Reklama

úterý 10. července 2018

Lavrov: Velká trojka EU souhlasí s vytvořením obchodu s Íránem bez využití dolaru

Lavrov: Velká trojka EU souhlasí s vytvořením obchodu s Íránem bez využití dolaru

© Sputnik / Nina Zotina
10.7.2018  Sputnik
Hlavní evropské země (Francie, Německo a Spojené království), které se účastní jaderných jednání s Íránem, se dohodly na udržení obchodu s Teheránem nezávisle na americkém dolaru, řekl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.


Evropské společnosti pod stoupajícím tlakem Washingtonu přerušují obchodní vztahy s Teheránem. Vzhledem k tomu, že většina transakcí se v současné době provádí pomocí amerického dolaru, firmy, které působí v Íránu, čelí potenciálním pokutám ze strany USA.

Podle Lavrova se rozhodnutí týká zejména malých a středních firem. Vysvětlil, že účastníci íránské dohody souhlasili s vypracováním opatření, aby ochránili podniky svých zemí před sankcemi USA.

„Všichni souhlasí s tím, že sankce jsou naprosto nezákonná a nepřijatelná politika, ovšem jen stěží se dá zcela změnit. Bude potřeba vynaložit hodně úsilí v hospodářské a politické sféře," řekl ministr.

Minulý týden evropští zákonodárci schválili Evropské investiční bance (EIB), aby začala podnikat v Íránu v úsilí zachránit jadernou dohodu z roku 2015.

„Poskytneme EIB schopnost investovat do Íránu, pokud budou nalezeny vhodné projekty," uvedl Siegfried Muresan, zákonodárce středopravé Evropské lidové strany.

„Íránská dohoda je pro evropskou bezpečnost dobrá," řekl pro agenturu Reuters a odkázal se na dohodu podepsanou světovými mocnostmi v roce 2015.

- - -

7 komentářů :

 1. France, Germany and the United Kingdom are involved in nuclear talks with Iran, agreeing to maintain trade, independent of the US dollar, this is a negotiation.
  run 3

  OdpovědětSmazat
 2. France, Germany and the United Kingdom are involved in nuclear talks with Iran, agreeing to maintain trade, independent of the US dollar, this is a negotiation.
  run 3

  OdpovědětSmazat
 3. To jsou Američani tak v háji, že si to nechají líbit? V Syrii proválčili asi 9 bilionů v dolarech za 8 let, aby tohle nebylo a teď by to nejednou šlo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V angličtině "bilion" = česky miliarda.

   Smazat
  2. No, podle amerického institutu WIIPA, stála účast USA na bojích v Sýrii dosud cca 28 miliard USD. Tato částka se má letos zvýšit, podle sdělení Trumpa, o dalších 13 miliard USD. Což je relativně málo, protože třeba náklady na účast v Afganistánu se mají letos zvýšit o 50 miliard USD. Celkově USA, podle WIIPA, vynaložily na „válku proti teroru“ od roku 2001 do roku 2017, včetně souvisejících nákladů, jako je péče o veterány a úroky z půjček, cca 5,6 bilionů USD. Většina těchto nákladů je hrazena z půjček, proto taky dnes již dluh USA přesahuje 21 bilionů USD. A bilionem je skutečně míněno číslo s 12 nulami.

   Smazat
 4. Tak je to správné usa už nebudou vysávat celý svět.

  OdpovědětSmazat
 5. Nedávno tu byl článek, zda RF nepodrží Írán. Určitě ho bude chránit a nedovolí ty čuňárny, co se dějí v ČR. Když sestavoval vládu Nečas či Topolánek, to vše bylo O.K. Když jí sestavuje Babiš je to špatně, ale on sám ale neví co chce. Podle toho dopadne.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.