Reklama

pondělí 2. července 2018

Michael Žantovský coby popírač Panta rhei a starořecké moudrosti

Lubomír Man
2. 7. 2018
Kdoví, čím to může být, že kdykoli si třeba i jen na pár vzácných vteřin přepnu ovladač na vysílání ČT, zaslechnu tam cosi popírajícího zdravý rozum. Včera večer poskytla k rozšíření této mé zkušenosti dnes už legendární zpravodajská redakce ČT, když dala možnost vystoupit s projevem stejně legendárnímu euroatlantickému fanatikovi a rusobijci Michaelu Žantovskému, který zrovna v oněch pár vzácných vteřinách poučoval náš lid o tom, že spisovatel Karel Čapek vždy horoval za naši příslušnost ke světu západnímu, a že tedy český kulturní život vždy viděl jen v souvislostech s kulturními a humanistickými hodnotami světa západního. Tento fakt pak vykladatel Čapkova díla Žantovský dokladoval větou z jeho knihy Anglické listy, kterou zřejmě citoval ještě předtím, než jsem měl to potěšení vyslechnout si jeho kulturně výchovnou přednášku celou.

Takže v mých očích málo vážený pane Žantovský: Věřím tomu, že Karel Čapek v době, kdy Anglické listy psal (muselo to být před rokem 1924, protože teprve v tomto roce knížka poprvé vyšla), viděl a posuzoval nás i svět západní tak, jak je vy v roce 2018 (a tedy zhruba o sto let později), popisujete. Ale pozor! Vy tak vůbec nečiníte proto, abyste naše vědění o Čapkovi či jeho názoru na svět obohatil, ale jen a jen proto, abyste nám tím Čapkem vymyl mozek a nízce a promyšleně nás jím oklamal. A to právě o oněch necelých sto let. Během nich se totiž svět – a to v souladu s výroky starořeského filozofa Hérakleita Všechno plyne (Panta rhei), Slunce je vždy nové a Nikdy nevstoupíš do téže řeky - svět pohyboval a nikoli nehybně stál, jak jste se snažil posluchačům sugerovat. A pohnul se samozřejmě i onen svět západní, který tak vynášíte, a pohnuly se spolu s ním – a to o celé míle a bohužel, zcela negativním směrem – i jeho kulturní a humanistické hodnoty, které vy vynášíte do oblak, jako by to byly jeho hodnoty dnešní a nikoliv jeho hodnoty minulé z dvacátých a třicátých let minulého století, kdy Americe např. prezidentoval skutečný humanista F.D. Roosevelt, kdy se USA na všech světových stranách snažily hasit válečné požáry a neshazovaly ještě na matky a děti bomby každých 12 minut, jak podle nejnovějších údajů amerického ministerstva války činí dnes. Kdy bylo nemyslitelné, aby americký prezident vypustil z úst slova, že „USA zakroutí ruce těch zemí, které by nebyly ochotné dělat to, co USA potřebují aby dělaly“, jak se to vůbec nerozpakoval učínit v únoru 2015 nositel Nobelovy ceny za mír prezident Obama. Kdy bylo stejně nemyslitené, aby Washington vzkázal Pakistánu: „Dělejte, jak vám říkáme, nebo vás zbombardujeme zpět do doby kamenné“, jak to v říjnu 2015 pro pakistánskou vládu zformuloval náměstek amerického ministra zahraničí R. Armitage. Kdy bylo stejně absurdní, aby USA bombardováním a chemickými útoky zabily 20 procent obyvatelstva velké země, jak to v bojových akcích Korejské války (1950 – 1953), učinilo v Koreji americké letectvo, a později, v tzv. válce proti terorizmu (trvá dodneška), zbavily jen v letech 2001 až 2015 života 1,3 miliony lidí. Kdy bylo stejně nemyslitelné, aby americká vláda a prezident a jejich jménem i úřady souhlasily s mučením lidí a vymýšlely pro ně i nové způsoby, jakým je např. waterboarding, praktikovaný americkými odborníky (včetně žen), nejen na americké vojenské základně Guantanámo na Kubě, ale i na dalších místech a dokonce i v Evropě.

Anebo si, pane Žantovský, myslíte, že s vědomím toho všeho by tak bytostný demokrat, humanista a nepřítel válečného běsnění, sprostoty a násílí, jakým byl Karel Čapek, kterého bombardování jednoho španělského města Guernicy přimělo usednout a napsat drama Matka, by i dnes tleskal Západu a jeho nelítostným a nehumánním slovům i činům, zahrnujícím celou zeměkouli, jak jim dnes tleskáte vy?

A kde jste vůbec sebral tu drzost, že si pro své mrzké politikaření a ohlupování lidí, berete člověka tak vzácného, jakým je Karel Čapek, do úst?

21 komentářů :

 1. Míša se teď musí snažit! Před hadrákem "legálně" pracoval pro Reuters, což bylo možné jedině přes "Správu služeb diplomatickému sboru". A tahle firma byla krycí firmou agentury StB. Takže M.Ž. musel být "prověřen a pověřen". A podle dobrého zvyku všech "služeb" byl po změně režimu snadno převerbován. Pro službu je to přece výhodné přinejmenším ze dvou důvodů - praktika už nemusí zaučovat a ještě mu můžou permanentně hrozit provalem jeho minulosti.

  OdpovědětSmazat
 2. Žantovský je typický SkuTr, a to jak tělesně tak duševně.

  OdpovědětSmazat
 3. Tenhle Žantovský je skutečně velmi špatný klon Hurvínka. Vykládá píčoviny a chce, abychom ji věřili ! Vůl !

  OdpovědětSmazat
 4. Co můžete čekat od dementního Žida Žantovského !

  OdpovědětSmazat
 5. Mno jo zarytý havloid žantovský západ už není západem co ho mnozí obdivovali.

  OdpovědětSmazat
 6. 9:31
  Jak on,tak ten zrzavej omyl přírody byli věčně zlitý jak velbloudi a z toho pramenilo jejich vyjadřování....vepřovej jazyk v lžihubě je prostě UNIKUM!!!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Pane Mane, že Vás to baví koukat na vysílání ČT každý den od rána do noci.
  -p-

  OdpovědětSmazat
 8. Ve své připitomělé, permanentní lži si EXPERTI PROPAGANDY poněkud naběhli, když ve svých prognózách pozapoměli, že na mistrovství světa ve fotbale, které probíhá v RUSKU hraje také RUSKÝ NÁRODNÍ TÝM a rovnou už započítali Špněly mezi čtvrtrfinalisty. No, nějak vám to chlapci na dívky nevyšlo. A Karla Čapka už si pane Žantovský do huby neberte. Bylo by mu z vás špatně.

  OdpovědětSmazat
 9. 10:21
  Stačí,když si člověk pustí počasí a dole běhají ty havlolži,za pár minut zná každej celej obsah havlolejnolahvárenský žumpy!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty věříš předpovědi počasí na ČT?

   Smazat
  2. 13:02
   Ve čtvrtek a 29.února...☺

   Smazat
 10. "Žanta", jak by ho nazývali naši kluci fotbalisti, byl ve skurečnosti LOUTKOVODIČ jedné loutky - VENCY, který spolupracoval s komunisty jak za bývalého režimu, tak i po něm!

  Ptáte se proč?
  Nešlo o zájmy ve lidí státě, ale jako VŽDY O PENÍZE A MOC!!!

  OdpovědětSmazat
 11. 11:28
  Jasné,stručné,PRAVDIVÉ!!!!!

  OdpovědětSmazat
 12. sankce prostě někdy dokáží neuvěřitelné věci. Ať žije svobodný, ruský Krym !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasan, ať žije, a je fuk, že ho Rusové ukradli.

   Smazat
  2. 13:01
   Ty havloblbe,KRYM NIKDY
   PRÁVOPLATNĚ UKRAJINĚ NEPATŘIL!!!!!!

   Smazat
  3. 13:10 To se mýlíš, kolego.
   -p-

   Smazat
  4. 13:34
   To těžko!!!!!

   Smazat
 13. Žantovský, milovník Veškrnovy prdele.
  Udělal si z ní živnost.


  OdpovědětSmazat
 14. ŽANTOVSKÝ VS ZEMAN - zajímavá podoba

  A budou teď po Žantovském potomci Karla Čapka požadovat omluvu? Bude to požadovat novinářská obec? Pokud ne, proč? Je tu totiž zajímavá podobnost se Zemanovým výrokem o Peroutkovi.

  Čeho se dopustil Zeman? Omylem nebo úmyslně přisoudil Peroutkovi výrok, který neřekl. Ale vypadá to, že podobný výrok řekl tehdy někdo jiný. Výrok měl dokládat náchylnost některých intelektuálů ke kolaboraci. Kterou nikdo nevyvrátil.
  - Takže Zeman špatně citoval něčí výrok v rámci myšlenky nebo názoru, na kterém v jádru nic špatného není.

  Čeho se dopustil Žantovský? Citoval správně Čapka, ale zasadil ho účelově do zcela jiného kontextu, aby oblboval a obelhal veřejnost.
  - Takže Žantovský použil formálně správnou citaci v rámci myšlenky, která je v jádru vylhaná a propagandistická.

  Co je z obou případů horší? Pro mě jednoznačně snaha lhát u politruka Žantovského.

  Tidehunter

  OdpovědětSmazat
 15. Tento prcek Žantovský je příkladným druhem chameleoních schopností svých otců nomenklaturních vysoce postavených komoušů. Ten nechodil ani do České školky a většinu času do své plnoletosti strávil v totálních demokratických kapitalistických státech.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.