Reklama

středa 18. července 2018

Historie cenzury a cenzura historie

Jiří Jírovec
18.7.2018 LUK
Cenzura je nástroj, potlačující myšlenky, které by mohly ohrožovat moc a zájmy různých skupin.
O cenzuře v demokratické první republice se příliš nemluví. Měli s ní svoji zkušenost V+W, zakazován byl například i Švejk.
Zcela paradoxně to bylo až komunistické Československo, které v roce 1968 zrušilo státem provozovanou cenzuru, tedy Úřad pro tiskový dozor.


Pravda je, že se později cenzura zčásti obnovila pomocí triku, který (politickou) odpovědnost přenesl na autora a šéfredaktora. Tato změna přidala redakcím vrásky, protože přišli o krytí cenzorovým razítkem.

Rok 1968 byl pozoruhodný i tím, že tehdejší ministr vnitra Josef Pavel veřejně prohlásil, že skončila éra anonymních dopisů. Jan Werich tehdy poznamenal, že to pravděpodobně byl první ministr v historii, který tak učinil.

Není to daleko od věci, protože anonymní protest může vést k zablokování sociálních médií. Například performerovi Milanu Kohoutovi byl péčí anonyma zablokován jeho účet na YouTube.

Poúnorová cenzura byla zaměřena na ochranu systému vlády jedné strany. Byla, dá se říct, monotematická. Její hloubka byla do určité míry dána obecnou blbostí, která je přítomna v každém politickém systému. A rovněž relativní silou odpovědných činitelů.

V Mladém světě byla dvacet let šéfredaktorkou Olga Čermáková. Její manžel byl šéfem Úřadu pro tisk a informace a tak si mohla leccos dovolit. V roce 1989 ji „odstranili“ a druhdy vynikající Mladý svět v roce 2005 po 46 letech existence zanikl.

Cenzura po roce 1989 zůstala po nějaký čas monotematická. Václav Havel byl nedotknutelný stejně jako ekonomické změny společnosti. V mediích se nemohla objevit jeho přezdívka „chrchla“ nebo „Veškrna“, ani kritika jeho vládnutí.

Pak ale přišel Paroubek s bradavicí ve tváři a tehdy tučným podbradkem. A vylíhla se přezdívka „bradavičnaté prase“. A lítala rajčata a vajíčka. A s nimi i nadávky.

Česká společnost se začala štěpit a souběžně s tím se politicky profilovala i média. Tento proces zintensivněl po zvolení Zemana prezidentem, událostmi na Ukrajině a vyvrcholil přílivem uprchlíků do Evropy.

S tím se měnil i charakter cenzury. Postupně začala éra odmítání „nepřátelských“ názorů.

ČT tuto metodu přivedla k dokonalosti pečlivým výběrem „expertů“. Do vysílání se nositelé nepříjemných názorů nedostanou. Ledaže jde o to, hosta a jeho názory diskreditovat.

Za jistou formu cenzury lze považovat způsob vedení rozhovorů, kdy moderátor podsouvá odpověď do položené otázky.

Do stejné kategorie patří i neochota klást politikům otázky. Jestliže si třeba premiér natřásá peříčka, jak zašpérování hranic řeší situaci s uprchlíky, mohly by následovat otázky: Co se ale stane s těmi šesti nebo osmi miliony syrských uprchlíků, kteří jsou v Turecku, Libanonu a Jordánsku? Kam je budeme vracet? Kolik bude stát obnova Sýrie? Bude se naše solidarita v rámci EU vztahovat na financování obnovy této země? Má pravdu Zaorálek, když tvrdí, že rozvrat Sýrie má cenovku asi 100 miliard euro? Budeme se i nadále podílet na geopolitických hrátkách USA a NATO?

S cenzurou se v určité míře setkávám i jako autor.

V letech 1997-2014 jsem publikoval převážně v Britských listech. Po rozchodu s nimi pak v Parlamentních listech, příloze Haló novin, LUKu, Nové republice Ivana Davida a malém serveru Poznámky pana Bavora.

Během svého pobytu v Kanadě jsem byl dva roky členem ediční rady týdeníku The North Renfrew Times, který vychází v městečku Deep River.

Autor mého typu jen zřídka spolupracuje s editorem a není přímo vystaven tlaku upravit nebo vynechat v textu to či ono.

Výjimkou byla práce v ediční radě The North Renfrew Times. Tam jsem musel jednou za šest týdnů napsat editorial, který procházel schvalovacím procesem (aby se nenarazilo). Moje editorialy připadaly radě příliš kritické a tak existoval tlak, abych to či ono změkčil.

Britské listy byly původně velmi otevřené a zásahy do článků se omezovaly na příležitostné poznámky, které jejich šéfredaktor připojoval pod článek.

Britské listy postupně ztratily svůj původní charakter. Začaly přetlumočovat názory deníku The Guardien a prostřednictvím redaktora Dolejšího nastoupily tvrdě rusofobní kurs. Přestal to být „Deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví“. V logu BL se objevilo pružnější heslo: „Skutečnost je vždy složitější.“ Chybí k němu dodatek, že „redaktoři BL vědí přesně, jak to všechno je“.

Britské listy začaly provádět cenzuru odmítáním. Tím se připravily o řadu autorů a s nimi odešli i jejich čtenáři.

Moje spolupráce s nimi skončila v okamžiku, kdy mi šéfredaktor vrátil během patnácti minut asi čtyřstránkový článek (založený výhradně na západních zdrojích) s tím, že by „vypadali jako blbci, kdyby ho otiskli“. Byla k tomu připlácnutá nálepka, která mě označila za „příslušníka fašizující levice“.

Cenzuru odmítáním (bič) změkčily BL cukrem, tedy honorováním některých autorů. Je ale spojeno s podmínkou, že nebudou publikovat v Parlamentních listech. Takhle přetáhly například Daniela Veselého, ale ztratily ekonomku Švihlíkovou.

U některých serverů dochází k odmítnutí „kontroverzního textu“, aby nepopudil jejich čtenáře.

Byl jsem například požádán, abych z článku vyjmul odkaz na názor novináře českého původu André Vltcheka. Stal se nevhodným, protože poukazoval na to, že proud uprchlíků z bídy a války za lepším je vyvážen lidmi, kteří odcházejí z bohatších do pro ně levnějších zemí.

Média podporující sociální demokracii a případně prezidenta Zemana nebudou publikovat kritický článek, pokud se domnívají, že by mohl posílit opozici.

Z hlediska cenzury jsou pozoruhodné Parlamentní listy.

Jde o komerční projekt, který musí přinášet zisk. Je tomu podřízena forma, zejména posun titulků směrem k bulváru. Názorové spektrum Parlamentních listů je ale tak široké, že to samo o sobě vylučuje cenzurování příspěvků.

Obecným cílem cenzury je zamezit, aby si občan utvořil nevhodný názor. V Česku k tomu napomáhá zákon, který v podstatě zakazuje říct cokoli pozitivního o období 1948-89. V tomto smyslu lze za cenzurní považovat i činnost Ústavu pro studium totalitních režimů.

Jiří Suchý v jedné hře prohlásil, že je nebezpečné domnívat se cokoli.

V české společnosti je nebezpečné nejen domnívání se, ale i vyslovení čehokoli. O tom se přesvědčila „kontroverzní“ komunistka Marta Semelová. Je souzena za to, že se domnívá, že si může myslet své třeba o Miladě Horákové, StB, invazi v roce 1968 a Vasilu Bilakovi.

Dovolím si citovat výrok soudu a vysvětlení práce policie, tak jak jsem je převzal z médií. Jistě vám budou povědomé.

Soudce: „[…] i je-li škoda nejasná, samotný fakt, že informace byly vůbec předávány, je závažným zločinem [...] společnost je právem rozhořčena nad takovou zradou.“
Prokurátorka: „Jde o zastrašení a rozsudek dává jasnou výstrahu.“

A k práci policie:

„Nepřátelské ideologie, proklamované jednotlivci nebo skupinami jsou v rozporu se statutem quo a současným rozložením moci v naší společnosti.“
„Při akci, zaměřené na ochranu politického jednání na nejvyšší úrovni, byli mezi disidenty nasazeni tajní policisté, udavači a 500 narychlo najatých špiclů. Jejich informace zaplnily 70 000 stránek. Sedmnáct nejnebezpečnějších disidentů mělo být souzeno.“

Dopustil jsem se drobné mystifikace. První dva výroky se vůbec netýkají Horákové, ale odsouzení kanadského důstojníka Delisla. Ten dostal v roce 2013 20 let za to, že poskytl jakési informace Rusku.

Argumentace soudce je hodná Urválka. Roli hrálo to „že“, a ne „co“ bylo předáno. Prokurátorka se podobala Ludmile Brožové-Polednové. Až na to, že Češka do svého projevu v procesu s Horákovou ještě přidala světový mír.

Druhý citát se netýká StB, ale ochrany papalášů během schůzky G20 v Torontu v roce 2010.

Když víte, co se děje jinde, můžete si vskutku myslet cokoli, třeba i o Horákové.

V souhrnu lze říct, že cenzura v českých médiích stále existuje.

V internetových médiích jde zejména o odmítání článků.

K tomuto stavu přispívá rozštěpení společnosti po porážce knížete v prezidentských volbách, kterou jeho příznivci nedokázali strávit, a v poslední době i uprchlická krize.

ČT lze uvést jako příklad provádění cenzury výběrem osvědčených „expertů“. ČT je velmi úspěšná i v nepokládání otázek.

Místní cenzura bude postupně slábnout, ledaže se podaří cenzurovat internet.

Daleko nejhorší dopad než jakákoli přímá cenzura má v Česku svérázná interpretace českých dějin pseudohistorickým ústavem. Zaměřuje se totiž na nejmladší generaci a to již na děti předškolního věku (viz reportáž ČT, v níž učitelka mateřské školy říká dětem na výletě: „Tady mučili ty vězně, jak jsem vám o tom vyprávěla ve třídě.“) Jiná učitelka pak u Jílkové tlumočí vzkaz svých čtvrťáků: „Ať již nikdy není komunismus.“

Až tahle generace s vymytými mozky dospěje, nebude cenzura zapotřebí. To je skoro jisté.Předneseno na konferenci Unie českých spisovatelů, konané na téma Rozměr svobody a cenzury v kultuře v roce 2016.


40 komentářů :

 1. Jirovce - Canada ma tak pitomou cenzuru, jakou meli Fasiste za Benita Mussoliniho ! My jizni sousede, to vysvetlujeme namrzlymi mozky Canadanu, kteri nedokazi pochopit prvni clanek nasi Konstituce !
  Canada by mela byt zrusena a pripojena k nasim statum, ale Americane rikaji, ze by to snizilo prumerne I.Q. nasich radovych obcanu , takze se to bude resit v budoucnosti - pozdej !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy, jižní sousedé, problematické osoby nebo osoby s problematickými názory řešíte jinak - viz J.F.K., Robert Kennedy, M.L.King, Malcolm X, Rosenbergovi, Cermak, Sacco a Vanzetti,...

   Smazat
  2. Dovolte, abych se zasmál. Těžko něco může snížit průměrné IQ amerických řadových občanů. To už prostě není možné!

   Smazat
 2. NEEXISTUJE, abych nemel nejaky prusvih na hranicich, kdyz jedu navstivit kamarady do Toronta.
  Na hranicich, napr. nesnasi literaturu od autoru, kteri jsou na liste v Ottawe. (Coz je u nas nepochopitelne !)

  A porad chteji vedet UCEL meho vstupu do Canady. Zatim co pri navratu do Ameriky jsem vitan a hranicari se me ptaji ironicky "za jak dlouho, jsem "tam toho" mel pokrk !

  OdpovědětSmazat
 3. Cenzura = obrovska LUMPARNA, zamerena proti lidem vsech spolecenskych vrstev...Z nekterych prispevku je citit nasilne omezeny rozhled cenzurou.

  Cenzura UBLIZUJE lidem i finnancne, protoze lide NEVI na co maji narok !

  Napr. zadluzenym lidem NESMI byt vzato minimum, potrebne k zivotu. T.j. zakon o kterem v Cesku nikdo nevi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Otrok také musí z něčeho žít, opravdu nechápeš, co dělají ze "země svobody"? Kolik těch zadlužených lidí je? To jste to dopracovali! Velká výhoda je, že ti co ovládají USA, umí akorát lhát a krást. Z nejbohatší země udělali zadluženou rozvojovou žumpu.

   Smazat
  2. I TADY NA NR BUDE PRO OBČANY OSV CENZURA?

   A to zajimavě právě v době,,kdy se objevuji prvni opravdové a použitelné návrhy k věci, tedy jak realizovat na př.bod NP Nr.6,tj

   NE KAPITALISMU BEZ PŘIVLASTKŮ,NEJHORŠI ODRŮDĚ KAPITALISMU VYCHÁZEJICI Z GANGSTERISMU.

   a hned z ničeho nic začiná skrytá cenzura.
   Ativisté OSV totiž přišli na to,že přičinou na př.vadného zákona o exekucich je NEEXISTENCE jednoho slova hned v prvnim článku naši ÚSTAVY.

   Toto slovo zni Sociálni stát.

   Exekučni zákon v dnešni podobě by totiž pak nemohl VŮBEC vzniknout a dále existovat!
   Současně s timto slovem by totiž musel přijit

   SOCIÁLNE-EKOLOGICKÝ TRŽNI HOSPODÁŘSKÝ SYSTÉM

   a to vládnouci třidě Šmejdů,která považuje penize na sociál za své a proto je různými podvody prý legálnimi krade, vůbec neni po chuti.
   Najednou z ničeho nic nám aktivistům z OSV je sdělováno,že jsme osamělí,což pravda neni,nebot v ideálnim připadě by nás mohlo být 8 395 132 dušiček a nyni i prý NIKDO nás s našim NÁRODNIM PROGRAMEM NEPODPORUJE,at rychle přestaneme než nás voliče někdo klepne přes prsty snad cenzurou.
   Je tedy jasné,že jsme na správné cestě!
   Jakoby nikdo si nesmi uvědomit,že za OSV stoji nejen tisice nespokojených občanů,kterí stále čekaji,že se něco změni,ale neumi definovat co to má vlastně být, ale i 870 000 domorodců postižených exekucemi k nimž denně přibývá 57 dalšich.

   OPRAVDU JSME TU SNAD TROLLI,KTEŘI SE PODLE PISATELE PRÝ AROGANTNĚ ZAČINAJI VE SVÉM NP domáht co je třeba?

   Kdo tedy napíše voličům co je to

   SOCIÁLNĚ EKOLOGIOCKÝ TRŽNI HOSPODÁŘSKÝ SYSTÉM?
   Máme to snad drze a arogantně požadovat po panu Babišovi,nebo kdo nám to má napsat a rozdat ve formě pozváni na demonstraci,která se už fakt pro naše kapsy vyplati!

   Smazat
  3. OBČANÉ SE STÁLE JEŠTĚ NENAUČILI BOJOVAT ZA SEBE

   jakoby stále žili v minulosti a čekalí,že se snad zase objevi kdosi s praporem a oni se pohodlně přidaji do světa pečených holubu zdarma.
   Kdeže, za svoji nepohyblivost jim budou BRZY vykradeny kapsy až na plech a oni se závisti budou pozorovat jak ostatni státy jezdi v tlustých mercedesech a směji se jim,že si nedovedou zajisti ani jedno slovo do své ÚSTAVY.
   Stěžuji si tedy jen bolestinsky jako do vrby v domněni,že to jako stači a je kohosi povinnosti jim pomoci a věcí za ně nějak zajistit a oni to budou pasivně pozorovat a drobky padajíci se stolu konzumovat.
   Na jeho adresu i psát

   "Jste osamělý a po pravdě i dost jednostranně se opakujici troll".

   Tito domorodci,kteři vycinkali minulý režim,dále pokračuji v práci na podřezáváni větve na které sedi.

   ZJIŠTUJEME,ŽE I KDYŽ JIM PŘEDLOŽITE ARGUMENTY,ŽE OSV PODPORUJE NEVĚDOMKY STOVKY TISIC LIDI NA NIC JAKO DUBOVÉ HLAVY NEREAGUJI.

   Chystáme sbírku toho co píši v rámci dalšiho bodu jejich aktivity, kdy po totálni ignoranci nastáva fáze boje s občany voliči,čili sami proti sobě!

   Smazat
 4. Ano, poznatky p. Jírovce ohledně Britských listů plně potvrzuji. I já jsem byl několik let čtenářem BL, ale před cca 2 lety (už nevím přesně) jsem je přestal číst.

  OdpovědětSmazat
 5. Cenzura historie aneb lžihistorie cz. na ČÉTÉ. Tedy tou je národ krmen dnes vydatněji než za protektorátu Böhmen und Mähren a "za komunismu" (který u nás nikdy nebyl) to bylo úplné břídilství proti dnešku. Proč? Protože nás musí přesvědčit o tom, že jen diktatura kapitalismu je hodna obdivu a poklonkování nás,jejich otroků.To snažení na ČÉTÉ je více než směšné, ta snaha předčít Moravcem Václavem Moravce Emanuela! A všimli jste si, jak politické procesy USA, známe od 50 let jako jakési kapitalistické soudy pro "neamerickou činnost" znovu ožívají!!! Všechny ty USA justiční vraždy v padesátých letech (nepíši o justičních vraždách pro údajnou kriminální činnost černochů, běžící i dnes v USA) pro údajnou náklonnost k sociálně spravedlivému Světu, všichni ti USA "vlastizrádci", kterým to nikdy prokázáno nebylo a nepřiznali se ani když byli vraždění na elektrickém křesle - to na rozdíl od našich vlastizrádců, kteří se svoji zradou přímo u soudu chlubili!
  Paměť národa ale existuje navzdory všem úřadům, jako je ústrk, které fantasmagorují svoje výrony hnutí mysli za dobré korupné svých chlebodárců, kapitalistů.

  OdpovědětSmazat
 6. Politbyro ústředního výboru Svazu Európskych islámskich republík vyhlásilo noční vlky za teroristickou organizaci.

  OdpovědětSmazat
 7. BL nectu uz od ukrajinskeho puce.

  OdpovědětSmazat
 8. Nocni vlci nemaji opravdu zcela nic spolecneho s islamem.Kam chodite na takove blbosti?

  OdpovědětSmazat
 9. Cenzura, včetně autocenzury začne fungovat jakmile zpochybníte, byť argumentačně, demokratičnost současného politického systému - kapitalismu.

  Štefan

  OdpovědětSmazat
 10. V ČT bi i tohlě dokázali nabídnout ve správach co sem napsál v 10:22.Jenom reagujem na podivnou dobu ve které žijeme.

  OdpovědětSmazat
 11. Já nechci řelit problémy Kanady a USA. Ale nestačím se orientovat v našem prostoru. Změna majitele určitého media má za následek změnu orientace a potom se divím co to čtu.Mám stejnou zkušenost s BL,lepší označit BLB.

  OdpovědětSmazat
 12. Já myslím, že to všechno kolem souvisí s logikou. Například odpovědný státník nikdy nepovede svoji zem do války. Bohužel, těch neodpovědných je stále více a více a jednotlivec se už úplně ztrácí. Ta momentální kampaň v USA proti Rusku je jako když Řím brojil proti Kartágu. Jenže kongresmani by se měli podívat na mapu, Rusko nejni Lybye a je tam setsakramentsky chladněji. Možná, že by si měli schladit ve sněhu prdel, když to hlava nebere.

  OdpovědětSmazat
 13. Veškrna, celým jménem Václav Letiště Veškrna:-D

  OdpovědětSmazat
 14. Jo zlatá vláda jedné strany a před „demokraty"se s cenzurou můžou jít zahrabat na ně niko nemá.

  OdpovědětSmazat
 15. Vynikající článek pana Jírovce, jak pokud jde o popis českých médií, tak o zdůraznění "didaktické" úlohy cenzury.

  Reakce - počínaje hned tou první - bohužel ukazují, že se zase jednou jedná spíš o házení perel sviním.

  Přeji panu Jírovcovi, aby našel tribunu, kde bude mít vnímavější publikum.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě štěstí, pane Kopecký, že jste tu alespoň Vy, který perly sypané panem Jírovcem nepožíráte!

   Smazat
 16. 6:33 - Ale, ale, pane despoto ! Co pak se vas dotklo ?Zminka o tom, ze zadluzenym nesmi byt vzato minimum potrebne k zivotu ?

  To je zde zakon ! KAZDY dostane pomoc, pokud neni DROGISTA, nebo ALKOHOLIK.

  Bezdomovectvi slusnych lidi je NEPRIJATELNE !
  Tak se prizpusobte , nebo vas Amerika jednou scivilizuje.

  U nas kazda slepa babicka, ktera nesmi vlastnit auto a kazdy ochrnuty dedek ma okamzitou pomoc , kdyz potrebuje.

  A kdyz je Hurrican, tak jsou predem evakuovani.
  A zadny neni bezdomovec , kdyz je slusny clovek, ktery nezere drogy.
  TO JE REALITA ! (Jak je to v Canade nevim ! At vam to vysvetli Canadan Jirovec !)

  OdpovědětSmazat
 17. Ve slepejich socialniho reformatora KRISTA , zde nick honolulu slibuje, ze bude verejne ZALOVAT a ODSUZOVAT, vse, co je proti lidskosti a civilizaci !

  Neposlouchejte proto cenzuru, ale poslouchejte me !
  Cenzura je priposrana a servilni.
  Ja jsem pravdomluvny a nepoznam, co je politicka korektnost. (Velebny pan rikal, ze jsem POZEHNANY !)

  -------------------------------------------------------

  Pssst ! Tajna informace ! Sorosovci (Globaliste), ted plati Jidassky Gros kazdemu, kdo napise neco negativniho o nasem oblibenem presidentu Trumpovi. Samozrejme, dotycny musi mit nejaky
  spolecensky status ! Cerveni mravenci v Cesku nedostanou NIC ! S jejich hlasy se nepocita.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, proto zbystřete! Nepodaří-li se tato příprava odvolání, zbývá již jen "Dallas".

   Smazat
  2. PS. a tím za současné situace téměř jistá občanská válka, možná i mimo území USA.

   Smazat
  3. Další Dallas by znamenal občanskou válku a konec USA, ta si snad bažina nedovolí, stihl by ji za to trest vlastního lidu.

   Smazat
 18. Protoze nekteri z vas, stale nadavate na KAPITALISMUS, tak mi nezbiva nic jineho, nez vam napsat neco o nasem kapitalismu na Floride - JAK BEZVADNE FUNGUJE !

  Prijede turista z Evropy a jde si sednout do nobl kavarny a za 1 caj a jeden sladky rohlik,
  zaplati $ 8.99

  O 100 metru dal za kavarnou dostane koupit 100 sacku toho stejneho caje za $ 1.79 a ten stejny sladky rohlik za $ 0.35 !

  A takovych prikladu vam mohu uvest mnoho !
  V Kapitalismu musi mit clovek zakladni informace , KTERE CENZURA ZATAJUJE, ve prospech nobl kavarny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:23

   Ty vole, to je teda něco neuvěřitelnýho!!!
   Něco takovýho my v Praze vůbec neznáme.
   Je úplně skvělý, žes nám to vysvětlil.
   Ta Florida, to musí bejt teda žůžo!
   Napiš ještě něco, ať se my zaostalé necivilizované opice taky něco dozvíme!

   Smazat
 19. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, několik dní to s tebou docela šlo, ale už zase začínat blbnout.

   Smazat
 20. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:54

   Ty vole, ty seš fakt neskutečně dobrej! Všecky nás, blbečky, převyšuješ o několik hlav.
   Jak to vlastně děláš?
   A proč nejsou takoví borci mezi námi?
   Proč jsi nás opustil a nechal se v tom plácat?
   To fakt nebylo hezký.
   Teď tu my hovada pitomá musíme živořit, bez informací, naše mozky zakrňují a celý svět se nám směje.
   Čím jsme si to zasloužili?

   Smazat
 21. K textu jen doušek. Protože si chci tvořit vlastní názor. Často si prohlížím a čtu i weby se kterými nemusím souhlasit, ale je dobré si poslechnout a zamyslet se. Zajímavé je, že vedení zaměstnavatele mého potomka to ví. Od kud když si své postřehy nechávám pro sebe a s nikým nekomunikuji nevím. Potomek chce ať toho nechám, protože dostal výhružku, že pokud nedostanu rozum. Bude můj potomek vyhozen ze zaměstnání. Zvláštní, má činnost není v rozporu ani se zákony ani s ústavou, ale nejde ani o protistátní činnost. Konám to já a s nikým o tom nekomunikuji. Můj potomek o mé činnosti netuší, třeba ani nesouhlasí. Ale výhružku,pokud se já nezdržím své činnosti, můj potomek dostal. Jde u nás ještě o demokracii?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná vám to vysvětlí pan Jan Kopecký. Tedy ten pan Kopecký co tu svým jménem z Vídně, odvážně vystupuje.

   Smazat
 22. CENZORE JSI IDIOT, (16:45 & 16:54) a mas smysl pro humor exotickeho, chrochraveho prasete !
  nick honolulu v.r.

  -------------------------------------------------------

  Pane Povolny ! Mate postreh ! Bohuzel ja nemohu napsat vse co bych chtel, aby Evropa vedela.
  Prave priciny nenavisti proti Trumpovi, by se nedostali pres cenzuru, ale stejne je zde nadrobim NENAPADNE !
  Po troskach !

  A my radovi Republikani , definitivne stojime za presidentem Trumpem !

  OdpovědětSmazat
 23. 18:03 Napis to verejne na tvuj oblibeny webb a budou-li ti vyhrozovat, vyhrozuj jim take !
  A zadny strach pred velkymi zviraty ! Ve vasem pripade jsou to pouze mysi !

  OdpovědětSmazat
 24. 18:10 - t.j. vynucovany smich ! Jako uleva pri zacpe !

  OdpovědětSmazat
 25. Jak rekl Voltaire - abys poznal, kdo opravdu vladne, hled koho nesmis kritizovat.

  Stejne jako se za socialismu nesmela kritizovat vladnouci trida komunistu a SSSR, dnes se nesmi kritizovat (predevsim na Zapade) vladnouci etnikum a jeho stat (ktery si zrovna odhlasoval zakon, ze je narodnim statem sveho etnika, coz by mel udelat leckdo leckde, ale leckomu leckde to neni dovoleno, protoze ti, kteri jsou vsude doma - globaliste, presne tohle nechteji).

  A jako leckdy v historii, lecktere veci se daji psat jen mezi radky, nektere ani tak ne...

  OdpovědětSmazat
 26. A ovsem tahle cast Historie je podstatna a zaroven cenzurovana nebo zamlcovana leckde, pritom bez jejiho pochopeni nelze spravne rozumet leccemu:

  https://www.infiniteunknown.net/2015/06/17/the-history-of-the-house-of-rothschild/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.