Reklama

neděle 8. července 2018

Nezmrzačená země

Martin Kunštek
8. 7. 2018
Rakušané se nestydí za to co je rakouské. Lidový kroj i vojenskou uniformu rakouské armády považují za slavnostní oděv. Kdysi se říkalo "salonfähig". Možná je to tím, že nikdy neměli ve funkci prezidenta republiky žádnou obdobu Václava Havla. Někoho, kdo by jim plival na "rakušáctví" (obodba Havlova termínu termínu "čecháčkovství") a označoval to za něco hanebného.


V pátek jsme s ženou navštívili v rakouském městečku Weitra slavnostní zahájení letní kulturní sezóny. Na nádvoří zámku hráli operetu Netopýr od Johana Strausse mladšího. Jeden z pokladů bohaté národní kultury. Zámecké nádvoří bylo vyprodané. Výkony herců i pěvců a zejména pěvkyň byly strhující. Kus byl pro pobavení místního publika prošpikován řadou partů ve waldviertelském dialektu a mnoha narážkami na místní situaci. Ale to není to hlavní, o čem chci psát.

Příjemně mě překvapila atmosféra v hledišti. Velká část diváků přišla v lidovém kroji nebo jeho části. Řada žen měla na sobě celý dirndl, což je staletý tradiční oděv. Setkat se s ním lze na mnoha turisticky aktraktivních místech. Od zámku, kde jej nosí personál prodávající vše - od lístků po suvenýry. Často je vidět na obsluze v restauracích, hospodách a kavárnách. A přitom je považován i za slavnostní oděv, v němž není ostuda jít do divadla. Na hlavním náměstí ve Weitře se sušně uživí krámek, který lidové kroje a jejich součásti prodává.

Kroj, nebo jeho části, často nosí i muži. V hledišti jsem potkal převahu mužů, kteři měli minimálně jeho horní část. Typické sako se stojacím límečkem a knoflíky z paroží. Řada z nich většina z nich doplněný hostkovanou košilí v barvách buď obce, nebo kraje Waldviertel, či v zemských barvách. Dole měla řada z nich oblečené džínsy. Spousta mužů takto chodí do práce. Nemálo však bylo i těch, kteří si oblékli kroj celý. Tedy včetně jelenicových kalhot s legendárním "padacím mostem". Vzhledem k tomu, že se v něm pohybují zcela přirozeně, si myslím, že jej nosí často. A jsou na něj hrdí. Pro ně zjevně to, co je rakouské, je dobré.

V hledišti jsem viděl i řadu vojáků. Ve slušivých slavnostních uniformách. Nikdo z nich se za ni nestyděl. Stejně jako policisté a hasiči, kteří si představení přišli shlédnou rovněž ve služebním. Nikdo z nich se nestydí za příslušnost ke státu a jeho složkám. Uniformy nosí hrdě. Možná proto, že jejich armáda nemá na mundůrech krev obětí útočných válek vedených bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. A policie se tam neplete do politiky a neprovádí státní převraty.

Pro mě osobně byl důležitý i postřeh, že jsem na místě viděl poměrně hodně uniforem, zejména vojenských. V Rakousku zůstala armáda běžnou součástí společnosti. Vojáci nejsou exoti, kteří vetšinu profesního života tráví někde na misích v horoucích peklech jako Afghanistán.

Spíše by se hodilo napsat, že Rakousko si ponechalo svou armádu. Nejen "papíráky" na ministerstvu obrany a v generálním štábu. V hledišti jsem viděl běžné vojáky i nižší důstojníky. Generála žádného. Zato od různých druhů zbraní. Tankisty, výsadkáře i střelce. Rakousko je neutrální země, která svoji bezpečnost garantuje sama. Má k tomu plnohodnotnou armádu. Se všemi druhy zbraní. Nespoléhá se na žádné NATO. Ale také nemusí před nikým "srážet paty" a posílat své vojáky do válek, které Rakousko nechtělo a nic mu nepřinášejí. Na povel vlády jsou ale vojáci schopni nastoupit k ostraze hranic před nezvanými hosty. Rakouská armáda má totiž více než naše pouhé dvě brigády. Její počty k uzavření a ostraze hranic stačí.

Leckdo možná po přečtení předchozích řádků namítne, že vzhlížím k "zupáctví". Nic takového není pravda. Rakousko není žádnou vojenskou diktaturou. Je to velmi pohodová země. Už dlouho jsem se ve společnosti necítil tak uvolněně. O míře svobody snad nejlépe vypovídá, že tam nikdo nedělá problém ani kuřákům. V rozích zámeckého nádvoří, na němž se představení konalo, byly pro kuřáky připraveny popelníky. Hodně jich také bylo přichystáno u stolků k nimž si k přátelským diskusím během přestávek mohli se sklenicí místného piva a rakouského vína stoupnout či sednout diváci. Lidí se vesele bavili, radostně se zdravili a s chutí konzumovali. A kdo chtěl, tak i kouřil. Nikdo mu nedělal problém ani na něj nezahlížel křivě. Prostě krásná atmosféra společné oslavy.

Z výletu jsem si přivezl zásadní poznatek. Rakousko není zmrzačená země. Rakušané si nenechali vzít svůj způsob života, na který jsou zvyklí. A na který jsou zjevně hrdí. Možná proto dokázali poslat "od válu" politiky, kteří jim jejich způsob života chtěli vzít. A nahradit jej multikulturalismem a nesmyslnými zákazy rozdělujícími společnost, které přichází z Bruselu nebo z USA.

12 komentářů :

 1. V Rakousku neměli komunizmus, který tu zničil všechno.
  Ex-nemo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jaký neotřelý štěk. :-)

   Smazat
  2. Vaše hloupost 20:21 je potvrzena už tím, když píšete, že tady někde byl komunismus. Nebyl a není nikde ve světě. Rakušané, místo reálného socialismu, měli Velkoněmeckou říši. Tu z velké části uvítali. Mnozí z nich razantně sloužili ve Wehrmachtu i SS. To se Čechům nepovedlo. Jen mimochodem, za komunistů bylo vlastenectví a národní hrdost, co vím, skoro za povinnost. Však ten Žižka, Hus a Husitství, prezidenti Masaryk a Beneš a obrozenectví leckoho mrzí. Třeba Podiven. Co vím, tak za komunistů jsme se nikomu neomlouvali, ani nikde v zahraničí, v cizím zájmu, vojensky nesloužili. Vy víte o něčem takovém?

   Smazat
  3. 20:21 Jo to bude ono havlismus vše rozkradl co jsme mi v socialismu vytvořili. A poskoci liberálních pošahanců ničí lidské hodnoty.

   Smazat
  4. Jak jinak? 0:06 konečně pochopil.

   Smazat
 2. V sobotu 7.7.2018 jsem byl na pouti v Klatovech. Všichni v pohodě, v krojích, slavnost jak má být, bez migrantů a Afričanů. Otázka do kdy, než nám sem demokratický západ včetně Rakouska začne přidělovat inženýry a doktory z Afriky, kteří nás budou vyžírat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na to by novináři měli vetřelce varovat, že jediné bezpečné jídlo v Čechách je vepřová, vepřový špek, sádlo a krvavá jelita s krvavou tlačenkou... a co prodává KING SALOMON jako košer. K tomu vína, piva, tvrdý alkohol a voda jako v Africe. V ostatním může být ukryt jed na parazity jako v Malé Británii...

   Smazat
  2. Rakušané dokázali promigrační politiky poslat "od válu". Současný kancléř Kurz je odpůrce migrace. Na Evropské radě hlasoval spolu se státy Visegradské čtyřky proti kvótám na přerozdělování migrantů. Rakouský ministr vnitra Strache v červnu na Radě ministrů hlasoval pro ukončení jednání o reformě evropského azylového práva Dublin 4. Na rozdíl od českého ministra Metrnara. Díky tomu, že se k odpůrcům migrace přidala nová napřed nová rakouská vláda, pak Italové a Slovinci se podařilo zabránit přídělu migrantů do ČR. Kdyby to bylo na Babišovi, tak už je tu máme ve velkém.

   Smazat
 3. Proti obdivnému popisu svátečního zážitku, který nabízí Martin Kunštek, není celkem co namítnout.

  Považuji ale za důležité doplnit ten aktuální idylický obrázek upozorněním, že většina Rakušanů se k rakouské identitě začala hlásit (a připravovat obnovu rakouské republiky) v roce 1943. Proč právě v tomto roce, to asi není třeba zevrubně vysvětlovat.

  Předtím k aktivním a hlasitým příznivcům "Anschlussu" tedy připojení k německé říši byli i sociální demokraté jako Karl Renner.

  Snad to někomu může pomoci pochopit, že dnešní rakouské vlastenectví je o to cennější, že se neutvářelo za právě nejpříznivějších okolností (1918-1945).

  OdpovědětSmazat
 4. Ano, Rakousko je pohodove, jezdim rad do Alp na VHT a feraty. Taky bych chtel neutralitu ! Rakouska vlada je ta, kterou si vybere lid. U nas pred volbami slibuji a pak plni neco jineho, jako cssd, babis a drivejsi ods, top....Nase vlady na lidi se.ou!
  dustojnik-valecny veteran MR

  OdpovědětSmazat
 5. Aj ja súhlasím, že Rakúsko dokáže svojim občanom vyjsť v ústrety, takže tam na úradoch alebo v obchodoch nezažijete stres, chaos. Vedia všetko dôkladne až do najmenšieho detailu organizovať. Sú presní, profesionálni. Ale druhá strana mince je, že oni sú "hoch" na to, aby robili nejakú manuálnu prácu : Na to majú opatrovateľky - teraz z východných krajín, predtým z Filipín- no i mužské manuálne práce sú zastúpené celým Balkánom až po Slovensko. Samozrejme nie všetci, ale prevažná väčšina.Ale atmosfére na eventoch je naozaj jedinečná, bola som. MK

  OdpovědětSmazat
 6. Je cosi uklidňujícího vidět zemi, kde mají pořádek, kde za rok je opraven velký úsek silnice, kde jsou haldy tunelů, obtížný terén, a všechno postaveno logicky, dobře označeno, všechno fungující. Kdybychom měli takový terén u nás, nevím, nevím, jak bychom dopadli, když si vzpomeneme na výstavbu tunelu Blanka. Ráda jsem do Rakouska jezdila, dobře se tam jezdí i chodí i jí i bydlí. A jsem ráda, že se tamní politická garnitura začala řídit zdravým rozumem. Pavla

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.