Reklama

.

.

pondělí 16. července 2018

Miroslav Polreich: Putin – Trump a význam vrcholných schůzek

Miroslav Polreich
16.7.2018  VašeVěc
Schůzky na nejvyšší úrovni představitelů velmocí mají svůj specifický charakter. Bývají součástí zásadního rozhodování velmocí a zároveň výrazem jejich vzájemného vztahu.Moderní historie nás vede k závěru, že zpravidla výstupy těchto schůzek hledaly a nacházely řešení nejenom ve vztahu účastníků, ale měly i svůj zásadní význam pro mezinárodně politickou atmosféru, v podstatě nejenom s obecnými důsledky na projednávanou problematiku, ale naznačením a stanovením politického směřování, které se zpravidla nadále stávalo určující, prozatím vždy s pozitivním výsledkem

Závažnost jednotlivých setkání byla určována stávající aktuální situací. V dobách bipolárně rozděleného světa se často jednalo i o řešení studené (horké) války. I když se nám nyní česká TV snažila podat přehled dosavadních schůzek a přizpůsobovala jejich význam svému vidění, které mělo daleko od reálného stavu, přece jenom je třeba vzpomenout řešení Karibské krize (1962) a obavy z možného nukleárního konfliktu. Řešení nakonec mělo formu, ne osobního, ale telefonního spojení Kennedy – Chruščov. Pozitivní výsledek známe. Sověti stáhli své rakety z ostrova a Američané z Turecka a navíc byla dána záruka, že USA bezpečnostně neohrozí Castrovu Kubu. A tak se i po padesát let dělo.

Bylo to však dále období hluboké studené války, včetně bojů o Vietnam. Tato situace byla násobena Šestidenní válkou (1967) mezi Izraelem a arabskými státy, následně řešenou Mimořádným zasedáním hlav států v OSN. Za této kritické situace došlo překvapivě k vrcholné schůzce v Glassboro (Kosygin – Johnson). Právě tato schůzka překonala dlouholetý stav bez kontaktu vedoucích představitelů a zahájila postupné období zmírňování napětí a vzájemné spolupráce vedoucí nakonec k ukončení bipolarity. Vzpomeňme jen Smlouvu o nešíření zbraní hromadného ničení a SALT I. (1968). Pro mnohé snad překvapivě právě rok 1968 byl rokem úzké americko sovětské spolupráce.

Pro nás bylo podstatné, že iniciátorem těchto změn a mediátorem bylo v té době při jednání právě Československo již jako výraz nové tendence v zahraniční službě, která dostala následně celkový výraz v „Pražském jaru“.

Při podrobném přehledu o všech vrcholných schůzkách nyní naše TV tuto velmi podstatnou a v podstatě po delší době prvou z následujících sérií schůzek opomenula. Nebylo to ze skromnosti, protože v ni byla československá stopa, ale vzhledem k jejímu zásadnímu politickému významu, který je v kontrastu k současným politickým tendencím a zaměřením našich veřejnoprávních medií.

Schůzka v Glassboro je charakterizována dnes v mezinárodním prostředí svým významem změny tím, že dala vzniknout „Spirit of Glassboro“. Vzpomeňme, že při schůzce v Reykjavíku Gorbačov a Reagan se úvodem vyjádřili, že obnovují „Spirit of Glassboro“ a nakonec prezident Obama v Praze zahájil svoji řeč na hradčanském náměstí: “ Jsem zde díky „Pražskému jaru“. To nám media neopakují, raději předvádějí tanky před Museem.

Podrobnější povídání TV nyní o schůzce v Reykjavíku mělo jediný výstup. Gorbačov tam prohrál. Tak se ztotožnili s hodnocením zastydlých komunistů, kteří dnes viní Gorbačova za perestrojku.

Naznačená charakteristika smyslu a jednotlivých výstupů z vrcholných schůzek měla vždy pozitivní charakter. Proto se vyskytly i názory, že naše media se setkání obou státníků obávají. Vše tomu opravdu nasvědčuje. Když nic jiného, tak se dozvídáme, že nebude stejně k ničem. To je ovšem ne moc gramotný a odpovědný závěr, protože samotné setkání má pozitivní význam a to z řadou důvodů, které snad ani nemusím vypočítávat.

Upozaděním (jak krásné Havlovské slovo) schůzky v Glassboro a československé účasti na její přípravě, je ovšem závažným svědectvím o politickém stavu české televize, nejenom zaměřením, ale podstatou její nekvalifikovanosti a hlouposti. Vzpomínám jen na TV agitaci za Hillary jen proto, že nám dávala opět naději na cestu k nenávisti či dokonce války. Po volbách (samozřejmě zinscenovanými RF) jsem myslel, že pánové v TV skončí, ale oni nás umravňují dále. Jak dlouho ještě?

- - -

39 komentářů :

 1. Nebude to trvat tak dlouho a USA se spoji s Ruskem. USA mysli globalne, uznavaji jen Cinu, Rusko a ted i Indii.
  EU je nezajimava. Proto ten Brexit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistěže nespojí. Nejlepší by byla unie mezi Ruskem a zbytkem Evropy, ale to imbecilové v Bruselu nikdy nepochopí.

   Vymazat
  2. USA uznávají pouze Čínu a velice nelibě nesou její vzestup. Tedy alespoň Trump a jeho parta.

   Vymazat
  3. snad i donik vi stejně jako věděla hilari když čině prohlasila naši mili činšti přatele halt miliardovy a bohaty trh a k tomu zdarma komunisticka evropa už dneska těžko někdo najde přestože dalekohledy hledaji i jine galaxie hlavně dolary dolary a zase dolary a kdo by nechtěl najednou jsou lidska prava i v čině tabu i svata anžela ktera vi vše protože ma přime spojeni s bohem a vatikanem ani nenaznačuje natož že by si
   dovolila malou kritiku když všechny hitrel fabryky jako americke bez činy by byli kde si odpovi každy kdo vi

   Vymazat
 2. O cem se bude jednat je uz davno domluvene. Vysledky = ustupky a kompromisy geopolitiky jsou uz davno dohodnute dopredu. Schuzka je jen PR pro verejnost a sbirani smetany pro jednajici.

  OdpovědětVymazat
 3. Rusko je velmocí jen svou velikou rozlohou a vojenskou výzbrojí. Hospodářsky je na tom mizerně. V r.2016 HDP Ruska činil jen 6 500€ zatím co naše HDP bylo 20 600€ a i jiné položky ekonomické jsou pro RF neradostně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejspíš jste v Rusku nikdy nebyl , zajeďte si tam a potom pište !!

   Vymazat
  2. 17:47 A co má být? Však tam vládne kapitalismus. Některé kapitalistické státy jsou na tom ještě hůř.

   Vymazat
  3. Když do toho započtete státní dluh , tak jsou na tom Rusové lepší a hlavně si představte , jak by Česko vypadalo pod sankcemi !!

   Vymazat
  4. Jo také jsem slyšel před dvemi roky vykládat v Ct Kocába jak Čína během pár měsíců ekonomicky zkolabuje.

   Vymazat
 4. 17:47
  Tak proto Rusko okupanti z uASS obkličují že všech stran????!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:06 obkličuje ze všech stran? No nedavno jsem nékde četl,že to obklčovani RF je nèco,jako by 15 policajtû chtélo obkličit pevnost s 500 po zuby ozbrojenychmi gengstnery.Vzpomeñte nato,aź budete mit nutkánï opêt psát takovou kravinu.

   Vymazat
  2. 18:06 Před pár dny Slovenská TV varovala občany před přesunem usa šrotu do pobaltí. Takže kolega napsal pravdu:

   http://www.protiproud.cz/images/textiky/zvedavec3.jpg

   Vymazat
 5. Pánové v České Tv, se dnes konečně dozvěděli, že o žádnou anexi Krymu nešlo, neboť dle ukrajinské ústavy měl autonomní Krym zaručeno zvolit si pomocí referenda samostatnost. Připojení k ruské federaci bylo jeho svobodným rozhodnutím. Na rozdíl od nezákonného osamostatnění Kosova!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:38 Úplně naopak. Co je to za nemoc, že vy ignorujete platné mezinárodní právo, které jste přijali minimálně tím, že ratifikací Charty OSN. Byl jsem skutečně skoro v šoku, jak snad už jen nějaký bývalý, český diplomat, v ČT tvrdil opak. Ta neznalost platného mezinárodního práva je neomluvitelná a doslova zločinná. Měla by být základem, vzdělání diplomata, samozřejmě. Co se týče nějaké Ústavy Ukrajiny, zase, především rozhoduje platné mezinárodní právo, které Ukrajina ratifikovala, jak jsem výše uvedl a kromě toho, právě to především Rusko porušilo ve věci Krymu naprosto, šlo z jeho strany o anexi,... kromě toho, že porušilo platné Budapešťské memorandu z roku 1994. Kosovo proběhlo plně v souladu s platným mezinárodním právem, nejen s jeho právem národa na sebeurčení a na sebeobranu,... předpokládám, že nikoho ani nenapadne tvrdit, že pokud by nějaká Ústava uzákonila třeba pojídání živých lidí a konzumaci jejich tedy lidského masa umožňovala i vlastním dětem, tedy všem vlastním občanům, že by toto její ustanovení z mezinárodního pohledu, platilo,... rozumějte, že by mělo přednost před platným mezinárodním právem a ostatní státy světa by by to respektovaly. Naučte se to už konečně: Je platné mezinárodní právo a i vzhledem k tomu, že všemi státy světa ratifikováno,... nejenže podle něho každodenně jednají a respektují ho ať už chtějí a nebo nechtějí,... a to má tedy přednost i před jakoukoliv Ústavou, protože jinak to nejde, jinak svět nemůže fungovat nejen mezinárodně. Platí platné mezinárodní právo a vše, co je s ním v rozporu,... má přinejlepším jen tzv. nižší právní sílu. Zdravím.

   Vymazat
  2. Dost ubohé , ještě obhajte zničení Afganistánu , Iráku , Libye , "chemické útoky " v Syrii , novičok !! atd !

   Vymazat
  3. Rovněž po tiskové konferenci Trump - Putin propagandisté v Čt neskrývali rozhořčení.

   Vymazat
  4. 18:53 Žvanit umíte, jako v lžeme 24hodin denně. To máte za 1, ale charakter máte za 5.

   Vymazat
  5. Pane 18:53, zajímalo by mne, kdo vás za ty hlouposti, které píšete, platí. Západ a především USA na to vaše mezinárodní právo okázale kašle, např. všemi svými vojenskými útoky na suverénní státy, bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. Kdyby Rusko nerespektovalo přání obyvatel Krymu, tak dnes je její obyvatelstvo utopeno v krvi ukrajinskými neonacisty. Jenže na takové události se musí člověk dívat z hlediska širšího kontextu, a hlavně s ohledem na lidské hledisko, a ne jen jako pomatený technokratický právník. Jenže tohle stejně nejste schopen pochopit, na to jste příliš zmanipulovaný mainstreamovou propagandou a uvězněn ve světě svých paragrafů, neschopen používat zdravý rozum.

   Vymazat
  6. 18:53 propadl NATO propagandě a píše nehoráynosti:
   např. "Kosovo proběhlo plně v souladu s platným mezinárodním právem, nejen s jeho právem národa na sebeurčení a na sebeobranu,." - jak jste na to přišel. Kosovo je jasným porušením mezinárodního práva a Charty OSN, porušení Helsinských dohod z roku 1975 atd, atd.

   Kosovo nebylo autonomní republikou, bylo součástí Srbské republiky v rámci Jugoslávie.

   O jakém sebeurčení tu v souvislosti s Kosovem píšete? Copak kosovští Albánci jsou nějaký speciální národ? Vždyť mají vedle svou vlast, Albánskou republiku. V rámci Srbska jsou jen národnostní menšinou. Na Kosovu ani neproběhlo žádné regulérní referendum, to jen gangsteři z UČK vnutili kosovským Albáncům "svou představu". Ostatní buď vyvraždili nebo vyhnali. Velkou etnickou čistkou - 300.000 vyhnaných neAlbánců, nejen Srbů!

   Vymazat
  7. 18:53 Neustále opakujete abstraktní pojem "mezinárodní právo". Ale ani jednou jste neuvedl konkrétní ustanovení tohoto "mezinárodního práva", o které svá tvrzení opíráte. Na druhou stranu je možné uvést přesná fakta, proč bylo oddělení Autonomní Republiky Krym právně čisté. Ještě jednou se ptám: Jaké ustanovení "mezinárodního práva" bylo porušeno?

   Vymazat
  8. Lidé vám nedošlo, kdo je 18:53, "excelentní diplomat", v reálu Dispečer a Elektrotechnik z Karlový Varů a informační GURU čt24!?

   ---------------------------------------------

   Bývalý diplomat Vladimír Votápek: Krize Evropy mohou vyřešit Spojené státy evropské!


   Bývalý generální konzul v Rusku Vladimír Votápek to řekl v rozhovoru pro DVTV.

   Bývalý diplomat Vladimír Votápek řekl v rozhovoru pro DVTV, že prevence různých krizí, jako například finančních nebo migračních jsou Spojené státy evropské.

   Označil tento ,,superstát" jako jediné možné řešení krizí, jimiž Evropa prochází a v budoucnu ještě procházet určitě bude.
   V rozhovoru Votápek akcentoval zavedení více federalistických prvků, které by měla Evropa mít.

   Současně podotkl, že evropské i české elity se ,,vyprázdnily", protože jsou zkorumpované a chybí jim mandát, aby hledaly nepopulární řešení klíčových problémů. Evropa by měla najít takové lídry, kteří by neměli pouze mandát z demokratických voleb, ale požívali by celospolečenské autority, jako mám já v mediích.

   Pokud chce Evropa zvládnout všechny výzvy, před něž je postavena, musí podle Votápka EU nutně směřovat ke Spojeným státům evropským, které by představovaly dlouhodobě stabilní řešení uspořádání Evropy i směrem k probíhající migrační krizi nebo k hrozícímu ,,Brexitu", tedy britskému referendu o setrvání či opuštění EU.

   Možný ,,Brexit" pak mimo jiné bývalý diplomat označil za příčinu hospodářské a politické krize Evropy a její identity. Na ,,Brexitu" by podle něho prodělali všichni, i Česká republika, a došlo by k ohrožení bezpečnosti celého starého kontinentu, s čímž souhlasí i premiér Andrej Babiš, který v současné době horečně pléduje za setrvání Velké Británie v EU.

   Na otázku, jestli Evropa více ,,hnědne", odpověděl Votápek, že se bojí spíše toho, že si politické strany vybírají do svého čela okrajové a nevýrazné osobnosti, protože v politických stranách je zakódován ,,zhmotnělý" tlak peněz.
   Zdroj: video.aktualne.cz/dvtv

   ---------------------------------------------

   Odkazy, životní veletoče kriplů, není jediný:

   Neviditelný pes!!!

   lidovky.cz › politika

   20. 5. 2017

   Není vlastně ani divu, když se v této protiruské propagandě proponují různí politruci, bývalí učitelé marxismu-leninismu

   (Vladimír Votápek za všechny české! Grigorij Mesežnikov za všechny slovenské a ...)

   ---------------------------------------------

   Odkaz:
   https://m.facebook.com/vladimir.votapek?refsrc=http%3A%2F%2Fwww.google.cz%2F&_rdr

   To je úchyl?
   ----------------------------------------------


   Zdraví Ramón

   Vymazat
 6. 18:53
  Tu TVOJÍ NESMRTELNOU HAVLOPALICI TI MŮŽOU VANEROVCI ZÁVIDĚT!!!!!!!!
  Krym NIKDY NEBYL SOUČÁSTÍ BANDEROSTÁNU,ANI PODLE NĚČÍCH VÝMYSLŮ!!!!!!!!!!!
  Popros pornoJandu o prachy transplantaci MIKROMOZKU!!!!!!!!☺

  OdpovědětVymazat
 7. Nepodařilo se mi zaznamenat, že by president Trump přiznal na schůzce v Helsinkách Rusku anexi Krymu, jak zde sebejistě a naivně předpovídali mnozí autoři i účastníci diskuze. Dovedu si představit, že jejich sny doprovázelo zvýšené slinění a možná docházelo i k občasným únikům moče. Realita je tvrdá že?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Schůzka T-P ukázala, že končí svět americké nadvlády a usilování USA o nadvládu nad celou planetou.
   Končí doba protiruské propagandy a tím končí i vedení Zpravodajství ČT. Krym je Rusko a tím nic nenaděláš, ať říká Trump co říká (či neříká). 19:47 a jemu podobní idioti budou mít časté těžké hodinky bez naděje. A dobře jim tak.
   Končí rozeštvávání lidí a doba velkých lží.

   Vymazat
  2. Přiznal,nepřiznal.Co to mění na skutečnosti,že Krym je Ruský? A můžeš slinit,slinto.

   Vymazat
  3. 20:32;21:10 Ještě včera jste doufali, že Trump anexi uzná. Nestalo se tak. Dnes tvrdíte že na tom nezáleží. Proč jste o tom tedy psali a v komentářích se v tom utvrzovali? Musím se vám smát.
   Má poznámka z 19:47 se netýkala toho co řekl nebo udělal Trump. Týkala se autorů článků a komentářů utvrzujících sebe sama v iluzi. Z vašich reakcí je zřejmé, že by to chtělo rozumět psanému textu.

   Vymazat
  4. 22:19 pohybujte se po povrchu a to ještě vytvořeném propagandou. Krym neKrym, jedno je jisté. Po dvou letech má Trump oťeže pevně v ruce a pojede se jeho cestou. Lituji blbečky české politice, v ČT, v Čro a médiích středního proudu, kteří budou převlékat kabáty a jak jim to lidé solí. Ať žije propaganda, matka všech blbostí, křivých charakterů a podlostí.

   Vymazat
  5. 19:47 Pro nás tam bylo referendum a tím to zvadlo můžete lhát štvát ale Krym je Ruský a nic s tím neuděláte.

   Vymazat
  6. 22:19 Nevím, že by tady někdo byl tak naivní a něco takového tvrdil. Spíše to bylo vaší noční můrou. Ale řekněte nám pro zajímavost, jak vnímáte to, že o Krymu nepadlo ani slovo? Jestli tato otázka leží na srdci "demokratům" tolik, že kvůli ní vyhlašují sankce, tak jak je možné, že jejich "páníček" se o tom bojí mluvit?

   Vymazat
  7. 22:50 Ano na Krymu bylo referendum. V Sudetech referendum nebylo, ale všechny hlasy byly dány vůdci.
   Patrně také nerozumíte textu. V poznámce v 19:47 jsem mířil na sebeutvrzování různých pisatelů v bludných představách.

   Vymazat
  8. 23:04 Ano tvrdil.

   Vymazat
  9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  10. Mýlíte se, padlo:
   Putin řekl, že pro Rusko je otázka zodpovězena a konstatoval, že postoje obou zemí k této záležitosti jsou známy. Trump tudíž neměl důvod k tomu něco dodávat. Dost možná prostě proto, že ví, že existují podstatně důležitější věci?

   Vymazat
 8. 19:47
  ☺☺☺☺!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 9. Pozorně jsem sledoval CT ve věci setkání Trump-Putin. Byla ta ryzí propaganda a nejvíce mě pobavila odbornice Ct na řeč těla, která "odhalila zbaběleho Putina" jak se držel křečovité svého křesla a bylo na něm vidět strach a nejistota.

  OdpovědětVymazat
 10. Rusko anektovalo rusy na Krymu .
  Proběhlo referendum a šmytec .
  To samé ćeká milióny rusů na Ukrajině . Fašisté nemají nárok na Krym a Novorasiju , ámen .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš recht. Německo pod vedením Hitlera taky jen připojilo Němce ze Sudet. A bylo to podle práva. Vždyť to odsouhlasili v Mnichově.

   Vymazat