Reklama

.

.

čtvrtek 26. července 2018

Knihu ničím nepřebiješ


Básník Karel Sýs
S Karlem Sýsem hovořila Alena Novotná
26.7.2018  Sputnik
Ve Spojených státech se rozproudila bouřlivá debata o smyslu veřejných knihoven. Někteří aktivisté tvrdí, že jsou příliš nákladné a měly by se zrušit. Všechny knihy by se měly převést do virtuální podoby, protože to je praktičtější. Co si o tom myslíte?

Začíná to virtuálními knihami a končí virtuální realitou. Současní vodiči loutek nepotřebují čtenáře. Kdo nečte, ten nezlobí. Nejvýše je ceněn mistr grilovaček, zejména dokáže-li ugrilovat mozek. Nakonec bude reálná pouze smrt.

Není lehčí virtuální knihovny kontrolovat? Anebo „politicky nevhodné“ knihy lépe zničit, když neexistuje hmotný exemplář? Nejde právě o to?

Památky starověku byly z kamene a přežily do našich časů. Victor Hugo se v románu Chrám Matky Boží v Paříži obával, že kniha zabije katedrálu. Nestalo se tak. Katedrála žila s knihou v přátelské symbióze. Jenže v Hugově době se ještě vášnivě četlo.

Říká se, že papír snese vše, ale jak víme z knihy Raye Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita, při určité teplotě shoří. Kniha vyšla v roce 1953 a tehdy se v USA ještě našli lidé, kteří navzdory hrozícím trestům „nevhodné“ knihy zachraňovali před paliči.

Papír shoří, ale myšlenky odolají. Dnešní civilizace je založena na elektronickém uchovávání dat, tedy i románů a básní. Tato data lze snadno, dokonce i bezděčně, smazat. Můžeme se tedy až příliš snadno vrátit do doby, kdy se tlupa pravěkých analfabetů sesedla kolem ohně, aby vyslechla básníka zahaleného do kožešiny, který jim vyprávěl o Ithace, o Ráji, o zavraždění Ábela Kainem. Nebo Kaina Ábelem? Stačil jen malý výpadek paměti, a historie se ubírala jinudy.

Neobáváte se, že podobný trend přijde také do České republiky?

On už tady dávno je. Není to trend, nýbrž virus, který vyžere z hlavy pravdu a lásku a nahradí je reklamním spotem.

Jak může rušení knihoven ovlivnit celkovou vzdělanost společnosti. Jinými slovy, nebude bez knihoven mezi námi víc hlupáků?

Ale o to právě jde: hlupákům se snáze vládne. Na povel Nejvyššího Webmastera se všichni poslušní majitelé mobilů, tabletů a čteček seběhnou k jámě Posledního soudu a na povel se do ní vrhnou.

Jak se stavíte k elektronickým knihám? Dokážete si představit, že čtete pouze virtuální knihy?

V Čechách se říká, že komu karty v ruce šustí, toho pánbůh neopustí. Šustot obraceného papíru ničím nenahradíš. I nejzatvrzelejší elektroničtí narkomani chtějí vidět své myšlenky vytištěné. Alespoň zatím.

Kniha je posvátný objekt, lze v ní listovat dopředu i zpátky, laskat se s papírem, obdivovat se grafické úpravě. I analfabet se s knihou polaská, i když ji drží vzhůru nohama.

Kniha je nejpřirozenější kultovní předmět a nelze ji nahradit. Umělý svit malé i velké obrazovky je elektronicky podlepená prázdnota.

(Rozhovor pro Sputnik News CZ)

35 komentářů :

 1. Neuvěřitelné. Drzost a provokování těchto komunistů jako je Sýs překračuje všechny meze. Nebo jsou jen tak hloupí a tihle mistři cenzury nevidí jak si kálí do hub?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:31-nevěřím ve Vaši hloupost, takže "básník ťal do živého"? Reakce tomu napovídá.

   Vymazat
  2. 21:31 Neuvěřitelné jak tu obhajuješ fašismus těm taky vadily knihy také čtu každý den kdy je veřejně spálíte? Ale neboj my si hlavy vymastit nedáme.

   Vymazat
  3. 21:44

   Samozřejmě, že ťal do živého. Asi tak jako bývalý inkvizitor, který v době reformace kritizoval prý hrozící mučení a upalování.

   Vymazat
  4. 21:46
   Blbečku, na rozdíl od doby kdy tady neomezeně vládli Sýsové si můžeš číst co chceš, kdy chceš, jak chceš, dokonce sám můžeš cokoli zcela zdarma publikovat na netu, to samé platí v divadle, filmu, hudbě atd.
   Co to tady ty blbe motáš o jakémsi pálení a fasismu?

   Vymazat
  5. 21:54 Komu říkáš blbečku hajzle v článku je napsáno o co vám jde. Fašisti to je celá západní chátra hitler je spálil a vy znemožníte chudým číst víme o co jde ty produkte inkluzivního školství. Číst si nemohu co chci nebo jsou opět knihy nedostupné.Také jsou pěkně drahé.

   Vymazat
  6. Neuvěřitelný blbe(21:31.21:54), kolik jsi přečetl knih? V.J.Horák

   Vymazat
  7. Nerad se bavím s blbečkem 21.54,ale odpovím: Asi jsi moc nečetl a asi si představuješ,že názor se kterým nesouhlasíš se dá lehce smazat.V knize z knihovny určitě ne tak jednoduše.

   Vymazat
  8. 21:54 četl celý život jedinou knížku - tu vkladní, a tohle je výsledek.

   Vymazat
  9. Americke knihovny jsou mimo kostely (a ty nejsou denne otevreny) jedinym misem, kde se lidi schazeji. Mam nekolik karet knihoven, takze kazdy rok stravim skoro cely mesic jezdenim mezi knihovnami a pujcovani MUZIKY. Tohle zrusit, tak uz jedina sance jak se s nekym pobavit je nabourat ho autem.

   Vymazat
 2. Pro Pražáky aby věděli koho volit proti drahošovi:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Spisovatel-Kuras-kandiduje-do-Senatu-proti-Drahosovi-Chteji-znicit-nasi-vlast-a-celou-Evropu-neomezenou-kolonizaci-nevrazivych-cizincu-A-Babis-mi-napsal-545464

  OdpovědětVymazat
 3. Knihy už dnes nemají žádnou hodnotu. Již na náměstích, nádražích měst jsou jich stovky a každý kdo má zájem si je tam může vzít. Je známý fakt, že reklamní spoty v televizi, počítačové hry mají dost velký vliv na mozek člověka, že když toto sleduje delší dobu, tak to ovlivňuje jeho schopnost soustředit se delší dobu, třeba na banální čtení knihy. Pravdu mají ti, kteří sděluji, že tato společnost potřebuje blbé konzumenty a nepotřebuje myslící lidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Existují lidé, pro které knihy nikdy neměly žádnou hodnotu. Nemusí se přitom jednat jen o negramoty.
   Hodnota čehokoli se velice různí u každého jednoho člověka. Pro jednoho je spadlá lípa překážkou ve volném průchodu, pro jiného zdrojem ideálního dřeva k jeho řezbářské činnosti.

   Vymazat
  2. Ano. Probíhá akce KNIHA DO VLAKU a na asi 30 nádražích si lze vzít do vlaku na cestu čtení.Namátkou ve stanici Most, Přerov,
   Ostrava hl.n. ,Česká Třebová a dále v ,,knihbudce" v budově muzea na náměstí Republiky v Plzni nebo v Ostravě na nádvoří Nové Karolíny. Veřejné knihovny odprodávají staré knihy (1991, např.) za symbolickou pětikorunu, časopisy za dvě koruny, včetně případných cd-dvd, jsou-li jejich součástí.
   I na snímcích z vylidněného Detroitu najdete pohled do veřejné knihovny , kde to vypadá, jako by sem ještě nedávno chodili čtenáři. A jeden detail na závěr: v knihovně se ne ještě nikdo nesnažil okrást. V nádražní hale či v hospodě je to jinak.

   Vymazat
  3. 8:25 a pro ještě jiného ztráta krásy stromu

   Vymazat
  4. Veškeré zlo pochází od usáků,je to pronárod tupců ana druhé straně gaunerů a toto si osobuje diktovat světu.Mají to ovšem usnadněné tím,že lidé jsou lhostejní k budoucnosti a také líní něco pro to udělat,takže se stane to,že zruší knihovny,zaplaví nás čmoudy a slimáky a z Evropy zbude jen spálená zem.

   Vymazat
 4. V současné době zpravuje Národní Knihovnu
  smečka katolických vazalů.
  Jak je známo tahle prokletá církev knihy pálí...
  v digitální podobě by to tak lehce nešlo...*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:18
   v digitální podobě lze text jen daleko lépe měnit "k obrazu svému" a vymazat stiskem klávesy aniž by byla zdálky vidět hromada hořících knih.
   Potomci Koniáše jako správci Národní knihovny jsou vskutku ironií první třídy

   Vymazat
  2. 10:29 Naprostý souhlas, elekronické knihy nebrat.

   Vymazat
 5. Knihy nemají žádnou hodnotu je ukázkový příklad debility. Já jsem vyrostl na kížkách a nemám nic ani proti elektronickým jde o to co tam bude napsáno a kolik lidí to bude číst. Největší problém ovšem spatřuji v kvalitě vzdělávání. Tam začíná debilizace národa. Moc peněz je jako rakovina.

  OdpovědětVymazat
 6. Přestože ne ve všem v tomto s vámi naprosto souhlasím pane Sýsi. Jako vlastník slušně objemné knihovny i čtečky, mohu prohlásit , že knihy nahradit nelze. A pokud jde o "manipulaci " s textem mám jisté podezření již dnes. Protože vlastním první vydání Haškova Švejka, nechtěl jsem aby utrpělo na dovolené a proto jsem zakoupil i ve formě eknihy a ejhle zázrakem se vytratilo několik pasáží , obzvláště těch které se týkali "pořádků za rakouska uherska". Mohu jen doufat , že jde o výjimku. I když už dříve jsem nad "oškubanými " Starými pověstmi českými také znechuceně kroutil hlavou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:26 Manipulace probíhá, viz. např. Honzíkova cesta. Pan Sýs je jeden z mála (pravděpodobně jen pár set) kvalitních lidí v této republice. Proto bych na Vašem místě zvážil, jestli vůbec k němu nějaké podstatné výhrady máte.

   Vymazat
 7. Dávám panu Sýsovi jednoznačně za pravdu! Za totality se v tzv. disidentských hodnotila společnost jako zglajchšaltovaná. Naivní hlupci - teprve nyní se k tomu nihilistickému modelu dopracováváme; a rušení knihoven je zásadním krokem.

  OdpovědětVymazat
 8. Dobrý den.
  Pan Sýs má pravdu "Kniha je posvátný objekt", alespoň pro mě. Jako první sci-fi v životě jsem četla kdysi dávno tu zmiňovanou knížku "451 stupňů Fahrenheita". Byla první a poslední sci-fi, které jsem měla v ruce a přečetla. Ale jak to nyní vypadá, zatím se zřejmě knihy neháží do ohně jako za Koniáše, ale dávají se do virtuální podoby. A jak tady bylo výše zmíněno, dají se "lehce a snadno" "upravit čili umravnit", co vyhovuje dnešním cenzorům. K rušení knihoven se odmítám vyjádřit. Byla bych sprostá a mohli by mě zablokovat. Ano, ano "Knihy jsou posvátný objekt".
  Hezký den.

  OdpovědětVymazat
 9. Honzíkova cesta je dnes k sehnání taky už jenom zcenzurovaná...

  OdpovědětVymazat
 10. Presvedcit se o techto zmenách mužeme hned v prvních dvou kapitolách. Honzík, cili náš hlavní hrdina, prijel za dedeckem a babickou strávit prázdniny na vesnici. Když ho dedecek veze z nádraží domu, Honzík se ptá : \\"Cí je to koník? Puntu znám, kocoura znám, ale koníka jsem ješte nevidel\\". \\" To je družstevní.\\" Odpovídá dedecek. \\"Co je to družstevní?\\" Vyptával se Honzík. Tomuhle zvláštnímu slovu nerozumel.
  \\"To znamená, že patrí všem lidem v Koníkovicích. Já jsem si ho na dnešek jenom vypujcil.\\"
  \\"A dedecku,\\" zamyslil se Honzík, \\" co je ješte družstevní?\\" \\"Treba pole,\\" odpovedel dedecdk a ukázal bicem kolelm dokola. \\"Vidíš, to všechno jsou naše pole. Patrí našemu družstvu.\\"

  Tato pasáž je ve skutecnosti ješte o neco delší, ale to nic nemení na tom, že v novodobejším \\"prepracování\\" knihy dopadla takto: \\"Cí je to kun? Puntu znám, kocoura znám, ale kone jsem ješte nevidel.\\" \\"Ten není náš. Já jsem si ho na dnešek jen vypujcil.\\"

  http://antiskola.eu/cz/referaty/17076-riha-bohumil-honzikova-cesta


  ALe ve své knihovně mám ještě původní vlastní, nezcenzurovaný výtisk, své snad první knihy v životě.. .)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:14

   To je skvělý (= hrůzostrašný) příklad.

   Vymazat
  2. Ergo: Ještě důmyslnější "Fahrenheit".

   Vymazat
  3. Jak se může k tomuto vůbec někdo propůjčit, respekt k autorovi těmto hnidám nic neříká.

   Vymazat
 11. Tak já mám čtečku taky, knihy nezatracuju. A s tou čtečkou, je to taková destička, to je jak v dávné Mezopotámii, tam taky četli z destiček.

  OdpovědětVymazat
 12. Pro mne je kniha odmalička svátost.

  OdpovědětVymazat
 13. Dobrá kniha, i ve čtečce, je nejlepší přítel člověka.

  OdpovědětVymazat
 14. "Dobrý den, pane Sýsi.

  Mnohokrát děkuji za skvělou práci při vyhodnocení letošní autorské soutěže. Naše účetní vám pošle odměnu za vykonanou práci.
  Mám nemilou povinnost poprosit vás o vaši neúčast na sobotním vyhlášení vítězů autorské soutěže. Tento krok vedení města je podmíněn kauzou, která nyní kolem vás probíhá. Děkuji.

  Mějte krásné léto.
  S pozdravem Jitka Košťálová, KD Vltava Kralupy"

  Tento dopis ukazuje, že k tomu, aby byl člověk politicky uvědomělý a mohl pracovat v kulturním domě, nemusí znát gramatiku, tj. např. vědět, že "Vám" se píše s velkým písmenem.
  Musí však být ve střehu, aby mu/jí neušlo, že "kolem" někoho "probíhá kauza".

  (Dopis přetiskl na Prvních zprávách Jan Schneider:
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/jan-schneider-uz-je-to-tady-zase/)

  OdpovědětVymazat
 15. Obrat "mějte krásné léto" hovoří za vše, včetně úrovně školství...

  OdpovědětVymazat