Reklama

úterý 31. července 2018

Liberálové v Evropě promluvili jako patrioti v Rusku

Ljubov Stěpušová
31. 7. 2018      Pravda
Emmanuel Macron byl skeptický vůči dialogu Bruselu s Washingtonem. A toto ochladilo proud nadšených komentářů o setkání Donalda Trumpa s Jean-Claude Junckerem. Ve skutečnosti Trump sklonil Evropu ve dvou velmi citlivých otázkách. A jako odpověď navrhl obnovení dohody, kterou Evropská unie dříve odmítla.


Francie žádá vysvětlení

Francouzský prezident řekl na tiskové konferenci ve Španělsku, že "dobré obchodní debaty se mohou konat pouze ve vyvážené atmosféře, založené na principu vzájemnosti, při které neexistuje žádná hrozba". "V této souvislosti existuje několik otázek a obav, které si musíme objasnit", uvedl prezident.

"Současná situace neumožňuje, a já ani nejsem přívrženec, uzavření takové obchodní dohody s USA, jakou je Transatlantická dohoda o volném obchodu (TTIP)", řekl Macron. Pravděpodobně četl závěrečný dokument setkání prezidenta USA a předsedy Evropské komise ve Washingtonu 25. července. Uvádí se v něm, že účelem "tarifní" politiky je odstranit jakoukoli netarifní bariéru, jinými slovy jakoukoli formu protekcionismu. A to ukončí dotace evropských zemědělců, podniků mnoha průmyslových odvětví ze strany EU, což učiní mnohé evropské produkty nekonkurenceschopnými.

Takže proč se máme nyní radovat? Došlo to tak daleko, že ministr financí Bruno Le Maire v AFP rychle požadoval "vysvětlení" ohledně opatření, přijatých americkým prezidentem a Evropskou komisí. "Dobrá obchodní debata může být uskutečněna jen na jasných základech a nemůže být pod tlakem," řekl Le Maire. Tento francouzský tón je v kontrastu s prohlášeními Berlína, který přivítal výsledek "konstruktivního" setkání. Ale i v Německu jsou ohledně toho pochybnosti.

Německý politolog promluvil jako ruský antiliberál

Velmi zajímavý rozhovor poskytl známý německý amerikanista Joseph Bruml a člen německé Rady pro zahraniční vztahy v televizním kanálu n-tv.

Poznamenává, že Evropská komise přistoupila k dvěma nemotivovaným ústupkům vůči USA, když souhlasila s koupí sójových bobů, které Čína odmítla, a rozšířením nákupu drahého zkapalněného zemního plynu z USA, čímž podpořila jejich neziskové společnosti, zabývající se těžbou břidlicového plynu. Tím budeme "nepřímo příznivě působit" na zvýšení ratingu Trumpa a jeho strany před volbami do kongresu v listopadu, uvádí Bruml.

Je zřejmé, že to je daň za bezpečnost, pokračuje autor, a že Trump otevřeně tímto Evropu vydírá. "Pokud Trump požaduje, abychom více vydávali na obranu, pak tím samozřejmě chápe koupi amerických zbraní, F-35 Lockheed Martin, a ne Eurofighter. To je také část daně", píše.

Bruml vysvětlil postoj Merkelové: "Spojené státy v obchodní válce ztrácejí méně, protože nejsou tak závislé na vývozu jako my Němci". Ale usmiřovat Trumpa nemá smysl, soudí autor. Obchodní schodek Spojených států s Evropou nevznikl proto, že Evropa nespravedlivě obchoduje, ale proto, že Amerika dlouhodobě a pevně žije mimo své možnosti, když financuje svůj rozvoj tím, že hromadí dluhy. A udržování této dluhové pyramidy díky všem novým investicím do amerických dluhových obligací je hlavním přínosem Evropanů pro americkou ekonomiku, píše expert: "Během finanční krize v letech 2007/2008 přišli němečtí vkladatelé a investoři o spoustu peněz. Pro USA to nebyl špatný obchod".

Podle názoru analytika by EU měla následovat příkladu Číny, která přestala půjčovat americkému hospodářství a investovala do svého programu "Jeden pás - jedna cesta". I EU potřebuje vytvářet pracovní místa pro evropskou mládež, ne financovat americké reformy. Bylo by to nejúčinnější odpovědí na nájezdy Trumpa, který podle Brumla věří pouze na sílu a jen na ni také reaguje. Úvahy německého experta se překvapivě shodují s myšlenkami odpůrců liberálních ekonomů v Rusku.

Jak řekl Pravdě.Ru vedoucího Centra pro francouzské studie v Institutu Evropy Ruské akademie věd Sergej Fjodorov, "Macron je zklamán zjevným kovbojským tlakem na Evropskou unii a absencí ústupků". "Macron a jeho ministr financí prosazují myšlenku, že Evropa by se neměla podřizovat USA", poznamenal expert Pravdy.Ru. Zvláště Francie, která je citlivá na otázky zemědělského vývozu a zemědělských produktů. Sergej Fjodorov se domnívá, že je obtížné koordinovat pozice v Evropě, protože jsou přijímány konsensem 27 členů EU.

"Evropa je naladěna na kompromis se Spojenými státy, neboť americký trh je pro ni velmi důležitý. Proto učinil Macron odbočku a upozornil, že USA jsou "naším vnějším vojensko-politickým a obchodním partnerem". Francie a Evropa se proto budou snažit nalézt se Spojenými státy kompromis v těchto otázkách, ale Evropa bude vzdorovat a nepůjde se skloněnou hlavou na všechny návrhy USA. Tím spíš, když zaznívají v tak ultimativní podobě", shrnul expert v rozhovoru s Pravdou.Ru.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

31 komentářů :

 1. Kompromis po americku: "Držet hubu a krok!"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, tak to fungovalo za dob SSSR. Teď se nám trošku prohodily světové strany a...jedeme dááál....

   Vymazat
  2. 8.12 Na ja, našinci jsou na to od Pobělohorské doby zvyklí. Jenom ten zlatý Rus byl stokrát lepší, než Císař pán a hlavně než náš nynější úhlavní spojenec a "krajan" Němec.

   Vymazat
 2. Kompromis po evropsku : "My ti poslem vse co chceme a ty nam nesmis poslat nic" !

  Kompromis po evropsku :"My si budeme chranit nas prumysl pred konkurencnimi vyrobky, ale vy si vas chranit nesmite".

  Tak opravdu radej drzte huby !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kompromis po americku: "Ano, zbrojit budeme 700 miliardami dolarů ročně, protože nás ohrožuje ten, kdo zbrojí ani ne 50 miliardami dolarů ročně".


   Kompromis po americku: "Po celém světě budeme podporovat teroristy a budeme je vydávat za bojovníky za demokracii a hlavně je budeme vyzbrojovat vším tím svinstvem co vyrobíme za státní dluh, který chceme, aby financoval celý svět přes námi tištěné dolary".


   Nejlépe by bylo, kdyby jste ty huby zavřeli, vy tam za oceánem a už je neotevírali, jedině když budete do sebe cpát ty vaše modifikované potraviny.

   Vymazat
 3. Ať jdou liberálové k šípku i s usa už se s nimi ožungr juncker domluvil.

  OdpovědětVymazat
 4. 6:37 = t.j. vsechno PROPAGANDA a neni vubec chytra !
  My zbrojime, protoze mame zdevastovanou armadu Obamou, ktery mel rad Iran a Muslimy vubec.
  Nase armada je lepe placena nez druhe armady, proto je vse drazsi a my utratime vice penez.
  Terrorismus nepodporujeme my, na strane Trumpa, ale ti kterym vy lezete do rektalu a pro zakrnely rozhled nepoznate jednu stranu od druhe.

  Potraviny ? Me zde velmi chutna a citim se nemodificovan !
  Nevim co to znamena..
  Jste plni nenavisti, protoze nemate na najem a svadite to na Ameriku. A ta o vas ani nevi..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 6.37 má svatou pravdu, paní/pane 8.08 Znal jsem Slováka, kterému chutnala i vojenská mináž. A staré recidivisty, kterým chutnalo i "vězeňské kuře" za socíku, když se v base makalo a nešlo o variantu lázeňského pobytu s přísným léčebným režimem a pěti jídly denně. Rádi se na ten krmník opakovaně vraceli:-). Ale každy šlíchty ani maso nastavené vodou s fosfáty atd. 1:1 nemusí. Přeji dobrou chuť. Vlastně vrabci mívali hostinu i u každého koňského spřežení... dokud se koním nezačal oves krmit vločkovaný.

   Vymazat
 5. MORALIZUJETE a pritom jste opatrni poseroutkove , aby jste nejmenovali tu skupinu, ktera vas drazdi. A NEBO JI
  NEPOZNATE !

  Prohrali jste zavody v mezi - narodni inteligenci, proti jinym narodum.
  A Evrope to vyhrali, Rakusane, Svycari a Island.

  OdpovědětVymazat
 6. 8:08
  JAKO INCESTNÍ LEMPL SES VYSKYTNUL A TAKY TAK TY NESCHOPNEJ EXULANTSKEJ MIMONI POJEDEŠ!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 7. Vy budte radi, ze vas cas od casu navstevuji, ze ZLOMYSLNOSTI, (vy sebedulezita pimprlata),
  abych vam prehodil do cestiny, velmi dulezite informace !

  Napr. vedci napsali, ze v zavodech prumerne narodni inteligence jste ve stejne skupine, jako postovni OSLi v Mexiku v horach SIERRI de Occidental.

  Zduraznuji, ze to NENI z moji hlavy ! Ja jsem SECTELY !
  Ja ctu vsechno !
  Buhuzel, nepoznam politickou korektnost a nevim co z toho bude, kdyz vas o tom informuji.
  (Pravdepodobne se rozcilite nad indianskymi valkami v 18-stoleti, protoze jste cetli - Vinetou.)
  T.j. z modifikovane vody z Botice pod Vysehradem...

  OdpovědětVymazat
 8. Světelný člověk nemá ÍÁ V MÍNUSOVÝCH HODNOTÁCH TY PABLBE VYGUMOVANEJ!!!!!!!!
  A TVOJE ÍÁ je -1150,takže ty dutolebe vysmahni a nezamořuj ovzduší!!!!!

  OdpovědětVymazat
 9. 8:16 - TY SVINAKU hnusnej, jak to, ze moje odpoved na tvoje oplzlosti je hned smazana ?
  Ty vrede u prdele republiky, uz se chovej jako gladiator v arene inteleku a ne jako opice na Limpopu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:42
   TVOJE ÍÁ je nejen VIDĚT NA PÍSEMNÉM ZVRATKU,ONO JE TO UŽ I CÍTIT TY ZAOSTALÁ LEMPLOTROSKO!!!!!!☺☺☺☺

   Vymazat
 10. 8:40 - Mugabe jsi primitivni hovno, ktere nikdy neumi nic
  rict , tvoje nadavky se stale opakuji a jsou stale nudnejsi a nudnejsi. Proto asi Cesi dopadli v soutezi I.Q. tak zalostne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8;48
   VĚTŠINA ČECHŮ MÁ ÍQ A PROTO NECHCE MÍT S PODŘADNÝM uASSackým RETARDOKSINDLEM NIC SPOLEČNÝHO,KAPIŠTO ÍÁ MÍNUS????!!!!!!!

   Vymazat
 11. 8:40 - nicku Mugabe ty praseci SULINE, jak mohu ceske obcany informovat o tom, co jim Ct. 24 nerekne, kdyz se s tebou hadam ty hnuse ?

  Ty zdrzujes a sabotujes moji osvetovou praci ! Vsude lezes za mnou nedomrdku, aby si te nekdo vubec vsimnul.
  Ty zebras o pozornost, prirodou osizena seredo !
  Proto se stale vtiras.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:57
   Až budeš tázan,tak teprve plkej ty svoje slabomyslný NEznalosti......ALE JINDE,TADY SEŠ JEN LÍNEJ,TUPEJ LEMPL BEZ MOZKU!!!!!☺

   Vymazat
 12. 6:37 zdrhnutému kriplovi, odpověděl podle skutečnosti.

  OdpovědětVymazat
 13. 9:08 - Ty orientalni despoticky nedomrdku, ty poloopice, jsi zde to posledni kureci hovinko, ktere ma vliv na to , kdyz neco chci rict a nebo kde to chci rict. Prave zde mezi tolika Socany me to bavi. Ja vam chodim srat mezi ideologicke jahody.
  Vis ty, kolik mi to prinasi radosti ?
  Hmmmm ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:19
   TY VYGUMOVANEJ ZDEGENEROVANEJ TĚŽCE MENTÁLNĚ RETARDOVANEJ HOVNOLULANOHEDVÍČKU,TY BYS MĚL MÍNUS HODNOTU I JAKO MODIFIKOVANÁ MASOKOSTNÍ MOUČKA!!!!!!!!!!☺☺☺☺☺☺☺☺

   Vymazat
 14. „..že Amerika dlouhodobě a pevně žije mimo své možnosti, když financuje svůj rozvoj tím, že hromadí dluhy“ - toto konstatování přece neplatí jenom pro USA, Německo je na tom stejně, jenomže je slabším konkurentem a jeho rozlet brzdí konkurenti z Anglie a Francie.
  "Macron a jeho ministr financí prosazují myšlenku, že Evropa by se neměla podřizovat USA" – Macron neví, která bije a zapomněl už na to, jak si ho Trump vodil v Bílem domě.

  OdpovědětVymazat
 15. 9:08 - Mugabe, ty vzdy vedle me budes vypadat jako idiot ! To zapricinily GENY ! A chodit si pravidelne pro vyprask ?
  Presne tak se chovaji opice v Africe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. lulu, ty s těmi opicemi žiješ ve společné domácnosti, že tak znáš jejich chování? Tak proto od tebe ten smrad na NR. No to jsi to tedy s tou emigrací dopracoval.

   Vymazat
  2. 9:26
   Opice si umí alespoň oloupat banány,ALE TY SEŠ TAKOVEJ LEMPL S OBĚMA PAZOURAMA LEVEJMA, ŽE SIS NEDOVEDL NA BRIGÁDĚ VYDĚLAT ANI NA KOLO!!!!!!!☺

   Vymazat
 16. Hurvinci, mezi vami je tolik expertu na Ameriku, ze kazdy American by bledl zavisti, nad tim, co vy vite a oni nevi.

  Zadny by z nich vsak nepoznal, o ktere zemi asi mluvite.
  Proto nezbyva nic jineho, nez spakovat kufr a prijet - a projet Ameriku od rohu k rohu.
  (Auta jdou ted cenove prudce dolu a odvezete si suvenyr !)

  OdpovědětVymazat
 17. 9:39 & 9:41 - cisi z vas zavist vy nedochudcata !

  OdpovědětVymazat
 18. 11:01
  NOOOOO,ŽE ZROVNA TOBE JE CO ZÁVIDĚT!!!!!☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺

  OdpovědětVymazat
 19. 11:30 - Mugabe ty jsi VRED na prdeli republiky a ty musis zavidet i vsem postizenym mentalne a telesne. T.j. prirozena reakce poloopice jako jsi ty.

  OdpovědětVymazat
 20. 11:45
  CHUDÁK Z ICESTU MÁM ZA SE BLUDŮ PLNOU HUBU A NEVÍ,KDE SVINIT DŘÍV??!!!!
  ZÁVIDĚT TI MŮŽEME JEN TVOJÍ NESMRTELNOU PALICI....ONO,KDE NIC NENÍ,ANI SMRT NEBERE!!!!!!!☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺

  OdpovědětVymazat
 21. Honolulu děláte zásadní chybu že u Vás dělíte společnost na My a Oni, kdežto nás všechny házíte do jednoho pytle. Je zajímavé jak Vás nastartuje jedna nadávka a podle mě je to z důvodů Vaší nevyrovnanosti. Asi Vás to nadávání uklidňuje. Když jste v pohodě a sečtělý tak by Vás neměly nadávky které si zapřičiňujete sám neměly tak vytáčet.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.