Reklama

pátek 6. července 2018

Americký zbrojařský strach ze schůzky Putin-Trump

Paul Craig Roberts
6. 7. 2018
Mezi vládnoucími zájmy v USA je jeden ještě mocnější než je izraelská lobby. Je to tzv. Hluboký stát vojenskobezpečnostního komplexu, který se v těchto dnech třese strachem z toho, aby nadcházející Summit Putin-Trump nepřivedl na svět dohodu obou velmocí. A to dohodu takovou, která by znamenala konec démonizace Ruska, sloužící až dosud coby argument pro enormní rozpočet a neméně enormní moc amerického vojenskobezpečnostního komplexu. Ten strach cítíte i z úvodníků, které Hluboký stát předal svým dvěma nejhlasitějším megafónům, kterými jsou deníky Washington Post (WP) a New York Times (NYT). Oba vyjadřují naprosto stejná stanoviska, používají dokonce i stejné fráze a svorně též opakují stejné a dávno už vyvrácené lži o Rusku. Ovšem s takovým humbukem, jako by přinášely nevyvratitelná fakta.

Oba deníky taktéž svorně odsuzují prezidenta Trumpa za „poklonkování“ Kremlu, i když právě poklonkování je to poslední, čím by se jednání Trumpa s kýmkoliv dalo charakterizovat. Ale samozřejmě, fakta, vyplivnutá z úst deníků WP a NYT, propagandě Hlubokého státu nepřekážejí.

Úvodník, předaný Hlubokým státem redakci WP uvádí:

„Důvody napětí mezi USA a Ruskem jsou známé: Rusko ukradlo Ukrajině Krym a podněcovalo válku ve východních oblastech Ukrajiny. Intervenovalo v Sýrii, aby zachránilo diktátorský režim syrského prezidenta Asada. Ovlivnilo americké prezidentské volby v neprospěch Hillary Clintonové a ve prospěch Donalda Trumpa. Na britské půdě otrávilo svého někdejšího zpravodajského důstojníka a i nadále se vměšuje do voleb v dalších demokratických zemích“.

V úvodníku NYT se uvádí totéž co v úvodníku WP a přidává se jen poznámka, že Trump namísto službě USA slouží Rusku. Naznačuje se zde dále, že pro národní bezpečnost nejen USA, ale i všech jejích spojenců (vazalů), představuje Trump hrozbu. Problém spočívá v tom, vyhlašuje NYT, že Trump nenaslouchá svým poradcům.

Ale všimněme si, jak se pojednávané deníky vyjadřují přímo ke schůzce Putin-Trump.

Washington Post píše:

„Trump sdílí názory ruského vůdce, což hrozí nebezpečnými důsledky. Když si národy nerozumí, mohou být Summity produktivní. Ale schůzka, jejímž cílem je potěšit Putina, je naivní a nezodpovědná. A má-li jít na úkor tradičních amerických spojenců, je nebezpečná a zničující. Nacházíme se tak na nebezpečné půdě. Buďto prezident ztratil kontakt s určujícími americkými zájmy, nebo se za jeho poklonkováním Putinovi skrývá jiné vysvětlení, které ještě neznáme“.

Šířeji se k helsinskému setkání vyjadřuje New York Times:

„Je dobré se s protivníky setkávat. Jenže když spolu usednou Trump s Putinem, půjde o setkání příbuzných duší. A to je problém. Člověk by měl za to, že setkání Trumpa tváří v tvář s ruským diktátorem by se mělo týkat nějakých velkých zájmů Ameriky a jejich spojenců. Např. ruského zmocnění se Krymu a ruského napadení Ukrajiny. Ale na schuzce zemí G-7 Trump řekl, že Krym je ruský, protože každý tam mluví rusky. A samozřejmě, Trumpovi spolupracovníci hovořili s ruskými činiteli o potřebě zrušit protiruské sankce ještě předtím, než se Trump ujal úřadu.

Člověk by též doufal, že prezident dá Putinovi najevo, že proti němu stojí nikoliv jen on sám, ale spolu s celou spojenou frontou vůdců zemí NATO ( se kterými se měl Trump fakticky setkat ještě před schůzkou P-T v Helsinkách.). Ale on už na setkání G-7 v Kanadě řekl: „NATO je stejně špatné jako je NAFTA (Severoamerická dohoda o obchodě a clech).

Trump by se měl Putinovi zmínit i o tom, že vedoucí pracovníci amerických zpravodajských služeb mají za to, že Rusko ovlivnilo americké prezidentské volby, ale on místo toho nedávno zatweetoval: „Rusko stále říká, že s americkými volbami nemá nic společného“. A nejen to: Členům G-7 dal vědět, že by na svá jednání měli Rusko znovu přizvat.

Dalším námětem schůzky v Helsinkách bude Sýrie a Trump už signalizoval, že by odtud americké jednotky rád stáhl. Čímž by se se Sýrie samozřejmě ještě pevněji ocitla v rukou prezidenta Asada.

Trumpovi poradci jsou, pokud jde o ruskou hrozbu, jasnozřivější, než je on sám, a jasnozřivější jsou i republikáni, kteří řídí Senát. Měli by se tedy pokusit přesvědčit Trumpa, že národní bezpečnost USA se jeho setkáním s Putinem ocitne v sázce. A měl by se proto na ně připravit co nejobezřetněji“.

Vybral a přeložil Lubomír Man

14 komentářů :

 1. Tak to by bylo skvělé kdyby se spolu domluvili na všech bodech.

  OdpovědětSmazat
 2. Jakoby na místě Trumpa byl Zeman a jakoby byly citovány naše média. Jako přes kopírák.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vždyť ona západní a naše meinstremová media jsou jedna žumpa. A šlapou ve stejném provedení jako kdysi ona velkoněmecká, či ona internacionální sovětská.....

   Smazat
 3. Neustálé dávání prostoru tomuto zjevnému a provařenému pošahanci, který pravidelně popírá sám sebe a netuší, že včera blekotal pravý opak toho co blekotá dnes, svědčí o "úrovni" Nové republiky.

  http://www.novarepublika.cz/2017/09/pcroberts-par-myslenek-k-trumpovu.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady někdo nezná globální politiku...

   Smazat
  2. 22:54
   No to je přece jasný, že senilní Roberts nezná globální politiku.

   Smazat
  3. Pracky pryc od Trumpa

   Smazat
  4. Ty idiote, vždyť on jenom cituje dva hlavní americké deníky. Toho sis nevšiml?

   Smazat
 4. Globální Principál velí: Dohodněte se k míru na Zemi! Hádejte, komu to musí říkat a komu ne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud by něco jako "globální principál" existovalo, tak by nemusel nikomu nic velet. Vše by se dělo podle něho.
   Vy zřejmě rád věříte na pohádky, na hejkaly a skřítky, na celovesmírné spiknutí, je to taková vaše forma náboženství.

   Smazat
 5. Ze by dopisoval na stara kolena do techto platku sam Velky "Mroz" Bolton?? Skoro to tak vypada neb on McCain Graham a dalsi bubenici valek jsou tvrde proti jakemkoli zmirnovani napeti ,je to jejich ukol .Tezky zivot ,neb plati stale " kdyz chces s vlky zit ,musis s nimi vyt"

  OdpovědětSmazat
 6. o tam pindají o Krymu. Ať se vašnostové NYT a WP kouknou na vlastní historii, na to jak ukradli svému sousedovi celý jih a západ USA, není liž pravda.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.