes
   Rusko je pod utokem
   Od stejnych svini co nici Cesko

   Smazat
  7. 0:08
   Nejsem tu kvůli věcné diskusi? Uvedl jsem fakta, odkazy, jasně formulované otázky se kterými vy nemáte intelektuální a vědomostní kapacitu pohnout.
   Tak se vaši neschopnost snažíte zamaskovat pokusem o zahrání věci do autu.

   Takže si to shrňme:

   1) Na světě neexistuje žádná měna s nulovou inflací, včetně rublu, yuanu, rupie, bolívaru atd atd. Neexistuje ani žádná měna krytá zlatem. VŠECHNY měny světa jsou ničím NEkryté, tzv FIAT
   2) Kritizované euro, dolar, koruna, švýcarský frank,... jsou naopak nejstabilnějšími měnami světa.
   3) Zemi s dlouhodobě nejnižší inflací, Japonsku, se i přes jejich pracovitost věru nevede, ekonomika už po několik desetiletí stagnuje, dluh vyrostl do astronomických výšin.

   Smazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. https://cs.wikipedia.org/wiki/Československá_měnová_reforma_(1953)

  Kapuni dělaji pruběžnou měnovou reformu a na rozdil od komunardu cileně OBTAHUJI A ZADLUŽUJI LID.

  Začalo to za Veny Klauna nevyhodnym nastavenim kurzu koruny vuči cizi měně, pokračovalo velkou privatizačni loupeži při zhasnutych světlech a pokračuje cilenou inflačni politikou. Mezitim proběhla hypotečni krize s dusledky v měnovem systemu, nyni byly upraveny podminky hypotek atd., atd.. Komunyste to udělali jednorazově aby srovnali podminky, zlikvidovali spekulaci, odstranili moc majitelu velkych peněz a odstranili majetkovou nesouměřitelnost. Pak udržovali relativně stabilni měnu a pomalu rostouci životni uroveň z narovnane startovni čary pro VŠECHNY.

  Za kapuńu vznikla a roste majetkova nesouměřitelnost soukromych vlastniku a z toho plyne i moc největšich kapuňu nad celym politickym systemem. Kdo ma v rukou vyrobni prostředky, měnovy system a statni (i nestatni) dluhopisy, media, a možnosti legalni korupce ma skutečnou moc v kapitalizmu.

  Komanči udělali JEDNORAZOVOU!!! měnovou reformu, kapuni dělaji PERMANENTNI!!! MĚNOVOU INFLAČNI reformu a obtahuji ovčany soustavně.

  OdpovědětSmazat
 12. Co se hlavně neříká, že po roce 1989 došlo skokově ke zvýšení cenové hladiny zboží na desetinásobek, ale systém výpočtu výše důchodu zůstal stejný, takže lidé, kteří odcházeli do důchodu dostali výměr ve výši předlistopadovém, tedy před rokem 1989 a měli žít za ceny současné. Tento stav trval až do roku 2000, kdy na naléhání lidí se s tím začalo něco dělat, ale skutečnost je taková, že stát nehorázně okradl lidi, kteří ho vybudovali. To ale bylo i u lidí kteří pracují po roce 1989, protože ceny všeho do dnešních dnů vzrostly na dvacetinásobek, ale platy a mzdy jenom pětinásobek. Průměr platů a mezd, který dnes ukazují statistiky nelze brát na zřetel, protože tento průměr je zkreslený manažerskými platy dosahujících astronomických výšin a neodpovídá realitě přijmu obyčejného občana majícího měsíčně na pásce 16cti tisícový plat s nájmem za byt 10 tisíc a hypotékou a několika úvěry na krku. V televizi dnes a denně slyšíme jak astronomicky naše ekonomika roste a jak se nám daří, ale komu se to tak dobře daří? No přeci západním firmám u nás podnikajícím, které ročně od nás vyvezou až 400 miliard, prý zaslouženého zisku, který si zdaní u sebe doma, tedy v SRN, Francii, USA. A proto je zapotřebí neustále připomínat "zvěrstva" komunismu, kteří v roce 1953 provedli měnovou reformu, prostřednictvím které odebrali z trhu peníze, které za II. sv. války natiskl Hitler, které neměly žádnou hodnotu a kterými štědře zaplatil zbrojní výrobu dělníkům v Plzeňské Škodovce a jinde, kde se pro něj vyráběly zbraně, kterými Hitler rozséval demokracii ve světě jak to dělají dnes USA. Za Hitlerovo peníze nešlo nic koupit a proto si ty Hitlerovy peníze dělníci dávali do spořitelny a po válce tyto peníze nebyly kryté zbožím a ani nemohly být kryté, když po dobu války se jenom zabíjelo a ničilo. Když to potom v roce 1953 uvedl stát na pravou míru a zreálnil hodnotu koruny, nejvíce se bouřili právě ti co pro Hitlera nejvíc vyráběli a ukládali si Hitlerovo papírky do záložny. Po roce 1989 proběhlo ještě větší znehodnocení úspor než v roce 1953 s tím rozdílem, že tehdejší úspory pracujících lidí byly poctivé na rozdíl od úspor získaných za II. sv. války.

  OdpovědětSmazat
 13. nevím, co s tím má společného Marx se systémem okrádání střadatelů prostřednictvím bank, to je mimo mísu. Ti satanové, co nás okradli o úspory v 90. letech pod instruktáží MMF, to byli Klaus, Dlouhý, Dyba, Ježek a Tříska, tito by měli zůstat prokleti na věčné časy. Vzpomínám si, že moji rodiče také nijak moc nekritizovali tu reformu v roce 1953, i když přišli o nějaké peníze, jen z čeho si dělali srandu, bylo to, že Zápotocký prý pár dní před reformou nějakým způsobem popíral, že se reforma uskuteční. Jinak autor by pro příště nemusel do celkem inteligentního článku vkládat tu proti-socialistickou rétoriku, u fungování bankovního systému to opravdu není na místě. Ti, co okradli mě, a to dvojím způsobem, jednak mi zdevalvovali úspory ze socialismu a za druhé, zavedli tu systém bezlimitního zadlužování občanů tohoto státu. To na první moment tolik nebolí, to bolí občany časově rozloženě.

  OdpovědětSmazat
 14. Když vám řekne bankovní úředník "Vezměte si půjčku a mě dáte 10%, tak ani nemusíte zplácet". To byl ten "tržní" mechanismus. To byly "zlaté 90.léta". Nyní by chtěli soukromníci vyplácet důchody, obhospodařovat zdravotnictví, školství. Poslední "tunel" je sport za Valachové, co se děje, nic. Časem to vyšumí. Co Vlasta Parkanová?

  OdpovědětSmazat
 15. Pane Mikulášek proč používáte slovo "eurobolševik"? Vždyť jsou to stejná netáhla jako v ČR Parlamentu /až na pár vyjímek/. To jsou také "eurobolševici"? Jsou to zmetci a bojí se jen o svoje "koryto". Co Hamáček, předvádí, jak moc mu o to koryto jde.

  OdpovědětSmazat
 16. Zato v Rusku uroky trvale rostou a inflace je zaporna (deflace) :-)
  Taky tam maji vsichni nadprumerne platy (treba v naturaliich) a oligarchove misto financovani zapadnich fotbalovych klubu, rozdavaji svuj majetek zebrakum. Proc se vubec tady nechavate zotrocovat a neodstehujete se do zeme zaslibene?

  OdpovědětSmazat
 17. Měnová reforma zlikvidovala důchodové úspory tisíciů drobných živnostníků. Tak jako ožebračila mého pradědu(truhláře) Dědovi vyvlastnili dům skrzeva stavbu silnice Zápotocký jej připravil o úspory na stavbu nového. Z druhé strany. Strýc propachtoval po válce statek Nakoupil stroje na dluh, a bolševici mu je zabavili. Bohužel dluh už ne. Ten byl nucen splácet až do osmdesátých let.

  OdpovědětSmazat
 18. Už se to nedá poslouchat ani číst, že před 65 lety byla měna. Byly, zlikvidovaly úspory živnostníků, pokud nějaké měli. Před 37 lety Klaus svými načtenými experimenty připravil o úspory statisíce lidí a je klid. Přitom je jasné, že v roce 1953 nešlo změnit vládu ani režim. Zato v letech 1991/2 šlo změnit vládu, tak i poopravit režim. Nestalo se tak, ač se mohlo stát. Takže nářky nepomohou, nutno být v pŕítomnosti a připravovat lepší budoucnost bez lichvářů a zlodějů v bílích límečcích.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 19. Odhaduji,že cca po 5ti letech od zavedení povinných plat.karet(většina-podobně jak bank.účty)bude na spoření záporná úroková sazba. Kapitalismus potřebuje zadlužené lidí bez finanční rezervy. Otrocké práce bude vždy potřeba více jak svobodných lidí.

  OdpovědětSmazat
 20. Nahoře je zmíněná 2% inflace - čeho - koruny? Omlouvám se možná to je někde tam napsano. Jinak jsem chtěl podotknout - nevěřím, pokud se to tyká koruny tím spíše dolaru. Proč? Kniha - Co nesmíte vědět, autor Michael Morris - inflace eura je 10 procent ročně.
  Jsem naprostý ekonomicky blb.

  OdpovědětSmazat
 21. Je dobré si o tom něco přečíst:

  "Jak se asi zrodila myšlenka měnové reformy v roce 1953 a jak zapadala do celkové atmosféry poválečných let? Je především potřeba uvést, že po druhé světové válce proběhly peněžní reformy ve všech evropských zemích s výjimkou Spojeného království, Švýcarska, Švédska a Iberského poloostrova. Ozdravění peněžního oběhu se spatřovalo především nebo jenom v nahrazení dosud existující měny měnou novou. Byl to nejjednodušší způsob, jak v jednotlivých zemích sjednotit používanou měnu v podmínkách, kdy v oběhu byla nejen znehodnocená původní národní měna, ale i různé okupační peníze, jejichž kupní síla navíc rychle klesala. V Německu a Maďarsku došlo k hyperinflaci. Proto byly v letech 1944 (např. Belgie) až 1947 (v SSSR, Bulharsku, Rumunsku, Albánii) prováděny měnové reformy, které měly stabilizovat peněžní oběh a snížit převis poptávky nad nabídkou zboží. Někdy vedly i ke změně názvu peněžní jednotky (např. v Maďarsku)."

  "Často se měnová reforma z roku 1953 označuje za bezpříkladnou peněžní loupež. Jistě tomu tak bylo. Oloupeni byli všichni, kdo v momentu její realizace měli peníze. Loupeží z tohoto hlediska je však každá inflace, i když ta dává možnosti (čas), jak se jejím důsledkům alespoň zčásti vyhnout. Mají ovšem společné to, že podrývají důvěru celých generací v národní měnu. Proto se dnes ekonomicky vyspělé země hlásí k protiinflační politice a k politice zdravé měny."
  http://www.revuepolitika.cz/clanky/823/menova-reforma-1953-a-nektere-sirsi-souvislosti

  OdpovědětSmazat
 22. ale príčinou bolo aj to, že slovenská vojnová koruna bola silnejšia voči ríšskej marke a kč - pri výmene tak prišli tí, čo cez vojnu keťasili a dodávali wermachtu k pekným peniazom - a na dovetok - za Caliguli a aj po rozpade stáli sandále rovnako - až cca do roku 1400 - a potom prišli bankári k slovu, následne .... a tak ďalej,

  OdpovědětSmazat
 23. Hele, měna nebyla 1:50. Já už si to přesně nepamatuju, ale ty tři stovky se měnily 1:5 a pak teprve 1:50. A ještě se měnily úspory na vkladních knížkách, ale nevím jak.

  OdpovědětSmazat
 24. Před Gorbačevem byl rubl furt za 10,- Kčs.
  Za Gorbyho za kačku, při menších částkách, jinak za míň.
  Oficiálně jsem za 9 rubliků (tarifní cena) koupil letenku na asi 500 km lokální let.
  Bez telefonu z ministerstva kultury (které ji pro sichr, aby nebyly spory, neb morálka už byla zcela na huntě rovnou zaplatilo) bych ji ale nikdy nedostal.
  Všude se platilo dolary.

  Uvést hodnotu peněz do souladu s tím, co za ně koupíte není lehké.
  Zcela naopak.

  K od reality odtrženému vzrušení pana autora bych ocitoval nějaká čerstvá data:
  $12 trillion—almost 40 percent of all foreign direct investment positions globally—is completely artificial: it consists of financial investment passing through empty corporate shells with no real activity,” said the researchers in a report in the IMF’s Finance and Development publication..."

  Čobogaj

  OdpovědětSmazat
 25. Kam šlápnete,tam to smrdí. Průměrný plat nic neříká, protože se netýká většiny(je vždy pod ním).S použitím tohoto průměru lze jakeštaktakeš srovnat život.úroveň buď v čase,či mezinárodně-když si vyčislíme kolik minut (hodin) musíme odpracovat na koupi určitého zboží či služby.Vlastní doporučované samostatné spořenína důchod vede při optimální 2%tní inflaci(což je nemožné v rozsahu více let) ke zmizení 1/5 ny z vaší naspořené částky. Nepočítejte s úroky,ty obvykle sežerou bankovní poplatky.Nejsem ekonom,zaplať Bůh maturu z matiky mám.

  OdpovědětSmazat
 26. Podstata a důsledky peněžní reformy 1. června 1953
  https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_m%C4%9Bnov%C3%A1_reforma_(1953)

  Mzdy a ceny se přepočítaly v poměru 5:1.[6] Hotovost do 300 Kčs na osobu se přepočítávala v poměru 5:1 (pouze však u osob, které nepoužívají námezdní práci), u všech ostatních forem (včetně hotovosti právnických osob) šlo již o poměr 50 Kčs starých peněz za 1 Kčs nových peněz.[7]

  Vklady fyzických osob u peněžních ústavů do 5 000 Kčs včetně byly přepočítávány v poměru 5 Kčs starých peněz za 1 Kčs nových peněz, vyšší vklady do 10 000 Kčs už v poměru 6,25:1, vklady do 20 000 Kčs v poměru 10:1, ty do 50 000 Kčs 25:1 a vyšší v poměru 30:1, vklady složené na nové vkladní knížky po 16. květnu 1953 se přepočítávaly v poměru 50:1.[8] Vklady na knížky dělníků a úředníků z pravidelného podnikového spoření se přepočítávaly v poměru 5:1.[8] Prémie životního pojištění se přepočítaly v poměru 20:1.[9]

  Zůstatky na účtech státních organizací a některých JZD (III. a IV. typu) se přepočítávaly v poměru 5:1.[10] Zůstatky na účtech soukromých podniků se přepočítávaly v poměru 50:1, s výjimkou částky nepřevyující částku vyplacených mezd za předchozí měsíc, když tato část se přepočítavala v poměru 5:1.[11]

  Zcela zrušeny bez náhrady byly vázané vklady vzniklé při měnové reformě v roce 1945, závazky z tuzemských cenných papírů vydaných před rokem 1945 i závazky státních dluhopisů a dluhopisů jiných finančních institucí vydané po roce 1945.[12]

  Průměrně došlo k celkovému přepočtu 10:1 (Vklady ve státní spořitelně před měnovou reformou 9 000 000 Kčs, po přepočtu 930 000 Kčs).[zdroj?] Čtyři dny po reformě bylo vyměněno 49,1 miliardy starých korun za 1,4 miliardy nových (tedy průměrně 35:1, přičemž změna cen byla zhruba 10:1 až 5:1).[zdroj?]

  Reformu většina obyvatel pochopila jako velkou krádež

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vklady na 1 občana asi 0,90 Kč, přepočteno na 0,09 Kčs. Hotové peníze na 1 občana asi 3.500 Kč přepočteno na 100 Kčs.
   Tak o co jde ???
   Na volném trhu 17,5 kg hovězího masa á 200 Kč za 3.500 Kč. Po měně 4 kg hovězího masa á 25 Kčs za 100 Kčs.

   Smazat
  2. Pro srozumitelnost, u vkladů je uvažováno 10 mil a u hotových peněz 13 mil osob.

   Smazat
 27. A volové z toho dělají tragedii, přitom kdyby šli na porážku na jatka tak by tu ztrátu v hovězím mase vrchovatě nahradili ...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.