Reklama

pátek 27. července 2018

Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý francouzský ekonom Piketty

27.7. 2018   Rukojmí
Zamýšlí se nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce data z Eurostatu i z jiných renomovaných zdrojů a došel k jednoznačným závěrům. Nyní varuje před tím, že společná Evropa je dobrá jen pro některé. Jiným, například Česku, prý přímo škodí. Článek publikoval uznávaný ekonom Piketty už v lednu, nyní nicméně v Česku jeho překlad začal obíhat po sociálních sítích.

„V Paříži, Berlíně a Bruselu lidé nerozumějí nedostatku vděčnosti za obrovské sumy veřejných peněz, které ze svých daní posílají na východ. Ale v Praze a Varšavě se věci interpretují o dost jinak. Lidé tam zdůrazňují, že návratnost západních investic tady byla obrovská a že sumy, které si odtud západní investoři stahují, výrazně převyšují částky, které sem z Evropské unie přišly. Ve skutečnosti, když se podíváme na čísla, mají ti Češi a Poláci pravdu. Po kolapsu komunismu se postupně západní investoři (především Němci) stali majiteli významné části kapitálu v postkomunistické Evropě. Když vezmeme celkový objem fixního kapitálu (včetně budov), patří jim čtvrtina“ napsal v lednu letošního roku na svůj blog známý francouzský ekonom
Thomas Piketty, který se zabývá otázkami příjmové nerovnosti. Jako nejvíce poražený stát z tohoto srovnání vychází jednoznačně Česká republika, což dokládá i přiložený graf.Piketty přitom cituje data svého spolupracovníka Filipa Novokmeta. Výstižné je srovnání, kolik peněz ze střední Evropy v letech 2010 až 2016 odešlo na dividendách, tedy rozděleném zisku. A kolik sem naopak přišlo na evropských dotacích. Podle oficiálních statistik Eurostatu bylo z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách „odkloněno“ 7,6 procenta HDP. "V absolutních číslech to znamená, že z naší země za tu dobu odešlo 2 252 miliard korun, zatímco ve formě evropských dotací se nám za stejnou dobu „vrátilo“ 1,9 procenta HDP. To dělá 563 miliard korun. Česká republika je tedy v minusu 1 689 miliard korun za sedm let. Roční minus dosahuje 241 miliard korun. V přepočtu na výkon ekonomiky to dělá minus 5,7 procenta HDP," jak uvedla analytička Lenka Zlámalová v březnu na serveru Echo24.cz v článku ,,Z Česka se stal krmelec Evropy", kde rovněž označuje Česko za ,,nejvíce poražený stát", pokud jde o poměr přílivu eurodotací a odlivu dividend.

„Evropa bude muset překonat mnohé výzvy. Tou hlavní je obecný přesun celého světa směrem k příjmové nerovnosti. Evropa své občany neuklidní vysvětlením, že jsou na tom lépe než ve Spojených státech nebo v Brazílii. Nerovnost roste ve všech zemích a je podpořena fiskální soutěživostí, která odměňuje ty nejmobilnější. Evropa jen přikládá pod kotel. Nebezpečí kulturního izolacionismu a hledání obětního beránka může být s úspěchem odvráceno pouze tehdy, pokud dokážeme dělnické třídě a mladším generacím nabídnout skutečné strategie ke snížení nerovnosti a k investování do budoucnosti,“ píše dále Piketty.

„Samozřejmě, jeden by mohl rozumně namítnout, že západní investice umožnily nárůst produktivity předmětných ekonomik, a tím pádem na tom vydělali všichni. Ale východoevropští lídři nikdy neopomenou příležitost připomenout, že investoři zneužívají své dominantní pozice k tomu, aby udrželi mzdy na nízké úrovni a ponechali si přehnané marže,“ domnívá se Piketty.

56 komentářů :

 1. Přesně tak , otevřete oči ,nebo ani nechcete vědět!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nastává čas konce globalizace, věští nejvlivnější český ekonom...

   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nastava-konec-globalizace-batove-ukazali-cestu-kterou-jit-rika-nejvlivnejsi-cesky-ekonom-52676?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

   Smazat
 2. EU je dobrá jen pro některé státy, stejně jako dotace z EU jsou veliké plus, ale pouze pro vyvolené. Shrnuto, EU je v podstatě na dvě věci.

  OdpovědětSmazat
 3. no tak konečně nějaka pozitivni udalost světoveho vyznamu a naši milovane kolonii samosebou že za to muže putin a častečně i jeho dvojity agent skřipaloic loisa

  OdpovědětSmazat
 4. EU pouze plní požadavky nadnárodních korporací a proti těm se s našimi zaháčkovanými a zbabělými politiky nedá bojovat.

  OdpovědětSmazat
 5. To že je vůbec možné aby toto někdo řekl a že se to objeví na internetu, v tom je určitá naděje, že se něco změní. Lepší to ale bude, až o tom bude informovat Dvořákovic ČT, čili námi placená veřejnoprávní televize, která nám zatím za naše peníze vymývá naše čím dál blbější mozky. Tož tak nějak. Aottj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní27. července 2018 16:19
   „Lepší to ale bude, až o tom bude informovat Dvořákovic ČT ..“
   Lepší to bude, až se začnou lidé ozývat. Až začnou vyžadovat, aby za to okrádání našeho státu, šli sedět ti naši politici, které si volíme, aby něčemu takovému zamezili.
   Jako dnes si pamatuji Tošovského vysvětlování, že rezervy ve zlatě jsou mrtvé, nýbrž v cenných papírech, že nám přinášejí zisk a rozmnožují naše bohatství. Kde je to bohatství?
   Vstřícnější vůči zločinným politikům, by bylo, kdyby všechna zásadní rozhodnutí vlády, či parlamentu, mohla být potvrzena/ nepotvrzena referendem. Kdo se snaží toto prosadit? Pouze SPD. P.K.

   Smazat
  2. O žádném z fatálních rozhodnutí vlády a parlamentu nebyla řeč před volbami. Vše bylo provedeno věrolomně proti vůli drtivé většiny voličů.

   Smazat
 6. Do brusele s EU(tanazií)

  OdpovědětSmazat
 7. Vystoupit nemužeme,pomsta by byla strašná.
  B.H.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ona Eutanázie chcípne sama.

   Smazat
  2. 16:23 Lepší vystoupit než se nechat cíleně islamizovat to žádné peníze nezachrání.

   Smazat
  3. vystoupit jde vcelku snadno, je to o lidech...bohužel pokud budout volit jak debilové nic se nezmění
   O tom že by byla pomsta strašná - - nebyla, EU se klepe aby s tím nějaký stát něpřišel, protože by to vedlo k dominovému efektu. Jen euro pijavice se snaží tuhle myšlenku protlačit mezi lidi

   Smazat
 8. Pozadejte o pomoc Trumpovu Ameriku a (NEEE GLOBALISTICKOU) a pozadejte o pomoc Putinovo Rusko ! Zbavte se vasich hloupych a sebedulezitych servilnich "elit".
  Nenechte si luxovat penezenky ! OKRADAJI VAS !
  Je to citit v ulicich vasich mest.

  OdpovědětSmazat
 9. Češi se s jásotem začali zbavovat všeho,co by jim mohlo zajistit suverenitu.Přistoupili na likvidace zemědělství a zpracovatelského průmyslu a nakonec i strategických surovin.Jen nebetyčný debil dokáže prodat vodní zásoby cizí firmě a skladovat naftu v zahraničí.Jásavě se hlásili ke vstupu do EU a tím i vlastní likvidaci.Děkuji všem,kteří prodali svou zemi a národ za sliby,později nesplněné.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. … A nechají se vést nikým nevoleným bruselským kozlem, který asi denně, chodí levá, pravá, přední, zadní, pozor kozle, neupadni.
   Obyčejní Češi jsou bezmocní proti beztrestným gaunerům, kteří z toho profitují.

   Smazat
  2. 17:11

   Svatá pravda!
   Obyčejní Češi jsou chudáci.

   Smazat
  3. Jdi do .. Brusele, tam místo sele najdeš tele - Teličku.

   Smazat
  4. 17:14 Jsem Čech a nejsem chudák.Barák,2auta,dvakrát ročně dovolená, dost peněz na učtě a to díky EU

   Smazat
  5. 18:47 Díky EU? Jasně, jenom jedinou vadu máš, a to, že jsi chorobný lhář.

   Smazat
  6. A v důchodu dostanete měsíčně třetinu toho, co mají důchodci při srovnatelných cenách ve zbytku Evropy - protože tento stát je systematicky cizinou okrádán, m.j. na dividendách.

   Smazat
  7. 19:50 Závist je sviňa.Normální starej závistivej komouš, co nikdy ničeho nedosáhl fuj

   Smazat
  8. 21:42 Tvoje sebehodnocení překvapuje.

   Smazat
  9. 18:47
   Živím se sám a od EU jsem zatím nedostal, ale měl jsem zajímavou zakázku do Ruska a tu v půli přerušili sankce. Děkuji EU a těm našim posluhovačům, že mi přidělali pár vrásek na hlavě.
   Od nikoho nic nechci¨, jen klid a ne neustále kopání do kolen viz. úřady, inspekce i na záchodový papír, poplatky poplatků, paušály už skoro i na rohlíky .... atd.
   ABC

   Smazat
  10. 22:12 Pokud strkáš rypák do zaostalého ruska, tak tito patří a sankce ještě tvrdší. Kim díky sankcím žere Amikovi z ruky , nebude to tak dlouho trvat a rus dopadne stejně-už aby to bylo

   Smazat
  11. Vaše provokace zřejmě zůstane bez odezvy.

   Smazat
  12. 8:44
   Přece jenom jedna odezva by tu byla...
   Víš co, Sašo? Jdi do prdele!

   Smazat
 10. Každým článkem NP štve proti občanum ČR. Odporná žumpa placená ruskou ambasádou.pOTOM POMLOUVEJTE ZÁPAD nejvíc US a VB CHUDÁCI

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nasrávač opět v akci. Co tu plodí,samé sračky, bere za to asi kačky.

   Smazat
  2. Je to chudák...

   Smazat
  3. Re (18:54):
   No jasně!, i ten Piketty musí být Putinovým agentem, když si dovoluje popisovat skutečnosti, které vám se nelíbí.
   A že proč Putinovým? No proto přece!
   Kazí nám totiž ten "krásný" (jinak to vypatlaný) pohled na západní svět. Ten, který s tak nenasytnou chutí dojí ty druhé. Ty méně šťastné. A proto musí být od Putina ...
   i tato asi bude placena Putinem, viz zde: https://drive.google.com/file/d/0B25ECOWocFd4QzJwQ2ZBSzVZLTQ/view

   Smazat
  4. Jaká NP? Co to je za zatoulaného "diskrétně"?

   Smazat
  5. 18.54 demente doufám ,že VB bude první chalífát !!!

   Smazat
 11. 18:54 Ano, přesně jste to vystihl. NR rozeštvává národ a chudáci, jako Němcová, Kalousek, Klus a mraky dalších dementů se marně snaží tento národ stmelit. Vy musíte být VŮL k pohledání.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...asi nějakej student VUMLU :-)

   Smazat
  2. 19:30 Toho VOLA k pohledání si nech vytetovat na čelo, ať to každý o tobě ví. Pana Kalouska a zvlášť paní Němcové si vážím ,ta jediná ukázala té hradní trosce zdvižený prostředníček.Nevím čím ti dva rozdělují národ.T y musíš být DEMENT k pohledání

   Smazat
  3. 10.30 Tak jí předplaťte rohlíky...

   Smazat
 12. No a to naši nejslavnější ekonomové jako Zelený atd říkají že bez Brusele by jsme snad už ani neexistovaly. V podstatě u nás nebylo nic funkční a nebýt kapitalistů tak už jsme vychcípaly.

  OdpovědětSmazat
 13. Překroucená fakta v článku a pár hloupejch čecháčku to sežere i s hlínou

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:45 Dodej ta, tebou považovaná, správná fakta, jinak jsi jen hlupec trubec, ty jedna hlíno.

   Smazat
  2. 21:52 Pokud Němec vrazí do zaostalého podniku ŠKODA několik miliard marek-euro ,tak ty peníze chce naspátek plus další zisk.Co je na tom nepochopitelné plus zaměstnává desetitisíce lidí a odvádí státu nemalé deně.Ty pane nechytrý pokud do toho dáš své peníze COŽ POCHYBUJI ,tak po letech kdy je firma vzisku tak ZISK dáš kam? Tak že jak pišu PŘEKROUCENÁ FAKTA

   Smazat
  3. Anonymní 10:45

   Jak probíhala "privatizace" Škody, vy zaostalý osle:

   https://blisty.cz/art/64020-vladimir-dlouhy-chce-byt-ceskym-prezidentem.html

   (záznam v odkazu pod článkem)

   Smazat
  4. 11:01 Stim oslem se nech vyfotit a zarámovat .Tu privatizaci odsouhlasila celá vláda, tak co meleš o Dlouhém. To je stejné jak blbové jaKO TY obviňují pana Havla, že rozprodal celé ČR.Blbum zdar a tobě zvláště.A kdo jiný než NĚMEC to měl zprivatizovat?

   Smazat
  5. 11:56

   Jak probíhala "privatizace" Škody, vy zaostalý osle:

   https://blisty.cz/art/64020-vladimir-dlouhy-chce-byt-ceskym-prezidentem.html

   Evidentně se vám opět nepodařilo pochopit vůbec nic, pablbe. Dejte si to znova, třeba i s vaší "vládou" rozvratu.

   Škoda byla v podstatě DAROVÁNA koncernu VW, v němž má mimochodem podíl i německý stát, za sotva DESETINU odhadní hodnoty, kterou vypracovala americká Pricewaterhouse. Nemluvě o tom, že původně měl zůstat zachován podíl Českého státu.

   Tak to se vám opravdu "povedlo".
   I když pravda, byly i daleko hůře zpronevěřené podniky, po kterých jsou dnes už jen prázdné, vyrabované haly, nebo nevýznamné částečky bývalých provozů.

   Chápete vůbec jaký jste blb, když heroicky vytáhnete argument který vám samotnému dává facana z každé strany?

   Smazat
  6. Ten současný režim je na tom tak špatně, že ho obhajují jen debilové jako je 10:45. VW nepřevzal zaostalý podnik, ale dostal darem za desetinu odhadnuté ceny od jiných debilů jako je Grégr a Dlouhý funkční podnik, který vyvážel i na kapitalistické trhy. Byl to nejhloupější obchod století. Němci nemohli uvěřit, že jednají s naprostými voly a hotel Jalta na Václaváku opouštěli rozesmátí. Spadl jim do klína československý trh s osobními automobily.


   Hlupák 10:45 tvrdí, že Němci chtějí svoje peníze zpět formou snížené mzdy Čechů. Ať ten blbec doloží, že i u svých poboček v Německu snižoval platy, když tam VW investoval a museli to udělat za uplynulá tři desetiletí několikrát. Tam by vedení VW hnali, kdyby jim sáhli na platy. Nelíbilo by se to ani německé vládě. To jen v Čechii si to se zrádcovskými vládami mohou dovolit. Nechte se 10:45 vyšetřit na psychiatrii.

   Smazat
  7. 21:52 i když se mê to netyká,poradim kde informace. Jak se manipuluje se dočtete v deniku Referendum. Članek P. Bittnera: Kdyź Okamura cituje Pikettyho nêkde se stala chyba,mñamño.Pardon hlīno.

   Smazat
  8. 23:52 Proč rovnou nenapíšete ,že celá Škoda měla být darována rusku myslím nějaké TOGLIATI . A toho pitomia si nech vytetovat na čelo pane blb

   Smazat
  9. 15:58 To co vyráběl tak byl zaostalý jako vše po komouších . Ta auta byla pro smích celé záp. Evropě Ty jsi to asi podepisoval v tom hotelu snimi. Gratuluji k titulu obr HLUPÁK.Jinak to byl nejlepší obchod století ,ale to rudá palice nepochopí. Dnes je Škoda světové auto trobo

   Smazat
  10. Anonymní 9:31

   Němci nebyli, oproti vám, žádní hlupáci, velice dobře věděli o co jde a proto také vynaložili veškeré úsilí, aby vyšťouchali Renault a automobilku s nově zbudovaným provozem získali pro sebe.
   To vy však nemůžete pochopit, protože jste blb jaký se jen tak nenarodí. Na vašich hloupých dojmech tudíž prd záleží. To je vše.

   Smazat
  11. 18:06 Tak takového MAGORA aby pohledal .Jakej nově vybudovanej provoz ,vždyť se těm sračkám (autum) smálo pul Evropy.Že jsou Němci lepší než Frantík, tak otom žádná. To ale magor tvého ražení těžko chápe

   Smazat
 14. Panují zde rozdílné názory. Někdo je výrazně proevropský a kapitalismus považuje za prostředí pro něho ideální, druhý se v kapitalismu naopak necítí dobře, a třeba je i neúspěšný.
  Jsou rozdíly mezi lidmi jak v technických dovednostech, teoretických, tak i v morálních. Pokud se kapitalistické rybě daří hlavně proto, že každou chvíli napálí nějakého důvěřivce, který uvěří jeho lžím jen proto, že si sám sebe nedokáže představit v roli lháře, pak se nám to prostředí začíná hrotit a může se stát .... co se může stát? Ti co mají blahobyt by si měli uvědomit, že blahobytu si mohou plně užívat pouze v klidném prostředí a klidné prostředí je tvořeno spokojenými lidmi. Čím více jich bude nespokojených, tím neklidnější prostředí může být. Mysleme na nespokojené a poslouchejme je. Je to jako s autem, mnohdy zachrastí, než se rozsype v nejnevhodnější chvíli. Pokud mu včas dáme pozornosti a i trochu financí, můžeme si ušetřit nepříjemné situace.
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste mi ale mudrlant -
   XYZ

   Smazat
  2. 22:27 Domnívám se že (podle vás mudrlant) popsal situaci zcela přesně. Pokud to nechápete, je mi vás líto.

   Smazat
 15. Z vedlejšího soudku: zajìmalo by mně kdy dosaneme od poraženého německa válečné reparace. Podle Postupinské dohody máme ješťe čas do 31. 12. 2044

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Domnívám se, že dokud budeme německou kolonií, tak se žádné reparace vyplácet nebudou a naopak nadále budeme vytěžovaní my. Samozřejmě nadšeně a pod kontrolou dosazené kolinální správy.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.