Reklama

.

.

neděle 29. července 2018

Lidé v H-Systemu naletěli dvakrát

Zbyněk Fiala
29.7.2018  VašeVěc

Přišlo mi poštou: „Zaregistroval jsem Váš článek k H-Systemu a tak jsem se rozhodl Vám opět po dlouhé době napsat,“ začíná dlouhý text od zasvěceného autora, jehož jméno zatím neuvedu. Je přesvědčen, že situaci v Horoměřicích, resp. její mnohaleté neřešení mají na svědomí členové Sdružení Maják, respektive jejich právní zástupci.

Z autorova textu vyplývá, že stavební podnikatel Smetka nebyl jediný, komu lidé z H-Systemu naletěli. Když pak Smetka zkrachoval a došlo ke konkurzu, podvedení stavebníci-věřitelé se začali sdružovat a hledali způsob, jak svůj majetek zachránit. Tak vzniklo Stavební bytové družstvo Svatopluk a Sdružení Maják.

Členům Sdružení Maják však na počátku někdo namluvil, že z konkurzní podstaty zkrachovalého H-Systemu dostanou peníze zpět, a tak nemá smysl investovat další prostředky do dostavby (samozřejmě pokud vůbec bylo co dostavět). Tím tato osoba postavila tuto část věřitelů H-Systemu (cca 100 poškozených) proti ostatním (cca 900 poškozených, včetně 650 členů SBD Svatopluk).

Členům Sdružení Maják samozřejmě nikdo nesdělil, že míra uspokojení z konkursů obvykle dosahuje jen několika procent a že většina aktiv H-Systemu v průběhu konkursu zmizí.

Poškození, kteří byli zastoupeni SBD Svatopluk, získali od konkursního správce Kudláčka souhlas s dostavbou a dostali i příslib, že budou moci odkoupit pozemky a rozestavěné stavby za cca 10,5 milionu korun. Bylo to odsouhlaseno věřitelským výborem, jehož členem bylo i SBD Svatopluk. Jenže proti tomu učinilo Sdružení Maják zcela fiktivní nabídku na odkup pozemků a rozestavěných staveb za podstatně vyšší částku, 15 milionů korun.

Tato nabídka nebyla myšlena vážně, nikdy se nerealizovala. Nabízených 15 milionů korun Sdružení Maják ani nikdy nemělo. Proč to udělalo? Šlo o účelový krok, který měl znevěrohodnit konkursního správce Kudláčka i SBD Svatopluk. To se podařilo. Konkursní soudkyně JUDr. Hodačová konkursního správce odvolala a SBD Svatopluk vyloučila z věřitelského výboru.

Konkursní správce Kudláček se proti rozhodnutí JUDr. Hodačové odvolal a Vrchní soud v Praze mu vyhověl, ale konkursní soudkyně vzápětí správce Kudláčka odvolala znovu. Pan Kudláček si v tom okamžiku zřejmě řekl, že nemá cenu těmto protivenstvím vzdorovat a opakovanému odvolání už se nebránil. Tím se podařilo dosadit na post konkursního správce JUDr. Monsporta. Vznikly také změny ve složení věřitelského výboru, takže SBD Svatopluk už tam není a Sdružení Maják tam naopak je. Sdružení Maják pak na věřitelském výboru zastupuje JUDr. Hana Marvanová.

Další podstatná otázka se týká toho, proč se konkursní správce nevěnoval rychlému zpeněžení pozemků a rozestavěných domů hned na počátku konkursu. To by vedlo k rychlému uspokojení poškozených věřitelů, a tedy naplnění jedné ze zásad konkursního řízení. Byla v pozadí spekulace na budoucí růst cen pozemků a nemovitostí? Takové jednání je v rozporu s dobrými mravy a neměla by mu být poskytována soudní ochrana. Je zarážející, že Nejvyšší soud to ve svém rozhodnutí ignoroval a rozhodl formalisticky.

Autor má za to, že konkursní správce JUDr. Monsport se veřejně přiznal k porušování povinností při správě cizího majetku a k poškozování věřitelů, když uvedl, že nemá od Horoměřických vůbec žádné příjmy z nájmu. Domy byly kolaudovány v roce 2000 a konkursní správce tedy měl 18 let vybírat nájemné za pozemek od SBD Svatopluk. Uzavřením nájemních smluv by se však „legitimizovalo“ užívání nemovitostí, což by stálo v cestě těm, kdo by se chtěli cestou konkurzu zmocnit dostavěných domů.

Jestliže nyní JUDr. Monsport sdělil, že bude požadovat doplacení aspoň toho nájemného, které není promlčené, tedy nájemného za 3 nebo 4 roky, tak se podle autora jednoznačně k porušování povinností přiznal. Neuhrazené nájemné za cca 14 let může představovat dokonce tržní cenu pozemku. Mohl by proto být například z tohoto důvodu odvolán z funkce. Tedy cesta, jak odblokovat dlouhodobou nečinnost a neochotu JUDr. Monsporta řešit věc v souladu s dobrými mravy existuje, soudí autor.

- - -

 

18 komentářů :

 1. neviem ako u vás - ale na Slovensku by už žiaden správca konkurznej podstaty nedostal nič, platí, že ako niekto v dobrej viere obhospodaruje stavbu aj s pozemkom a správa sa k nej ako vlastník a obec mu vyrubí zaň daň tak po 10 rokoch sa stáva tento majetok jeho, prejuridikuje sa totiž, že skutočný vlastník stratil o majetok záujem a neplní povinnosti vlastníka smerom k štátu, teda ak dotyčným bolo pridelené súpisné číslo, tak to značí že štát priznal majetok v držbe daných osôb, a nik neprotestoval, čo sa stalo, že bežali súdy k spoločnosti, o dané domy sa vlastne nikto nesúdil, a tak by im - na Slovensku - majetkové práva nemohol nikto uprieť, tí - majitelia domov, by mali nárok z vysúdeného podielu od skrachovanej spoločnosti v celku, ostatní, ktorí nemali žiaden takto nadobudnutí majetok, by prirodzene dostali adekvátnú vysúdenú čiastku, - tak to chodí na Sloevensku, účelom bolo, že ak kadekto má a neužíva svoj majetok - uhorské právo, - aby podiely na pozemkoch boli scelené a vlastník bol jeden, prípadne dedenie súrodencov, alebo po rozvodoch, a tak, ale aj v prípadoch podobných tomuto, donekonečna sa naťahovať súdnymi procesmi - načo to - ale - neviem to presne, toto v Česku neplatí ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:04, příteli nekecej. Mlhavě pamatuju na jeden případ na Slovensku, kdy rodina koupila kdesi starej barák přez realitku, prodávaný po soudním rozhodnutí o exekuci nějakých lúzrů, co nadělali dluhy a neplatili. Chlapík si vše prověřil na katastru, vše v pořádku. Pak vzal hypotéku, barák zrekonstruoval, rodina se nastěhovala, a po nějakém čase jim přišla soudní obsílka, aby se okamžitě vystěhovali, protože jakýsi další soud zrušil předchozí rozhodnutí a priklepnul barák i pozemek zpět oněm lúzrům. Taktéž se spekulovalo, že je za nimi někdo jiný, kdo má zájem o barák s pozemkem, a taktéž se spekulovalo, že nakonec budou muset ještě zaplatit pokutu o neoprávněném užívání cizí věci plus nájem. Víra v dobrou věc a dobré mravy se ukázala být toaletním papírem. Jak to nakonec dopadlo, nevím.

   Vymazat
 2. dovetok - ak boli domy skolaudované, tak museli predložiť stavebné povolenie, a tam určite bolo že sa stavia na akých pozemkoch a pre koho, takže nemohol vyberať na pozemky nájom, nemal k majiteľom stavby nájomný vzťah na dané pozemky, v stavebnom povolení musí byť uvedené o aký druh pozemku ide a čo a kto bude stavať, potom platí, že ak si ich dali skolaudovať, tak v princípe štát súhlasil že sa splnili podmienky za akých stavbu dovolil, a aj to že stavbu a s pozemkom považuje za legálnu, a aj práva vlastníky - po skolaudovaní - už domu, že povoľuje bývať v ňom , zapíše nehnuteľnosť - majiteľ do katastra a po pridelení súpisného čísla sa mu stanoví či a začo bude platiť daň, ak nebol vyriešený pozemok - vi 10 rokov - a je jeho - a s tým už nikto nepohne ... ono súdy, tie súdia len to, čo je predmetom žaloby, nikdy nie to, či a kedy sa stal vlastník vlastníkom, viď Kiska a jeho role....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdesi na ruském sajtu jsem četl definici slova "kiska". Jednoznačně se shodli na tom, že se nejedná o překlad nejednoznačného "pussy" z angličtiny, ale o kundu v méně pejorativní podobě. Poslední věta mě pobavila: "Slovo kiska bezpochyb pojmenovává pohlavní orgán. A na Slovensku to je ještě president". :D

   Vymazat
 3. Konečně se začínají objevovat fakta, místo Mansportových dezinformací. Teď by mělo přijít na řadu trestní oznámení, vyšetřování s odhalením konkurzní mafie a potrestání mafiánů.
  Co vy na to státní zástupci, nebo tupci ?

  OdpovědětVymazat
 4. - prozatím nejlepší komentář (Zbyněk Fiala) -

  OdpovědětVymazat
 5. Co jsem říkal, přijdou o baráky, o pozemky, a ještě zaplatí nájem za bydlení. I s penále za omeškání platby. Když nezaplatí, půjdou do basy, jelikož jim už není co vzít exekucí. V Přílepech jsou taky hezké domky. Zdánlivě právně v pořádku, ale určitě by se na ně mohlo při dobré vůli něco najít, H-System se ukázal jako dobrá dojná kráva.
  Vůbec bych se nedivil, kdyby se nakonec podařilo za zlomek ceny (a velké odměny zprostředkovateli) z nějakého euro grantu odkoupit bydlení pro migranty, aby se africká šlechta nemusela tísnit v nějakém "kravíně" a prchnout zpět do Francie nebo Španělska.
  V podstatě pomocí výkonného soudnictví lze zpochybnit kdeco a vhodná obydlí pro potřebné Afričany a wahhábisty lze najít v Česku na každém kroku. A protože zmínění mají rádi svoje soukmenovce okolo sebe, měli by se mít na pozoru lidi ve výše uvedených oblastech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Posero, radši už nic neříkej, lidé si nenechají sr*át na hlavu. Blbci jo ...

   Vymazat
  2. 9:01 určitě nejsem posera, odhaduju další průběh. Chci vidět, kdo se za ně postaví v Česku z vás "spravedlivých". Drtivá většina si myslí to samé co Monsport.

   Vymazat
 6. Následující výrok Monsporta je další debilita od debila:
  "Jestliže nyní JUDr. Monsport sdělil, že bude požadovat doplacení aspoň toho nájemného, které není promlčené, tedy nájemného za 3 nebo 4 roky, tak se podle autora jednoznačně k porušování povinností přiznal"
  Kdo se vyzná v právu tak musí vědět, že podmínkou k vymáhání nájemného je uzavření a existence nájemní smlouvy. Když není nájemní smlouva není ani nárok na nájemné. Debil ale bude dál plácat nesmysly. Užívání pozemků majitelem domů je bez právní úpravy jejich vztahu. Družstvo Svatopluk vlastní domy a H-Systém pozemky. Je to v souladu s občanským právem v době výstavby domů. Debilové z debilů nejdebilovatější v celém státě budou ale pořád placat ty svoje hovadiny.

  OdpovědětVymazat
 7. Ještě dodatek. Ten plný náklaďák kydů a sra*ček co nakydal inteligenčně srovnatelný s Monsportem soudce Kydalka by ani neměli převážet k Ústavnímu soudu a vyvést to rovnou na hnojiště. Ústavní soud, jestli na to má, by měl posuzovat fakta a ne formální právní kydy a sra*čky.

  OdpovědětVymazat
 8. A naletí po 3-4-5 a někteří politici na tom udělájí kariéru,justice se rozštěpí a pak se všichni dají znovu dohromady a lidé v kauze H-systému budou stejně v ryti - HAU !Klacky,klacky,hromadu klacků lide ,buděš je potřebovat.Postavte se k tomu čelem ,braňte své domovi a věřte že lidé v této posrané zemi ještě dovedou pomoci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ach bože ! Spadl jsi se stromu? Co je to "ryť? Snad riť - ne? Teda jestli tím slovem myslíš díru do zadku.A co je to braňte své domovi???? Boha jeho - snad domovy - ne??!! Jestli nejsi Čech, tak jdi plácat jinam, a jestli jo, tak se vrať na základku. Máš alespoň pět obecnejch?

   Vymazat
  2. 20:24-kromě pravopisu tedy souhlasíte?

   Vymazat
 9. a proč to monstrum nezavřou?

  OdpovědětVymazat
 10. To co se v současné době odehrává v Česku by ani velký dramatik Havel nevymyslel. A že ty jeho absurdní drama jsou pí*oviny všech pí*ovin.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:58
   Vážně myslíte, že On to nevymyslel?

   Vymazat
 11. Jen tak mimochodem, zajímaly by mne soudní nákldy, které na tuto kauzu za 20let naběhly včetně znaleckých posudků, palmare atp.

  OdpovědětVymazat