Reklama

úterý 3. července 2018

Média uvedla důvody, proč USA nebudou s to zastavit výstavbu Severního proudu 2


Alexandra Lomejková
3. 7. 2018     zdroj
Washington bude sotva moci zabránit výstavbě Severního proudu 2, nehledě na sankce vůči evropským partnerům projektu plynovodu mezi Ruskem a Německem. K těmto závěrům dospěl německý list Die Welt. Na světové konferenci o plynárenství, která se konala minulý týden v americkém hlavním městě, vznikla otázka, co může prezident Donald Trump udělat, aby zabránil výstavbě Severního proudu 2.


Zatím, uvádí se v materiálu, zahraniční politika Spojených států v oblasti energetiky nepřinesla žádné výsledky. Projekt podpořilo Německo, jeho realizace byla schválena Švédskem a Finskem. Kromě toho byly zahájeny přípravné práce na položení prvních úseků plynovodu po dnu Baltského moře.

Trump by klidně mohl zavést ekonomická omezující opatření proti pěti západním energetickým koncernům, které se podílejí na projektu Gazpromu. Avšak podle názoru listu ani tento přístup nezaručuje Bílému domu úspěch.

Finanční ředitel projektu Paul Corcoran uvedl, že Severní proud 2 "zaručeně financování obdrží". Sankce proti Ruské federaci, jak soudí, mohou naopak přispět k vícerým možnostem financování budování plynovodu. Svou úlohu sehrál i nedávný obchodní spor s USA, jenž vyvolal nespokojenost mezi evropskými zeměmi.

Dříve Corcoran poznamenal, že Rusko má "vysokou rezervu na likviditu v eurech". Z tohoto důvodu bude pokládání Severního proudu pokračovat bez západních investic.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

2 komentáře :

  1. To je asi jádro celého projektu. Kdo ho bude vlastnit, kdo si vydělá stavbou a kdo půjčením megapeněz. To, že má být uskutečněn navzdory všem překážkám, jako jsou ekonomické sankce vůči Rusku, démonizace Ruska Evropskou unií i Spojenými státy, vojenským obkličováním Ruska Západem, nasvědčuje tomu, že ty zisky poplynou z velké části k nadnárodním pánům peněz. P.K.

    OdpovědětSmazat
  2. No jo kapitalismus je nad politiku usa plyn by byl 3 krát dražší.

    OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.