Reklama

pondělí 2. července 2018

Národní sport: „okopávání kotníků“ ministryně spravedlnosti.


Zdeněk Jemelík
Zdeněk Jemelík
2.7.2018  blogg autora a web spolku Chamurappi z.s.
Zdá se, že k tradicím současné novinařiny patří „okopávání kotníků“ ministryně spravedlnosti. Daniela Kovářová jistě nezapomněla, jak ji od počátku do konce jejího ministerského působení a ještě i nějaký čas po něm ostouzeli novináři, a to pod nejrůznějšími záminkami: nejdříve kvůli dávnému žertovnému vyjádření o vztahu k sexu a k okolnostem jejího vstupu do KSČ, pak kvůli téměř každému jejímu kroku. Byla vítanou „kořistí“ pro Václava Moravce, který ji s chutí „vypral“ v její nepřítomnosti v Otázkách Václava Moravce, nebo i pro nekompetentního všeználka Karla Hvížďalu.


Pod velkým tlakem novinářů byla od počátku ministerského působení Helena Válková, vyslaná na ministerstvo Hnutím ANO, výjimečná tím, že do úřadu nastupovala s ucelenou koncepcí rozvoje resortu. Paradoxně ji pronásledovaly hlavně noviny, vlastněné Andrejem Babišem. Útoky byly z větší části nespravedlivé a někdy hodně skandální. Zvláštní péči jí věnoval Martin Shabu.

Nyní se patrně další „lovnou zvěří“ pro novináře stala Taťana Malá. Vyčítá se jí kde co: studium práv na slovenské soukromé vysoké škole, podezřelá je koncipientská praxe v Dolním Kubíně, způsob obživy manžela a nakonec došlo na zpochybňování její diplomové práce. Vděčným námětem pro některé novináře je zdůraznění její loajality k ANO a osobně k Andreji Babišovi a podezření, že se od ní očekává „zneškodnění“ jeho trestního stíhání.

Stejně jako v případě jejích výše uvedených předchůdkyň jde o zcela neúčelné otravování vzduchu, jímž novináři projevují nedostatek smyslu pro realitu a bezbřehou povýšenost. Nic z toho, co na své oběti nacházejí podezřelého či přímo špatného, nakonec nebude mít vliv na to, zda bude ve funkci úspěšná, co dobrého za sebou zanechá. Mimo to s jejím jmenováním se už nedá nic dělat, takže nezbývá, než dát nové ministryni čas a prostor, aby se projevila. Není ostatně pochyb o tom, že i bez novinářského štvaní nemá jmenováním automaticky zajištěnu „definitivu“, a dokonce nemá ani pojistku proti případné změně názoru předsedy vlády na hodnocení správnosti výběru.

Je ovšem pravda, že Taťana Malá není osobností formátu Otakara Motejla, ale v tom je právě potíž: ministrem spravedlnosti by měl být nepochybně někdo, kdo zná resort a jeho problémy, má vizi, kam jej vést a navíc je autoritou pro jeho pracovníky. Takových lidí je velmi málo a žádná z parlamentních stran jich nemá několik v zásobě na výběr a žádná neprovádí dlouhodobě zaměřenou personální politiku. Ostatně být ministrem spravedlnosti není žádné „terno“ a velmi kvalitní lidé, kteří by mohli funkci zastávat, by ji nepřijali, protože je pro ně výhodnější rozvíjet dále svou současnou kariéru. Platí to nejen o soudních funkcionářích a vedoucích státních zástupcích, ale také o prvotřídních advokátech: jsou dost moudří na to, aby je hnala samoúčelná touha po moci a po prestiži, a s přijetím funkce by nic nezískali. Navíc nikdo nemůže ministrovi zaručit, že setrvá ve funkci aspoň do konce řádného volebního období. Ten, kdo funkci přijme, se vlastně obětuje, i když to možná netuší. A nerozhoduje, co jej k přijetí jmenování motivovalo.

Naštěstí není vyloučeno, že začátečník, který má aspoň základní osobnostní a vědomostní předpoklady, se nakonec řešením úkolů a překonáváním překážek vypracuje na dobrého ministra. Ty předpoklady Taťaně Malé určitě nechybí, takže její pronásledování je značně předčasné.

Je asi pravda, že z velmi omezené množiny možných adeptů ji předseda vlády vybral právě kvůli její stranické příslušnosti: jmenováním Jeronýma Tejce, o němž se hodně mluvilo, by vlastně přihrál ČSSD šesté ministerské křeslo, protože se dá předpokládat, že sociálně demokratický způsob myšlení asi přežil jeho formální rozchod se stranou. Není ale na místě podezírat Andreje Babiše, že si ji zvolil jako ochránkyni v trestním řízení. Nežijeme v dobách, kdy např. během procesu s Heliodorem Pikou se před každým stáním v kanceláři ministra projednával stav procesu. Ministr spravedlnosti dnes nemá pravomoci vůči státnímu zastupitelství a soudům, které by mu umožnily ovlivnit trestní řízení. Obecné vztahy mezi ministrem spravedlnosti a komunitami soudců a státních zástupců jsou navíc natolik vyhraněné, že pokud by se paní ministryně i pokusila o neformální zásah, riskovala by, že oslovený státní zástupce nebo soudce by se veřejně ohradil a vypukl by skandál.

Obávám se, že paní ministryně se bude potýkat s podceňováním ze strany vedoucích představitelů právnických profesí a bude proto pro ni obtížné vybojovat si přirozenou autoritu. Dokonce si myslím, že v tomto ohledu v nejlepším případě na tom nebude lépe než její předchůdce. Zejména ale spatřuji problematičnost jejího postavení v tom, že není vyzbrojena zkušenostmi natolik, aby mohla spolehlivě čelit tlakům různých stavovských lobby, které se určitě budou snažit vydobýt na ní vstřícnost vůči svým požadavkům. Již se ostatně ozvali někteří politizující představitelé soudcovského stavu, usilující o ustavení Nejvyšší rady soudnictví, „nadržení“ neochotou Roberta Pelikána jim vyhovět, vyvolanou obavami o prohloubení „zapouzdřenosti“ justice.

V tomto ohledu by paní ministryně měla být opatrná. Představy o nezávislosti soudnictví jako třetí moci ve státě jdou tak daleko, že by mu jejich uskutečnění poskytlo výjimečné postavení moci kontrolované jen samé sebou. Pelikánovy obavy nebyly neopodstatněné. Stát vyplácí obětem nesprávného úředního postupu soudců a státních zástupců několik desítek milionů korun ročně a dosud se považuje za samozřejmé, že původci škod se za způsobené škody neodpovídají a na úhradě odškodnění se nepodílejí. Ustavení soudcovské samosprávy bez jejího vyvážení zabezpečením účinného dohledu nad soudnictvím by proto asi nebylo zdravé. Ostatně moc zákonodárnou kontrolují voliči a moc zákonodárná vykonává dohled nad mocí výkonnou. Není důvod, proč by moc soudní měla podléhat přímo pánubohu. Jde ostatně o službu státu občanům, placenou z jejich daní, nikoli o nástroj vůle nějaké nadpozemské síly.

Andrej Babiš vyslovil Taťaně Malé podporu a slíbil, že bude resortu spravedlnosti věnovat větší pozornost než dříve. Pro ni ten slib znamená podstatné zvýšení naděje, že své úkoly úspěšně zvládne. Musí jen doufat, že se nedožije takového neomaleného zacházení, jaké potkalo Danielu Kovářovou ze strany nekompetentního předsedy vlády Jana Fischera, či že ji nepotká osud Heleny Válkové. Pokud se týká předsedy vlády, tomu její podpora přinese naději na zlepšení pořádku v resortu a tím zmenšení rizika, že se sám stane obětí justiční svévole.
20 komentářů :

 1. Netuším proč autor obhajuje tuto velice ŠPATNOU a velice pochybnou ministerskou volbu. Jsou zajisté množiny kandidátů s méně pochybným vzděláním (i diplomovou prací) , delší právní praxí, v menším střetu zájmů a méně politicky zaujaté než uvedená ministryně. Její kritika, resp. pochybnosti o jejím výběru jsou ZCELA NAMÍSTĚ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan Jemelík se ministrině Malé ani tak moc nezastává, ale poukaztuje na burany a blbce, kteří nemají nic jiného na práci než ji okopávat kotníky.

   Smazat
  2. Zato vás, vážený hanonyme, jmenovat ministrem, to by bylo zcela jistě terno!
   ... ostatně váš právnický češtin to prokazuje: nejedná se o MINISTERSKOU volbu, ale o volbu osoby do funkce ministra, resp. ministryně.
   A vy jste kdo?

   Smazat
  3. Vy tu dámu znáte, že jste si tak jist, že bude špatná? Až udělá nějakou chybu, tak ji kritizujte. Zatím sotva nastupuje. Tady se průběžně pořádají štvanice na lidi, hledá se na ně kompro za každou cenu, kdejaký hejhula, který by ještě v nedávných dobách byl leda tak za obecního blba a neumí ani gramatiku, si otevírá zobák a tváří se jako největší novinářské eso a strážce demokracie. Tato vláda vzniká na základě výsledků voleb, které dopadly tak, jak dopadly. Žádné kvičení na tom nic nezmění, jedině nové volby by mohly. A možná by to dopadlo ještě hůř. Tak nechme vládu konat a začněme řvát, až se odchýlí od programu, nebo až nám začne oklešťovat naše svobody. Do té doby doporučuji držet hubu a věnovat se nějaké smysluplné práci.

   Smazat
 2. Nedokážu posoudit "kvality" pani Malé, ale když podvodníci z Plzeňských práv, hlavně Benda, můžou zastávat odpovědné posty, tak mám dojem, že jsou na pani Malou směrovány takové nenávistné plivance. Možná by se měli naši "plivači" zaměřit Ústavní soud o ostatní v tom zainteresované, a to v kauze Nikulin. Je-li z toho, co jsme si o tom přečetli zde na NR jen půlka pravdy, mělo by na Borech přibýt alespoň dvacet strávníků.

  OdpovědětSmazat
 3. HLOUPÁ MALÁ JE SNADNÁ KOŘIST. Jak estébáka Bureše,tak každého trochu erudovaného z justiční branže.To se zase nasmějeme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen aby se ti erudovaní z branže nakonec nedivili. Změnu na min. spravedlnosti prezident Zeman označil za nejdůležitější změnu ve vládě a bude ministrini Malou také asi všemožně podporovat.
   Mimochodem, neříká se, že nové koště dobře mete. Někteří už něco tuší o proto tak útočí.

   Smazat
  2. Zatím je to jenom ministrině, ale až přitvrdí a přepne do modu ministryně .... někteří bradatí budou mít svěšené brady ...

   Smazat
  3. 8,06 ,,Mimochodem, neříká se, že nové košte dobře mete. A co se teď říká? Dejte si, bábo, ta košťata do pořádku! Mete, nebo nemete, starý, nebo nový? Máte v nichjééknej hokej! Přísloví motavše, smysl jeho oslì hlavou prohnala. sck

   Smazat
 4. Rozumím tomu tak, že SS tam chtějí mít svého člověka, takže jakmile to není někdo, kdo nedolezjá na jejich ambasádu, tak na něj nechají útočit.

  OdpovědětSmazat
 5. Dnešní studenti mohou mít v závěrečné práci i kolem 30 % citací a převzatého textu, p. Malá měla jen 5 %, a tak by její práce prošla i na Právnické fakultě Karlovy univerzity.

  OdpovědětSmazat
 6. Všude máme odborníky! Komedianta(i odbornici Parkanovou a další děvčata) na ministerstvu války, bylo spoustu pitomců na ministerstvu zdravitnictví a dopravy(Stránský) naprostý de Bil(chemik Kalousek) na ministerstvu financí. Tak proč najednou tolik povyku pro nic???

  OdpovědětSmazat
 7. Mně spíše vadí, že nikomu zatím nevadí paní Nováková na postu ministryně průyslu a obchodu. Prezidentka Svazu obchodu a místopředsedkyně Hospodářské komory ČR.

  OdpovědětSmazat
 8. To se dalo čekat, že dehonestace se budou sypat na ministryni Malou ze všech stran.
  A to hlavně od debilů, kteří považují právo za vrchol všech věd. Kdo zná tajemství vědy, tak ví, že právo a ekonomie jsou jenom hloupé pavědy. Základem těchto pavěd není realita ale pouze smyšlené bludy, založené na přání dosažení nějakého žádoucího výsledku.
  O studentech a absolventech práv se v minulosti vědělo, že na práva šli proto, že byli blbí na "logiku, představivost, konstruktivní myšlení", a nebyli schopni studovat v minulosti lukrativní techniku, kde byly přijímačky z deskriptivní geometrie, matematiky .. dnes je to s jejich úrovní ještě horší ..
  Pro pani ministryni je důležitější, že není jednostraně zaměřená na právo a má tak zachováno ještě "právem nevygumované" myšlení. Její studia na zemědělské universitě a život na venkově ji dalo pro život více, než studium právních debilit. Její práce o mikroklimatu při chovu králíků ze zemědělské university se jí bude na ministerstvu hodit při reorganizaci toho resortu připomínajícího Havlovu králíkárnu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ostatně právem skutečným a jediným je Právo soukromé.
   tzv právo veřejné je jenom jakási soustava předpisů, norem a příkazů z moci Státu.

   Smazat
 9. Historie práva po římském období, po jejím důkladném prostudování, je v podstatě historie nástroje k ovládání, které převážně využívalo a využívá jedno vyvolené etnikum.

  OdpovědětSmazat
 10. Paní Malé věřím a drží jí palce. Bude to dobrá ministryně

  OdpovědětSmazat
 11. Citace od nick Maxim
  maxim: Profesor Gerloch: Ministryně Malá buď opisování vyvrátí, nebo musí odejít, jinak můžu rezignovat
  Já na to ...
  Žalobce proti obžalovanému nevznáší kvalifikovanou obžalobu proti které obviněný teprve směřuje svoji obhajobu, žalovaný musí vyvrátit !!!! proti němu vznesená obvinění !!!!
  To jsme to dopracovali, už máme nové trestní právo pro dobu posfaktickou !!!
  Máme se na co těšit, udavači dostanou každého, když jsou zbavení povinnosti dokazovat vinu ...
  konec citace

  Mediální lynč odsouhlasený právní autoritou .., co dodat

  OdpovědětSmazat
 12. Obvinění neznámého pachatele :
  Malý Alešek opsal od Aničky domácí úkol s obsahem pohádky O oslíkovi a pohádku nezná.

  Superelita nám vzkvétá profesoři Drahoš, Fiala,....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.