Reklama

pondělí 9. července 2018

"Není to jen v Severním proudu 2 - nikdo nechce naše potrubí": Kyjev si uědomil, že Gazprom obešel Ukrajinu ze všech stran

Grigorij Jegorov
9. 7. 2018      rueconomics
Rusko má mnoho možností pro obejítí Ukrajiny na dodávky plynu do Evropy, v důsledku čehož by její soustava plynovodů po roce 2019 mohla být zbytečná. Uvedl to ukrajinský expert na energetiku Valentin Zemljanský. Zemljanský také připustil možnost výstavby "pátého a šestého" úseku Severního proudu a přivedení přípojky až na Britské ostrovy. Nevylučuji, že Evropa nebude mít jednoduše zájem používat ukrajinskou trasu - nebo ji použije pouze ve slovenském směru. A celý zbývající systém plynovodů prostě nebude potřebovat", připustil Zemljanský ve vysílání PolitWera.


Podle vyjádření experta se Ukrajina zaměřuje pouze na Severní proud 2 a nazývá ho hlavní hrozbou pro ukrajinský tranzit, Gazprom má však další obchvatové plynovody. "Vždyť existuje také Turecký proud, který převezme část zdroje. Docela činorodě se buduje a bude uveden do provozu mnohem rychleji než Severní proud 2. Existuje běloruská soustava plynovodů, která také není z nějakého důvodu brána v úvahu a která také přepravuje plyn do EU. Je zde také Modrý proud (do Turecka)", vysvětlil Zemljanský.

Ve výsledku získá Gazprom po dokončení projektu Severní proud 2 nadbytečnou kapacitu pro tranzit plynu do Evropy. Celková propustnost všech uvedených plynovodů, s přihlédnutím k ukrajinské soustavě plynovodů, přes kterou bude podle názoru experta tranzit částečně zachován, je 1,5 krát vyšší, než je plánován přesun suroviny do EU.

Zemljanský také připustil možnost výstavby "pátého a šestého" úseku Severního proudu a přivedení přípojky až na Britské ostrovy. Důvodem pro to expert uvádí rostoucí objem spotřeby plynu v Evropě v souladu s globálními trendy, což se projevuje výrazným nárůstem vývozu Gazpromu do EU. "K tomu budou samozřejmě používány všechny tranzitní kapacity, včetně ukrajinské soustavy plynovodů", řekl.

Současně, pokud Gazprom zrealizuje ukrajinský "sen" tím, že se vzdá své odpovědnosti za plyn šířící se na Ukrajině jeho "předáním" na východní hranici země, Kyjev bude s to se dovědět, jak moc Evropa ukrajinské potrubí potřebuje. "Budou ho (ruský plyn) tranzitem přes Ukrajinu nakupovat ti evropští partneři Gazpromu, pro něž to bude výhodné. Tehdy bude jasné, kde je zakopán pes a který směr je pro evropské spotřebitele nejvhodnější. Nevylučuji, že Evropa nebude mít jednoduše zájem používat ukrajinskou trasu - nebo ji použije pouze ve slovenském směru. A celý zbývající systém plynovodů prostě nebude potřebovat", připustil Zemljanský ve vysílání PolitWera.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

14 komentářů :

 1. Tak je to správné Evropa nepotřebuje banderovské fašouny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Válka na Ukrajině začne ihned poté, jak bude tato obejita produktovody a Evropský hlad ochráněn. Pak začne skutečné peklo.

   Smazat
  2. A co ti fašouni,kteří odsuzují Gasprom k neskutečným pokutám za nic a přitom jejich lidi ten plyn potřebují?

   Smazat
 2. Slováci by mohli ten Banderostán někde zažalovat. Kvůli jejich politice, také přišli o tranzitní poplatky z plynu. P.K.

  OdpovědětSmazat
 3. Trpelivost a ta Putinova je velka zbran. Od zacatku bylo videt , ze Ukrajina zraje a velmi se i snazi uzrat a jako shnila svestka a spadnout poslusne rusum do klina...
  Mezitim usapli neco miliard ze zapadu a to neni taky spatnej napad....Besneni nacistu , vedenych Porosteinem je pak k nezaplaceni...Jako ilustrace a nazorny priklad pro vsechny. Hyeny Usacky se tam ihned prihnaly a zacali vysavat co zbylo...
  /Syn vicepresidenta to ved a spol/.
  To je zase lekce K NEZAPLACENI....Kterou svet potrebuje. Dale tam pribehli mezinarodni afroarabsky islamisti "na pomoc" a jejich besneni se taky pocita...Vysledek ja Armada podobna te NATO. ktera si nedovede poradit s hrstkou vlastencu...Jako 18 let v Afganistanu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naši ekonomové-pemprsáci nás přesvědčují o tom, jak je zlato k ničemu, ale první, co USA na UA vyluxovaly, tak to bylo měnové zlato ukrajinské centrální banky, to si odvezli letecky do bezpečí ve Státech už v březnu 2014

   Smazat
 4. No, on celý byznys se zemním plynem má pouze dvě jistoty. Těmi jsou země původu(Rusko, Kazachstán,...) a země spotřeby, resp. země schopné odběru, ale hlavně platby(především země na západ od nás). Mezi těmito body je pás velmi nestabilních zemí. Tak že diverzifikace přepravy byl vcelku logický krok prodejce.
  Ukrajina předvedla světu vydírací potenciál, pokud přepravu ovládne pouze jedna zem. To, co předvedla, (především krádeže, nebo snaha o politický nátlak) jasně vynutilo stavbu dalších plynovodů. Podobné chování by se dalo očekávat od Turků, nebo Poláků. Zkrátka zemí, které nejsou spokojené se současným uspořádáním Evropy.
  Buďme za to vděční, protože energetické vydírání by snadno mohlo vézt k válce. Nikoliv proti Rusku, ale proti vyděračům.

  OdpovědětSmazat
 5. Ukrajina pláče nad výstavbo severního proudu. Jaká je však skutečnost,Stávajícímu potrubí nebyla věnován Ukrajinou vpodstatě téměř žádná péče prcoval jsem na tomto území jako stavbyvedoucí na výstavbě nových linií, tak vím o čem mluvím. Platební morálka vůči dodavateli plynu byla velmi špatná a část plynu určeného na přepravu do Evropy použila Ukrajina pro svoje potřeby. Tak se Porošenko nemůže divit, že s nimi nechtějí ostatní spolupracovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Potrubí věnoval péči jen zlodějský NAVRTOgaz, ale už jim klesá tlak.

   Smazat
 6. Je to směšná ironie, ale Porošenko se nedávno zoufale a trapně usmíval a veselil (kupodivu neplakal) na schůzce k plynovodu TAP, který obchází Ukrajinu obloukem stejně jako Severní proud 2. Je vidět, že Ukrajinu řídí zosobněné zoufalství a beznaděj.

  OdpovědětSmazat
 7. P.S.: ta přípojka na Britské ostrovy by měla dodávat místo zemního plynu spíše novičok, v Porton Down jim prý už došel :-)

  OdpovědětSmazat
 8. Ukrajinci dávno pochopili, jak je krásné být přisát k ruskému vemenu. Takoví Bulhaři jsou proti nim absolutní tupci, o Jižní proud začali bojovat, až když o něj definitivně přišli.

  OdpovědětSmazat
 9. Ukrajinci jednají od počátku značně rozpolceně. A to zdaleka nejen od puče podle amerických not v roce 2014. Na jedné straně chtějí mít příjmy od Ruska, zatímco na straně druhé se staví do role předsunuté armády USA proti Rusku. V důsledku je to jednání hlupáka. Kousání do ruky toho, kdo je krmí. A to jenom aby se zalíbili tomu, kdo jim občas hodí buřta, když od nich zrovna něco potřebuje. Kdyby to nebyli blbci, snadno by dokázali domyslet, že s takovou politikou stabilní krmení ustane a z občasného buřta nevyžijí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.