Reklama

.

.

pátek 27. července 2018

Hlas T. Kluse, hlas Boží!

Jiří Baťa
27. 7. 2018
V poslední době nám nějak často „osvícený“ Tomáš Klus naznačuje, pokud nás přímo nepoučuje, jak bychom měli žít, co bychom měli a naopak neměli dělat, čemu naslouchat, čemu věřit , jak to hodnotit a jaké závěry si z toho činit. Domnívám se, že to už nejsou jen vyslovené standardní názory, ale spíše psychoanalytické (případně psychopatické) poučky, rady a doporučení. Pana Kluse neznám, jen vím, že je údajně oblíbený zpěvák, nicméně svým častým zviditelňováním a vyzývavým vystupováním na veřejnosti je svým způsobem extrovert, či lépe společensko-politický rozumbrada. Pokud zmiňuji, že jeho veřejné projevy a stanoviska k událostem ve společnosti již nemají charakter názoru pak proto, že sice uznávám názory a postoje mladých lidí, ale jen tehdy, pokud jejich názory jsou relevantní a také mají reálnou a vypovídající hodnotu. To o projevech pana Kluse říct nelze. Není to však jen jeho „slabůstka“ coby životem dosud nezkušeného mladého člověka, k tomu mu chybí ještě hezkých pár let, ale tento způsob veřejné aktivity je de facto projev či způsob, kterým se údajně kriticky, ale zcela jistě demokraticky, vyjadřuje k současnému stavu a životu společnosti, jako to činí aktivní představitelé pražské kavárny (a jejich soudruzi z mimo pražských kavárniček). Je to svým způsobem poněkud vtíravá (pro někoho však velmi sympatická) očividná snaha pana Kluse vézt se na vlně popularity, být IN, jinak také řečeno, natahovat si své „umělecké“ triko popularity. Pan Klus se s radostí zapojil do kulturně-umělecko-politicko-společenského odboje, posilujíc tak své vrstevníky a sobě rovné oponentní rebely z řad mladých (Dyk, Mádl, Isová aj.), ale také rebelujících představitelů kulturní sešlosti (Menzel, Bartoška, Nový, Navrátil, Hrušínský, Hrzánová, Štěpánová a celá řada dalších). Poznamenávám, že toto je jen objektivní konstatování, nikoli snaha tyto lidi ostrakizovat, jsme přece „demokraté“, že?

Pan Klus se ve svém posledním veřejném projevu dostatečně prokázal, jak moc či ještě lépe vůbec nerozumí politice ( https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kupuje-si-andrej-babis-umelce-velky-sef-nehraje-podle-pravidel-vysvetluje-klus-svoji-kritiku-umelcu-a-premiera-52669?dop-ab-variant=2&seq-no=1&source=hp). Jeho pichlavé poznámky k panu premiérovi Babišovi působí poněkud zmateně, s nádechem literární formy a filozofického mudrování ale s výsledkem, rovnající se vymlácené prázdné slámě. Nevím, zda jeho slova : „Hodně mě překvapuje, že člověk vyjádří svůj názor a vzbudí to, že lidé jsou naštvaní a znechucení, jako kdybych na to ze své pozice neměl právo. Nebo reagují, že jsem hrdina. Důležité je pojmenovat ten strach, který nám tady vládne,“ a dále : „Jsme tady na diskuze, za atmoškou. Jsme tady pro cukrovou vatu. To je fuk. Jste tam. Legitimizujete způsob Šéfovy hry. Říkáte, ano, v tomhle případě ano. Ale ve vlaku do Prahy už je to zase Zloduch. Být trochu pro a trochu proti naší společnosti už párkrát zlomilo vaz, není čas se poučit a zpevnit své postoje,” lze považovat za slova

projevu a jednání psychicky zdravého člověka a ne labilního schyzofrenika? Jeho způsob vyjadřování je hodně zmatený, jako by toho chtěl hodně říct a nenachází pro to vhodná slova, jako by pan Klus trpěl některým z druhů schizofrenie, jak o tom hovoří toto pojednání:

Většina lidí se domnívá, že schizofrenik je někdo, kdo se jednoho krásného rána probudí a uslyší ve své hlavě hlasy, které mu sdělují, že za ním jdou andělé. Jenže tak tomu není. Ve skutečnosti plíživě začíná schizofrenie a sluchové halucinace jsou jen jedním z mnoha možných příznaků. Obvykle se nejprve objevují takzvané nespecifické příznaky, kdy je nemocný depresivně naladěný, nedokáže prožívat emoce stejně jako předtím. Nemoc propuká obvykle v období od dospívání do třiceti let a postihuje ve stejné míře jak muže, tak i ženy. Stejně tak, oproti běžně rozšířenému názoru, není pouze jedna schizofrenie, existuje mnoho různých typů této duševní choroby.

Aby toho nebylo málo, důvěrně informuje své fanoušky také o tom, že zásadně odmítá peníze za aktivity a koncerty od firem a hnutí Andreje Babiše. K jeho politice je prý totiž dlouhodobě kritický. Umělci podleKlusovs názoru prý nemohou na jedné straně kritizovat premiéra a zároveň vystupovat na akcích, které pan Babiš a jeho firmy podporují. Slova jsou to hloupá a možno říct i naivní jako ta předešlá (viz výše), neboť sám sobě, ale i vůči kolegům a druhým „umělcům“ (mezi které se také počítá) si významně odporuje. On, tak i umělci, příslušníci pražské kavárny a různí pravdoláskaři si totiž sotva připouštějí skutečnost, že jakkoli se „svobodně a demokraticky“ staví a protestují proti jistým politickým tendencím a skutečnostem, si ale také bohužel neuvědomují, z čeho jsou vlastně oni (nadprůměrně) placeni a tedy i živi. Jestliže pan Tomáš Klus odmítá vystupovat na akci, která je podporována Babišovými penězi, stejně jako vyzývá další umělce, že by neměli vystupovat na akcích, které pan Babiš a jeho firmy podporují (přesněji řečeno sponzorují), vystavují se reálnému nebezpečí, že může (mohou) dopadnout stejně, jako slavný principál pan Hrušínský. Nesouhlasit nebo protestovat proti Babišovi a jiným podobným sponzorům mohou, ale když jim přestanou téci peníze od sponzorů, nebo nebudou mít posluchače a diváky, pan Klus a ostatní „umělci“ budou hrát a zpívat dětem ve školce, nebo také třeba jen bezdomovcům. Samozřejmě že ani panu Klusovi ani dalším, nebude v jejich aktivitách bráněno. Jsme přece demokratický, kulturně vyspělý a právní stát, nebo ještě lépe, nežijeme již v komunistické totalitě, ale bohužel, v totalitě jiné, polistopadové. Nebo se mýlím?

48 komentářů :

 1. co nedostal darem na hlase, musí Klus dohánět politikou, to je holt úděl všech umělců druhé kategorie

  OdpovědětVymazat
 2. Jestli mužů radit ať se stará o hudbu ,politika se mu nesvědčí ,muže narazit !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. co má ale dělat zpěvák s tak dutohluchým hlasem ?

   Vymazat
  2. Držet ústa.

   Vymazat
  3. 22.12 A co takhle, kdyby zkusil normálně pracovat? Zpívat může po pracovní době po hospodách a po klubech TOP 09 a ODS, nebo Sociálně demokratické mládeže... za občerstvení a za potlesk.

   Vymazat
  4. Nebo v Havlí knihovně za tučný bakalšiš.

   Vymazat
  5. 23:17
   Cože? Normálně pracovat?!?! Fůůůůůj...
   Práce a Babiše se on štítí. To dělat nebude. No, mě zase přesvědčil, že bych v životě nešel na jeho vystoupení a pokud usliším v rádiu jeho dutohluchý hlas, tak přepínám.
   J.C.

   Vymazat
 3. V prvním odstavci pan Baťa vyjmenovává skupinu umělců, do které vůbec nezapadá Jiří Menzel, ani věkem, ani svým dílem. Osobně se ale panu Menzelovi nedivím, protože svoje špičkové filmy natočil před rokem 1989 a skoro každý nechtěně glorifikuje socialismus. A třeba jenom za film Vesničko má středisková (film, kterým proslavil socialistické zemědělství) bude asi muset činit pokání až do hrobu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč? To byl velice hezký film zapadající do tehdejší doby . Byl určitě lepší nežli některé rádoby umělecké současné patlaniny. A co vůbec máte proti socialistickému zemědělství,které zajišťovalo soběstačnost bez dotací z jakékoliv ciziny.

   Vymazat
  2. 22:08 Naprostý souhlas

   Vymazat
  3. 27.7.21:51 Do dneška jsem nemohla pochopit, proč se p. Jiří Menzel teď takhle chová ( když jsem odmítala považovat za důvod jeho vysoký věk event.nemoc). Ano, asi prosí o odpuštění za to, že za totáče točil hezké a v podstatě pravdivé filmy.

   Vymazat
  4. 22:08 autor nenapadal film jako takový (ani JZD), ale chybí tam poznámka, že Jiří Menzel nezapadá do této skvadra azury proto, že patří beze sporu do první kategorie umělců, všichni ostatní jsou z kategorie druhé, proto se snaží povýšit "politickou angažovaností" ve prospěch pražské kavárny, to Menzel nepotřebuje, jenom se (na rozdíl třeba od Gotta) nechal zlomit (možná kvůli mladší partnerce) a kaje se :-)

   Vymazat
  5. Ano, naprostý souhlas s 22:08, ale 21:51 chtěl říci, že chca nechca film 'Vesničko má středisková' oslavuje socialistické zemědělství. Na něm nebylo nic špatného, sám jsem se této výroby zúčastňoval. Jenže p. Menzel po hadráku úplně obrátil a teď se proti němu tato (i když velmi zdařilá) díla používají, protože dnes velkohubý kavárník točil filmy o socialismu.

   Vymazat
 4. Klus? Co to je? Že by něco jako cval osla?

  OdpovědětVymazat
 5. Tomáš Klus je v podstatě schizofrenik. Názorově je socialista(texty jeho písní) a politický diletant, žijící a ovlivněn lidmi ve své umělecké bublině. Zjednodušeně řečen:"hodnej ale blbej"!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. blbej, nebo zaplacenej, nebo obojí.

   Vymazat
  2. 22.22 Nejspíše obojí. Sytý hladovému nevěří a kdo nemusel doopravdy pracovat za šušeň aby s rodinou přežil (Klus jistě ne), má tu drzost mustrovat živitele systému (=pracující) a dávat najevo pohrdání jimi - jako ten "koňský ruch". Koňáci, je ten Klus lehký, nebo těžký?

   Vymazat
  3. Hodnej ale blbej???? NE, Naivní a dutej.

   Vymazat
 6. Navrhuji udělit prestižní cenu Pavla Daneše....

  OdpovědětVymazat
 7. Je to dobrý zpěvák . Měl by se poučit jak dopadlo zviditelnění žabáka a Isové . Isovou zachránilo to že se vykašlala na politiku a super zahrála duklu 61 . Žádám se stal starým žabákem , není ho vidět ani slyšet . Doufám že se Klaus politický neznemožní jako Hrušinský a spol . Tomáši začni zpívat jako Karel Kryl ! Nedělej že sebe politruka . Karele , hodně nám chybíš !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 7:49 Srovnávat tohoto pubertálního skřehotálka s Karlem Krylem, to je asi jako srovnávat IQ Ilony Švihlíkové s IQ nějaké Němcové ze Žďáru.

   Vymazat
  2. Anonymní 7:49

   Pokud bych kvalitu hodnotil poměrem mladých holek vůči mužům na jeho koncertech a vkus puberťaček vzal jako etalon kvality, pak bych Kluse musel považovat za snad nejgeniálnějšího zpěváka všech dob. Ale nepovažuji. Nicméně dnes jsou ti mečící zpěváci(a zpěvačky), bez barvy a rozsahu, s plitkými texty a hudbou bez fantazie a bez emocí, naprostým standardem, takže ani Kluse na tomto základě nebudu shazovat.
   Myslím, že ani rada, aby se stylizoval do role Kryla, by mu moc neprospěla. Spíš by působil neupřímně a trapně.

   Za mě je Klus v dnešní době průměrný zpěvák, který dokud bude mladý a atraktivní pro puberťačky, své publikum si udrží a dobře se tím uživí. Ale do politiky by se vrtat neměl, stejně jako by to neměli dělat ani ostatní komedianti. Přestože ví z které strany je dnes chléb namazaný a odkud můžou přitéct peníze, měli by se snažit vystupovat neutrálně a v politice se veřejně neangažovat. Ani by si neměli hrát na rebely, když to tak vnitřně necítí a nejsou ochotni obětovat svou kariéru. Nemluvě o tom, že zpravidla nejsou zrovna moc mentálně vybavení na to, aby dokázali rozkrýt jednotlivé slupky politiky.

   Vymazat
  3. 9:57 Jakou hodnotu IQ má Ilona Švihlíková?

   Vymazat
  4. 10;36
   Takhle GENITALNĚ se může prát jen někdo,KDO má ÍÁ!!!!!

   Vymazat
  5. 10:36 Ta čarodejnice houpacího koně.

   Vymazat
  6. 13:20
   Ty máš v PALICI HAVLOSRAČKY A JEŠTĚ ZMRAŽENÝ NA MÍNUS 50°C!!!!!!!!!

   Vymazat
  7. No, vloni to bylo 112 ! Proč se ptáš ?

   Vymazat
 8. 7;49
  Ty chceš srovnávat Fluse s Krylem?????!!!!!
  Si děláš PRDEL????!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Něco mají společné, lépe textují než zpívají.

   Vymazat
  2. Ke Krylovi můžete z dnešní doby přiřadit pouze patriota Tomáše ORTELa.

   Vymazat
  3. 14:13-dovolím si jiné přiřazení, Kryla k Husovi, Ortel k husitům. Kluse k Panské jednotě.

   Vymazat
  4. 14.41 Máte pravdu, je to přesnější. Klus je jako loutnista Jindřicha III. z Rožmberka.

   Vymazat
 9. Jen další havloid v řadě může tak maximálně slintat.

  OdpovědětVymazat
 10. Klus je nemocný dement, jeho činy a blitím nemá smysl se zabývat, je to ztráta času.

  OdpovědětVymazat
 11. Umélecká fronta bohužel z valné většiny trpí "komplexem vícecennosti". Málokterý z nich umí "počítat" a jejich obecný přehled/vzdělání jsou často velmi omezeny. Je tedy pro ně velikým překvapením, když se jimi opěvovaná feudálně/kapitalistická realita vrací do jejich šaten. Údělem umělce v těchto režimech byla přece vždy závislost a hlad. Mozart, Bach, Michelangelo a jiní by mohli vyprávět...

  OdpovědětVymazat
 12. Pane Baťa, podle vašich článku usuzuji ,že pravda je podle vás pouze ta vaše.Pomlouváte to co se vám nehodí do té vaší rudé propagandy.Taková "žena zapultem", to je ten váš šálek čaje co . Jinak na YOTUBE je krásný otevřený dopis ksčm. Najdete ho MATONOHA-OTEVŘENÝ DOPIS KSČM, vřele doporučuji AŽ TAM JSTE TO VY KOMOU.DOTÁHLI

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten vulgární výkřik blbce Matonohy, tak to je tedy argument jako BRNO. Vy máte ale vzory...

   Vymazat
  2. 14:05 Ale to ,že má pravdu nelze zapřít.Matonoha naprosto přesně vystihl bejvalou a nynější KSČ-M

   Vymazat
  3. Anonymní 14:10

   Vystihl v čem?

   Vymazat
 13. 13:34
  A teď ten havloblábol přelož do češtiny,MAMRDE!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:56 Kretenum jako ty je jakákoliv pomoc marná,PRORUSÁCKÁ PÍÍÍÍÍČ___

   Vymazat
 14. 14:12
  Ty z HOVNA VZEŠLEJ POTRATE OPIČÍ KURVY,táhni kouřit pornoJandovi dýmku míru,budeš obohacen prouASSackym uzenáčem,to bude bonus pro havlozvratka jakým ses vyskytnul.....OMYLEM MATKY PŘÍRODY!!!!!!!☺

  OdpovědětVymazat
 15. Co je to prosím Klus? Slyším o tom/něm poprvé a to mi bude 70 roků?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je takový jeden blb, co si říká zpěvák...

   Vymazat
  2. 20:12 Kdo je na tom finančně lépe ty nebo pan Klus. Tak že kdo je tady BLB

   Vymazat
  3. Anonymní 14:24

   Kdejaký zedník s IČem je na tom finančně lépe než profesor na univerzitě. Kdo z nich je tedy blb?
   Odpověď: O jejich inteligenci to neříká vůbec nic, jako blb jste se svým mentálním zkratem projevil pouze vy.

   Vymazat
 16. Pro 9"57. Krásné, opravdu jsem se tak nezasmál hodně dlouho.

  OdpovědětVymazat