Reklama

pátek 6. července 2018

James Petras: Uprchlickou krizi si na sebe Západ upletl sám

James Petras  
6.7.2018 GlobalResearch
Americké války v Afghánistánu a Iráku vyhnaly z domovů miliony lidí, zničily jejich životy a zbavily je jejich normálního a bezpečného života. Oběti těchto válek měly dvě možnosti – bojovat, nebo utíkat.


Miliony se rozhodly pro útěk na západ, hnány myšlenkou, že země NATO nebudou přece bombardovat své vlastní země. Další miliony se uchýlily do sousedních zemí Středního východu, kde však byli buď persekuování, nebo našli útočiště v oblastech příliš zaostalých na to, aby v nich našly práci či možnosti k přežití. Někteří Afghánci zamířili do Pakistánu či na Střední východ, ale západní války je později dohnaly i zde.

Iráčané, zbídačelí západními sankcemi, americkou invazí a okupací, utíkali do Evropy, do USA, do zemí Perského zálivu a do Íránu.

Libye púvodně uprchlíky přijímala a poskytovala jim zaměstnání i slušné bydlení. Poté ovšem, co USA společně s EU zaútočily z moře i ze vzduchu i na Libyi a zafinancovaly a vyzbrojily zde proti libyjské vládě teroristické bandy, nezbyla subsaharským imigrantům jiná možnost, než prchat k břehům Evropy. Přes Středozemní moře se dostali do Itálie a Španělska a odtud putovali dál do bohatých evropských zemí, které je předtím v Libyi masakrovaly.

USA a země EU samozřejmě zafinancovaly a vyzbrojily námezdní armády i v Sýrii, jež rozpoutaly boj proti syrské vládě a přinutily miliony Syřanů prchat do Libanonu či Turecka, a přes jeho území pak do Evropy. Což vytvořilo hlavní součást tzv. uprchlické krize, jejímž důsledkem se stal nárůst pravicových a protiimigrantských stran v Evropě i dělení etablovaných stran sociálnědemokratických a konzervativních, jelikož významná část jejích členů zaujala stanovisko protiimigrantské..

Evropa tak sklízí důsledky svého spojenectví s americkým militaristickým imperialismem a za přiliv imigrantů ze svých společných válek s ním utrácí dnes zcela zbytečně miliardy eur.

Bohužel, mnoho lidí v západních zemích obrací svůj hněv proti těm dole, tedy proti imigrantům, a nikoliv proti imperialistům, kteří jediní vedli války, jež imigrantský problém vytvořily.


Vybral a přeložil: Lubomír Man

6 komentářů :

 1. Svatá pravda, jenomty země , které mají největší podíl na těchto lumpárnách se k tomu moc nehlásí a uprchlíky by nejraději poslaly o dům dál, ať se starají ostatní. Oni mají své zisky v minulosti z kolnyjí, v současnost z vysávání jejich průmyslu a zejména velice levné pracovní síly. vašek

  OdpovědětSmazat
 2. Ano přesně tak zlosyni z eu a usa všechno zlo jde od nich.

  OdpovědětSmazat
 3. No konečně. Jeden z mála serózních článků na NR o skutečné příčině uprchlické krize.Žádné konspirační teorie o řízené migraci prošpikované hoaxy a islamofobií. Že by nastal pozitivní posun k podávání seriózního zpravodajství ze strany tvůrců webu NR ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omyl. Bohužel jde opět o jeden hoax. Ze Sýrie začali prchat r.2015 tamní většinoví sunnité, které krvavě potlačoval Asad za podpory Kremlu a šíitského Iránu. Stejně dojde k dělení Sýrie.

   Smazat
 4. "Hrdý Albion" u nás nechceme:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Ja-mit-tohle-za-starostu-tak-hledam-kyanidovou-kapsli-Mlady-britsky-politik-zverejnil-FOTO-v-cem-prisel-do-prace-A-pobouril-tim-velmi-i-ceske-vody-542892

  OdpovědětSmazat
 5. No a co my v ČR s tím? My jsme si brousili zuby na přírodní bohatství těch nešťastných 7 zemí, které měly usa v plánu rozesr.t už v r. 2000? My jsme se napakovali na vyrobených zbraních, které je zabíjely?
  Skvělou myšlenku jsem četl v jedné z diskusí: "Počet uprchlíků, které budou jednotlivé země v Evropě přijímat, se budou vypočítávat podle velikosti území a celkové doby, po kterou jednotlivé státy v Asii a Africe vlastnily jako kolonie". Tak ať nám EU políbí...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.